Sindikalna organizacija ASK-a od osnivanja trpi pritiske i mobing od strane direktorice Jelene Perović, tvrde sindikalci. Činjenice kažu da je protiv predsjednika sindikata odmah nakon osnivanja pokrenut disiplinski postupak, a zatim je i suspendovan. Disicplinske postupke i suspenziju zatim su iskusili i ostali članovi sindikata
Protiv svih članova Sindikata Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) 8. novembra prošle godine pokrenut je disciplinski postupak. Predsjednik sindikata Dušan Drakić i 12 članova Sindikalne organizacije ASK-a terete se da su izjavili ,,da neće dozvoliti da neko radi ličnih interesa i zarad zaštite svojih nečasnih prijatelja iz prošlih vremena degradira i uništi ovaj važan državni organ”, te da ,,će istrajati u borbi protiv nezasite direktorice i njenih satelita”…
Ovo u stvari nijesu izjavili članovi Sindikata ASK-a već, kako se navodi i u odluci o pokretanju disciplinskog postupka, Nenad Rakočević, predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa, čiji je dio Sindikat ASK-a. U dokumentu, u koji je Monitor imao uvid, dalje se navodi da su članovi sindikata posredstvom Rakočevića riječi koje su tretirane kao njihove – ,,kojim radnjama su iskazali nedolično i uvredljivo ponašanje prema direktorici Agencije za spječavanjje korupcije i netrpeljivost prema njoj”. Odluku o pokretanju disciplinskih postupaka potpisala je direktorica Jelena Perović.
,,Početkom novembra uručeni su disciplinski postupci svim članovima Sindikata (13 članova) za težu povredu službene dužnosti, iz potpuno netačnih i iskonstruisanih razloga – saopštenja lica koje nije zaposleno u Agenciji. Tako je protiv članova Sindikata pokrenuto ukupno 17 disciplinskih postupaka”, kaže za Monitor predsjednik Sindikata ASK-a Dušan Drakić.
Sukob direktorice Perović i sindikalaca počinje otkako je u ovoj instituciji osnovan sindikat – 16. juna 2023.
,,Direktor Agenciji za sprječavanje korupcije, korišteći službeni položaj pokušava da spriječi i kontinuirano ometa sindikalno organizovanje i djelovanje sindikalne organizacije Agencije u dužem vremenskom periodu, odnosno od dana formiranja, kroz razne vidove diskriminacije, prijetnje i mobing prema zaposlenima”, tvrdi Drakić.
Ni mjesec dana od osnivanja sindikata, početkom jula, protiv Drakića pokrenut je prvi u nizu disciplinskih postupaka. On je bio načelnik Odsjeka za sprovođenje mjera kontrole finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja. A kao zviždač, Drakić je progovorio o brojnim nepravilnostima i nezakonitostima u radu Agencije. Za sada nema ko da ga čuje, a umjesto institucionalne zaštite i provjere navoda, dikretorica Perović ga disciplinski goni i suspenduje.
Nedugo nakon pokretanja disciplinskog postupka predsjednik Sindikata je suspendovan sa posla, početkom avgusta, do okončanja disciplinskog postupka i izrečena mu je mjera privremenog ograničenja vršenja dužnosti, odnosno zabrana obavljanja poslova u državnom organu. Nakon toga, mjera suspenzije je izrečena i protiv još dva službenika i člana Sindikalne, a toku decembra po osnovu pokrenutih disciplinskih postupaka protiv preostalih deset članova organizacije, za njih sedam je izrečena mjera suspenzije.
,,Zloupotrebom ovlašćenja direktorica najavljuje i izriče neosnovane suspenzije službenika-članova Sindikata, bez obrazloženja kako bi oni mogli štetiti instituciji vršeći svoje radne zadatke i u čemu se ogleda opasnost da isti budu radno angažovani, ne navodeći razloge za zaštitu javnog interesa i kako bi prisustvo istih štetilo interesu državnog organa, a da nijesu naveli jasne i dovoljne razloge koji odgovaraju stanju stvari”, priča Drakić. Suspendovanim sindikalcija ostaje da se naoružaju stpljenjem i čekaju postupke pred drugostepenim organom Komisijom za žalbe.
Iz Sindikata ističu da su se u kontinuitetu obraćali rukovodstvu Agencije u cilju dostavljanja informacija i podataka vezano za položaj zaposlenih u Agenciji. Na zahtjeve sindikata među kojima su i oni o dostavljanju informacija o varijabilnom dijelu zarade ili o licu za posredovanje u slučaju moninka nikada nije odgovoreno. Zbog ovog i drugih kršenja zakona iz Sindikata su podnijeli više prijava Ombusmanu.
Rukovdstvo Agencije je uputilo više dopisa Vrhovnom državnom tužiocu i Specijalnom državnom tužiocu u kojem je zahtjevalo dostavljanje procedure Agencije, koju je kao dokaz uz krivičnu prijavu tužilaštvu dostavio predsjednik Sindikata Agencije. Iz Sidnikata sumnjaju da je i ovo urađeno s ciljem da se protiv predsjednika Sindikata pokrenu novi disciplinski postupci.
Na sajtu Agencije, 15. decembra, objavljen je tekst pod naslovom Neprihvatljivo je da se sindikalno udruživanje koristi za obračune na ličnom nivou. U njemu se navodi: ,,U društvu koje teži da bude zasnovano na vladavini prava, neprihvatljivo je da se sindikalno udruživanje zloupotrebljava za obračune na ličnom nivou, iznošenjem niza neistina. Pozivamo sindikalnu organizaciju ASK da svoje djelovanje postavi isključivo na zakonski osnov, u čemu će imati podršku rukovodstva institucije”.
Iz sindikata tvrde da se dosadašnja ,,podrška” ogleda u tome što direktorica Perović naziva članove sindikata kriminalcima, te tvrdi da je krivična prijava koja je podnijeta od strane Sindikalne organizacije identična krivičnoj prijavi koju je ranije podnijela nevladina organizacija MANS i da je to materijalni dokaz kako se podaci već dvije godine iznose iz Agencije što ‚‚govori o njima“ (članovima Sindikata). Optužuje ih i da postoji direktna veza NVO MANS i Sindikalne organizacije Agencije za sprječavanje korupcije, te da je prijava podnijeta iz finansijskih i interesnih motiva.
Sindikalna organizacija ASK-a do sada je pokrenula preko 80 prijava kako prema ASK-u, tako i prema ostalim institucijama, uključujući i institucije ombudsmana, tužilaštva, sudstva, nadležnih agencija i ministarstava. Oni za sada bezuspješno ukazuju da je u ovoj organizaciji alarmantno stanje i upućuju apel nadležnim institucijama da konačno pristupe rješavanju urgentnih unutrašnjih problema koji slabe i obesmišljavaju rad ove institucije.
Perović i Medenica
Jelena Perović se, sa pozicije predsjednice cetinjskog Suda informiše Vesnu Medenicu o jednom imovinskom postupku u prijestonici i obavještava je da je taj slučaj po žalbi završio u Višem sudu u Podgorici: ,,Samo da ste u toku”, šalje Perović 24. juna 2020. godine. ,,OK. Hvala na informisanju. Tako rade savjesni”, odgovara joj Medenica, tadašnja predsjednica Vrhovnog suda, alfa i omega pravosuđa.
Da se Perović, kao sudija, sa Vesnom Medenicom konsultovala na slučajevima koje je radila pokazju transkripti razgovora iz telefona Medenice, koji je zaplijenjen nakon njenog hapšenja aprila 2022.
Objavljena prepiska je otvorila i pitanje, je li Perović u julu 2020. zakonito izabrana na mjesto direktorice ASK ili je konkurs bio namješten jer je uoči izbora na tu poziciju pisala Medenici da se moraju sresti jer je ,,dobila ponudu za posao”.
Iako Perović u porukama ne precizira o kom je poslu riječ, u danu kada je povodom konkursa imala intervju sa Savjetom Agencije, Medenica joj piše: ,,Drži se. Ne obrukaj nas”. Istog dana, Savjet ASK je izabrao Perović za novu direktoricu.
Kada je prepiska javno objelodanjena u novembru prošle godine, portparol SDT Vukas Radonjić je kazao da je već formiran krivični predmet na osnovu sadržaja iz telefona optužene Medenice.
Perović je, povodom objavljene prepiske, kazala da je podnijela dvije krivične prijave za povredu tajnosti postupka i odavanje tajnih podataka: ,,Tim povodom, javno saopštavam da ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene medijima na nezakonit način”.
,,Sadržaj komunikacije između Perović i Medenice daje dovoljno osnova za sumnju da je direktorica ASK-a počinila više krivičnih djela, uključujući zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi, protivzakonit uticaj, te podstrekavanje na protivzakonit uticaj”, saopštili su tada iz MANS-a, podjetivši da gotovo sve dosadašnje odluke Agencije u predmetima provjere imovine visokih državnih funkcionera bile u njihovu korist.
Na čitav slučaj reagovao je i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je naveo da prepiska urušava već uzdrmano povjerenje građana u državu: ,,Svakodnevne informacije koje ukazuju na mogući nedostatak profesionalizma i integriteta u ASK -u, instituciji čiji je zadatak da bude prva odbrambena linija u borbi protiv korupcije – dodatno urušavaju već uzdrmano povjerenje građana u državu i pravni poredak”.
Predrag NIKOLIĆ