Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Kad tonu tajkuni

Objavljeno prije

na

,,Sve što radim radim zakonito i pošteno”. Ovako se prije petnaest godina hvalio u beogradskom Vremenu Dragan Brković, direktor Vektre, jedne od tada najmoćnijih crnogorskih firmi.

Na optužbe da je privilegovan u poslovima s Kombinatom aluminijuma i Vladom uzvratio je – u Crnoj Gori uspjeh se ne prašta.

Brković, poznat u Podgorici kao vlasnik autoservisa, u međuvremenu je širio poslovnu imperiju, slavljen je kao uspješan biznismen, a onda je zapao u velike dugove. Krajem prošle godine uveden je stečaj u Vektru Montenegro, na zahtjev Crnogorske komercijalne banke i mađarske OTP banke, koje su, osim u matičnu kompaniju, tražile uvođenje stečaja i u još šest Brkovićevih kompanija.

O reorganizaciji kompanije Vektra Montenegro treba da se glasa 22. novembra. Prema nezvaničnim saznanjima Dana, OTP banka smatra da je plan neostvariv. OTP posebno brine što Brković nije definisao kako će joj vratiti 68,6 miliona eura duga.

Poslije uzleta u sazvježđe čuvenih biznismena u slične nevolje zapalo je još nekoliko njih.

Na beogradskom aerodromu početkom novembra uhapšen je Panto Vučurović, vlasnik Pantomarketa iz Herceg Novog, zbog pronevjere 2,4 miliona eura. Prema pisanju Blica, on je kao većinski vlasnik dva preduzeća u Srbiji podigao kratkoročni kredit za ,,podsticanje izvoza i proizvodnju hrane”. Međutim, iskoristio ga je za vraćanje ranije uzetih i dospjelih kredita koje su koristile druge firme pod Vučurovićevom neposrednom kontrolom, takođe u Srbiji.

Prije dvije godine Pokret za promjene objavio je da Panto market ima preko 100 milona kreditnog duga, od čega je više od 70 miliona podigao na račun hipoteka na nekretnine PKB Zelenika iz Herceg Novog, čiji je većinski vlasnik.

„Ovdje se radi o organizovanom kriminalnom poduhvatu koji je imao za cilj da se izvuče novac od banaka i kreditnih arnažmana i, umjesto u investicije, uloži u akcije, nekretnine i ostale oblike kapitala, za ko zna čiji interes”, kazao je Nebojša Medojević, lider Pokreta.

,,Slučaj Panto market je slučaj države Crne Gore”, zaključio je Medojević.

Manjinski akcionari PKB Zelenika podnijeli su tada krivičnu prijavu specijalnom tužiocu za organizovani kriminal protiv „organizovane grupe koja je kriminalnim radnjama stekla protivpravnu imovinsku korist od minimum 73 miliona eura neovlašćenim otuđenjem nekretnina PKB Zelenika, čiji je većinski vlasnik Pantomarket Herceg Novi”.

Mediji su javili da je na pomolu najveća finansijska afera u Crnoj Gori. Podsjetimo, Budvu je prije toga uzdrmala afera od ,,svega” dva miliona.

Polovinom septembra u Pantomarket uveden je stečaj koji je pokrenula Hypo Alpe Adria banka zbog nevraćenog kredita od 19,5 miliona eura. Ima još. Prošle nedjelje Poreska uprava objavila je inoviranu Crnu listu dvjesta poreskih dužnika. Predvodi ih Duvanski kombinat, a iza njega je Pantomarket sa oko 8,84 miliona eura poreskog duga.

Vučurević je u ozbiljniji biznis krenuo sa iskustvom pomoćnika šefa prehrambene radnje. U bliskim je vezama sa crnogorskim političkim vrhom.

Još jedan hercegnovski biznismen i miljenik vlasti upisao je u svoju poslovnu biografiju veliki minus. Riječ je o vlasniku kompanije Aleksandrija Tomu Kovaču, ratnom ministru policije u vladi Radovana Karadžića. Kovača je crnogorska vlast hvalila kao uglednog biznismena, pa i kada se našao na crnoj listi Evropske unije zbog sumnji da je pomagao haške optuženike.

On je ljeto 2007. godine najavio ambiciozan projekat proizvodnje organske hrane na Grahovskom polju, koje mu je u zakup dala Vlada Crne Gore. Sa njim je tadašnji ministar poljoprivrede Milutin Simović potpisao koncesioni ugovor za eksploataciju 62 hektara poljoprivrednog zemljišta i jezera za navodnjavanje na Grahovu u narednih dvadeset godina.

Simović se hvalio da ,,Crna Gora ambiciozno kreće u realizaciju svojih poljoprivrednih potencijala” i najavio da će Kovač u poljoprivrednu proizvodnju ,,uložiti dva miliona eura”. Ambicioni projekat je doživio krah. Ugovor je raskinut, jer Kovač nije ispunio obaveze. No, vlast je Kovaču ponovo dala šansu. Nedavno je zakupio 20 hektara zemlje, opet u Grahovskom polju.

Ni Veselinu Baroviću baš ne cvjetaju ruže. Sa grupom povezanih lica i firmi stekao je vlasništvo na milione kvadratnih metara zemlje uz obalu, preuzeo više preduzeća, bio aktivan na berzama u Crnoj Gori i regionu. Sada je najveći dio onog što je kontrolisao pod hipotekom ili u stečaju.

Do imovine Barović je došao prvo preko sumnjivih poslova sa duvanom, a kasnije kroz proces masovne vaučerske privatizacije i aktivnostima na berzi. I zahvaljujući prijateljstvu sa Milom Đukanovićem. Barovićev Eurofond domogao se, na primjer, ulcinjske Solane tokom vaučerske privatizacije. Iako su on i njegovi ortaci najavljivali milionske investicije u Solanu, u firmu je prije deset godina uveden stečaj, a stotine radnika ostalo bez posla. Solana je propala. Barović je – profitirao. Ovako. Uspio je da zemljište Solane iz industrijskog preimenuje u građevinsko. Kvadratni metar koji ga je koštao oko 30 centi, 2008. godine dostigao je cijenu od stotinu eura. MANS je izveo računicu da samo na osnovu toga Barović i njegovo društvo očekuju da zarade – prvu milijardu.

Solana je pod hipotekom zbog milionskih kredita kod Prve banke i CKB. Barović kredite nije investirao u proizvodnju soli i nove tehnologije. Za Solanu i većinu ostalih firmi koje je preuzeo njegov Eurofond primijenio je recept provjeren kod takvih biznismena: privatizuješ firmu, obećaš investicije, uvedeš stečaj, oslobodiš se radnika… Na kraju u vlasništvo dobiješ ogromnu imovinu.

I gradonačelniku Bara i biznismenu Žarku Pavićeviću prijeti bankrot. Privredni sud prihvatio je zahtjev Atlas banke i pokrenuo stečajni postupak u Zavodu za izgradnju Bara (ZIB), čiji je vlasnik Pavićević. Stečaj je uveden zbog duga od 800 hiljada eura. Prvo ročište za ispitivanje potraživanja povjerilaca zakazano je za 16. januar naredne godine. Time je stavljena tačka na dugogodišnje loše poslovanje preduzeća koje je izgradilo polovinu Bara. ZIB je u posljednje vrijeme bio u žiži javnosti zbog protesta oko 160 radnika kojima Pavićević duguje, prema navodima radnika, osam plata, a duži period nije im uplaćivao ni doprinose. Uvođenjem stečaja radnici su ostali bez posla.

U Sindikatu ZIB-a posebno su revoltirani što se nijedna institucija nije bavila stanjem u Pavićevićevoj firmi i pored njihovih brojnih protesta ispred zgrade Opštine i Vlade Crne Gore.

Ali, nije sve tako crno. Prije šest godina bivši radnici Tehnoprometa podnijeli su tužbu protiv kompanije ZIB tražeći poništenje ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji iz 2002. godine na osnovu kojeg je Pavićevićev Zavod za svega 148.500 eura preuzeo imovinu njihove firme skupa sa nekretninama milionske vrijednosti, koju je potom rasprodao. Prije nekoliko dana sudija Privrednog suda Milica Popović donijela je rješenje o prekidu te višegodišnje parnice dok se ne okonča stečajni postupak. Zanimljivo je da su tokom tog procesa, za koji još nije donesena prvostepena presuda, promijenjena dva suda i četvoro sudija.

Osnivač i donedavni većinski vlasnik trgovinskog lanca Albona Radenko Lučić takođe je dospio na listu biznismena kojima je krenulo nizbrdo.

Poreska uprava pečatirala je u septembru svih 38 prodavnica Albone zbog duga za poreze i doprinose od 1,4 miliona eura. Bez posla je ostalo 460 radnika. Njima se duguje pet zarada i doprinosi za radni staž za period od 1. januara 2011. do 1. septembra ove godine.

Inspekcija je utvrdila brojne nelogičnosti u poslovanju Albone, a tiču se, između ostalog, neslaganja u novčanim tokovima u vrijednosti od skoro 13 miliona eura, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Utvrđeno je da kompanija pored duga prema radnicima i dobavljačima duguje oko deset miliona eura.

Većinski paket akcija tog preduzeća u novembru prošle godine kupio je ruski biznismen, izvjesni Davit Arutjunjanu.

Na zahtjev Poreske uprave u Alboni je 8. novembra uveden stečaj. Za razliku od ostalih pobrojanih koji su izvan svake sumnje bili veoma bliski vlastima, za Lučića se to ne može reći.

Tako – neko u zatvor, neko u stečaj, nekome država ne da da još potone. Pravo ogledalo plodova privatizacije kojoj je odavno s razlogom zalijepljen epitet – pljačkaška.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

DRUŠTVO

PRIJEDLOG ZAKONA O BORAČKOJ I INVALIDSKOJ ZAŠTITI: Hoće li se doći do pravičnih rješenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovonedjeljnom sastanku civilnog sektora i ministra Damira Gutića dogovoreno je da će se status civilne žrtve  rata ipak priznati žrtvama koje su imale državljanstvo SFR Jugoslavije, bez obzira na to jesu li imale crnogorsko republičko državljanstvo. Trenutni Prijedlog isključuje ovo pravo za članove porodica civilnih žrtava rata i palih boraca koji nisu korisnici porodične invalidnine

 

 

Vlada će preuzeti obavezu za jednokratno obeštećenje porodicama civilnih žrtava rata, dogovoreno je na ovonedjeljnom sastanku ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO) i članovima porodica žrtava.

Iz Ministarstva su saopštili da je Gutić tokom sastanka saslušao zabrinutost i predloge učesnika, koji su istakli da određene odredbe zakona mogu negativno uticati na prava porodica žrtava.Posebno je, kako su naveli, naglašena potreba za preciziranjem statusa civilne žrtve rata i adekvatnim iznosima jednokratnog obeštećenja.

Krajem 2023. nakon javnog protesta NVO, udruženja žrtava i dijela opozicije, poslanici Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije povukli su raniji Prijedlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Prijedlog je neopravdano isključivao porodice svih civilnih žrtava rata koje su stradale van teritorije Crne Gore i u vrijeme kada zvanično nije bilo proglašeno ratno stanje. Ovim prijedlogom su iz zakona bile isključene žrtve ratnih stradanja u prvoj polovini ’90-ih, a civlinim žrtvama rata bi bili proglašeni samo  stradali u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Vlada se tada obavezala da pripremi novo, sveobuhvatno i pravedno rješenje. Iz Vlade su probili sve predložene rokove (mart i jun 2024.), za inovaciju Zakona. Tek krajem decembra prošle godine, na telefonskoj sjednici, Vlada je utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZMJENE ZAKONA O DRŽAVNOJ IMOVINI: Čiji su naši mrtvi  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlada je, kao sastavni dio izmjena Zakona o državnoj imovini, prihvatila amandman koji je podnijela Nova srpska demokratija (NSD) Andrije Mandića. Iz STEGE  tvrde  da se predloženom izmjenom prikriveno stvaraju pretpostavke da se u pravni sistem Crne Gore uvedu i groblja koja nijesu u imovini opštine

 

Ove je sedmice STEGA – neformalna građanska asocijacija, okupljena radi izrade Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru, upozorila  javnost na naum Vlade da kroz izmjene Zakona o državnoj imovini, na mala vrata progura izmjenu pravnog statusa grobalja u Crnoj Gori.

Vlada je, kao sastavni dio izmjena zakonskog teksta, prihvatila amandman koji je podnijela Nova srpska demokratija (NSD) Andrije Mandića. U amandmanu se prije člana 1 dodaju  novi članovi koji glase: Član 1 – U Zakonu o državnoj imovini (,,Službeni list CG br.21-09) u članu 16 alineja 6, briše se. Član 2 – U članu 17 stav 1 poslije alineje 8 dodaje se nova alineja koja glasi ,,groblja u imovini opštine” .Vrši se prenumeracija ostalih članova.

Iz NSD su objasnili da se radi o tehničkim promjenama, kako bi se Izmjenom zakonskog statusa grobalja  dovelo do korišćenja grobalja bez posebnih dozvola i odobrenja nadležnih organa.

Iz STEGE  tvrde  da se predloženom izmjenom prikriveno stvaraju pretpostavke da se u pravni sistem Crne Gore uvedu i groblja koja nijesu u imovini opštine. ,,To je nedopustivo i otkriva pravu namjeru predlagača. Ovim se stvaraju pretpostavke da groblja mogu biti i u privatnoj svojini, što znači i u crkvenoj svojini. Time se žele osnažiti (konvalidirati) raniji nezakoniti upisi prava svojine na ime vjerskih organizacija i zajednica”, upozorili su.

STEGA je, odmah po saznanju za odluku Vlade Crne Gore da amandmanski interveniše na Zakon o državnoj imovini, kako kažu, prepoznala krajnju namjeru inicijatora ovih izmjena i premijeru Milojku Spajiću uputila pismo. Premijer nije odgovarao.

Iz STEGE su premijeru izrazili svoje nedoumice: da li je i njegova namjera da mijenja status grobalja po Crnoj Gori i da dozvoli preimenovanja grobalja, i konačno da li namjerava da dozvoli nastupanje posljedica takvog  novog statusa groblja, da groblja budu isključivo jednonacionalna i jednovjerska, da budu u vlasništvu privatnih lica sa potpunom slobodom odlučivanja, i jednih i drugih, ko može i pod kojim uslovima da se sahranjuje na takvom groblju, koji postojeći grobovi moraju da se izmjeste (poruše) iz grobalja i tako dalje, sve do potpunog uništenja njima neprikladnih grobova!

,,Zar je moguće da premijer Spajić ne uočava pogubnost ovih izmjena, jer groblja i grobovi su neraskidiva veza živih sa svojim precima, sa pamćenjem čovjekovog porijekla, sa istorijom, sa Crnom Gorom!”, naveli su iz ove organizacije.

Da razloga za bojazan ima govori prethodna praksa. Tako je prošle godine u Pavinom Polju, u bjelopoljskoj opštini, na lokalnom groblju istaknuta tabla na kojoj piše Srpsko pravoslavno groblje. ,,Na tom groblju ima muslimana, mnogo Crnogoraca, komunista, ateista.. To je zajedničko groblje čitavog sela”, izjavio je predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović. Međutim, javnosti nije poznato da je tabla uklonjena.

U Osnovnom državnom tužilaštvu Bar još se vodi izviđaj po krivičnoj prijavi nevladinog udruženja Komunica NG. U njoj se službenik barskog katastra P. S. tereti da je zloupotrebom službenog položaja nezakonito upisao u svojinu Mitropolije crnogorsko-primorske dvije seoske crkve i tri pripadajuća groblja u Gornjim i Donjim Seocima u Crmnici.

