Konstantinović i Krleža, rezonom svjetski filozofskih i književnih umova, pronalazili su intelektualne smjerokaze, kojima bi valjalo trajno za sobom ostaviti intelektualnu, materijalnu i svaku drugu bijedu, tako imanentnu narodima ovih naših, u nesreću permanentno zavijenih krajeva i država. Za života malo ko ih je dobro čulo. A grmjeli su sa listina svojih knjiga
Pročitao sam u jednoj tiskovini da su u Šapcu promovirane prve knjige Sabranih djela Radomira Konstantinovića…Što bi drugo doli radost bila dominantno osjećanje u čitanju jedne od sretnijih vijesti iz oblasti kulture na južnoslavenskom prostoru. Jer, netko tko odluči da u ovim smutnim vremenima izdaje sabrana djela Radomira Konstantinovića prvenstveno je oboružan umom,a onda i samosvjesnom hrabrošću.
Radomir Konstantinović, prozaist, pjesnik, dramatičar, esejist, filozof, nesvakidašnji vrhunski intelektualac među narodima našim, gdje je intelekt sve više sumnjiva roba, pisac je jedne epohe, ali i najstrasniji i najefektniji razobličatelj palanke u nama i palanke oko nas. Taj i takav Konstantinović sam je uspio jednom knjigom (Filosofija palanke) da učini takav preokret u svijesti bar onoga svjesnijeg dijela jugoslovenskog pučanstva više nego silne univerze i fakulteti ovih prostora.
Tom bliskom prijatelju najvećeg pisca dvadesetog stoljeća, Samjuela Beketa, valja, bar u ovom mom skromnom razmatranju priključiti i Miroslava plemenitog Krležu, koji je opet, na svoj način, krčio šume neznanja i stvarao zasade kulture na temelju dubokih brazdi svoga književnog, enciklopedijskog i filozofskog opserviranja prostora koji su do njegove književne grandioznosti bili i šikarju viševjekovnog primitivizma i svakovrsne nazadnosti.
Ta dva postojana hrasta naše kulture i umjetnosti,vizionara i filozofa danas nedostaju…
U klimi sveopšte primitivizacije balkanskih društava i pripadajućih im država osjeća se njihovo, kao uostalom i odsustvo Danila Kiša. Krleža i Konstantinović nisu bili literarni registratori društvenog i političkog mulja ovih prostora,dapače oni su uperili kroz svoja slojevita djela poglede na povijesne nedođije kojima su kročili i kroče južnoslavenski narodi, na bitna krvava raskrižja na kojima su se zrcalile neizvjesne sudbe ne samo pojedinaca nego cijelih državai naroda.
Konstantinović i Krleža nepotkupljivo, rezonom svjetski relevantnih filozofskihi književnih umova, pronalazili su intelektualne smjerokaze, kojima bi valjalo zaobići, pobjediti, trajno za sobom ostaviti intelektualnu, materijalnu i svaku drugu bijedu, tako imanentnu narodima ovih naših, u nesreću permanentno zavijenih krajeva i država. Za života njihovih malo ih je ljudi dobro čulo, shvatilo i prihvatilo njihovo mišljenje. A govorili su, ponekad i grmjeli sa listina svojih knjiga.
Nažalost, danas nedostaju dva hrasta južnoslavenske mudrosti književnog i filozofskog virtuoziteta.
Naša sutrašnjica zato nije nimalo obećavajuća.
Kad nedostataju hrastovi Liliputanci kolo vode. E,mi smo, nažalost danas predvođeni Liliputancima.
Gradimir GOJER