Da nijesu javili – ne bi smo znali: Agencija za sprječavanje korupcije (ASK), „kao institucija u čijoj je nadležnosti prevencija svih oblika korupcije”, pridružila se obilježavanju 24. marta, Međunarodnog dana zviždača. „Adekvatna zaštita zviždača od strane nadležnih institucija jedan je od glavnih preduslova za motivisanje potencijalnih zviždača da prijavljuju ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije”, podučili su nas iz ASK, u saopštenju koje je – oće to tako da se namjesti – u ovdašnjim medijima objavljeno između dvije informacije vezane za rad Agencije pod komandom Sretena Radonjića. Direktora ASK, nekadašnjeg policajca i porodičnog prijatelja premijera Duška Markovića.
Tako smo saznali da bivši premijer Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je potpisao rješenje kojim se državna koncesija dodjeljuje firmi njegovog sina Blaža. Pride, ASK nije pronašla ništa sporno ni u kombinaciji (slučaj Prokletije) u kojoj je Milo posao od državnog interesa povjerio bratu Acu Đukanoviću znajući – pisalo je u predatoj dokumentaciji – da je burazer, kao podugovarača u toj raboti, angažovao njegovu Capital Invest. Što, makar laicima, izgleda kao da je premijer Đukanović taj posao dao sam sebi.
Agencija, odnosno njen direktor, nijesu bili tog mišljenja. Nema tu konflikta interesa zaključili su, podsjećajući nas na nekadašnje pravne vratolomije njihovih prethodnika iz Komisije za sprječavanje konflikta interesa. I oni su svojevremeno zaključili kako Milo Đukanović „nije poštovao zakon ali ga nije prekršio”. Slobodan Leković zna kako.
Koji dan kasnije doznajemo i dodatni „detalj”: ASK je svoju aboliciju Mila Đukanovića podnosiocu zahtjeva (NVO KOD – Konkretno, odgovorno, dostojanstveno) poslala u formi pisma/dopisa koje je potpisao direktor. Nije to, dakle, ni odluka ni rješenje na koje bi se mogla izreći žalba. Kao što predviđa Zakon o sprječavanju korupcije. Tako je pun smisao dobilo ono što je Radonjić, tada još kao kandidat za direktora ASK, izrekao navodeći vlastite preporuke za posao. „Dobar sam poznavalac kriminalističkih disciplina, operativne taktike… Imam dobru saradnju sa državnim institucijama, znam kako sistem funkcioniše…”. Sada vidimo kako se „operativnim taktikama” pokušava izbjeći odgovornost – i sopstvena i svih nadređenih u lancu DPS komandovanja.
Za očekivati je da od urgencije koju su Srđan Perić i Budislav Minić, u ime KOD-a, poslali premijeru Dušku Markoviću i ministru pravde Zoranu Pažinu neće biti velike koristi. Vratimo se, zato, Međunarodnom danu zviždača i načinu na koji ga je obilježila ASK.
Radonjić nas je prvo podučio: „Prema zakonskoj definiciji, zviždač je svako fizičko i pravno lice koje ima opravdane razloge da sumnja u ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. Ovako široka definicija ima za cilj da motiviše pojedince i pravna lica da, ukoliko imaju opravdane razloge za sumnju da postoji ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije, to i prijave”.
A onda i obavijestio – od 11 zahtjeva za zaštitu zviždača ASK je prihvatila samo četiri. Šest je odbila, a jedan postupak još je u toku. Odbijeni zahtjevi „nijesu podnešeni u skladu sa zakonom ili u postupku nije utvrđeno postojanje uzročno-posljedične veze između nastale štete i podnijete prijave”, navodi se u saopštenju Agencije.
Ako vas Zakon, možda, i motiviše da prijavite nezakonite radnje iz svog okruženja (firme, javne ustanove…) tu je ASK da prijavljene zaštiti, a vama pokaže kako se takav postupak nikako ne isplati. Treba važne partijske uglednike vladajuće koalicije pustiti da kradu i kraduckaju na miru.
Krajem 2016. godine ASK je odbila da status zviždača dodijeli Mirjani Drašković, specijalisti za bezbjednost hrane životinjskog porijekla i tadašnjoj glavnoj veterinarskoj inspektorki.
„Skoro dvije decenije javno ukazujem na opasnosti od bolesti životinja virusnog porijekla koje mogu biti uzrok kancerogenih oboljenja kod stanovnika Crne Gore, posebno djece”, upozoravala je Draškovićeva obrazlažući zahtjev da joj se dodijeli status zviždača i pruži odgovarajuća zaštita, pošto joj je „onemogućeno napredovanje zbog zviždačkih aktivnosti u prethodnom periodu, a sada se planira raspoređivanje na niže radne rasporede”.
Sa druge strane, iz političko-poslovne elite okupljene oko uvozničkog lobija, stizale su primjedbe kako Draškovićeva bezrazložno uzbunjuje javnost, promoviše sebe i „minira turističku sezonu”. A opasnosti – nema. Iste su tvrdnje ponavljane, praktično, iz godine u godinu iako ih je stvarnost žestoko demantovala. Tone i tone, uglavnom pilećeg, mesa vraćane su ili uništavane zbog prisustva salmonele, isteklog roka trajanja, nepropisnog čuvanja… Vlast je, ipak, uspijevala da od javnosti zataji zemlju porijekla i uvoznike neispravnog mesa, ribe i morskih plodova.
Odluka ASK bila je predvidiva. „Agencija za sprječavanje korupcije u ovom postupku nije utvrdila osnovanost zahtjeva za zaštitu zviždača”, stoji u Mišljenju koje je, pogodićete, potpisao direktor Radonjić. Jednako predvidivo bilo je i saznanje da je Draškovićeva, nakon prelaska veterinarske inspekcije u nadležnost Uprave za bebjednost hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, ražalovana na mjesto inspektora. Sa zadacima poput onog da duž magistralnog puta Podgorica – Bijelo Polje obilazi i sankcioniše prodavce domaćeg ajvara, džema i(li) sokova na razblaživanje…
Gotovo istovjetno mišljenje ASK je donijela i u slučaju Patricije Pobrić, nekadašnje menadžerke hotela Ramada, uz čiju pomoć smo saznali da čelnici SD, partije iz vladajuće koalicije, svoje privatne račune plaćaju novcem poreskih obveznika.
U slučaju Ramada nijesu ispunjeni uslovi za zaštitu zviždača, navedeno je u saopštenju sa potpisom direktora Radonjića. Agencija je, kažu, do tog zaključka došla „cijeneći kvalitet dostavljenih informacija i stepen ugrožavanja i nastalih posljedica” po onoga ko ih je objelodanio.
„Zakon precizno određuje da uslove za zaštitu zviždača ispunjava isključivo podnosilac prijave za ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije, što u ovom postupku nije bio slučaj”, ustvrdio je Radonjić ne mareći za elementarne činjenice. Pride je, iako je od početka mandata insistirao na tajnosti sjednica Agencije i njenih dokumenata, otvorio za javnost zapisnik sa sastanka službenika ASK i Patricije Pobrić i njene lične podatke iz zahtjeva za zaštitu zviždača učinio javnim.
Epilog: Patricia Pobrić je dobila otkaz sa radnog mjesta menadžera hotela Ramada nedugo nakon što je obznanila model poslovanja Socijaldemokrata Ivana Brajovića, koji su partijske sjedeljke plaćali novcem Direkcije za željeznicu. A Direkcija je bila u sklopu Ministarstva saobraćaja, a resorni ministar bio je predsjednik SD. Nakon višegodišnje, uzaludne, potrage za novim poslom Pobrićeva je bila prinuđena da, makar privremeno, radno mjesto pronađe van Podgorice. Sami zaključite koliko je takvom raspletu, uz odluku ASK, doprinijela i nedvosmislena osuda njenog postupka od strane tadašnjeg premijera Mila Đukanovića („Taj ko kaže da je to doprinos demokratiji priča budalaštine”).
Direktor Direkcije i funkcioner SD Nebojša Obradović pravosnažno je osuđen zbog zloupotrebe službenog položaja, na uslovnu kaznu. Vlada ga nije smijenila već je on podnio ostavku. Po svoj prilici, sada prima naknadu u visini nekadašnje plate koja pripada neraspoređenim državnim funkcionerima. Tužilaštvo se mjesecima unazad nije izjasnilo o prijavi koju je Mladen Bojanić podnio protiv funkcionera SD i Direkcije za željeznicu, a za koje je sud utvrdio da su lažno svjedočili u postupku protiv Obradovića.
ASK je, ne postupajući, dozvolila da zastari prekršajni postupak protiv Socijaldemokrata zbog toga što su državnim novcem plaćali partijske skupove čime je, postojala je osnovana sumnja, kršen Zakon o finansiranju političkih partija.
„Nema sumnje da sam porodici i sebi napravila finansijsku štetu, ali sam zaštitila svoj integritet, i mogu slobodno da se pogledam u ogledalo”, objašnjavala je Patricia Pobrić u razgovoru za Monitor, koji mjesec pred odlazak iz Podgorice.
Bilo nas je stid da je pitamo da li je pročitala prošlonedjeljno saopštenje ASK u kome, podsjetimo se, stoji: „Adekvatna zaštita zviždača od strane nadležnih institucija jedan je od glavnih preduslova za motivisanje potencijalnih zviždača da prijavljuju ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije”. I još: „Agencija je u dosadašnjem radu koristila sve nadležnosti koje joj stoje na raspolaganju kako bi adekvatno zaštitila zviždače…”.
Spavaju li mirno?
Zoran RADULOVIĆ