Za svoj najnoviji izum mašinski inženjer i pronalazač Zoran Ilinčić, kaže da će uštedjeti potrošnju goriva kod aviona za 15 -17 odsto. Suština pronalaska, koji se zove ,,uzdužno krilo letjelice”, u tome je da se na ,,pogodan način iskoristi energija gasova koji izlaze iz mlaznog motora aviona”. Ta energija, kaže pronalazač za Monitor, u dosadašnjim konstrukcijama bila je izgubljena.
,,”Gasovi, koji izlaze iz motora, imaju bar tri puta veću brzinu od brzine aviona. Pogodnim dodatkom, koji sam ja nazvao uzdužno krilo aviona, stvaraju se različiti pritisci s različitih strana tog krila, što na njemu stvara silu. Sve to uslovljava povećanje uzgona bez dodatne potrošnje goriva. Taj izum plod je mog razmišljanja kako iskorititi energiju gasova, koja je do sada bila bacana”, tvrdi Ilinčić.
Prema njegovim riječima, uređaj bi bio vrlo jeftin za izradu i ugradnju na avion, a cijena toga dodatka bila bi manja od jednog procenta cijene motora. Ukoliko uzdužno krilo letjelice bude prepoznato kod proizvođača aviona, kaže kolašinski pronalazač, imaće ogromne koristi, koju do sada nije bilo moguće postići.
,,Najveći efekat bio bi kod većih, ali mogli bi ga koristiti i manji avioni, po pravilu mlazni. Najveću primjenu mogao bi imati kod boinga. Boing je, svojevremeno, smanjio potrošnju za dva procenta i to je tada bila svojevrsna tehnička senzacija. Zamislite šta bi, ukoliko uspijem da doprem do ključnih mjesta kako bih predstavio svoj pronalazak, on donio avio- industriji.”
Ilinčić zna da mu sada tek predstoji bitka da svojim izumom skrene pažnju naučne javnosti i proizvođača aviona. To je oduvijek bili najteže. Poslao je mejlove na adrese kompanija Boing i Airbus i do detalja opisao svoj pronalazak i njegove prednosti. Još nema odgovora. Svjestan je, kaže, da vodeći svjetski proizvođač aviona i aeronautičke opreme, kao što je Boing, dnevno primaju na hiljade sličnih pisama, pa im nije lako napraviti selekciju.
,,Ipak, vjerujem da vrhunski ljudi odmah prepoznaju vrhunski rad. Vrlo je bitno što moj uređaj ne bi pravio smetnje u kretanju aviona. Računam i da su ulaganja u njegovu primjenu minimalna, ukoliko se uzme u obzir da, recimo, za avion airbus 320 motor košta 20 milona eura, a težak je 2.366 kilograma. Moj izum bio bi težak svega stotinjak kilograma, cijena bi bila zanemarljiva, a povećao bi nosivost aviona”, objašanjava ovaj Kolašinac.
Navikao je na nevjericu kada priča o svojim izumima, i kod stručnjaka i kod laika. Tako ga je nedavno jedan sagovornik pitao kako to da se tog uređaja niko dosad nije dosjetio. S podozrenjem se gleda, kaže Ilinčić, i na činjenicu da je neko iz male Crne Gore i malog Kolašina u stanju da izumi uređaj koji bi napravio bitan pomak u velikim svjetskim avio-kompanijama.
,,Navikao sam na to i nije mi previše bitno. Nemam komplekse, znam koliko znam i koliko mogu. Međutim, to može da bude ogromna prepreka u valorizaciji onog u šta sam uložio trud.”
Ilinčić je do sada konstruisao 100 mašina, koje već imaju primjenu, Nastojaće, kako kaže, da stigne u junu na Sajam aeronautike u Moskvi. Tamo će biti u prilici da, rame uz rame sa kolegama iz svijeta, predstavi plod svog višedecenijskog naučnog rada.
,,Pokušaću tamo da predstavim ,,uzdužno krilo letjelice”. Sve to, naravno, ukoliko obezbijedim novac za put. To je značajan sajam, održava se jedne godine u Moskvi, a naredne u Parizu. To predstavljanje mi je važno, jer je to način i da me zapaze s onih adresa kojima bi najviše koristio moj izum. Optimista sam, jer je riječ o izuzetno malim ulaganjima, a izuzetno važnom efektu. Znam da ću naći put za njegovu primjenu”, tvrdi Ilinčić.
Ovaj Kolašinac do sada je imao preko 100 patentnih prijava i dobio 17 patenata. Tokom minule dvije godine dobio je osam internacionalnih priznanja u Ženevi, Temišvaru, Novom Sadu…
Pored izuma za avion, ponosan je i na uređaj koji obezbjeđuje ravnomjerno kretanje broda po talasima, bez spuštanja i dizanja prednjeg dijela.
Neki od Ilinčićevih izuma koriste se u Japanu, Kini, Italijii, Sloveniji, dok mnogi čekaju pravo priznanje i primjenu. Ukoliko jedna njegova inovacija koja se tiče auto-industrije zaživi, siguran je Ilinčić, od tog prihoda moći će da se izdržava „pola Kolašina”.
U izume na koje je ponosan, ubraja prvi svoj pronalazak – elektrolančanik za pogon bicikala, koji se, kako tvrdi, koristi u pet kineskih i jednoj japanskoj fabrici. Na širu primjenu i šire priznanje čeka i model amortizera zemljotresa. Ilinčić tvrdi da taj uređaj štiti zgradu od oštećenja i pri pomjeranju tla do 11 stepeni Merkalijeve skale. Uz to je, kako kaže, mehanički, pa za razliku od onih sofisticiranih koji se sada koriste u svijetu, ima mnogo duži rok trajanja, a i radi bez napajanja strujom. Da bi ga plasirao potrebno je mnogo novaca. Tako je i s ,,alarmom za zemljotres”.
Ilinčić je izumio vjetrogenarator za urbane sredine i on se već koristi na jednoj hali u kolašinskom naselju Bakovići. Brojni su njegovi izumi i iz oblasti građevinarstva, a najnoviji će, kako kaže, omogućiti uštedu energije u objektima i do dvanaest puta.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