Povežite se sa nama

Izdvojeno

KAKO SE NAŠ NOVAC TROŠI U SISTEMU EPCG: Kazino, crkva i 13. plata, gubitak 9 miliona

Objavljeno prije

na

Red samohvale, pa red skandala. I saldo: Elektroprivreda i njene ćerke firme završile su prošlu godinu sa neto gubitkom od 9,09 miliona eura. Prethodna 2021. godina, tokom koje su predsjednik borda Milutin Đukanović, izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin i njihovi saradnici preuzeli dužnost, završena je uz dobit od 59 miliona

 

Zaposleni u Elektroprivredi Crne Gore s nestrpljenjem čekaju jul. Tada će im, prema majskoj odluci čelnika kompanije, uz junsku platu biti isplaćen i bonus u visini prosječne mjesečne zarade na nivou kompanije (nezvanično, više od 1.200 eura).

Dok Specijalno državno tužilaštvo provjerava ugovor o prodaji uglja koji su prošle godine potpisali Rudnik uglja Pljevlja i Elektroprivreda Srbije (navodno je Crna Gora tim aranžmanon oštećena za blzu 100 miliona eura), poslovodstva tih kompaniaj dogovorile su novi posao. I novu cijenu uglja.

“ I ove godine potpisali smo novi ugovor o prodaji 120.000 tona uglja EPS-u, i u njemu je, po osnovu iste odluke, a koja se svakomjesečno donosi i koja neizostavno prati tržišnu cijenu uglja, utvrđena cijena od 41,94 eura za ugalj toplotne moći 7.000-10.000 kJ/kg. Dakle, cijena je korigovana (prošlogodišnja je bila manja od 29 eura po toni – prim. Monitora)”, saopštio je izvršni direktor kompanije Milan Lekić. Upućeni tvrde da je cijena i dalje niža od one po kojoj EPS nabavlja ugalj u regionu. A istraga SDT-a traje.

Marko Perunović, predsjednik Odbora direktora novoosnovane kompanije EPCG Željezara Nikšić podnio je neopozivu ostavku nakon što je objavljeno da je tokom jedne večeri krajem maja, sa platne kartice preduzeća prebacio 19.000 eura na račun jedne ovdašnje kockarnice (19 puta po 1.000 eura). Zabunom, tvrdi, pošto je pomiješao privatnu i službenu karticu.

“Suma koja je povučena sa biznis kartice, odmah sljedećeg dana je uplaćena sa mog privatnog računa, čime se jasno vidi da nikakav pokušaj zloupotrebe i pribavljanja lične koristi nije iskazan”, naveo je, citiraju mediji, Perunović u svojoj ostavci. Ni on, ni čelnici EPCG – Željezare ili njene majke firme (EPCG) nijesu objasnili zašto se o toj zabuni ćutalo skoro mjesec dana. I šta će predsjedniku Odbora direktora novoosnovanog državnog preduzeća službena kartica sa tolikim novcem na raspolaganju. On ne plaća račune firme.

Nakon što je Perunović  podnio ostavku iz EPCG su saopštili kako je, zbog tog slučaja, za ovu nedjelju bila zakazana sjednica Odbora direktora kompanije. Sad ništa. Potom je saopšteno da je u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću formiran predmet zbog slučaja Perunović i sumnje da je zloupotrebljena službena platna kartica EPCG Željezara Nikšić.

Ima toga još.

Elektroprivreda Crne Gore sa svojim ćerka firmama predstavlja najznačajnije, najveće i najbogatije preduzeće u vlasništvu države. O tome bi se, bez većih problema, postigao konsenzus. Sporenja bi donijelo pitanje koliko će to još trajati.

Od kraja 2021. pa do kraja prošle godine slušali smo periodične samohvale čelnika EPCG o nevjerovatnim poslovnim uspjesima koje postižu oni i preduzeće kojim upravljaju. Licitiralo se o zaradama mjerenim desetinama i stotinama miliona, najavljivala se najuspiješnije poslovna/finansijska godina u istoriji preduzeća, dijelili su se aplauzi i primalo ordenje. A onda nas je dočekala– stvarnost.

Prema konsolidovanom finansijskom izvještaju za 2022. godinu koji će se naredne srijede naći pred Skupštinom akcionara EPCG, Elektroprivreda i njene ćerke firme završile su prošlu godinu sa neto gubitkom od 9,09 miliona eura. Prethodna 2021. godina, tokom koje su predsjednik borda Milutin Đukanović, izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin i njihovi saradnici preuzeli dužnost završena je uz dobit od 59 miliona.

Ako je za utjehu, prema predloženom finansijskom iskazu EPCG za 2022. godinu, Elektroprivreda je pojedinačno, bez uticaja povezanih kompanija (ćerki firmi), godinu završila uz profit od nepuna četiri miliona (3,98). Ali, i taj profit je skoro pa 20 puta manji nego godinu ranije (78,5 miliona eura profita u 2021.).

Primijetimo, nije nevažno, da su u Finasijskom iskazu EPCG koji je ponuđen akcionarima na usvajanje pogrešno prikazane zarade po akciji i za ovu i za prošlu godinu. Ovogodišnja zarada po akciji (118,1 milion akcija, dominantno u vlasništvu države), biće nenamjerno, uvećana je za nekih 10 odsto a prošlogodišnja umanjena za više od trećine. Ispod su potpisi Izvršnog direktora Nikole Rovčanina, Glavnog finansijskog direktora Mira Vračara i lica odgovornog za sastavljanje finansijskih iskaza Danila Žarića.

Ostaje da vidimo da li će ova greška izazavati reakciju predstavnika države na Skupštini akcionara ili će se, skupa sa onima koji su  ih delegirali, zadovoljiti sa mogućnošću prihodovanja nešto veće dividende. Zatvarajući oči pred malim i velikim grijesima njihovih izabranika u Elektroprivredi.

Kako je glavna ekonomska uzdanica države Crne Gore dospjela u ovu poziciju? Imajući u vidu i očigledne benefite koje građani i privreda imaju od izuzetno jeftine struje koju smo plaćali tokom prošle godine, u vrijeme kada su skupi energenti bili glavni kreator inflacije u EU.

Za početak pomenimo da se u izvještajima koji će se naći na Skupštini akcionara EPCG ne nalaze podaci o kupovini i poslovanju EPCG Željezare Nikšić (bivša željezara Toščelik) pošto su radnje oko njenog preuzimanja i pokretanja dio ove poslovne godine. Izuzev onog transfera novca od 20 miliona eura “za poboljšanje likvidnosti” iz državnog budžeta na račun Elektroprivrede.

Takođe treba pomenuti da se pred akcionarima neće naći ni podaci na osnovu kojih bi oni mogli utvrditi kako su, pojedinačno, poslovale ćerke firme iz sistema EPCG (CEDIS doo Podgorica, Rudnika uglja ad Pljevlja, EPCG doo Beograd, EPCG Solar Gradnja doo Nikšić i Zeta energy doo Danilovgrad). Javnosti nijesu dostupne ni informacije o finansijskim tokovima unutar Grupe, pa se o “detaljima” tipa ko, kome, šta, kada i koliko duguje i plaća može samo nagađati. Ili naslućivati čitajući između redova.

Na zahtjev Odbora direktora EPCG dnevni red predstojeće Skupštine akcionara proširen je, pa će se oni izjašnjavati i o Odluci o Odbora direktora EPCG o povećanju uloga u CEDIS-u.  Ukratko, EPCG će CEDIS-u dati 21,6 miliona eura “namijenjenih za finansijsku konsolidaciju zbog poremećaja na tržištu električne energije”.

U prevodu, CEDIS ne može da se nosi sa ogromnom razlikom između cijena struje koja se uvozi i cijene  po kojoj se ona prodaje potrošačima na domaćem tržištu. Za pokrivanje gubitaka nastalih tokom 2021. Namijenjeno je 6,7 miliona, a za prošlogodišnje gubitke “koji predstavljaju cjenovnu razliku nabavke električne energije za pokrivanje regulatorno dozvoljenih gubitaka kod CEDIS-a” još 14,9 miliona eura. Tako će se, zaključuju u Odboru direktora EPCG, uvećati vrijednost njihovog uloga u Crnogorski elektrodostributivni system. Pa nema veze što će vrijednost CEDIS-a ostati ista.

Ili možda manja, ako se pouzdamo u podatak iz Rovčaninovog finansijskog iskaza. Prema njemu, ukoliko je ova računica tačna, gubici na distributivnoj mreži tokom 2022. godine narasli su za 38,3 gigavatsata (GWH), odnosno oko deset odsto, i dostigli zastrašujućih 390,2 GWh. Plus gubici na prenosnoj mreži (137,95 GWh). Pa to pomnožite sa bilo kojom berzanskom cijenom struje iz prošle godine (kretala se, približno, od 150 do 500 eura po MWh, a jedan giga je 1.000 mega) i doći ćete do brojke od koje boli glava.

A još tu ima priče za glavobolju.

Prema konsolidovanom finansijskom iskazu ukupni troškovi zarada naknada i ličnih rashoda unutar EPCG Grupe porasli su za više od 14 miliona, sa 66,5 na 80,9 miliona. Pošto je na porezima i doprinosima ušteđeno skoro četiri miliona, računovođe su izračunale da su neto troškovi zarada, naknada I ličnih rashoda uvećani za 18,2 miliona. Odnosno, za trećinu više nego 2021. Ponovimo, u ovim podacima nema EPCG-Željezare.

EPCG je, lani, najviše investirala u Direkciju društva (20,7 miliona eura). Nikšićani kažu da je Direkcija, zapravo, upravna zgrada kompanije. I da oni ne vide da je tamo investirano bilo šta, a ne skoro 21 milion. Ako se ne računaju novozaposleni. Kojih, baš, ima. Akcionari pretpostavljaju da je, ipak, riječ o nekoj stvarnoj investiciji koja je, iz nekog banalnog razloga, prikazana na njima nerazumljiv način. Pa očekuju da će na predstojećoj Skupštini ta nepoznanica biti razjašnjena.

Isto važi i za korporativnu filantropiju. Na popisu zdravstvenih ustanova, sportskih društava i klubova, festival… kojima je EPCG Grupa tokom 2022. pomogla donacijama ili sponzorstvom nema Srpske pravoslavne crkve. Mora biti greška. I to čudi, tim prije što su Đukanović i Rovčanin, jesenas, skupa sa  članovima Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Dušanom Janjuševićem i Slavicom Batizić odlikovani ordenom Prvog stepena Svetog Petra drugog Lovćenskog Tajnovidca, i to “za djelatnu ljubav prema SPC i za nesebičnu pomoć manastiru Svetog Arhangela Mihaila na Miholjskoj prevlaci”. Orden im je uručio lično Mitropolit SPC Joanikije Mićović. A u finansijskim izvještajima ni riječi o tom pregalaštvu. Skromno.

Dio predstojeće Skupštine akcionara biće posvećen potrebi poboljšanja uslova rada (primanja i stambeno zbrinjavanja) onih “koji obavljaju poslove od posebnog značaja za Društvo”. Čitajte – menadžmenta.

Uz fiksnu i varijabilnu naknadu, bonuse, pravo na rješavanje stambenog pitanja po posebnim uslovima (na osnovu odluke Odbora direktora), korišćenje službenog automobila i mobilnog telefona… za njih je, kao novitet, predviđena i “varijabilna naknada iskazana u akcijama Društva”. To su ti euroatlantski standardi.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

„Prije svega, valja istaći, da se osuđujuća presuda ne temelji samo na prvom iskazu optuženog K. A. Glavni dokazi koji upućuju na optuženog K. A. kao izvršioca predmetnog krivičnog djela, jesu i iskaz svjedoka – oštećene H. J. … Svjedok Z. M. potvrdio je navode oštećene, kazavši da je radio u prodavnici gdje je utrčala oštećena uplakana i tražila od njega da je sakrije kazavši mu ‘da se D. ružno ponašao prema njoj”, misleći na optuženog…a bio je u stanju da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima, što je utvrđeno iz nalaza i mišljenja sudskog vještaka – psihijatra K.G., a svoju upornost i želju da dovrši predmetno djelo ukazao je i svojim ponašanjem nakon napuštanja vodenice i dolaskom u B., ponovo je oštećenu, mimo njene volje uzeo u naručje i nosio prema napuštenoj kući, kada je oštećena pozvala majku telefonom, pa kada je optuženi to shvatio spustio je oštećenu, što je ona iskoristila i trčeći se udaljila od njega, o čemu je takođe uvjerljivo u svom iskazu o svemu tome kazala H. J. i upravo utrčavanjem u prodavnicu kod svjedoka Z. M. Zahtijevanje od njega da je sakrije u stvari je bilo bjekstvo oštećene u cilju sprječavanja optuženog da ne dovrši započeto krivično djelo“, piše u obrazloženju sudija Apelacionog suda koje su potvrdile petogodišnju robiju odbjeglom silovatelju.

