Povežite se sa nama

Izdvojeno

KAKO ZAPOŠLJAVA EPCG: Produbljivanje dubine

Objavljeno prije

na

Bord Elektroprivrede je, sredinom avgusta, formirao novu operativnu cjelinu u kompaniji – Solarne elektrane. One su, opet, organizovane kroz četiri cjeline. Sve skupa – 85 novosistematizovanih radnih mjesta. Da napomenemo: zapošljeni u Solaru, njih 300 i više, nijesu dio ove priče

 

Podaci su precizni i zvanični: kompanije okupljene oko Elektroprivrede Crne Gore (u njenom su vlasništvu) završile su prošlu godinu sa devet miliona eura gubitka i oko 1.050 zapošljenih više nego na početku 2021. Bez ove godine formirane EPCG Željezare.

Podaci iz ljetošnje analize resornog Ministarstva kapitalnih investicija pokazuju da su, u odnosu na stanje iz 2020, u Elektroprivredi angažovana dodatna 134 radnika, u CEDIS-u 283, Rudniku uglja 275 i Solaru 319 novozapošljenih. Zapošljavanje je nastavljeno i poslije Nove godine, pa će se, prema nekim procjenama, broj angažovanih radnika do kraja ove godine uvećati za još makar 500. Predstavnici države kao dominantnog vlasnika EPCG Grupe nijesu imali ozbiljnijih primjedbi na sve to.

Zato se Milutin Đukanović odrekao poslaničkog mandata i zadržao funkciju predsjednika Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore. Da ne nagađa da li će u parlamentu – kao poslanik koalicije ZBCG -biti vlast ili opozicija. A i više se pita na sadašnjem poslu u Nikšiću nego što bi to bilo u Podgorici, u Skupštini Crne Gore.

Milan Lekić (ZBCG), doskorašnji izvršni direktor Rudnika uglja u Pljevljima nije imao takvo pravo na izbor. Njega je Odbor direktora Rudnika smijenio nedugo nakon Rješenja Uprave za inspekcijske poslove kojim je izbor direktora Rudnika uglja iz 2021. godine ocijenjen kao nezakonit. Razlog: izboru nije prethodio javni konkurs.

Prema nalazu iste inspekcije nezakonit je, iz istih razloga, i izbor izvršnog direktora CEDIS-a Vladimira Čađenovića (Demokrate). Ali on je i dalje na funkciji. Kako je umjesto Lekića za vršioca dužnosti izvršnog direktora Rudnika uglja bord imenovao Demokratu Alena Petra Štulića, krenule se kuloarske priče o tome da Demokrate Alekse Bečića “preuzimaju” vlast u energetskom sektoru od partijskih drugova Andrije Mandića i Milana Kneževića kojima su ta mjesta pripala podjelom funkcija “po dubini” uoči izbora vlade Zdravka Krivokapića. Navodno, kao uvod u formiranje vlade bez poslanika ZBCG. Ili kao način da se “omekšaju” pregovarači druge strane pred eventualni nastavak razgovora.

I Milan Lekić se svojski potrudio nebi li  dao politički kontekst očekivanoj odluci borda i Uprave za inspekcijske poslove. “Više je nego jasno kome smeta i ko ne može da preboli uzrastanje autentične lokal-patriotske energije koja je razvlastila odnarođenu autokratiju, ali i zadala domaći zadatak svim ostalim politikama, pa i onima čiji se reprezenti ovih dana, iz prikrajka, vesele i likuju zbog ovakve montirane i naručene odluke Uprave za inspekcijske poslove”, piše u njegovom saopštenju.

Već bivšem direktoru Rudnika podsticaj su dali prijatelji i politički saborci iz Pljevalja. “Mi slobodni građani Pljevalja dajemo podršku gospodinu Milanu Lekiću u borbi za opstanak na poziciji izvršnog direktora Rudnika uglja”, navodi se u njihovoj peticiji. A “slučaj” je zavrijedio pažnju i javno obraćanje i Srpske pravoslavne crkve.

Tako se na sajtu Mileševske eparhije pojavilo saopštenje koje je potpisao episkop Atanasije Rakita. Tu se Lekić naširoko i nadugačko hvali.  “Naš brat Milan Lekić decenijama neumorno radi u interesu svoje Crkve i svoga naroda. Djelatno je podržao neimarske poduhvate širom naše eparhije i diljem Srpstva…”. Njegovi oponenti se kritikuju i upozoravaju. “Opominjemo sve one koji trenutno rade o njegovoj glavi da se zapitaju šta rade i za koga rade. Naše nije da ih osudimo, ali jeste da ih skrenemo sa đavoljeg puta… Mi molitveno stojimo uz svoj narod koji podržava brata u Hristu Milana Lekića.“

O tome smo već pisali: Pljevljaci su primijetili kako se među novim radnicima Rudnika uglja ,evo tri godine,  isključivo prepoznaju Lekićeva braća u srpstvu i Hristu. Pripadnika drugih nacija i konfesija nije bilo među novozapošljenima.

Pa ipak, sva ta podrška nije pomogla bivšem direktoru Rudnika uglja. Za sada.

Sličnim molitvenim obraćanjem SPC nije podržala naum Vlade, mada ih je i ona ponečim zadužila (Temeljni ugovor), da od kompanija u državnom vlasništvu koje su prethodne dvije godine ostvarile dobit naplati dio dividendI. I tako poboljša stanje u državnim finasijama.

U junu se ministar finansija Aleksandar Damjanović požalio da su samo dvije od 14 kompanija izvršile obavezu od koje je vlada očekivala prihod veći od 40 miliona eura (Montenegrobonus i CGES) koje su, skupa, uplatile nešto manje od 10 odsto planiranog državnog prihoda.  “Preduzeća koja su bila obavezna da postupe po zaključcima Vlade i koja ne podliježu zakonskim ograničenjima su Crnogorski operator tržišta električne energije, EPCG, Budvanska rivijera, Nacionalni parkovi, Morsko dobro, Marina Bar, Pošta Crne Gore, Radio-televizija Crne Gore, Regionalni ronilački centar, Regionalni vodovod, Sveti Stefan hoteli i Zaštita prostora Crne Gore”, predočio je Damjanović, nakon čega je Vlada usvojila zaključak da Skupštine akcionara tih kompanija do 25. avgusta donesu odluke o isplati dividendi. Ili će vlada pokrenuti postupak smjene svojih predstavnika i menadžera u tim kompanijama.

Koliko su Milutin Đukanović i njegovi saradnici ozbiljno shvatili to upozorenje pokazuje to što su zatraženu Skupštinu akcionara zakazali za kraj septembra. Kad prođu vrućine. A oni naprave mjesta za zapošljavanje još kojeg partijskog ili školskog druga.

Doduše, po Nikšiću se priča da se radno mjesto u EPCG, navodno,  može i kupiti za nekoliko hiljada eura. Ukoliko poznajete prave ljude. A oni vas ne prevare. Pošto, opet prema nepotvrđenim gradskim i kompanijskim pričama, ima i onih koji su ostali i bez novca i bez obećanog radnog mjesta. Da ne bude zabune, upozoravaju nas navodno verzirani, praksa kupovine radnog mjesta vladala je i u vrijeme dok su EPCG-om gazdovali pojedini kadrovi DPS-a. Novi su je samo naslijedili i unaprijedili.

Uglavnom, ako smo dobro izbrojali – a vjerovatno nijesmo – od kada Elektroprivredom gazduje novi menadžment predvođen Đukanovićem, Pravilnik o organizaciji EPCG i Pravilnik o sistematizaciju radnih mjesta mijenjani su (dopunjavani) blizu 20 puta. Nekada i po nekoliko puta mjesečno. Tokom 2021. sedam puta (samo Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta) A posledni put, prema našim podacima, oba dokumenta su izmijenjena i dopunjena odlukom Odbora direktora od 15. avgusta ove godine.

Tako EPCG danas funkcioniše kao skup dvije funkcionalne cjeline (Proizvodnja i Snabdijevanje) i sedam organizacionih cjelina: Direkcija za finasije, računovodstvo i nabavke; Direkcija za informaciono komunikacione tehnologije i digitalnu transformaciju poslovanja; Direkcija za ljudske resurse; Direkcija za opšte poslove; Direkcija  za pravne poslove; Direkcije za upravljanje energijom; Direkcija za razvoj i investicije u čijem sastavu  je Operativna cjelina Solarne elektrane.

Solarne elektrane su, opet, organizovane kroz četiri cjeline: Sektor za projektovanje i monitoring, Sektor za fakturisanje i komunikaciju, Sektor za logistiku i magacinsko poslovanje i Sektor za održavanje. Sve skupa – 85 novosistematizovanih radnih mjesta. Od rukovodioca operativne cjeline (više se ne zove direktor) do devet magacionera. Tako se osvajaju i dubinske dubine u podjeli radnih mjesta  kao partijskog plijena u državnim preduzećima. Bez brige za poslovni rezultat i budućnost kompanija.

Zoran RADULOVIĆ 

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo