Preko 80 odsto turističkog prometa se u Ulcinju ostvaruje tokom jula i avgusta, pa u lokalnoj vlasti i institucijama pokušavaju da organizacijom niza manifestacija produže sezonu
“Drago mi je da su i u opštinskim institucijama shvatili da od čudesne biljčice bamije možemo stvoriti brend. Ja vjerujem da sada imamo posložene sve kockice da čitav grad od toga ima veliku korist“, kaže vlasnik hotela Palata Venezia Gani Resulbegović.
U ovom renomiranom objektu u Starom gradu, u kojem je u vrijeme dok je njime vladala Mletačka republika (1421-1571), bilo sjedište upravitelja, sredinom avgusta je organizovana dvodnevna manifestacija u čast te jedinstvene biljke.
Gosti iz zemlje i inostranstva mogli su na Servantesovom trgu da uživaju u besplatnoj degustaciji bamija i bogatom kulturno-zabavnom programu, a ulcinjski novinari saglasni su u ocjeni da je ta manifestacija bila događaj sezone.
“Mislim da smo uspjeli da realizujemo viziju: doprinjeti održivom razvoju turizma kroz promociju naše nacionalne kuhinje. Ove godine smo uključili i domaćice iz Ulcinja kojima smo mi ustupili bamije, a one ih spremile po svojoj recepturi”, navodi Resulbegović i dodaje da će naredne godine ova manifestacija trajati tri dana.
U Turističkoj organizaciji Ulcinj (TOU), koja je bila suorganizator ovog događaja, smatraju da je 2020. godine potrebno održati i okrugli sto na kojem bi istaknuti stručnjaci ukazali na veliki značaj i ljekovita svojstva bamije na zdravlje čovjeka, te njezinu široku upotrebu i u farmaceutskoj industriji.
“Nažalost, ovdje se o svemu tome veoma malo zna. Mi imamo niz drugih proizvoda našeg podneblja i poljoprivrede koji još uvijek nijesu važan dio naše turističke ponude. A trebali bi. Tu, prije svega, mislim na masline i vino. Nedostaje nam takođe konoba i restorana sa autohtonom ugostiteljskom ponudom”, kaže direktor TO Fatmir Đeka.
On smatra da bi takva ponuda doprinjela imidžu Ulcinja, kao što je tu slučaj sa festivalom Ljetnja scena, koji se održava preko tri decenije ili sa Sajmom knjiga, koje je ove godine organizovan po 19. put. “Na otvaranju te manifestacije imali smo ministre iz četiri države. Knjiga je svojom magičnom energijom i ove godine okupila veliki broj naših dragih turista – čitalaca kojima je čitanje svakodnevna potreba, pa i ovdje, na odmoru i na moru”, ističe Đeka dodajući da su upravo spoj kulture, prirodnih ljepota i gastronomske ponude, uz ljubaznost i pristupačne cijene, ključni faktori atraktivnosti ulcinjske rivijere kao turističke destinacije.
Kao jedna od najvećih slabosti ulcinjskog turizma izdvaja se njegova sezonalnost, jer se preko 80 odsto prometa ostvaruje u julu i avgustu. A upravo manifestacije produžavaju sezonu, pa su u Turističkoj organizaciji najavili da će u septembru biti održano niz interesantnih događaja. „Biće tu za svakoga nešto interesantno. Već početkom mjeseca imaćemo dvije manifestacije: Međunarodni sajam umjetnina i zanatskih proizvoda i 6. Dolcinium international festival, na kojem se okupljaju folklorne grupe iz desetak zemalja, potom regionalnu koloniju slikara “Ulcinj na platnu”, a od 18. do 22. septembra ide 5. edicija filmskog festivala “Seanema Fest”, saopšteno je iz TOU.
Na ovogodišnjem festivalu, čiji je moto IN/EXCLUSION, biće prikazano četrdesetak dugometražnih, kratkometražnih i dokumentarnih filmova. U glavnim takmičarskim kategorijima festivala, dugometražnog i kratkometražnog filma, biće prikazane najnovije produkcije iz Crne Gore, regiona, Evrope i svijeta uz specijalan dodatak programa igranih i dokumentarnih filmova u saradnji sa Delegacijom Evropske unije i EU Info centrom u Crnoj Gori, kao i najboljih kratkih evropskih filmova u saradnji sa Evropskom filmskom akademijom”, kaže Drita Lola, izvršna direktorka ulcinjske NVO Ja djelujem (iAct), koja je glavni organizator ove manifestacije.
Prema njezinim riječima, ovaj festival je jedinstven u Crnoj Gori i regionu, jer uvodi nov concept – „umjetnost za društvene promjene“, kombinaciju kinematografije i aktivizma, tj. kinoaktivizam.
“Svako novo izdanje festivala ide pod određenom tematskom sadržinom. Ove godine u središtu pažnje su marginalizovane grupe pojedinaca, žene, mlade, LGBTIQ osobe, etničke i rasne grupe, osobe sa invaliditetom, kao i one na ‘sjecištu’ identiteta”, naglašava Lola.
Dramaturg Janko Ljumović smatra da ovom festivalu ide na ruku sve veća vidljivost crnogorske kinematografije u evropskom kontekstu, te da crnogorskoj kinematografiji upravo treba i jedan osoben festival kao što je Seanema Film Festival. “Osoben i kroz sam naziv koji se igra u transformaciji riječi cinema. Mora mediteranska nas spajaju još više, samo je važno putovati njegovim obalama ili zaleđem, prelaziti stvarne i imaginarne granice, i ići još dalje“, navodi on.
Dugogodišnji turistički radnik Munib Abazović kaže da se samo iskorišćavanjem komparativnih prednosti i poboljšanjem ponude može produžiti sezona, jer se, kako tvrdi, od zarade u dva ljetnja mjeseca ne može živjeti godinu dana. „Kultura i sport, su ono što se samo od sebe nameće“, uvjeren je on.
U lokalnoj upravi kažu da Ulcinju trebaju kongresna i sportska hala, novi kvalitetni hoteli, akva park, marina, aerodrom… „Imamo spremne planove i lokacije, tražimo dobre investitore. Praktično niko na Mediteranu ne može ponuditi ono što mi možemo“, rekao je gradonačelnik Ljoro Nrekić.
Iz hotelske grupacije Karisma je najavljeno da će odmah nakon sezone u kompleksu Holiday Village Montenegro na Velikoj plaži početi gradnja kongresnog centra sa 800 mjesta, koji će, kako ističu, niti najveći u Crnoj Gori.
Dodaje se takođe da će na tom mjestu sredinom novembra biti održan jedan od najvažnijih međunarodnih šahovskih turnira – Evropski klupski kup 2019. Riječ je o najvećem šahovskom događaju poslije Olimpijade, na kojem učestvuju vrhunski šahisti i šahistkinje Evrope.
U Turističkoj organizaciji napominju da će samo ova manifestacija dovesti u Ulcinj oko tri hiljade osoba.
Mustafa CANKA