Prema nezvaničnim informacijama iz policije odbjegli Bjelopoljac je naoružan i opasan po okolinu. Navodno  posjeduje oružje, što je lično saopštio pripadnicima policije koju su uspjeli da, nakon što je slučaj prijavljen, stupe u kontakt sa njim. To je ujedno i razlog zbog čega mještani bjelopoljskih sela žive u strahu o čemu pišu i po društvenim mrežama.

S druge strane Uprava policije nastavlja da ćuti i ne odgovara šta su preduzeli kako bi odbjegli Bjelopoljac bio uhapšen. Nema odgovora ni da li je tačno da bježi naoružan i da li je opravdan strah građana koji brinu za bezbjednost djece.

Prema javno dostupnom izvještajima Ministarstva unutrašnjih poslova, maloljetnici su tokom 2021,2022. i 2023  bili žrtve u skoro 80 slučajeva seksulanih prestupa, a broj tih krivičih djela se povećava iz godine u godinu.

Prema dostupnom izvještaju za 2021.godinu registrovano je 36 krivičnih djela protiv polne slobode, što već tada je ukazivalo na povećanje u odnosu na uporedni period od 33,3 posto.

„Od čega: 8 kd silovanje što je smanjenje od 11,1% u odnosu na uporednu godinu. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 8 kd obljuba sa djetetom, 16 kd nedozvoljena polna radnja; 4 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 8 krivičnih djela, od kojih je 7 kd rasvijetljeno – za sada je ostalo nerasvijetljeno 1 kd dječja pornografija, što čini procenat rasvijetljenosti 87,5%. Krivična djela prijavljena su nadležnim tužiocima sa 29 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 29 lica, među kojima 11 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela je 35 lica, od kojih 24 maloljetna“, piše u izvještaju

Godinu kasnije broj krivičnih djela se povećao pa je registrovano 40 krivičnih djela protiv polne slobode, dok se broj kričnih djela „silovanje“ povećao za čak 100 posto.

„Ukazuje na povećanje u odnosu na uporedni period od 11%, od čega: 16 kd silovanje, od kojih jedno u produženom trajanju, što je povećanje od 100% u odnosu na uporednu godinu, i 1 kd silovanje u pokušaju. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 1 kd obljuba sa djetetom – u produženom trajanju, 14 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih dva u vezi sa obljubom sa djetetom; 8 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 10 krivičnih djela i sva su rasvijetljena. Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 35 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 39 lica, sve muškog pola, među kojima 12 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 39 lica, od kojih 36 ženskog pola, među kojima 23 maloljetna lica, navodi se u dostupnom izvještaju.

Godinu kasnije, prema izbješaju ua 2023.godinu, opet se bilježi povećanje ovih krivičnih djela.

„Tokom 2023.godine registrovana su 54 krivična djela protiv polne slobode, čime je obim kriminala u ovoj oblasti u odnosu na uporedni period povećan za 35 posto. Evidentirano je 15 kd silovanje, što je smanjenje od 6,2% u odnosu na uporednu godinu, od kojih 3 kd po NN izvršiocu i sva tri su naknadno rasvijetljena. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 7 kd obljuba sa djetetom, 18 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih 1 u produženom trajanju; 1 kd posredovanje u vršenju prostitucije; 11 kd dječja pornografija; 1 kd navođenje maloljetnog lica da prisustvuje vršenju kd protiv polne slobode; 1 kd mamljenje djeteta u cilju vršenja kd protiv polne slobode. Nepoznati izvršioci počinili su 11 krivičnih djela od kojih je 9 rasvijetljeno Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 50 krivičnih prijava, kojima su obuhvaćena 52 lica, sve muškog pola, među kojima 9 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 49 lica, od kojih je 48 ženskog pola, među kojima 25 maloljetnih lica“, navodi se u izvještaju.

Koliko je slučajeva zabilježeno tokom prošle godine nije poznato.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo