,,Sve što radim radim zakonito i pošteno”. Ovako se prije petnaest godina hvalio u beogradskom Vremenu Dragan Brković, direktor Vektre, jedne od tada najmoćnijih crnogorskih firmi.
Na optužbe da je privilegovan u poslovima s Kombinatom aluminijuma i Vladom uzvratio je – u Crnoj Gori uspjeh se ne prašta.
Brković, poznat u Podgorici kao vlasnik autoservisa, u međuvremenu je širio poslovnu imperiju, slavljen je kao uspješan biznismen, a onda je zapao u velike dugove. Krajem prošle godine uveden je stečaj u Vektru Montenegro, na zahtjev Crnogorske komercijalne banke i mađarske OTP banke, koje su, osim u matičnu kompaniju, tražile uvođenje stečaja i u još šest Brkovićevih kompanija.
O reorganizaciji kompanije Vektra Montenegro treba da se glasa 22. novembra. Prema nezvaničnim saznanjima Dana, OTP banka smatra da je plan neostvariv. OTP posebno brine što Brković nije definisao kako će joj vratiti 68,6 miliona eura duga.
Poslije uzleta u sazvježđe čuvenih biznismena u slične nevolje zapalo je još nekoliko njih.
Na beogradskom aerodromu početkom novembra uhapšen je Panto Vučurović, vlasnik Pantomarketa iz Herceg Novog, zbog pronevjere 2,4 miliona eura. Prema pisanju Blica, on je kao većinski vlasnik dva preduzeća u Srbiji podigao kratkoročni kredit za ,,podsticanje izvoza i proizvodnju hrane”. Međutim, iskoristio ga je za vraćanje ranije uzetih i dospjelih kredita koje su koristile druge firme pod Vučurovićevom neposrednom kontrolom, takođe u Srbiji.
Prije dvije godine Pokret za promjene objavio je da Panto market ima preko 100 milona kreditnog duga, od čega je više od 70 miliona podigao na račun hipoteka na nekretnine PKB Zelenika iz Herceg Novog, čiji je većinski vlasnik.
„Ovdje se radi o organizovanom kriminalnom poduhvatu koji je imao za cilj da se izvuče novac od banaka i kreditnih arnažmana i, umjesto u investicije, uloži u akcije, nekretnine i ostale oblike kapitala, za ko zna čiji interes”, kazao je Nebojša Medojević, lider Pokreta.
,,Slučaj Panto market je slučaj države Crne Gore”, zaključio je Medojević.
Manjinski akcionari PKB Zelenika podnijeli su tada krivičnu prijavu specijalnom tužiocu za organizovani kriminal protiv „organizovane grupe koja je kriminalnim radnjama stekla protivpravnu imovinsku korist od minimum 73 miliona eura neovlašćenim otuđenjem nekretnina PKB Zelenika, čiji je većinski vlasnik Pantomarket Herceg Novi”.
Mediji su javili da je na pomolu najveća finansijska afera u Crnoj Gori. Podsjetimo, Budvu je prije toga uzdrmala afera od ,,svega” dva miliona.
Polovinom septembra u Pantomarket uveden je stečaj koji je pokrenula Hypo Alpe Adria banka zbog nevraćenog kredita od 19,5 miliona eura. Ima još. Prošle nedjelje Poreska uprava objavila je inoviranu Crnu listu dvjesta poreskih dužnika. Predvodi ih Duvanski kombinat, a iza njega je Pantomarket sa oko 8,84 miliona eura poreskog duga.
Vučurević je u ozbiljniji biznis krenuo sa iskustvom pomoćnika šefa prehrambene radnje. U bliskim je vezama sa crnogorskim političkim vrhom.
Još jedan hercegnovski biznismen i miljenik vlasti upisao je u svoju poslovnu biografiju veliki minus. Riječ je o vlasniku kompanije Aleksandrija Tomu Kovaču, ratnom ministru policije u vladi Radovana Karadžića. Kovača je crnogorska vlast hvalila kao uglednog biznismena, pa i kada se našao na crnoj listi Evropske unije zbog sumnji da je pomagao haške optuženike.
On je ljeto 2007. godine najavio ambiciozan projekat proizvodnje organske hrane na Grahovskom polju, koje mu je u zakup dala Vlada Crne Gore. Sa njim je tadašnji ministar poljoprivrede Milutin Simović potpisao koncesioni ugovor za eksploataciju 62 hektara poljoprivrednog zemljišta i jezera za navodnjavanje na Grahovu u narednih dvadeset godina.
Simović se hvalio da ,,Crna Gora ambiciozno kreće u realizaciju svojih poljoprivrednih potencijala” i najavio da će Kovač u poljoprivrednu proizvodnju ,,uložiti dva miliona eura”. Ambicioni projekat je doživio krah. Ugovor je raskinut, jer Kovač nije ispunio obaveze. No, vlast je Kovaču ponovo dala šansu. Nedavno je zakupio 20 hektara zemlje, opet u Grahovskom polju.
Ni Veselinu Baroviću baš ne cvjetaju ruže. Sa grupom povezanih lica i firmi stekao je vlasništvo na milione kvadratnih metara zemlje uz obalu, preuzeo više preduzeća, bio aktivan na berzama u Crnoj Gori i regionu. Sada je najveći dio onog što je kontrolisao pod hipotekom ili u stečaju.
Do imovine Barović je došao prvo preko sumnjivih poslova sa duvanom, a kasnije kroz proces masovne vaučerske privatizacije i aktivnostima na berzi. I zahvaljujući prijateljstvu sa Milom Đukanovićem. Barovićev Eurofond domogao se, na primjer, ulcinjske Solane tokom vaučerske privatizacije. Iako su on i njegovi ortaci najavljivali milionske investicije u Solanu, u firmu je prije deset godina uveden stečaj, a stotine radnika ostalo bez posla. Solana je propala. Barović je – profitirao. Ovako. Uspio je da zemljište Solane iz industrijskog preimenuje u građevinsko. Kvadratni metar koji ga je koštao oko 30 centi, 2008. godine dostigao je cijenu od stotinu eura. MANS je izveo računicu da samo na osnovu toga Barović i njegovo društvo očekuju da zarade – prvu milijardu.
Solana je pod hipotekom zbog milionskih kredita kod Prve banke i CKB. Barović kredite nije investirao u proizvodnju soli i nove tehnologije. Za Solanu i većinu ostalih firmi koje je preuzeo njegov Eurofond primijenio je recept provjeren kod takvih biznismena: privatizuješ firmu, obećaš investicije, uvedeš stečaj, oslobodiš se radnika… Na kraju u vlasništvo dobiješ ogromnu imovinu.
I gradonačelniku Bara i biznismenu Žarku Pavićeviću prijeti bankrot. Privredni sud prihvatio je zahtjev Atlas banke i pokrenuo stečajni postupak u Zavodu za izgradnju Bara (ZIB), čiji je vlasnik Pavićević. Stečaj je uveden zbog duga od 800 hiljada eura. Prvo ročište za ispitivanje potraživanja povjerilaca zakazano je za 16. januar naredne godine. Time je stavljena tačka na dugogodišnje loše poslovanje preduzeća koje je izgradilo polovinu Bara. ZIB je u posljednje vrijeme bio u žiži javnosti zbog protesta oko 160 radnika kojima Pavićević duguje, prema navodima radnika, osam plata, a duži period nije im uplaćivao ni doprinose. Uvođenjem stečaja radnici su ostali bez posla.
U Sindikatu ZIB-a posebno su revoltirani što se nijedna institucija nije bavila stanjem u Pavićevićevoj firmi i pored njihovih brojnih protesta ispred zgrade Opštine i Vlade Crne Gore.
Ali, nije sve tako crno. Prije šest godina bivši radnici Tehnoprometa podnijeli su tužbu protiv kompanije ZIB tražeći poništenje ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji iz 2002. godine na osnovu kojeg je Pavićevićev Zavod za svega 148.500 eura preuzeo imovinu njihove firme skupa sa nekretninama milionske vrijednosti, koju je potom rasprodao. Prije nekoliko dana sudija Privrednog suda Milica Popović donijela je rješenje o prekidu te višegodišnje parnice dok se ne okonča stečajni postupak. Zanimljivo je da su tokom tog procesa, za koji još nije donesena prvostepena presuda, promijenjena dva suda i četvoro sudija.
Osnivač i donedavni većinski vlasnik trgovinskog lanca Albona Radenko Lučić takođe je dospio na listu biznismena kojima je krenulo nizbrdo.
Poreska uprava pečatirala je u septembru svih 38 prodavnica Albone zbog duga za poreze i doprinose od 1,4 miliona eura. Bez posla je ostalo 460 radnika. Njima se duguje pet zarada i doprinosi za radni staž za period od 1. januara 2011. do 1. septembra ove godine.
Inspekcija je utvrdila brojne nelogičnosti u poslovanju Albone, a tiču se, između ostalog, neslaganja u novčanim tokovima u vrijednosti od skoro 13 miliona eura, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Utvrđeno je da kompanija pored duga prema radnicima i dobavljačima duguje oko deset miliona eura.
Većinski paket akcija tog preduzeća u novembru prošle godine kupio je ruski biznismen, izvjesni Davit Arutjunjanu.
Na zahtjev Poreske uprave u Alboni je 8. novembra uveden stečaj. Za razliku od ostalih pobrojanih koji su izvan svake sumnje bili veoma bliski vlastima, za Lučića se to ne može reći.
Tako – neko u zatvor, neko u stečaj, nekome država ne da da još potone. Pravo ogledalo plodova privatizacije kojoj je odavno s razlogom zalijepljen epitet – pljačkaška.
Veseljko KOPRIVICA