Prvi put poslije 1974. godine u Parizu je prošlog mjeseca u bioskopu Le champo prikazan kultni film Miloša Formana Let iznad kukavičjeg gnijezda. Film je obilježio istoriju sedme umjetnosti. Poslije filma režiser je razgovarao sa gledaocima, a ja sam imala čast da mu postavim prvo pitanje.
,,Let iznad kukavičjeg gnijezda” je nastao deset godina poslije Vašeg napuštanja Čehoslovačke, da ste u njoj ostali da li bi imali ,,snage” da napravite ovaj film? FORMAN: Smiješno je ali 1966.god. Kirk Daglas je bio u Pragu, u humanitarnoj misiji. U to vrijeme želio je da snimi ovaj film, ali pošto nije našao sredstva, odlučio je da ga sam finansira, svojim novcem, zato film nije smio da bude skup, a ,,dobar posao” je bio npr. naći mladog režisera koji nije puno koštao!(smijeh) Jedan moj prijatelj me pitao da li bih pročitao knjigu koju bi mi Daglas poslao i po kojoj bih kasnije snimio film. Gospode dragi, naravno! Knjiga nikad nije stigla! Kasnije sam saznao da je Čehoslovačka služba sigurnosti konfiskovala na granici, a niko mi nikad ništa nije rekao, ni meni ni drugima! Deset godina kasnije njegov sin Majkl Daglas, ne znajući da je njegov otac već sa mnom pričao o toj knjizi, ponudio mi je istu knjigu. Dakle, to je ono što se desilo!
Da li je ovaj film metafora komunizma, i sva hijerarhija koja je u njemu prikazana?
FORMAN: Da,da to je metafora toga! Kad su mi ponudili da radim ovaj film govorio sam mojim američkim prijateljima: ja mogu napraviti ovaj film. Govorili su mi: Ne! Ne diraj to! Ti si tek emigrirao iz Čehoslovačke! Ti si stranac koji to ne može da razumije! To je klasična američka priča! A ja sam im govorio: što pričate? To nije istina! Za vas je to literatura. Za mene je to stvarnost! Komunistička partija Čehoslovačke je za mene bila ,,velika sestra”, bio je to autoritet koji mi je govorio: što smijem, a što ne smijem da kažem, što trebam, a što ne trebam da mislim, đe mogu, a đe ne mogu da idem. To je bilo iskustvo mojega života, dakle, prirodno da je to metafora. To je bio san svih mladih u Čehoslovačkoj, koji su sanjali da ,,iščupaju česmu”, da njome slome prozor i da odu da vide svijet! Zato što to nije bilo dozvoljeno. To je bio naš san.
Nemaju samo istočne, komunističke zemlje monopol nad ovom praksom ima toga i ovđe. Koja je za Vas najzavodljivija, dominantna tema? Konflikt između pojedinca i institucije?
FORMAN: Imate pravo, to nije ekskluzivitet komunističke partije, to je tendencija svake institucije, da se tako ponaša! Mi pojedinci stvaramo institucije, da nam pomognu da živimo, ali svaka ima tendenciju da nad nama vlada, plaća nam da joj služimo, dakle to je problem bilo koje institucije. To je konflikt između pojedinca i institucije.
Kažete konflikt između pojedinca i institucije, da li je to zajednička crta svih vaših filmova? Da li je neđe ideja pojedinca koji iskače iz okvira u svim vašim filmovima?
FORMAN: Slušajte, ja nijesam političar. Ja uzimam priče koje na mene ostave utisak, koje me pogode. Ono što stvarno živimo u svijetu, to je komplikovano. Mi moramo odlučiti da li želimo da živimo u zoološkom vrtu ili u džungli? Kad živite u zoološkom vrtu zaštićeni ste, daju vam da jedete, puno radite i možete sanjati o slobodi džungle, ali kad otvorite kavez i kad odete u džunglu, to je opasno, vrlo opasno. Ja stvarno u jednom trenutku ne znam đe želim da živim? Da li da izaberem sigurnost zoološkog vrta ili slobodu?
Da li Vam je trebalo mnogo vremena da nađete glumce?
FORMAN: Ja sam tražio Džeka Nikolsona, jer je on dolazio iz svijeta veoma poznatih glumaca, ostali su bili nepoznati glumci i za te uloge sam isprobao najmanje hiljadu glumaca. Direktor bolnice nije glumac, on je stvarni direktor te bolnice. Kad sam mu objašnjavao što treba da radi, kako da glumi rekao sam mu: samo radite svoj normalni posao. (smijeh)
Da li su glumci tokom snimanja uzimali drogu?
FORMAN: Ne, ne,ne! Na snimanju niko to nije radio! Ako su nešto uzimali uveče to ja ne znam!
Kako je Nikolson uopšte uspijevao da odglumi pojedine scene?
FORMAN: To je njegov talenat, on je veliki glumac.
Glumci toliko dobro glume, da u jednom trenutku ne znamo da li glume ili je improvizacija.
FORMAN: Improvizacija zna da da divne trenutke, ali je ponekad dosadna. Poluimprovizacija je scena kad direktor bolnice ispituje Nikolsona. Druga scena improvizacije je kad se Nikolson vraća poslije elektro šokova u bolesničku sobu. Počeli smo snimanje Nikolson je bio umoran, spavalo mu se, gledao sam u njegov pogled i zaboravio sam da kažem reži (kidaj/stop)! Najzad sam tu dužinu ostavio u filmu, smatrao sam da će gledaoci razumjeti što znači tišina u njegovom pogledu.
Koja Vam je najteža scena u filmu?
FORMAN: To je bila scena na brodu. Svi su bili bolesni (smijeh), imali su morsku bolest.
Da li je ovo istinita priča, da li se sve stvarno desilo?
FORMAN: Roman Ken Kizija je sniman po stvarnom piščevom iskustvu. Ne znam što je stvarno fantazija pisca i da li se sve stvarno desilo, ali ima puno stvarnih detalja. Elektro šokovi su se koristili u to vrijeme.
Koliko je trajalo snimanje?
FORMAN: Brojeve i imena ne pamtim.
Jedno lično pitanje: koliku ulogu film ima u Vašem životu?
FORMAN: Dovoljno veliku (smijeh). Kad sam bio dijete volio sam ljude koji pričaju priče. To je bio moj dječiji san, te priče. Sve što pokušavam da radim je da prikažem stvarnost kako je ja vidim, a da ne budem dosadan, jer istina je često vrlo dosadna.
Koji Vam je Vaš film najmiliji?
FORMAN: Reći ću Vam nešto što je kliše: oni su svi moja đeca. Ovo je kliše, ali je istina.
Koji su filmovi posebno na Vas ostavili utisak?
FORMAN: To su filmovi koje sam gledao kao momčić. Velikani američke nijeme komedije: Baster Kiton, Čarli Čaplin, Lauren Hardi, a poslije kad sam počeo sam da radim ništa više nije bilo važno.
Ja ništa neću da vas pitam, samo ću da vam se zahvalim. Vi ste jedan od najvećih režisera, bar za mene i hvala Vam.
Priredila Tanja Vasilija Sekulić