Nakon što je kupio i po svom nahođenju preuredio dva simbola glavnog grada, Žarko Burić, vlasnik Normal kompani, domogao se još jedne podgoričke znamenitosti – FK Budućnost. U utorak Burić je izabran u Odbor direktora kluba, a očekuje se da će u četvrtak, kada ovaj broj bude išao u štampu, on biti postavljen i za predsjednika Odbora.
Iako bi se očekivalo da neimar koji je ,,uljepšao” hotele Crnu Goru i Podgoricu, prione pa izgradi istočnu tribinu Gradskog stadiona, Burić se u Budućnosti najavljuje kao fudbalski dobrotvor. Daće sve klubu, a neće uzeti ništa. Vladini mediji javljaju da će on u narednih pet godina puniti rupe u budžetu finansijski posrnulog tima. Naime, godišnje troškove od oko 800.000 eura namirivaće većim dijelom Normal kompani, a Glavni grad samo neki sitniš. I to nije sve, već je najavljeno i da će svaki cent koji u perspektivi zaradi Budućnost, od prodaje ulaznica, igrača, marketinga, zarada od utakmica u Evropi, biti uložen u razvoj kluba. Normal kompani preuzima menadžment, a klub neće mijenjati vlasničku strukturu, Glavni grad ostaje vlasnik 99,8 % kluba (ostatak pripada navijačkoj grupi Varvari). Jasno je, biznismena Burića nije vodila finansijska logika da se lati ovog posla, bar ne javno vidljiva, osim ako nisu u pitanju emocije prema sportu ili partiji.
I u ranijem periodu tragalo se za biznismenima spasiteljima. Tako je dugogodišnji gradonačelnik Miomir Mugoša i predsjednik Skupštine kluba, pokušao da na čelo Budućnosti dovede građevinskog biznismena Blagotu Baću Radovića, kao i vlasnika Atlas grupe Duška Kneževića. Ponude su bile odbijene.
Ipak ostala je zabilježena epizoda sa Tomislavom Čelebićem. Biznismen, najavljen kao preporoditelj kluba preuzeo je funkciju, koja je sada zapala Burića, u junu 2009. U periodu nakon toga Budućnost ne uspijeva da osvoji trofeje, ali gubi i navijače koji preko godinu dana ne dolaze na Stadion pod Goricom tražeći Čelebićevu ostavku. Grad je u vrijeme tog sukoba bio išaran grafitima od kojih je najblaži bio Tomo odlazi. On ostavku podnosi tek u junu 2011. obrazlažući je ,,ličnim, profesionalnim i familijarnim razlozima”.
Kao najzaslužnijeg za odlazak Čelebića sa čela Budućnosti, mediji su označili Marka Mugošu, mlađeg sina Miomira Mugoše. I dok je otac vedrio i oblačio u glavnom gradu i FK Budućnosti, Marko krajem 2011. postaje izvršni direktor FK Koma sa Zlatice. Krajem sljedeće godine Marko Mugoša preuzima Mladost, u kome je do danas predsjednik kluba. I od tada Mladost ređa uspjehe, a Budućnost sve više tone finansijski i rezultatski.
Na početku ove sezone Budućnost je na vrhu tabele, a u prošlonedjeljnom derbiju je porazila Mladost. Rezultate na terenu sada treba da isprati neko finansijski. Pitanje je da li je Burić pravo rješenje ili ga čeka Čelebićeva sudbina.
Kako u Podgorici, tako i u cijeloj državi, bez DPS političara i biznismena ni sporta nema.
Ove nedjelje Bord direktora Hotelske grupe Budvanska rivijera odložio je donošenje odluke o izdvajanju 120.000 eura za sport. Ta suma je godinama unazad uplaćivana Odbojkaškom klubu Budvanska rivijera. Sve se promijenilo otkada su u toku istrage oko poslova porodice Marović. Na čelu OK Budvanska rivijera još uvijek se nalazi Miloš Marović, sin nekadašnjeg predsjednika Borda direktora Budvanske rivijere i potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića.
A na čelu krovne organizacije Odbojkaškog saveza CG, bio je Svetozarev brat Dragan, koga je nakon sudske presude zamijenio Cvetko Pajković, sekretar Sekretarijata za investicije Opštine Budva.
