Povežite se sa nama

Izdvojeno

IZBOR DIREKTORA AGENCIJE ZA CIVILNO VAZDUHOPLOVSTVO: Reference iz DPS-a i Beograda važnije od struke

Objavljeno prije

na

Vlada je  5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je za RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“

 

Nakon što je Inspekcija rada krajem avgusta izašla sa nalazom da je izvršni direktor Rudnika uglja izabran na tu funkciju suprotno zakonu u fokus dolaze i drugi izbori na čelnim mjestima državnih agencija i kompanija. Vlada je na sjednici od 5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Ministar finansija Aleksandar Damjanovic je izrazio zabrinutost zbog „intervencija po pitanju validnosti dokumentacije za pojedine članove Savjeta Agencije“. Naime, Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao jednog kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je u izjavi za javni servis RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“. Prijedlog Vladi da potvrdi imenovanje je poslat preko Ministarstva za kapitalne investicije (MKI) kojim rukovodi lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.

Vlahović je samo mjesec dana ranije na sjednici Vlade od 3. avgusta razriješen članstva u Savjetu ACV, nakon ranije dojave zviždača protiv članova Savjeta, zbog toga što dotični „na osnovu utvrđenih činjenica nema zakonom propisanu adekvatnu školsku spremu“. Sa Vlahovićem je razriješen još jedan član Savjeta. Zakonom o vazdušnom saobraćaju je članom 9, stav 7, predviđeno je „za predsjednika i člana Savjeta može biti imenovan državljanin Crne Gore koji ima visoku stručnu spremu saobraćajne, tehničke, pravne ili ekonomske struke“. Vlahović ima trogodišnju vojnu školu – Vazduhoplovnu vojnu akademiju, u trajanju od 6 semestara, smjer letački, i stručno zvanje – pilot helikoptera. Inspekcija Vlade i nadležno Ministarstvo shodno zakonu nijesu prihvatili školsku spremu u trajanju od 6 semestara kao visoku stručnu spremu, , iako u samoj diplomi piše „Diploma o visokom stručnom obrazovanju“.

Kolić je naveo da je Vlahović od konkursne dokumentacije dostavio i diplomu o završenoj Generalštabnoj školi Vojske Jugoslavije (01.02 1997.  u trajanju od godinu dana, gdje je diplomirao na temi Uloga borbenih helikoptera u vazduhoplovnoj podršci. Vlahović je stekao i zvanje Generalštabnog oficira na Vojnoj akademiji Vojske Srbije i Crne Gore (Škola nacionalne odbrane), koju je pohađao školske 2001/2002.

Kolić se međutim nije pohvalio da je Vlahović i „saradnik iz prakse“ i profesor ekonomije vazduhoplovstva i ekonomske diplomatije na Univerzitetu Donja Gorica (UDG) čiji osnivači su bivši šef režima Milo Đukanović i njegov saradnik Veselin Vukotić – akter brojnih korupcionaških afera. Na sajtu UDG-a se navodi da je Vlahović  „generalštabni pukovnik pilot dok se srbijanska Škola nacionalne odbrane broji kao „stručni ekvivalent doktorata (PhD) za oblasti vazduhoplovstva, međunarodnih odnosa, odbrane i bezbjednosti“. „Stručni ekvivalent PhD“ je, po riječima nekolicine sagovornika iz struke, u najblažu ruku, veoma upitna konstatacija. Sve u svemu, od onoga što je Vlahović priložio na konkursu je sve iz domena vojne struke i nema puno dodirnih tačaka sa civilnim vazduhoplovstvom.

Zakon o vazdušnom saobraćaju (član 12, stav 3) predviđa da za izbor direktora ACV važe „uslovi iz člana 9 st. 7 i 8“ – isti koji važe za predsjednika i članove Savjeta pa je prosto nevjerovatno da nakon smjene Vlahovića od prije mjesec, jer ne zadovoljava zakonske kriterije, taj isti Savjet ga sada, na osnovu istih kriterija bira za direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo.

Kolić je naglasio da je odluka Savjeta bila jednoglasna, što je ponovio i MKI u izvještaju Vladi. Po saznanjima Monitora odluka petočlanog Savjeta je bila natpolovična. Na sjednici Savjeta jedna osoba je bila protiv i ukazala da Vlahović ne ispunjava uslove za člana Savjeta, a samim tim ni za direktora jer su ti uslovi identični i pozivala se na inspekcijski postupak kojim su ispitane ranije prijave zviždača. Član Savjeta Prof. Dr Radoje Karadžić je isključen sa glasanja jer se i on ranije prijavio na konkurs. Prije toga je tražen stav Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) i Vlade CG da li je  Karadžic u nekom konfliktu interesa ali ni stav ASK ni Vlade nije dobijen. Radi se o univerzitetskom profesoru iz oblasti vazdušnog saobraćaja, predavaču na inostranim univerzitetima, sudskom vještaku, autoru univerzitetskih udžbenika i naučnih radova za koga nije bilo zakonske prepreka da se javi na konkurs. Tako je „jednoglasna odluka“ petočlanog Savjeta donijeta sa 3 glasa.

Vlahović je nakon završetka Škole nacionalne odbrane, bio izaslanik odbrane Srbije i Crne Gore (ujedno vojni ataše za Vazduhoplovstvo, mornaricu i kopnenu vojsku) u Velikoj Britaniji, komandant vazduhoplovne baze Golubovci (ujedno i komandant Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore), vojni savjetnik u Misiji Crne Gore u Briselu i vojni predstavnik CG u Vojnom komitetu NATO i Vojnom komitetu Evropske Unije. Međutim, Vlahović je osim pilota i obavještajac – bivši pripadnik Vojne obaveštajne službe (VOA), te raniji šef 123. obavještajnog centra Vojske Jugoslavije u Podgorici i vojni ataše zvaničnog Beograda na povjerljivim zadacima u Velikoj Britaniji.

Po nekim tvrdnjama Vlahović je  i dalje lojalni DPS-ovac  bez čega ne bi ni mogao imati tako „impresivnu karijeru“ kako ju je ocijenio Kolić. Vlahovićevo ime je ranije dovođeno u vezu sa aktivnostima ruskih obavještajnih službi i tzv. Crvenog orkestra generala Branka Krge bivšeg šefa vojne obaveštajne službe Vojske SCG i kasnijeg načelnika Generalštaba (2002-2005) koji je izabran uz podršku Đukanovića i njegove desne ruke Milana Roćena. Roćen i Krga su dobri drugari još iz Roćenovih „moskovskih dana“.

Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene je 2010. objavio da 5 visokih vojnih oficira i obavještajaca 3. centra Vojno obavještajne agancije (VOA) i 5. centra Vojno bezbednosne agencije (VBA) za kontraobavještajne aktivnosti nisu prošli bezbjedonosne provjere Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) 2006. godine zbog veza sa ruskim tajnim službama. Među njima se nalazilo i ime Vladislava Vlahovića. On je odbacio optužbe i saopštio da posjeduje bezbjednosne sertifikate, i da bez njih ne bi mogao pokrivati visoke vojne pozicije van zemlje. Tada je Ministrarstvo odbrane tražilo od tužilaštva da ispiti sve navode da bi postupilo shodno tome. Navodi nisu ispitani, ili makar javno objavljeni.

Na posljednjoj sjednici Vlade, MKI se složilo  da se Vlahović kao kandidat treba ispitati. Upućen je dopis Ministarstvu prosvjete koje vodi SNP-ov Miomir Vojinović da „protumači da li taj kandidat ispunjava te određene uslove u dijelu tih akademskih kvalifikacija“.

Premijer Dritan Abazović je rekao da sve treba provjeriti. „Radi se o specifičnom mjestu, nemojte da nas bespotrebne brzopletosti dovedu u  nezgodnu situaciju“.  Nakon toga Vlada treba donijeti konačnu odluku.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo