U ranu zoru, otac je probudio dječake i šapnuo im da spakuju najneophodnije. Napuštaju svoj dom jer u njemu život nije bezbjedan. Odlazak u tuđinu je jedina alternativa jeftinoj cijeni života u Crnoj Gori. Možda ova scena sliči filmskoj, ali to nije. Ovo je životni put bivšeg rožajskog policajca Envera Dacića. Sudbinu izgnanika je zaslužio pričom o kriminalu na granici. Akteri te priče su kriminalci, njegove kolege, pretpostavljeni i ko zna još ko sve odozgo. Po pravilu, mafija ne prašta. Otkaz, prijetnje. Instinkt samoodbrane je skloniti se na sigurno. Ako je to uopšte moguće?
Prastara praksa protjerivanja ima svoj cilj. Ubiti dostojanstvo i identitet čovjeka, odvojiti ga od korijena, zemlje, bližnjih… Odlazak vani je bjekstvo u nesigurno. Moderni ratovi, imperijalizam i ambicije totalitarnih vladara pretvorile su ovo doba u doba izgnanika, izbjeglica, raseljenih osoba i masovne migracije. Nama poznato.
Treba se prisjetiti Bukovice i etničkog ćišćenja na crnogorsko-bosanskoj granici. Čišćenje, sa svojim repertoarom: ubistva, otmice, maltretiranje, pljačke… Sve to nije davno bilo. Kako tada tako i danas, vladali su Milo i Sveto. A onih kojih nema, nema.
Glad, siromaštvo, težnja za boljim uslovima života natjeralo je mnoge da napuste Crnu Goru. Odliv mozgova je sinonim za one najobrazovanije i najtalentovanije. Podaci o broju onih koji su napustili Crnu Goru ne postoje. Znamo samo da odlaze i da se ne vraćaju. Nemaju gdje. Ovamo ih čeka članska u DPSDP, stavljanje potpisa i aminovanje onoga što zdrav razum i profesija ne nalažu. I nije neki izbor.
U posljednjih pet godina, svaki drugi dan u Crnoj Gori, neko sam sebi oduzme život. Brojni su oni kojima je naš svijet beskonačne tranzicije nesnosan. Profesije su imale svoje izgnanike: profesore koji otvaraju oči svojim studentima, sudije koje tjeraju pravdu, ekonomiste koji brinu o interesima društva, policajce koji hoće da hapse kriminalce, arhitekte koje žele da sačuvaju prirodu…
Normalnost je izgnana iz društva. Navikli smo se na kriminal, patnju, siromaštvo, korupciju, nemoral… U zemlji straha, to je to. U normalnoj zemlji sve bi se pretumbalo naglavačke. Najbolji kandidati za titulu izgnanika bi bili vladari naših sudbina. Tanka je ta linija između vlasti i izgnanstva. To je njihova noćna mora.
Otkad je svijeta, vladari su bježali u druge zemlje. Sa sobom su nosili državna blaga. Svjedoci smo što se dešava sa afričkim vladarima. Vladarska biografija sa mnogo krvi, ratovima, deportacijama, siromaštvom i podjelama, preduslov je za dobru noćnu moru. O čemu li sanja ne- formalni vladar Crne Gore, Milo Đukanović?
Da je ovo normalna država, Veselin Veljović, Vesna Medenica i Ranka Čarapić bili bi izgnanici iz vlastitih profesija. Pristajanjem da budu zaštitari moći oni su ih oskrnavili. Izgnanici iz fotelja, državnih funkcija, upravnih odbora bi bili masovni. Preispitala bi se odgovornost ministara i javnih funkcionera. Svi, kojima bi se dokazala krivica, iskusili bi pravo na pravednu kaznu.
Ne bi postojala igra izgnanika. To je ono kada se kriminalci skrivaju a ostavljaju bazu sa netaknutim biznisom i imovinom. Šariću bi se znalo mjesto. U sudnici, naravno, kao i svim njegovim saradnicima i pomagačima. Kada pravda djeluje kriminalna solidarnost je u povlačenju. Razotkrile bi se i gazde sistema.
Tad, Svetozar Marović ne bi glumio izgnanika. Preispitala bi se njegova odgovornost bez skrivenih poruka upozorenja koje šalje svojim dojučerašnjim prijateljima. On traži jednaka prava za one koji poznaju samo pravo jačeg. Pravo ajkula. On im i poručuje da će ustati u vremenu koje donosi istinu. Ima on svoju istinu o njihovim zajedničkim poslovima.
Ako zakon sjetve i žetve proradi, kad tad njihove noćne more mogle bi postati stvarnost. Sijali su strah, strah će i žnjeti. Paranoja će rasti. Bojaće se i prijatelja i neprijatelja. Jačaće obezbjeđenje. Tad će brojni dacići posmatrati kako silnici uživaju plodove svoga rada. Premijer Lukšić neće imati izgovor kako nije odavde.
Miodrag RAŠOVIĆ