Proteklog vikenda Ulcinj je bio sportski centar regiona. Poznati humanista i privrednik Pavle Pepđonović okupio je asove jugoslovenskog fudbala iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća. Povod je bio promocija knjige „Ivan Gudelj – Hajdučka priča”, i dokumentarni film „Ivanova igra”
„Spektakl za pamćenje ili kako je lijepo kad smo zajedno! U Ulcinju su se okupili asovi ex-Yu fudbala, veliki šampioni, idoli mnogih generacija i poslali jasnu poruku – naša prijateljstva su trajna i neraskidiva, vratimo nadu u zajedništvo!”, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.
Glavni organizator ove briljantno organizovane manifestacije, koja je prerasla u spektakl, bio je poznati privrednik, sportski entuzijasta i humanista Pavle-Paja Pepđonović.
„Ako kažem da je ovakav skup veličanstven, onda to nije adekvatan opis, nije najmjerodavnija riječ za ovakav događaj”, rekao je Faruk Hadžibegić, posljednji kapiten fudbalske reprezentacije SFRJ, a kasnije i trener reprezentacije Crne Gore. „Mora se naći neki jači, bolji termin kojim bi se oslikalo ono što su ljudi ovdje u Ulcinju organizovali. Ovo je poruka ljudskih i moralnih vrijednosti, zahvaljujući sportu. Sve što se desilo u Ulcinju je nada za dobru, bolju budućnost naših prostora. Mi to zaslužujemo, mi to možemo. Ovo je više od sporta. Ovo je familija. Ljubav, srce i iskrenost”, naglasio je Hadžibegić.
Uz Gudelja i Hadžibegića, tih dana ste u Ulcinju mogli da vidite preko 100 asova, iz svih država bivše Jugoslavije, među kojima i proslavljene fudbalere Ivicu Šurjaka, Stanislava Karasija, Dževada Prekazija, Iva Jerolimova, Mehmeda Baždarevića, Miloša Šestića, Nikicu Cukrova, Dragana Kanatlarovskog, Predraga Pašića, Husrefa Musemića, Vjerana Simunića, Mladena Mladenovića, Envera Hadžiabdića, Vanča Balevskog, Dušana Pešića, Dževada Šećerbegovića, Miloša Bursaća, Mirsada Fazlagića, Miodraga Kustudića, Mirzu Kapetanovića … te niz domaćih igrača: Ljubomira Radanovića, Mojaša Radonjića, braću Bakrač i Miročević, Anta Drobnjaka, Dragoja Lekovića, Dragana Vujovića, Brajana Nenezića … Bio je tu i predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore Dejan Savićević, uz nekoliko doajena sportskog novinarstva, uključujući Milojka Pantića, kao i velikani iz drugih sportova. Mnogi od njih sreli su se poslije više od 30 godina, pa se nijesu međusobno prepoznali.
„Neizmjerno sam srećan što smo bili u prilici da tako nešto omogućimo i što su svi oni ponijeli najljepše uspomene iz našeg grada, koji je potvrdio da ima veliko srce. Bar na trenutak smo se odužili i Ulcinjanima koji su bili vjerni navijači splitskog Hajduka, koji su mogli da uživo vide i da popričaju i slikaju se sa takvim veličinama kakve su bili Gudelj i Šurjak”, kaže Pepđonović.
Upravo njegova želja da se u Ulcinju obavi promocija knjige i filma o nekadašnjem proslavljenom fudbaleru Hajduka, pokrenula je lavinu među Ulcinjanima. Svi su, hotelijeri, ugostitelji, lokalna uprava, sportske organizacije, snažno podržali ideju Pepđonovića i uključili se u organizaciju ove manifestacije. A ona je trajala tri dana, sa izuzetno mnogo dešavanja, dok je sama organizacija bila duga tri mjeseca. „Zato i kažem da sam ja samo inicijator, a da su sav teret organizacije iznijeli moji Ulcinjani“, ističe on.
Ivan Gudelj nije krio oduševljenje prijemom i odnosom koji su on i njegovi prijatelji doživjeli u ovom gradu navodeći da je „Ulcinjska igra“ jedna od najljepših epizoda u njegovom životu. Podsjetimo se da je on zbog bolesti, na vrhuncu fenomenalne igračke karijere, u 26. godini i pred prelazak u Real Madrid, morao ostaviti fudbal. Ni kasnije ga život nije mazio. No, njegova ogromna energija i vjera učinili su da je Gudelj kasnije postao poznati trener mlađih kategorija. Dokumentarni film Ivanova igra, prikazan u prepunoj velikoj sali ulcinjskog Doma kulture, najbolje o tome svjedoči.
„Srećni smo i zadovoljni što smo bili u prilici da ugostimo ove legende nogometa uvjereni da će to biti snažan podsticaj razvoju sporta u ovom gradu. Na nama je da što prije obezbijedimo neophodnu infrastrukturu i da podržimo razvoj sporta, posebno fudbala. Jer, samo deset godina nakon formiranja Nogometnog kluba ‘Hajduk’, dakle 1921. godine, i Ulcinj je dobio fudbalski klub”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari.
On je dodao da su obavljene sve pripreme i da naredne godine, uz podršku FSCG, treba da počne izgradnja modernog fudbalskog stadiona na Velikoj plaži.
Posebno zadovoljstvo iskazuju iz Turističke organizacije (TO), jer su tih dana u Ulcinju bili novinari iz mnogih redakcija i iz svih država regiona. „Ovo što se dešavalo, vrhunska sportska i kulturna manifestacija, je najbolja reklama za naš grad“, uvjeren je direktor TO Ćazim Hodžić, koji je takođe bio uključen u organizaciju ovog spektakla.
Kako napominje, jedan grad je velik onoliko koliko je u njemu snimljeno filmova, napisano knjiga, izvedeno predstava, koliko u njemu ima duhovnosti i solidarnosti. „O ovoj manifestaciji se govori i piše u cijelom regionu, kao i o našem gostoprimstvu i ljepotama Ulcinja“, kaže Hodžić.
„Ljudi, da li je ovo moguće?! Fascinantno“, rekao je Ljubo Radanović, popularni Cetinjanin koji živi u Belgiji. „Ponosan sam na Ulcinj i Crnu Goru, na ljude koji su bili uključeni u sve ovo. Jedna nevjerovatna priča koja nas je poslije toliko godina spojila. Neke od bivših saigrača i rivala nijesam vidio tridesetak godina. Mnogo sam srećan. Poslali smo najljepšu moguću poruku. Bez obzira na sve što se dešavalo kod nas, ostala je kolegijalnost, ljudskost, sve one stvari koje dolaze preko sporta. Svi smo ovih dana puni emocija. Vjerujem da će se ovako nešto jednog dana ponoviti”, naglasio je on.
Manifestacija i sa humanitarnim karakterom
Ovaj događaj u Ulcinju je imao i humanitarni karakter, jer su dobrovoljna novčana sredstva prikupljana za bivšeg igrača Sutjeske i Budućnosti Zorana Vorotovića. On je prije nešto više od 20 godina doživio tešku saobraćajnu nezgodu, a danas živi kao podstanar u Podgorici. Iako narušenog zdravlja, ovaj nekada popularni fudbaler je smogao snage da dođe do Ulcinja gdje je pozdravljen ovacijama, a najviše pažnje je imao od Ivana Gudelja.
Mustafa CANKA