Povežite se sa nama

Izdvojeno

IZVJEŠTAJI MEĐUNARODNIH EKSEPERATA O POLICIJSKOJ TORTURI: Elektro-šokovi, udarci i poniženje žrtvi

Objavljeno prije

na

Grupa međunarodnih forenzičara utvrdila je da su povrede kod Jovana Grujičića i Marka Boljevića najvjerovatnije posljedica policijske torture koju su Podgoričani prijavili prošle godine

 

„I dalje sam mogao da čujem zvukove koje je pravilo moje tijelo kada su me udarali. Mogao sam čuti zvuke koje je proizvodio elektro-šoker kada su ga prislanjali na moju desnu stranu i kada su mi ga stavili na uvo“, piše u izjavi Podgoričanina Jovana Grujičića, koju je dao pred ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara. „Dva puta sam se onesvijestio; polivali su me vodom. Tjerali su me da se skinem i ja sam to uradio. Kada sam bio go, radili bi elektrošokove po mojoj koži po trbuhu i butinama. Polivali su me vodom kada sam bio go. Zatim su mi naredili da se obučem i ja sam to uradio. Dok sam bio obučen, primjenjivali su elektrošokove na mojim genitalijama. Opet su mi naredili da se skinem pa su mi radili elektrošokove na golom tijelu, kako sam već objasnio. Ponavljali su to nekoliko puta, ne znam tačno koliko, možda sam se 7-8 puta skidao i oblačio.“

Riječ je o torturi koju je Grujičić, kako tvrdi, doživio krajem maja prošle godine u stanici policije. Gotovo osam mjeseci prošlo je od oslobađajuće prvostepene presude, ali i dalje nema rezultata istrage da li je i ko u policijskoj stanici tukao i zlostavljao njega, Benjamina Mugošu i Marka Boljevića. Sva trojica su, tvrde, nakon teških udaraca, mućenja i elektro-šokova potpisali unaprijed otkucana priznanja.

Grujičić je uhapšen krajem maja prošle godine. Tužilaštvo je njega i Benjamina Mugošu teretilo za podmetanje bombe u bivšem kafiću Grand i ispred kuće tada visokog službenika policije Duška Golubovića. Boljević je potpisao svjedočenje u kojem se navode imena bombaša. Sva trojica su kasnije kazali da su priznanja pred tužiocima posljedica torture koju su doživjeli u policijskoj stanici. Prema svjedočenjima, povrede su im nanosile uniformisane osobe koje su glave krile iza crnih „fantomki“. Zbog navoda o zlostavljanju prvostepeni sud je oslobodio Grujičića krivice.

Strani sudsko-medicinski vještaci uradili su izvještaje o povredama Jovana Grujičića i Marka Boljevića. Utvrdili su da su tragovi torture u vidu „fizičkih i psiholoških simptoma” koje su kod njih zapazili prilikom pregleda „visoko konzistentni” sa njihovim navodima da su mučeni u policiji udarcima, elektrošokovima, ponižavanjem i zastrašivanjem. Prema tim izvještajima postoji velika vjerovatnoća da su Grujičić i Boljević doživjeli torturu. Akcija za ljudska prava (HRA) je obezbijedila izradu ovih izvještaja u saradnji sa Međunarodnim savjetom za rehabilitaciju žrtava torture (koji djeluje pri Ujedinjenim nacijama) i Ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara koja djeluje pod okriljem Savjeta, zahvaljujući finansijskoj podršci Dobrovoljnog fonda Ujedinjenih nacija za žrtve torture.

Međunarodni eksperti su opovrgli nalaze domaćih vještaka koji su tvrdili da su hematomi na tijelu Grujičića nastali prije nego je priveden u policiju. Domaći vještaci tvrdili su da se kod Grujičića ne može sa sigurnošću reći da je povrijeđen elektro-šokerom „jer nema sličnih opekotina na drugim djelovima tijela”. Tim eksperata, koji čine doktori Đorđe Alempijević, Pierre Duterte i Onder Ozkalipci, utvrdili su ipak da je „datiranje modrica po izgledu (veličini i boji) netačno i forenzički nepouzdano” i ukazali da medicinska literatura i njihovo iskustvo ukazuju da se „ne mogu očekivati primjetne lezije svaki put kada se upotrijebi elektro-šoker, posebno ako je koža mokra ili se uređaj primijeni preko odjeće”. U zaključku izvještaja su naveli: „Na osnovu iskaza g. Jovana Grujičića, navodnih simptoma, nalaza medicinskih pregleda i fotografija koje su napravljene ubrzo nakon incidenta, te naših fizičkih nalaza o obrascu lezija u obliku tačaka na desnoj strani abdomena, zaključujemo da su ove tačkaste lezije visoko konzistentne sa navodima da se radi o udarima struje elektro-šokerom”.

Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević pozvala je direktora Uprave policije Zorana Brđanina da hitno procesuira policajce odgovorne za torturu, a potom im onemogući da dalje to rade. Brđanin od ponedjeljka nije odgovorio na pitanju Monitora.

Prelević tvrdi da u slučaju Jovana Grujičića nadležni deset mjeseci nijesu htjeli da utvrde kako je i kada dobio povrede, već ga je samo pregledao zatvorski ljekar i to površno. Strani eksperti su, navodi, sa visokim stepenom konzistentnosti utvrdili upotrebu elektrošokera na tijelu Jovana Grujičića i Marka Boljevića. U tužilaštvu, kaže, nijesu naložili psihološko-psihijatrijsko vještačenje Mugoše, Grujičića i Boljevića radi utvrđivanja mučenja, zlostavljanja i torture. To su uradili strani eksperti.

Tea Gorjanc Prelević je rekla da je Grujičićeva majka odmah nakon hapšenja sina,  zahvaljujući efikasnom postupanju Savjeta za građansku kontrolu rada policije, dobila imena 11 policajaca koji su ga obrađivali. Tadašnjem vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću su još u julu prošle godine podnijeli pritužbe, ali je nekoliko mjeseci kasnije Tužilački savjet odbacio prijavu.

„Tužilaštvo ih ni do sada nije sve saslušalo… Nećemo odustati dok svi koji su izvršili ova gnusna djela nad trojicom ljudi budu privedeni pravdi”, kazala je Gorjanc Prelević.

Predsjednik Autonomnog građanskog pokreta Predrag Spasojević smatra da je vrlo specifična tortura nad Markom Boljevićem, koji je saslušavan kao svjedok.

„Nijedan inspektor nije suspendovan i dalje su na poslu, postupak je još u fazi izviđaja, a najjednostavnija stvar bila je da direktor policije pokrene disciplinski postupak”, pojasnio je Spasojević.

Pravni zastupnik Boljevića, advokat Novica Milošević, kazao je da je tužilac od šest prijavljenih inspektora identifikovao pet. Nada se da su imena poznata i direktoru policije. „Činjenica da se 13 mjeseci čekalo na identifikaciju policajaca prijavljenih za iznuđivanje iskaza, a to je bilo jednostavno. Postavlja se pitanje što je radila Unutrašnja kontrola sve ovo vrijeme”, kazao je on.

Prilika je da Tužilaštvo istragu dovede do kraja. Ako to ne učine, ovaj slučaj će se  naću u međunarodnim izvještajima kao još jedna packa državi Crnoj Gori.

 

Samoodbrana ili brutalnost policije

Odjeljenje unutrašnje kontrole rada Uprave policije otvoriće predmet i izvršiti analizu postupanja policijskih službenika tokom intervencije nakon masovnog incidenta u petak veče na platou kod zgrade Normal company u Podgorici, a u kojem je jednom policajcu povrijeđena ruka.

Tokom kontrole službenici MUP-ovog Odjeljenja unutrašnje kontrole, posebno će se pozabaviti primjenom policijskih ovlašćenja kako bi utvrdili da li je neko od službenika policije možda neprofesionalno ili neblagovremeno reagovao kako bi zaštitio kolege od napada više osoba.

Službenici Centra bezbjednosti Podgorica su pružali asistenciju Komunalnoj policiji, koja je kontrolisala radno vrijeme ugostiteljskih objekata. Uprava policije je u subotu saopštila da je, po dolasku njihovih službenika, više gostiju izrazilo negodovanje zbog aktivnosti Komunalne policije.

„Tokom vršenja ove službene radnje došlo je do napada na policijske službenike. S lica mjesta je dovedeno i saslušano šest osoba, a o događaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu, koji je naložio da se slobode liši V. M. (39), vlasnik kontrolisanog ugostiteljskog objekta, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti na štetu policijskih službenika”, saopštila je UP. Vlasnik objekta je to demantovao.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo