U državama sa demokratskim ustrojem vlasti rijetko se dešava da jedna politička stranka može sama formirati vlast, odnosno da pobjeda na izborima bude ostvarena rezultatom koji joj omogućuje da sama raspolaže većinom mandata u parlamentu. Obzirom na multinacionalni i multireligijski ambijent Bosne i Hercegovine sasvim je jasno da se iznimno teško odvijaju procesi osiguravanja parlamentarnih većina na svim nivoima: opštinskom, kantonalnom, entitetskom i državnom.
Partije koje su odlično prošle kod glasačkog tijela na izborima koji su u BiH okončani prije četiri mjeseca nisu bile u stanju ni ovog puta osigurati na jednostavan način parlamentarnu većinu. Tako se i desilo da, na primjer, u entitetu Republike Srpske vlast formira SNSD Milorada Dodika sa svojim koalicionim partnerima, a na državnom nivou iz RS su federalni partneri odabrali SDS da s njima naprave državnu vlast!?! Tu se otvaraju ozbiljni problemi prije svega kod funkcionisanja vlasti po vertikali, a onda i kod najosjetljivijeg dijela formiranja vlasti, a to je nesumnjivo podjela ministarskih resora, ili bukvalno i prosto kazano: raspored fotelja. Na nivou države BiH vlast čini SDA Bakira Izetbegovića, HDZ Dragana Čovića, DF Željka Komšića i grupa stranaka iz RS, sa liderom Mladenom Bosićem (SDS) na čelu.
Koliko-toliko partneri su se, na državnom nivou nekako i nešto dogovorili, i to uz veliki pritisak međunarodne zajednice?!? Raspodjelili su resore. Kad je cijela stvar svedena na nivo entiteta Federacije BiH, problemi su postali, čini se, nesavladivi i nesnošljivi za same koalicione partnere. Cijela stvar oko formiranja vlasti u Federaciji može se svesti na sintagmu: podjela izbornog plijena.
Ozbiljno su zaratili, prvo medijski, a potom i pregovarački lideri Dragan Čović i Željko Komšić. Ne slažu se u broju ministarskih mjesta koja bi trebala pripasti njihovim strankama. Komšić je čak za normalne političke prilike bio neumjereno oštar, pa čak za ukus prosječnog posmatrača politike u BiH i neukusan, izjavivši za Čovića: „Puno je mačku teleća glava…” Lider stranke kojem je narod dao ogromno povjerenje, pa čak se može kazati učinio to na catrte blanche, jer se radi o potpuno novoj političkoj snazi na bh. sceni, pokušava osvojiti i dalje poštovanje prosječnog birača u BiH jakom i zapaljivom retorikom.
Ali, iza svega kriju se namjere i Čovića i Komšića da što veći dio izbornog plijena pripadne upravo njihovim strankama. Gotovo da i nezamjećen u javnosti prolazi set zahtjeva apsolutnog izbornog pobjednika, SDA. Njihov postupak da se uglavnom zadovolje dobivanjem premijerske pozicije u Vijeću ministara (Denis Zvizdić) možda je najbolje prokomentarisao bivši premijer Edhem Bičakčić izjavivši da je u suštini SDA inferiorna kada je u pitanju raspored ministarskih resora?!
Cijela ova situacija pokazuje da su birači na posljednjim izborima svoje povjerenje bacili niz vodu, jer u četiri mjeseca postizbornih dogovaranja stranke pobjednice nisu (bar javno!) ništa učinile da bi svoja predizborna obećanja ozbiljnije utvrdila u ekonomskim programima i rješavanju krupnih socijalnih problema u BiH. Šta to zapravo znači? Ništa drugo do li da se u suštini ništa ozbiljno u BiH ne dešava, a da je sva politička scena pretvorena u sitnu i prljavu trgovinu, koja se realizira kroz najbukvalniju podjelu izbornog plijena. Upravo ta podjela ozbiljno cijepa koaliciju na državnom nivou.
Siguran sam da je ovo tek početak ozbiljnih raskola među tzv. partnerima u vlasti!
Gradimir GOJER