Uobičajio je predsjednik DPS-a Milo Đukanović da glasove manjinskih partija, dok se još biračke kutije nijesu ohladile, pribroji u svoje. Na prethodnim izborima, doduše, uračunao ih je u ukupan zbir, ovoga puta je najavio brz dogovor sa ,,tradicionalnim poltičkim partnerima”.
Petnaestak dana kasnije, platformi za razgovore koje su, nekad kao pojedinačne, nekad kao zajedničke, najavljivali predstavnici Bošnjačke stranke, Hrvatske građanske inicijative i koalicije ,,Albanci odlučno”, još nema.
U međuvremenu su, bez prisustva opozicije verifikovani mandati poslanika, ali predsjednik i potpredsjednici parlamenta nijesu, kako je bilo najavljeno, izabrani. Po svemu sudeći, dogovori sa tradicionalnim partnerima ne teku tako lagano kako DPS svim sredstvima pokušava da predstavi.
Valjda kao dodatni podstrek za ubrzavanje procesa, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović pokazao je da je živ i zakazao brzopotezne konsultacije sa predstavnicima političkih partija zastupljenih u Skupštini Crne Gore, kako bi predložio mandatara za sastav nove Vlade. Obavezan je da to uradi 30 dana od konstituisanja Skupštine.
Lider Demosa Miodrag Lekić smatra da je takva odluka Vujanovića ,,državno i individualno neozbiljna, sa mogućim političkim posledicama”. On je ocijenio kako je za Vujanovićevu žurbu jedan od mogućih razloga ,,novi politički, očigledno nedemokratski, pa i uvredljivi pritisak na manjine”.
Opozicione partije su najavile da će od Vujanovića tražiti da im povjeri mandat za sastavljanje nove izvršne vlasti. Na stolu je bio njihov predlog da uz podršku Bošnjačke stranke bude formirana manjinska vlada bez Demokratskog fronta, kao i da ta partija vladu formira samostalno sa kadrovima koje sama izabere.
Vujanović je međutim vrlo brzo prelomio – za mandatara će predložiti Duška Markovića, saopšteno je. ,,To je apsurd”, ocijenio je Dritan Abazović, iz URE. ,,U ovakvoj atmosferi žestoke političke krize nije dobro da se mandat da nekom ko nije obezbijedio 41 poslanika ili više za sastavljanje nove vlade. Ako nekom treba da se da mandat, treba da se povjeri onima koji su pred njega došli sa najvećim brojem podrške u broju poslanika”, rekao je Abazović
Predsjednici Demosa i Građanskog pokreta URA Miodrag Lekić i Žarko Rakčević razgovarali su ovih dana o formiranju nove vlade sa članovima Glavnog odbora Bošnjačke stranke Orhanom Šahmanovićem, Adnanom Muhovićem, Mirzom Medunjaninom i Ervinom Durakovićem.
Šahmanović, koji je gradonačelnik Plava, i Muhović, predsjednik SO Petnjica, najavili su da će uoči skore sjednice Glavnog obora BS, tražiti od predsjednika Rafeta Husovića da obavi zvanične razgovore sa čelnicima opozicije, te da predmet odlučivanja na Glavnom odboru BS budu i ponuda opozicije i ponuda DPS-a.
,,Predstavnici BS su ukazali da je najprirodnije da se razgovara i ozbiljno razmotri ponuda predstavnika građanske opozicije, koji su u najtežim vremenima 90-ih branili manjinske narode od DPS-a i nacionalističke politike koju je DPS tada zastupao. Muhović je naglasio da DPS ne poštuje dosadašnji koalicioni sporazum sa BS na državnom, a naročito sporazume na lokalnom nivou, s posebnim akcentom na Petnjicu, Bijelo Polje, Podgoricu, Bar i druge opštine. On je dodao da je to dovoljan razlog za preispitivanje koalicionih odnosa i na državnom i na lokalnom nivou i razmišljanje o formiranju postizborne koalicije sa opozicijom na iskrenim partnerskim osnovama”, napisano je u saopštenjiu izdatom nakon sastanka. Najavljeno je da će komunikacija građanske opozicije sa predstavnicima BS biti nastavljena.
Tokom pripreme ovog teksta predstavnici Bošnjačke stranke nijesu odgovarali na naše telefonske pozive i poruke. Prema informacijama kojima Monitor raspolaže, daleko je od toga da su svi u Bošnjačkoj stranci spremni da glatko pristanu na epizodnu ulogu ,,tradicionalnih partnera”.
Sudeći po šturim informacijama do kojih se može doći, preuranjeno bi bilo govoriti o podjelama u stranci, ali se, među onima koji su spremni za ozbiljno razmatranje opozicionog predloga pominje, pored Orhana Šahmanovića i Adnana Muhovića i ime nosioca liste Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića. On je nedavno za Dan rekao da ,,Bošnjačka stranka nema nigdje zapisano da mora uvijek da bude u koaliciji sa DPS-om”. Ibrahimović, kažu naši izvori, uživa veliku podršku među članstvom BS-a.
Iako je nekoliko godina bio generalni konzul Crne Gore u Frankfurtu, Ervin Ibrahimović, koliko se zna, ne nosi hipoteku funkcionera BS-a prebliskog DPS-u. Za razliku od, na primjer, bivšeg potpredsjednika parlamenta Sulja Mustafića o kojem je veoma raširen jednostavan stav: ,,Suljo je odavno DPS”.
Najviše iskustva u formiranju vlasti na lokalnom nivou bez DPS-a svakako imaju u Plavu. Nakon izbora 2014. u tom mjestu je napravljena koalicija između Bošnjačke stranke, SDP-a, SNP-a i Albanske građanske inicijative Iber Hoti. Fakat da je u Plavu DPS često ostajao u manjini proizvela je, nakon parlamentarnih izbora 2012. ozbiljan sukob između predstavnika DPS-a i BS-a.
Gradonačelnik Plava Orhan Šahmanović kazao je tada da je brat poslanika DPS-a Husnije Šabovića, Vehbija repetirao pištolj na njega.
,,Nakon dobijenih rezultata glasanja ja sam izašao ispred štaba Bošnjačke stranke. Jedno auto je išlo za mnom, kasnije sam vidio da je u njemu Husnija Šabović koji mi je psovao sve živo i mrtvo. Pištolj na mene je repetirao Vehbija Šabović”, objašnjavao je tada Šahmanović.
Gužva je potom izbila i između pristalica jedne i druge partije. Šabović je tvrdio da je Šahmanović prvi počeo. Uprkos sukobima na lokalnom nivou, zbog podrške DPS-u prije svega na prošlim parlamentarniim izborima, u javnosti je stvorena slika da su predstavnici Bošnjaka neodvojivi od DPS-a.
To se nije previše dopalo njihovim biračima. U ovoj zemlji, ponovićemo, živi oko 53 hiljade Bošnjaka, za BS je glasalo njih oko 12 hiljada. Pad broja glasova koje je Bošnjačka stranka ubilježila na ovim izborima ozbiljan je – 2.888 glasova. Imali su 12.236 glasova što čini 3,16 odsto i donosi dva mandata. Na izborima 2012. imali su 15.124 ili 4,24 odsto glasova – tri mandata.
U Rožajama, svom glavnom uporištu, pali su za tačno hiljadu glasova. Na prethodnim izborima imali su 6.982, ovog oktobra 5.982. U Bijelom Polju su 2012. imali 2.252, sada 1.630 glasova; izgubili su preko 600 glasova. U Plavu, kad se uračuna i Gusinje, podrška im je pala za oko osamsto glasova, u Podgorici za blizu trista. Rast broja birača zabilježili su samo u Pljevljima – sa 405 na 478.
Iako bi ih, ako odluče da ostanu uz vlast, čekao veliki broj funkcija i politička zavjetrina, dio funkcionera Bošnjačke stranke, kažu Monitorovi izvori, svjestan je da ih predugo podržavanje DPS-a vodi u nestanak sa političke scene. Funkcija bi, ukoliko prihvate opozicionu ponudu, imali još više, ali bi ih, umjesto zavjetrine, čekala odgovornost. Neće dugo proći, saznaćemo – jesu li spremni.
Miloš BAKIĆ