Službenik je u maju 2022. godine „na zahtjev Mitropolije crnogorsko-primorske donio rješenje kojim je bogomolje i groblja“ u Seocima upisao na mitropoliju.Na taj način su, kako ističu iz Komunice, stara i nova crkva Svetog Nikole, te tri seoska groblja koja im pripadaju, ali i ostala imovina ovih crkava, upisani na MCP koja je u sastavu Srpske pravoslavne crkve, i to „kršenjem načela javnosti, pouzdanosti, legaliteta, formalnosti postupka i određenosti postupka Zakona o državnom premjeru i katastru nepokretnosti“.

Iz Komunica NG su izjavili i da je tokom 2022. 18 bogomolja i grobalja  u barskoj opštini upisano na SPC.

Ovakva praksa dešava se i u drugim opštinama. Iz STEGA navode primjer zetske opštine, gdje je odlukom lokalnog parlamenta priznat status vjerskih grobalja: ,,Planirajući time da javno-pravna ovlašćenja raspolaganja grobljima i grobnim mjestima ustupe Crkvi, što je već najavljena pozadina cijele ove pravne ofanzive vladajuće većine”.

Za sada su reagovali samo iz Prijestonice Cetinje, koja je pokrenula zvaničan spor za vraćanje groblja u selu Građani, koje je po istom scenariju upisano u svojinu Mitropolije.

Prijestonica Cetinje podnijela je tužbu Osnovnom sudu u tom gradu protiv Mitropolije crnogorsko-primorske (SPC) kojom se traži da seoska groblja u Građanima, u Riječkoj nahiji, koja su, kako navode, neosnovano upisana na MCP, budu vraćena u vlasništvo države, odnosno na raspolaganje opštini i tretirana kao opšta dobra koja nikako ne mogu biti predmet privatne svojine, odnosno crkvene organizacije. Sudski postupak je u toku.

Iz Mitropolije tvrde da brane svoju vjekovnu imovinu i da će za to koristiti sve zakonske mogućnosti. Smatraju da se u slučajevima tužbi protiv njih, radi o anticivilizacijskom odnosu prema Mitropoliji i njenoj imovini, te da takvi potezi ne služe vladavini prava ,,niti interesima građana Cetinja i Crne Gore“.

Iz STEGE su poručili premijeru da mu se obraćaju direktno zbog mogućnosti da on lično ili njegov pravni tim nije u potpunosti informisan o dometima i efektima ovakve izmjene zakona.  Od njega zahtijevaju „da Vlada povuče ovaj prijedlog zbog izuzetno velikog broja negativnih i vrlo opasnih posljedica predloženog i od Vlade prihvaćenog amandmana“.

Pozvali su i građane da ne dozvole da se promijeni postojeći svojinsko pravni režim na grobovima njihovih preminulih i da sa najvećim stepenom zabrinutosti prate postupanje Vlade i Skupštine po ovom pitanju navodi se u obraćanju.

Apel su uputili i na jedinice lokalne samouprave, Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti, pravne fakultete u Crnoj Gori, Udruženje pravnika Crne Gore, nevladine organizacije i ukupnu stručnu i akademsku zajednicu da sa posebnom pažnjom prouče, protumače i tretiraju ovo pitanje, te svojim institucionalnim i stručnim autoritetom ukažu na opasnost i sveukupne posljedice navedene izmjene Zakona o državnoj imovini.

,,Obaveza je svih da se ne remeti spokoj i vječni mir naših pokojnika, da groblja ne budu predmet dnevno-političkih zloupotreba i da podjele ne dopru do naših grobova”, ističu iz STEGE.

Da podjele nisu zaobišle ni mjesta vječnog počinka svjedoči nedavni primjer iz Mojkovca. Ispred crkve u ovom selu postavljen je jarbol koji nadvisuje sami vjerski objekat. Policija i mještani sela Štitarica dežurali su u noći između 3. i 4. novembra, čuvajući državnu zastavu ispred mjesne crkve i groblja. Njeno postavljanje na jarbol 3. novembra obezbjeđivalo je oko 50 policajaca iz susjednih gradova, kako bi se spriječio potencijalni konflikt između mještana.

Konflikt stanovnika tog sela oko zastave počeo je nakon što je jedna grupa postavila srpsku trobojku sa četiri ocila ispred seoske crkve Svetog Arhangela Mihaila. Kao reakciju na postavljanje trobojke, dio mještana postavio je crnogorsku državnu zastavu 2. novembra. Iste noći jarbol sa zastavom je posječen a zastava uklonjena, zbog čega je postavljanje nove obezbjeđivala policija.Crkva su 1896. sagradili mještani i do sada se ispred nje nije vijorila nijedna zastava.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SUSPENZIJE I ZAPOŠLJAVANJA U POLICIJI: Netransparentno kadrovanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Još nijesu poznata imena ni kriterijumi po kojima je ministar policije Danilo Šaranović suspendovao 23 policijska službenika. Istovremeno, Vlada je aminovala zapošljavanje preko 800 novih policajaca, koje je moguće sprovesti kroz  poseban postupak, bez javnog oglašavanja i  kadrovskog plana

 

 

Ni nakon više od pet dana nijesu poznata imena policajaca koje je ekspresno smijenio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović u trenutku dok sve veći broj građana traži njegovu ostavku nakon masovnog ubistva na Cetinju,  kada je Aco Martinović  ubio 13 osoba, među kojima i dva dječaka.

Jedno od obrzaloženja ministra Šaranovića zbog čega se ne vidi odgovornim za stanje u bezbjednosnom sektoru je njegova namjera da, kako je kazao, očisti taj sektor od korumpiranih i sa kriminalom povezanih policijskih službenika.

Iz Šaranovićevog ministarstva je 9.januara, osam dana nakon tragedije na Cetinju, saopšteno da su bezbjednosne smetnje za rad u policiji utvrđene kod 44 službenika, a da je za njih 38 još u toku provjera. Istog dana suspendovao je 19 policajaca koji nijesu prošli bezbjednosne provjere. Dan kasnije na spisku su se našla još četiri službenika policije. Iz MUP- su saopštili da su protiv njih pokrenuti i disciplinski postupci nakon što je „utvrđeno da postoje bezbjednosne smetnje za dalji radu u smislu člana 162 Zakona“.

Pojasnili su da bezbjednosne smetnje za dalji rad u smislu člana 162 zakona postoje ukoliko je policijski službenik registrovan kao uživaoc opojnih droga ili održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju tajne i druge podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama.

Iz MUP su ocijenili da je potpuna dekriminalizacija policijskog aparata i postizanje punog integriteta organa u cjelini uz jasno odvajanje časnih i profesionalnih policajaca od onih koji to nisu, jedan od ključnih prioriteta tog Vladinog resora.

“Uspostavljanje djelotvornih kontrolnih mehanizama je odgovor na teško nasljeđe i narušen ugled policije imajući u vidu broj bivših najviših policijskih funkcionera koji su procesuirani, a među kojima su pojedini priznali da su učestvovali u švercu cigareta. Zbog toga je jasno razdvajanje onih koji su većina, a to su časni i odvažni profesionalci u uniformi, od onih koji su ukaljali ugled policije, neophodnost na putu pune policijske revitalizacije“, navodi se  u saopštenju MUP-a.

Najavili su da će „ministar unutrašnjih poslova nastaviti da zahtijeva opsežne provjere za one policijske službenike za koje postoji opravdana sumnja da svoju policijsku dužnost ne obavljaju štiteći građane, već one prema kojima policija postupa, a posebnu u svijetlu curenja dokumenata označenih stepenom tajnosti iz Uprave policije”.

Mediji su problematizovali to što je Šaranović za šefa Komisije za provjeru bezbjednosnih smetnji postavio Darka Vujovića,  policijskog službenika čija fotografija , na kojoj se nalazi u društvu bezbjednosno interesantnog lica, pravosnažno osuđivanog za ubistvo, kruži društvenim mrežama. Ista fotografija objavljena je i u medijima.

Šaranović se ni nekoliko dana po objavi te fotografije nije oglasio, niti demantovao informaciju u bilo kojem dijelu.

Šaranoviću se ranije spočitavalo i to što je za svog šefa obezbjeđenja postavio Vuka Vukovića, policijskog službenika koji je osuđen u januaru 2022. za brutalno zlostavljanje jednog Cetinjanina tokom racije u Prijestonici u julu 2021. godine.

