Predizborna prestrojavanja privode se kraju, kampanje polako kreću. Demokratska partija socijalista istrajava na najavama da će samostalno na izbore, da li će se u poljednji čas smilovati na svoje siročiće – Pozitivnu, Socijaldemokrate, Liberalnu partiju i slične – i dalje se pouzdano ne zna. Opozicija se ukrupnila što se ukrupnila, ta slika, ako se ne gleda u detalje, trenutno izgleda bolje nego što se donedavno očekivalo.
DPS će, kako je najavljeno, krenuti zvanično u kampanju u ponedjeljak predizbornom tribinom na Cetinju. Nezvanično se radi odavno. Najslađi primjer propagande koju vladajuća partija uvijek protura kroz aktivnosti vladinih zvaničnika trenutno je potpredsjednik Vlade Petar Ivanović. Stiže da popriča sa pčelarima, odnekud se bavi i klizanjem škole u Herceg Novom. Svečano otvara vodovod u gornjem dijelu sela Orah kod Nikšića, za oko 15 domaćinstava, koja su tu blagodat čekala sedam decenija. Impresivan događaj.
Treba biti pečatan pa poslije četvrt vijeka pljačke, života na ivici siromaštva za većinu građana koji nijesu spremni da poljube ruku gospodaru, nepravde, korupcije i osjećaja beznađa pred građane izaći sa sloganom – Sigurnim korakom. Sigurnim korakom do vode za 15 kuća u drugoj deceniji 21. vijeka.
Ima, mora se priznati, nečeg poštenog u tome što se u prvom spotu koji DPS prikazuje, gotovo isključivo pojavljuje predsjednik partije Milo Đukanović. Tek na kratko se vidi još nekoliko ljudi i dijete kojem veliki vođa daje grozd grožđa. Pošto ne mogu da prikažu ono što im zaista donosi glasove – razne lopovluke, sitna i krupna kupovanja i zastrašivanja – istakli su jedino što osim toga imaju. Svoju ikonu.
Priču o svijetloj budućnosti, Đukanović, uobičajeno, upotpunjuje oštrim osvrtima na političku konkurenciju. Ovih dana je u razgovoru za Pobjedu primijetio da se isti opozicioni lideri koji su branili režim u Beogradu 90-ih sada „lažno predstavljaju kao demokrate i nosioci progresa”.
Dirljivo je kako šef DPS-a zaboravlja minimum sedam godina sopstvene ljubavi sa Njim. I Dubrovnik i Zetu i Neretvu i deportacije, i Štrpce i Morinj. „U Crnoj Gori ne žive ni glupi ni politički slijepi ljudi”, kaže Đukanović. Očigledno računa da žive zaboravni. I oni koji, slijedeći njega, sistematski potiru svoja i sjećanja puka.
Ma šta DPS pričao, oni koji dosad nijesu odlučili da zaborave njihove ratne zasluge, neće ni sada.
Neuporedivo je komplikovanija situacija sa onima što bi srce dali samo da ih šef režima uzme za ručicu i uvede u parlament. Zasad dobijaju hladne tuševe. ,,Apsolutno raspoloženje u DPS-u i svim njegovim organima je da na ovim izborima učestvujemo samostalno. Vjerujem da to nikoga ne iznenađuje”, rekao je Đukanović.
Uprkos takvim najavama, Liberalna partija je javno zaplakala za koalicijom sa DPS-om. Socijaldemokrate i Pozitivna glume samouvjerenost. Dok se ovaj broj Monitora bude štampao, DPS će utvrđivati svoju izbornu listu.
Pripomenuo je, međutim, da je DPS vrlo otvoren za saradnju sa svima sa sličnim programskim principima. ,,Nije najvažnije da li su nam procenti tih partija potrebni, čak i pod uslovom da kao partija dođemo do apsolutne vlasti, tražili bi saradnju sa što je moguće širim krugom partnera, zato što mislimo da je Crnoj Gori i njenoj budućoj stabilnosti i razvoju potreban širi politički front partija koji će činiti vlast.”
Osim što ulivaju kakve-takve nade satelitima, ovakve najave daju snagu, procjenama da će, bez obzira na procente osvojene na izborima, naredna vlada biti nekakva kompromisna.
Demokrate Alekse Bečića odavno su u kampanji „od vrata do vrata”. Među tradicionalnim pristalicama SNP-a, kažu sa terena, ne ide im loše. Napravili su izbornu listu mr Aleksa Bečić – Demokrate – Pobjede, a ne podjele. Na listi je osamdeset odsto onih koji nikada nijesu bili ni na čijoj poslaničkoj listi, u prvih dvadeset je, osim Bečića tek nekoliko lica poznatih javnosti. Kažu da to treba da posluži ,,nužnoj liderskoj i kadrovskoj obnovi na političkoj sceni Crne Gore”.
Jedni smatraju da naglašena izdvojenost Bečićevih od ostatka opozicije može da bude dobra strategija, drugima izgledaju zatvoreni u svoj svijet.
Nakon što je načelno usaglašena koalicija Demosa, Građanskog pokreta URA i SNP-a, sa tih strana gotovo da nema vijesti, posebno ne ovih koje se odnose na koalicioni nastup.
Demokratski front najavio je kampanju skupom ispred Sabornog hrama u Nikšiću. ,,Širite priču, kažite svakom glasaču koga sretnete: u kući DF-a ima mjesta za svakoga, jer svaki glas protiv Đukanovića i njegove lopovske bande je glas za novi početak i novu nadu za sve nas”, poručio je Mandić i pozvao sve da se probude i ponovo povjeruju da su promjene moguće.
DF je dosad lansirao dvije osnovne poruke: Mi li on i Da radi Crna Gora radi. Njihov predizborni program, kažu, nudi konkretna rješenja za ključne probleme u državi – nezaposlenost i siromaštvo. „Osnovne mjere koje ćemo ostvariti su povećanje minimalne zarade na 350 eura, minimalne penzije na 200, otpis dugova najranjivijim socijalnim grupama i gubitnicima tranzicije, uvešćemo socijalni karton i preispitati imovinu, obezbijediti egzistencijalni minimum svim građanima”, kazao je član Predsjedništva DF-a Branko Radulović.
Program ima 707 mjera. Bilo bi zanimljivo znati koliko ih je čelnika DF-a pročitalo i do koliko će birača stići.
Lider Socijaldemokratske partije i bivši predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić pojasnio je u intervjuu za Slobodnu Evropu da podržava ukrupnjavanje na strani opozicije, ali da je SDP od početka ove kampanje donio odluku da samostalno nastupa. „ Ali, u svakom slučaju podržavamo ukrupnjavanje kao način da se snage okupe i da zajedno nakon izbora možemo preuzeti vlast i voditi Crnu Goru na neki drugi put – put koji će prekinuti sa poharom, put koji će otvoriti mogućnost stvarnom razvoju i vratiti državu svima”, kazao je Krivokapić. Njegova ocjena je da je ,,Đukanović prošlost Crne Gore”.
Zasad je, osim za Bošnjačku stranku, nepoznato u kakvim će se aranžmanima pojaviti partije manjinskih naroda, prije svega Albanaca. Povjerenje među njima, naročito nakon iskustava sa prethodnih izbora nije veliko, ali su izborni zakoni takvi da su na koalicije prinuđeni. Hrvatska građanska inicijativa na lokalnim izborima u Tivtu prošla je veoma loše i poznavaoci prilika smatraju da bi se moglo desiti da toj partiji vlast pripomogne da stigne do cenzusa od 0,3 odsto. Mogao bi to biti jeftin, a koristan mandat.
Biometrijski falsifikat
Dok partije ubrzavaju kampanju, uslovi za izbore daleko su od sređenih. Ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović kazao je da u ovom trenutku nijedan ministar ne bi potpisao birački spisak. U priči o biometrijskim ličnim kartama koje nijesu biometrijske Državna izborna komisija je odlučila da je to sasvim u redu i da ne treba mijenjati Zakon o izboru odbornika i poslanika. Koji propisuje da se može glasati samo sa biometrijskim dokumentima. Za tu odluku glasali su predstavnici Demokratske partije socijalista, Bošnjačke stranke i Pozitivne Crne Gore, dok je protiv bio predstavnik nevladinog sektora u DIK-u. Sjednici nijesu prisustvovali predstavnici Demokratskog fronta, SNP-a i SDP-a. ,,Odluka Državne izborne komisije da se na izborima 16. oktobra može glasati sa postojećim ličnim kartama suprotna je Zakonu o izboru odbornika i poslanika i podriva povjerenje u izborni proces”, smatraju u MANS-u. Direktor monitoring programa u MANS-u Vuk Maraš, kazao je da je političko odlučivanje DIK-a o biometrijskim ličnim kartama ,,finalni udarac kredibilitetu te institucije koji podriva povjerenje u izborni proces i predstavlja otvoren poziv za falsifikovanje ličnih karata i manipulacije izbornim rezultatom”.
Miloš BAKIĆ