Grupa međunarodnih forenzičara utvrdila je da su povrede kod Jovana Grujičića i Marka Boljevića najvjerovatnije posljedica policijske torture koju su Podgoričani prijavili prošle godine
„I dalje sam mogao da čujem zvukove koje je pravilo moje tijelo kada su me udarali. Mogao sam čuti zvuke koje je proizvodio elektro-šoker kada su ga prislanjali na moju desnu stranu i kada su mi ga stavili na uvo“, piše u izjavi Podgoričanina Jovana Grujičića, koju je dao pred ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara. „Dva puta sam se onesvijestio; polivali su me vodom. Tjerali su me da se skinem i ja sam to uradio. Kada sam bio go, radili bi elektrošokove po mojoj koži po trbuhu i butinama. Polivali su me vodom kada sam bio go. Zatim su mi naredili da se obučem i ja sam to uradio. Dok sam bio obučen, primjenjivali su elektrošokove na mojim genitalijama. Opet su mi naredili da se skinem pa su mi radili elektrošokove na golom tijelu, kako sam već objasnio. Ponavljali su to nekoliko puta, ne znam tačno koliko, možda sam se 7-8 puta skidao i oblačio.“
Riječ je o torturi koju je Grujičić, kako tvrdi, doživio krajem maja prošle godine u stanici policije. Gotovo osam mjeseci prošlo je od oslobađajuće prvostepene presude, ali i dalje nema rezultata istrage da li je i ko u policijskoj stanici tukao i zlostavljao njega, Benjamina Mugošu i Marka Boljevića. Sva trojica su, tvrde, nakon teških udaraca, mućenja i elektro-šokova potpisali unaprijed otkucana priznanja.
Grujičić je uhapšen krajem maja prošle godine. Tužilaštvo je njega i Benjamina Mugošu teretilo za podmetanje bombe u bivšem kafiću Grand i ispred kuće tada visokog službenika policije Duška Golubovića. Boljević je potpisao svjedočenje u kojem se navode imena bombaša. Sva trojica su kasnije kazali da su priznanja pred tužiocima posljedica torture koju su doživjeli u policijskoj stanici. Prema svjedočenjima, povrede su im nanosile uniformisane osobe koje su glave krile iza crnih „fantomki“. Zbog navoda o zlostavljanju prvostepeni sud je oslobodio Grujičića krivice.
Strani sudsko-medicinski vještaci uradili su izvještaje o povredama Jovana Grujičića i Marka Boljevića. Utvrdili su da su tragovi torture u vidu „fizičkih i psiholoških simptoma” koje su kod njih zapazili prilikom pregleda „visoko konzistentni” sa njihovim navodima da su mučeni u policiji udarcima, elektrošokovima, ponižavanjem i zastrašivanjem. Prema tim izvještajima postoji velika vjerovatnoća da su Grujičić i Boljević doživjeli torturu. Akcija za ljudska prava (HRA) je obezbijedila izradu ovih izvještaja u saradnji sa Međunarodnim savjetom za rehabilitaciju žrtava torture (koji djeluje pri Ujedinjenim nacijama) i Ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara koja djeluje pod okriljem Savjeta, zahvaljujući finansijskoj podršci Dobrovoljnog fonda Ujedinjenih nacija za žrtve torture.
Međunarodni eksperti su opovrgli nalaze domaćih vještaka koji su tvrdili da su hematomi na tijelu Grujičića nastali prije nego je priveden u policiju. Domaći vještaci tvrdili su da se kod Grujičića ne može sa sigurnošću reći da je povrijeđen elektro-šokerom „jer nema sličnih opekotina na drugim djelovima tijela”. Tim eksperata, koji čine doktori Đorđe Alempijević, Pierre Duterte i Onder Ozkalipci, utvrdili su ipak da je „datiranje modrica po izgledu (veličini i boji) netačno i forenzički nepouzdano” i ukazali da medicinska literatura i njihovo iskustvo ukazuju da se „ne mogu očekivati primjetne lezije svaki put kada se upotrijebi elektro-šoker, posebno ako je koža mokra ili se uređaj primijeni preko odjeće”. U zaključku izvještaja su naveli: „Na osnovu iskaza g. Jovana Grujičića, navodnih simptoma, nalaza medicinskih pregleda i fotografija koje su napravljene ubrzo nakon incidenta, te naših fizičkih nalaza o obrascu lezija u obliku tačaka na desnoj strani abdomena, zaključujemo da su ove tačkaste lezije visoko konzistentne sa navodima da se radi o udarima struje elektro-šokerom”.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević pozvala je direktora Uprave policije Zorana Brđanina da hitno procesuira policajce odgovorne za torturu, a potom im onemogući da dalje to rade. Brđanin od ponedjeljka nije odgovorio na pitanju Monitora.
Prelević tvrdi da u slučaju Jovana Grujičića nadležni deset mjeseci nijesu htjeli da utvrde kako je i kada dobio povrede, već ga je samo pregledao zatvorski ljekar i to površno. Strani eksperti su, navodi, sa visokim stepenom konzistentnosti utvrdili upotrebu elektrošokera na tijelu Jovana Grujičića i Marka Boljevića. U tužilaštvu, kaže, nijesu naložili psihološko-psihijatrijsko vještačenje Mugoše, Grujičića i Boljevića radi utvrđivanja mučenja, zlostavljanja i torture. To su uradili strani eksperti.
Tea Gorjanc Prelević je rekla da je Grujičićeva majka odmah nakon hapšenja sina, zahvaljujući efikasnom postupanju Savjeta za građansku kontrolu rada policije, dobila imena 11 policajaca koji su ga obrađivali. Tadašnjem vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću su još u julu prošle godine podnijeli pritužbe, ali je nekoliko mjeseci kasnije Tužilački savjet odbacio prijavu.
„Tužilaštvo ih ni do sada nije sve saslušalo… Nećemo odustati dok svi koji su izvršili ova gnusna djela nad trojicom ljudi budu privedeni pravdi”, kazala je Gorjanc Prelević.
Predsjednik Autonomnog građanskog pokreta Predrag Spasojević smatra da je vrlo specifična tortura nad Markom Boljevićem, koji je saslušavan kao svjedok.
„Nijedan inspektor nije suspendovan i dalje su na poslu, postupak je još u fazi izviđaja, a najjednostavnija stvar bila je da direktor policije pokrene disciplinski postupak”, pojasnio je Spasojević.
Pravni zastupnik Boljevića, advokat Novica Milošević, kazao je da je tužilac od šest prijavljenih inspektora identifikovao pet. Nada se da su imena poznata i direktoru policije. „Činjenica da se 13 mjeseci čekalo na identifikaciju policajaca prijavljenih za iznuđivanje iskaza, a to je bilo jednostavno. Postavlja se pitanje što je radila Unutrašnja kontrola sve ovo vrijeme”, kazao je on.
Prilika je da Tužilaštvo istragu dovede do kraja. Ako to ne učine, ovaj slučaj će se naću u međunarodnim izvještajima kao još jedna packa državi Crnoj Gori.
Samoodbrana ili brutalnost policije
Odjeljenje unutrašnje kontrole rada Uprave policije otvoriće predmet i izvršiti analizu postupanja policijskih službenika tokom intervencije nakon masovnog incidenta u petak veče na platou kod zgrade Normal company u Podgorici, a u kojem je jednom policajcu povrijeđena ruka.
Tokom kontrole službenici MUP-ovog Odjeljenja unutrašnje kontrole, posebno će se pozabaviti primjenom policijskih ovlašćenja kako bi utvrdili da li je neko od službenika policije možda neprofesionalno ili neblagovremeno reagovao kako bi zaštitio kolege od napada više osoba.
Službenici Centra bezbjednosti Podgorica su pružali asistenciju Komunalnoj policiji, koja je kontrolisala radno vrijeme ugostiteljskih objekata. Uprava policije je u subotu saopštila da je, po dolasku njihovih službenika, više gostiju izrazilo negodovanje zbog aktivnosti Komunalne policije.
„Tokom vršenja ove službene radnje došlo je do napada na policijske službenike. S lica mjesta je dovedeno i saslušano šest osoba, a o događaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu, koji je naložio da se slobode liši V. M. (39), vlasnik kontrolisanog ugostiteljskog objekta, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti na štetu policijskih službenika”, saopštila je UP. Vlasnik objekta je to demantovao.
Ivan ČAĐENOVIĆ