Jelena Đukić mlada je crnogorska glumica. Za Monitor govori o dosadašnjem glumačkom iskustvu, o tome kako se priprema za uloge, koju nikada ne bi igrala, ali i o budućim projektima…
Kako ste shvatili da je baš gluma Vaš poziv?
Zamislila sam sebe sa 40 godina radeći drugi posao i to nisam bila ja. Jedino kada je gluma bila u opticaju osjećala sam se bliže sebi.
Ostvarili ste zapažene uloge u mnogim predstavama: Tre sorelle, Bog masakra, Na ivici neba, Mi djeca sa stanice Zoo… Igrali ste i u filmu Grudi u režiji Marije Perović. Kako vidite sebe u pozorišnom repertoaru, a koje su Vam ambicije kad je riječ o filmu?
Sa projektovanjem budućnosti sam završila onda kad sam upisala glumu. Sada imam neke želje, ali ne i jasno određene slike u kojima mogu da uokvirim precizno u kom pravcu se kretati… Volim jednako pozorište i film i voljela bih da imam priliku da igram što različitije karaktere, da se oprobam u što više žanrova i da radim sa rediteljima potpuno različitih pristupa. Želim da eksperimentišem i istražujem svijet i sebe istražujući pozorište i film.
Možete li navesti omiljeni komad u kom ste glumili? Zbog čega je baš taj za Vas poseban?
Ako bih morala da biram, bila bi to Enciklopedija mrtvih Danila Kiša. Jako volim tu knjigu po kojoj je rađena istoimena predstava (u produkciji Korifej i režiji Ferida Karajice). Omiljena mi je zbog ljubavi prema jednom čovjeku kroz koju je opisana ljubav prema čovjeku uopšte, ljepoti življenja i veličini i značaju života svakog ljudskog bića. „Nikad se ništa ne ponavlja u istoriji ljudskih bića. Svaki je čovek zvijezda za sebe…“
Koja je granica između improvizacije i interpretacije? Na kojoj strani se češće nalazite?
Mislim da to nisu toliko suprotne strane uopšte. Improvizacija je divan put kojim se može doći do srži lika i situacije koja se igra. Vrlo često je osnova cjelokupnog projekta, a nekad i u toku igre može samo pojačati ono što tim komadom želi da se iskaže. Sve zavisi o koncepta i konteksta predstave i dogovora između aktera i reditelja i cjelokupnog autorskog tima. S druge strane, stvari na sceni ne bi se smjele odvijati bez određenih zakonitosti koje je autorski tim postavio, tako da improvizacija može biti nekolegijalna, neproduktivna i pogubna po kvalitet i uopšte organizam jedne predstave.
Na koji način se pripremate za uloge?
Analizom lika koji igram i djela uopšte, situacija, odnosa i događaja. Neke zahtijevaju i određenu dodatnu tjelesnu i/ili glasovnu pripremu, istraživanje istorijskog/društvenog konteksta vremena koje se prikazuje i slično. Svaki proces je drugačiji. Ostale izmjene i varijacije zavise od rediteljskog koncepta, žanra, stila ili igre…
Da li postoji uloga koju ne biste prihvatili?
Ne postoji konkretan lik koji ne bih igrala. Ne bih bila dio projekta koji idejno širi bilo kakav oblik mržnje ili netrpeljivosti prema nekome ili nečemu. Igrati zlo nije isto što i širiti zlo, sa ovim drugim imam problem.
Koliko je važan scenario, a koliko ime reditelja?
U osnovi svakog dobrog filma ili predstave je uvijek dobar tekst. On je dobra polazna tačka, ali nedovoljna da zagarantuje uspjeh. Jako je važan reditelj koji postavlja temu i određuje način na koji će se priča dalje tretirati. Ali, i dobar reditelj ne garantuje uspjeh. Opstanak predstave i filma zavise i od najmanjeg dijela, bilo da je riječ o glumcu, kostimografu, mikromanu, montažeru, direktoru fotografije… Svaki ima veliku odgovornost u odnosu na ono što je finalni proizvod.
Mislite li da je zavladala letargija u našem kulturnom svijetu?
Nisam sigurna da je letargija, ni kako bih nazvala trenutnu situaciju. Postoje ljudi kojima je važno i koji žele, koji podržavaju i pokreću, a postoje i drugi. Niti je jednostavno niti lako, ali voljela bih da njihov glas rezonira glasnije od ovih drugih.
Kako je biti glumica u jeku pandemije virusa COVID19 koja je zaustavila gotovo čitav svijet?
Na momente jako inspirativno, na momente i ne baš. Nekad imam osjećaj da je gotovo sa svijetom i životom kakav smo poznavali prije pandemije, a u momentima planiranja, konstruisanja i adaptacije na novi, postoji strah da u njemu neće biti mjesta za teatar.
Kakve projekte planirate u budućnosti?
Projekte u kojima vjerovatno neću biti samo glumica. Ovaj period je donio želju da pokrenem određena umrežavanja između ‘sektora’, a i potrebu da se izborim da neke priče budu ispričane. Radiću na tome da više pokrećem, a manje samo prihvatam projekte.
Andrea JELIĆ