I budvanskom Fudbalskom klubu Mogren, nakon otvaranja brojnih afera u ovom gradu, ne cvjetaju ruže. Prošle nedjelje je za predsjednika kluba izabran gradonačelnik Budve Srđa Popović. Dug kluba se popeo na pet miliona eura. Zanimljivo je da Mogren skoro još toliko, 4,5 miliona eura, duguje svom nekadašnjem sportskom direktoru Boru Lazoviću. Kavaljerski, Lazović neće da mu se milioni vrate, kaže da ništa ne potražuje i da je sve dao zarad uspjeha kluba. A odakle toliki milioni prvom čovjeku budvanskog DPS-a, pitaju se Demokrate i pozivaju specijalnog tužioca da razriješi tu enigmu.
Sportski savezi i asocijacije, do danas nijesu prešle tranziciju iz jednopartijskog sistema, redom ih drže DPS kadrovi. Predsjednik Planinarskog saveza CG je Darko Brajušković, bivši DPS gradonačelnik Kolašina, koji je ovu funkciju dobio nakon što je njegova partija izgubila opštinsku vlast… Predsjednik Atletskog saveza CG je Milorad Vuletić, poslanik DPS-a u Skupštini CG. Predsjednik Bokserskog saveza CG je duže od deceniju (od novembra 2004) bivši karatista Božidar Vuksanović. Obavljao više državnih funkcija od Dječjeg saveza, do direktora ZIKS-a, Uprave policije, član Glavnog odbora DPS-a.
Najveća koncetracija kadrova je u premijeru omiljenom sportu – košarci. Milo Đukanović je predsjednik Košarkaškog saveza. Đukanoviću u Predsjedništvu KSCG društvo prave kolege iz politike i biznisa: Veselin Barović, Danilo Mitrović, Miroslav Ivanišević, Radoš Šućur, Vladimir Kavarić… Predsjednik Nadzornog odbora Saveza je bivši ministar Milorad Katnić, a komesar svih muških liga Miomir M. Mugoša.
Recept ulaska u sport biznismena bliskih vlasti uspješno funkcioniše u košarci. Sredinom ove godine vlasniku Volija Draganu Bokanu produžen je mandat na čelu Košarkaškog kluba Budućnost Voli za još pet godina. Bokan je klub preuzeo u junu 2011.
Čelno mjesto Vaterpolo saveza zauzima Srđan Kovačević, predsjednik Odbora direktora EPCG i član DPS-ove Komisije za održivi razvoj. Njegov potpredsjednik je akter budvanske afere Aleksandar Tičić, nekadašnji savjetnik premijera za preduzetništvo i strana ulaganja.
Jedan od rijetkih saveza na čijem čelu nije DPS kadar, makar formalno, je Crnogorski skijaški savez. Vodi ga Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore.
Rijetkost je i da sportske saveze vode bivši vrhunski sportisti, kao u slučaju Fudbalskog saveza. Predsjednik je Dejan Savićević, a društvo u upravi FSCG mu prave DPS poznavaoci fudbala: potpredsjednici Boro Lazović, prvi čovjek budvanskog DPS-a, Vladan Vučelić, šef DPS-a Podgorice, Vojislav Došljak, sekretar Opštinskog odbora DPS – Berane, i Milenko Maraš, predsjednik Skupštine GO Golubovci, član Glavnog odbora DPS-a. U Izvršnom odboru su i: Kemal Đečević, direktor Fonda rada i predsjednik Nadzornog odbora DPS-a, poslanik DPS-a i član Predsjedništva te partije Melvudin Nuhodžić…
Ove nedjelje je ministar prosvjete Predrag Bošković, obavijestio članove Upravnog odbora Rukometnog saveza CG da napušta mjesto predsjednika ovog saveza. Na čelu RSCG je bio od 2011, a prije toga je četiri godine pekao predsjednički sportski zanat u Ženskom rukometnom klubu Budućnost. Sada odlazi jer se kandidovao za potpredsjednika Evropske rukometne federacije (EHF).
Bošković je tipičan domaći sportsko-politički kadar za Evropu. Tokom predizborne kampanje prije četiri godine njemu su se brojne partijske, državne i sportske funkcije namjerno pobrkale pa je besjedio: ,,Okupili smo se večeras ovdje da svi zajedno kažemo jedno veliko Naprijed Crna Goro. Kao što su to uradile naše rukometašice, naši košarkaši, naši vaterpolisti i svi oni sportisti Crne Gore koji su ove godine i prethodnih godina pronosili slavu Crne Gore…”.
Kao vic zvuči činjenica da u statutima crnogorskih sportskih saveza piše da su nepolitičke i nestranačke organizacije, koje su neutralne po političkim pitanjima. Neutralni su na sve sem na DPS.
Predrag NIKOLIĆ