Mutna Tara, puna otpadnih voda, promijenjen tok, mehanizacija u koritu, samo je dio posljedica radova na dionici auto puta Bar – Boljare, tvrde tamošnji mještani Mateševa i Jabuke. Oni su više puta tokom ljeta obavještavali novinare da je “suza Evrope” ugrožena radovima kineske kompanije China Road and Bridge Corporation (CRBC) i firmi podizvođača. Društvene mreže su u više navrata bile preplavljene fotografijama rijeke koja je skoro presušila, a zamućenu vodu autori snimaka objašnjavali su uticajem fabrike betona, koja se nalazi pet kilometara od Mateševa, odnosno ispuštanjem otpadnog materijala prilikom izrade cementa. Mještane brine i to što izvođači radova peru građevinske mašine u Tari, što dodatno ugrožava rijeku.
,,Kakva je Tara sada i kakva je bila cijelo ljeto, lako je vidjeti. Nikada ovako bilo nije. Nikad rijeka nije bila mutnija i ugroženija. Tek ćemo se suočiti s katastrofalnim posljedicama, kad se sve ovo završi. Niko ne spori važnost auto puta, ali niko odgvoran ne može osporiti ni važnost rijeke. Nažalost, do sada naše riječi nijesu ni do koga od nadležnih doprle” – kažu u Mateševu.
Nezvanično, kolašinski ekolozi i ribolovci izražavali su zabrinutost i za riblji fond. Izbjegavajući da ,,imenom i prezimenom” stanu iza svojih izjava, sportski riboloci su više puta novinarima govorili kako je Tara nepovratno promijenjena, a živi svijet u njoj ugrožen.
Kako su ljetos ocijenili iz Flaj fišing kluba Maniro, u rijeci je uginulo više od polovine ribe i to su, navodno, prijavili svim nadležnim inspekcijama u državi. U tom klubu su očekivali da Biohemijski institut obavi analizu vode.
Kinezi su više puta demantovali takve tvrdnje. Oni kažu da rade sve u skladu sa zakonom i dozvolama koje su dobili od crnogorskih nadležnih institucija. Njihovi predstavnici sadržaje s društvenih mreža nazvali su senzacionalističkim i laičkim.
Da o Tari brinu, pojašnavaju u toj kompaniji, pokazuju i još nefinalizovanim predlogom mjera remedijacije i programom praćenja životne sredine na rijeci u dijelu “Sekcije 4” . Time je obuhvaćena lokacije kampa Jabuka, Jabučki krš i most Pajkov vir, uzvodno i nizvodno 100 metara od mosta. Predlog mjera obuhvataju tri osnovna postupka – sprječavanje zagađenja, otklanjanje uticaja i poboljšanje životne sredine.
U tom predlogu stoji da će se voditi računa da voda koja nastane usljed atmosferskih uslova ne ostvari negativan uticaj na životnu sredinu – kroz obezbjeđivanje privremenih kanala za odvodnjavanje. Takođe, pejzaž će biti sređen ozelenjavanjem, planirana su redovna laboratorijska ispitivanja otpadnih voda, a u predlogu mjera nalazi se i poribljavanje po završetku radova na auto putu. Plan podrazumijeva i posrednu zaštitu terena od nestabilnosti i erozije, kao i nekontrolisanog dejstva bujičnih voda rijeke Tare.
Kako najavljuju iz kineske kompanije, u narednoj fazi komisija Agencije za zaštitu prirode i životne sredine obaviće reviziju predloga. Nakon usaglašavanja, dokument će biti finalizovan i predstavljaće osnovu za implementaciju mjera zaštite rijeke Tare u toku i nakon izvođenja radova na autoputu. Cilj dokumenta je da se ,,uticaj radova kroz redovnu kontrolu svede na minimum”.
Iz onog što su Kinezi predložili moguće je vidjeti da je dio glavnog projekta petlje Mateševo i regulacija rjeke u tom dijelu. Mehanizacija će imati mnogo posla u samom koritu, iskopavaće se riječni materijal koji će biti korišten za ,,izradu nasipa i popunjavanje okolnih depresija”. Sastavni dio regulacionih radova je, piše u dokumentu, i preusmjeravanje rijeke ,,kako bi se nastavilo s radovima u ,,suvom dijelu”. No, efekti tih radova, kako su procijenili eksperti angažovani od kineske kompanije, samo su kratkoročni i ne mogu se smatrati ugrožavanjem životne sredine. Poslije prestanka radova očekuju da se poboljša kvalitet prostora na tom dijelu.
Autori predloga mjera tvrde i da je zamućenost Tare mnogo veća zbog velikih padavina, nego zbog zamućenosti iz sedimentacionih bazena. Ipak, da bi zaštitili rijeku od zemljanih i radova na iskopavanju, predlažu izgradnju privremenih kanala za odvodnjavanje.
Iz CRBC tvrde da je negativan uticaj otpadnih voda od izrade betona spriječen recikliranjem otpadnih voda tokom proizvodnog procesa.
,,CRBC redovno čisti kanale, koji se nalaze u okviru kampa Jabuka i platforme postrojenja za proizvodnju betona. Na platformama je zabranjeno pranje mašina hemikalijama, a smanjen je i broj mašina koje se na toj platformi peru. Po nalogu ekološke inspekcije, postavljena su dva dodatna taložnika, što omogućava dodatno prečišćavaje voda prije ulaska u separator i ispuštanja u Taru” – stoji u predlogu mjera kineske kompanije.
Pored sprječavanja i otklanjanja loših uticaja na životnu sredinu, dokumentom kojeg su predložili Kinezi, planirana je i ,,popravka pejzaža” na dionici gdje rade. Te popravke se, kako je precizirano, odnose na uređenje ambijenta doline i poribljavnje rijeke. Biće izvedeno ,,uređenje i specijalno ozelenjavanje, haotični ambijent će postati kultivisani pejzaž”.
Iz CRBC objašnjavaju i kako su riješili prelaz preko rijeke. Tvrde da su u avgustu uveli zabranu prelaska preko Tare dok ne dobiju potrebne saglasnosti. Navodno, našli su rješenje, postavljanjem pet cijevi, što im je dozvolila Uprava za vode. Kažu i da su zabranili radove u koritu, osim onih koji se izvode prema glavnom projektu.
Početkom oktobra predstavnici Agencije za zaštitu prirode i životne sredine zajedno s predstavnicima kompanije i konsultantima za životnu sredinu posjetili su ,,Sekciju 4″. Cilj im je bio, ,,upoznavanje s ekološkom situacijom na terenu i radovima u zoni petlje Mateševo i rijeke Tare.
Iz CRBC objašnjavaju da je u izradu predloga mjera za zaštitu Tare uključeno osam stručnjaka, među kojima su specijaisti za životnu sredinu, ihtiolog, specijalisti građevine… Obiman dokument na više desetina strana, zaista detaljno opisuje planirane radove, sadašnje stanje životne sredine, ali i mjere zaštite. Ukoliko sve napisano i planirano bude primijenjeno, stiče se utisak da Tara neće mnogo trpjeti. No, ostaje svakako prostora i za sumnju, jer je jasno da će za svaki dio posla oko rijeke i u rijeci biti potrebna ažurna, odgovorna i nepristrasna kontrola nadležnih domaćih institucija.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