Dobjeglog svjedoka saradnika spremaju za izručenje Hrvatskoj. Odbjeglom tajkunu (nekadašnjem saradniku) plijene imovinu. Trećeg, do skoro njihovog potražuju. Četvrtog, koji ćuti, kriju. Možemo to nijemo posmatrati. Možemo i i odbiti da budemo dio rijalitija u kome se a država pretvara u kuću velikog brata. Ide jesen. Mi biramo
Nedavno je Viši sud u Podgorici odlučio da su ispunjeni zakonski uslovi za izručenje Aleksandra Saše Sinđelića Hrvatskoj. Tamo ga traže radi izdržavanja kazne od 21 godine zatvora, na koju je osuđen zbog ubistva i pljačke.
Ministarstvo unutrašnjih poslova odbilo je potom Sinđelićev zahtjev za dodjelu azila. Tako se kontroverzni svjedok saradnik našao korak bliže sučeljavanju sa pravdom.
Čudna je ta priča. Iz Podgorice su, u prvi mah, zvaničnom Zagrebu odgovorili da će odluka o zahtijevu za izručenje biti donijeta kada se okonča sudski postupak za navodni državni udar, na izborni dan, u jesen 2016. I tako prestane potreba za Sinđelićevim uslugama ovdašnjem tužilaštvu. Onda se svjedok saradnik SDT-a, u sred sudskog postupka, obreo u Srbiji. Bez objašnjenja. Zahtjev Hrvatske za Sinđelićevo izručenje proglašen je neosnovanim. Pošto je on nedostupan.
Sinđelić je za to vrijeme, što u kafanama što u tv studijima ( uvijek pred kamerama), čas demantovao čas dopunjavao svoju priču iz podgoričke sudnice. Proljetos se vratio, opet na neobičan način. To se zbilo, igrom slučaja, baš u vrijeme dok je e Katnić u Skupštini vodio novu bitku sa čelnicima Demokratskog fronta.
„Danas je u Crnu Goru po prvi put od Srbina pobjegao Srbin“, netačno je ustvrdio glavni Specijalni državni tužilac hvatajući muštuluk (dok je Katnić službovao u Vojsci SCG, lideri srpske opozicije su, ne jednom, ovdje tražili spas od njenog vrhovnog komandanta Slobodana Miloševića). „Pobjegao je pod kuršumima. Vi ga gonite i za to postoje dokazi“, prebacio je Katnić poslanicima DF.
Od tada vlast o Sinđi govori rijetko. Nerado. Može li biti da ga sada spremaju na novo putovanje?
Mišljenja su podijeljena. To svjedoči o sumnjama da su institucije spremne da obavezu poštovanje zakona podrede „višim interesima“, kad god se to od njih zatraži.
Sudski proces koji je od Aleksandra Saše Sinđelića napravio zvijezdu još nije okončan. Od 9. maja čekamo da sutkinja Suzana Mugoša napiše presudu (zakonski rok je 60 dana). Kada to učini, biće završen tek prvostepeni postupak. Nastavak pravosudne sapunice mogao bi, eto, proći bez glavnog glumca iz prvih sezona.
Još su jednog nekadašnjeg saradnika vlasti stigle nevolje. Danilovgrađanin Dejan Lakić u ekstradicionom pritvoru u Beogradu čeka odluku o izručenju Crnoj Gori. Kao jedan od tridesetak osumnjičenih za višemilionsku utaju poreza, Lakić je početkom maja izbjegao privođenje. Potom je počeo sa prozivkama pripadnika ovdašnje vladajuće grupe kojima je, uz pomoć poreskih zvaničnika, omogućio da od države utaje, kako kaže, stotine miliona eura. Njega gone a njih štite. To mu smeta.
Tužilaštvo nije pohitalo u Beograd da obezbijedi još jednog svjedoka saradnika. Čini se da cio sistem traži način da ućutka nezadovoljnog aktera sumnjivih poslova. Viši interesi.
Vlast nastavlja obračun sa Duškom Kneževićem. Nakon novih optužbi na račun njegovih nekadašnjih saradnika, članova porodice i najbližih prijatelja, Viši sud je prije neki dan prihvatio zahtjev SDT da se privremeno blokira imovina odbjeglog tajkuna.
Dugačak je popis Kneževićeve pokretne i nepokretne imovine koja je obuhvaćena dlukom. Na tom spisku nalaze i firme, odnosno nekretnine, koje su se u njegovom vlasništvu uz izdašnu pomoć države.
Vlast je Kneževića štitila od potencijalne konkurencije i povjerilaca, a kovarta svjedoči te usluge nijesu bile besplatne.
Na ono što je on zimus kazao i pokazao tužilaštvo je ostalo ravnodušno. Postupa po naređenju. I svim silama upire da od odgovornosti sačuva Slavoljuba Stijepovića, glavnog kurira afere koverta.
Za razliku od ostalih saradnika i pripadnika vladajućeg kružoka koji su, nakon posrnuća, pokušali da za sobom povuku nalogodavce, Migo stoički preuzima krivicu za nepočinstvo u kome je uhvaćen. To se „gore“ cijeni. Stijepović i dalje služi. Vidjećemo do kada.
Možemo ostati nijemi posmatrači događaja u kojima sinđelići, stijepovići, lakići i(li) kneževići svjedoče o nepočinstvima u kojima su učestvovali, dok njihovi poslodavci, nekažnjeno, nastavljaju posao. Tada će nam se priče ponoviti. Samo sa drugim akterima.
Možemoi odbiti da budemo dio rijalitija u kome se država pretvara u kuću velikog brata. U kojoj nam sudbinu kroje „najgora od sve đece“. Ide jesen. Mi biramo.
Zoran RADULOVIĆ