„Prvo, to je tema koja je zatvorena prije godinu dana. Dakle, radi se prosto o prekoračenju ovlašćenja prilikom obavljanja policijskih zadataka prije nekoliko godina. Dakle, on je odgovarao za takvo nešto, tako da – ta tema je potpuno zatvorena, kazao je Šaranović medijima tada upitan da prokomentariše to što mu je šef obezbjeđenja osuđivani policajac.

Šaranović je tada i pojašnjavao da njegov šef obezbjeđenja nije osuđen za zlostavljanje građana već, kako je kazao, bezbjednosno interesantnog lica, nakon čega je reagovala Akcija za ljudska prava (HRA). Iz te su organizacije saopštili da su zabrinuti što ministar “ne razumije zabranu zlostavljanja na koju Crnu Goru obavezuju međunarodni ugovori o ljudskim pravima i što je spreman javno da opravdava torturu policijskih službenika”.

“Umjesto da se javno izvinio što je u šefa svog obezbjeđenja promovisao policijskog službenika pravosnažno osuđenog za zlostavljanje u službi, ministar Šaranović je kritikovao novinare koji su to otkrili. Još gore je što je pokušao da opravda to krivično djelo time što, navodno, nije zlostavljan ‘slobodan građanin’, već ‘bezbjednosno interesantno lice ili član kriminalne grupe’. Ministar valjda misli da postoje ljudi koje službenici policije smiju da zlostavljaju”, saopštli su tada iz HRA.

Ministarstvo do sada nije upoznalo javnost o tome ko su suspendovani policijski službenici, te po kojim su kriterijumima smijenjeni.

Ubrzo nakon suspenzije preko 20 policajaca, čija imena još nijesu poznata javnosti, Vlada je na elektronskoj sjednici, u ponedjeljak, usvojila Informaciju o pokretanju postupka za zapošljavanje 815 policajaca. Nedostatak kadrovskih kapaciteta u bezbjednosnom sektoru jedan je od razloga zbog kojih se traži Šaranovićeva ostavka.  U vrijeme masovnog zločina na Cetinju je bilo tek devet policajaca.

Bivši direktor policije Zoran Brđanin je u septembru 2024.godine Šaranoviću uputio predlog o potrebi da se zaposli 1.200 policajaca, ali je njegov zahtjev ostao bez reakcije nadležnih.

Usvajanje Informacije o pokretanju postupka za zapošljavanje 815 policajaca na sjednici Vlade početkom sedmice problematizuje se i zbog toga što ona omogućava uapošljavanje novih kadrova od strane vrha policije bez obrazloženja.

Naime u Informaciji se Vlada poziva na  član 133a stav 1 Zakona o unutrašnjim poslovima kojim je propisano  da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) može, uz prethodno mišljenje Ministarstva finansija i saglasnost Vlade, da sprovede poseban postupak zapošljavanja bez javnog oglašavanja i  kadrovskog plana.

“Zbog obima posla koji nije moguće obaviti sa postojećim brojem izvšilaca, potrebe za angažovanjem specijalizovanog kadra ili drugih opravdanih razloga koje utvrdi Ministarstvo stavom 2 istog člana, propisano je da se postupak iz stava 1 ovog člana sprovodi na osnovu javnog poziva koji se objavljuje na internet stranici i oglasnoj tabli ministartsva”, piše u Informaciji. I zaključuje: „lmajući u vidu da se poseban postupak zapošljavanja primjenjuje za popunu radnih mjesta u okviru ključnih organizacionih jedinica unutar Uprave policije, a sve u svrhu očuvanja javne bezbjednosti potrebno je sprovesti navedeni postupak, bez javnog oglašavanja i bez kadrovskog plana.”

U odluci Vlade nije precizirano po kojim kriterijumima će službenici biti birani, te se na ovaj način baca sjenka na transparentnost  procesa zapošljavanja,  ništa manja u odnosu na netransparentnost postupka utvrđivanja da li je neko od policijskih službenika zaslužio da ostane bez značke koji se sprovodi.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo