Vlada je 5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je za RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“
Nakon što je Inspekcija rada krajem avgusta izašla sa nalazom da je izvršni direktor Rudnika uglja izabran na tu funkciju suprotno zakonu u fokus dolaze i drugi izbori na čelnim mjestima državnih agencija i kompanija. Vlada je na sjednici od 5. septembra, nakon više prozivki, odlučila provjeriti cjelokupni konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Ministar finansija Aleksandar Damjanovic je izrazio zabrinutost zbog „intervencija po pitanju validnosti dokumentacije za pojedine članove Savjeta Agencije“. Naime, Savjet Agencije za civilno vazduhoplovstvo od 5 članova kojim predsjedava Dženan Kolić (kadar Demokrata CG) je navodno jednoglasno podržao jednog kandidata – Vladislava Vlahovića. Kolić je u izjavi za javni servis RTCG rekao da je Vlahović izabran zbog „impresivne biografije kao i ispravne dokumentacije koju je dostavio na konkursu“. Prijedlog Vladi da potvrdi imenovanje je poslat preko Ministarstva za kapitalne investicije (MKI) kojim rukovodi lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.
Vlahović je samo mjesec dana ranije na sjednici Vlade od 3. avgusta razriješen članstva u Savjetu ACV, nakon ranije dojave zviždača protiv članova Savjeta, zbog toga što dotični „na osnovu utvrđenih činjenica nema zakonom propisanu adekvatnu školsku spremu“. Sa Vlahovićem je razriješen još jedan član Savjeta. Zakonom o vazdušnom saobraćaju je članom 9, stav 7, predviđeno je „za predsjednika i člana Savjeta može biti imenovan državljanin Crne Gore koji ima visoku stručnu spremu saobraćajne, tehničke, pravne ili ekonomske struke“. Vlahović ima trogodišnju vojnu školu – Vazduhoplovnu vojnu akademiju, u trajanju od 6 semestara, smjer letački, i stručno zvanje – pilot helikoptera. Inspekcija Vlade i nadležno Ministarstvo shodno zakonu nijesu prihvatili školsku spremu u trajanju od 6 semestara kao visoku stručnu spremu, , iako u samoj diplomi piše „Diploma o visokom stručnom obrazovanju“.
Kolić je naveo da je Vlahović od konkursne dokumentacije dostavio i diplomu o završenoj Generalštabnoj školi Vojske Jugoslavije (01.02 1997. u trajanju od godinu dana, gdje je diplomirao na temi Uloga borbenih helikoptera u vazduhoplovnoj podršci. Vlahović je stekao i zvanje Generalštabnog oficira na Vojnoj akademiji Vojske Srbije i Crne Gore (Škola nacionalne odbrane), koju je pohađao školske 2001/2002.
Kolić se međutim nije pohvalio da je Vlahović i „saradnik iz prakse“ i profesor ekonomije vazduhoplovstva i ekonomske diplomatije na Univerzitetu Donja Gorica (UDG) čiji osnivači su bivši šef režima Milo Đukanović i njegov saradnik Veselin Vukotić – akter brojnih korupcionaških afera. Na sajtu UDG-a se navodi da je Vlahović „generalštabni pukovnik pilot dok se srbijanska Škola nacionalne odbrane broji kao „stručni ekvivalent doktorata (PhD) za oblasti vazduhoplovstva, međunarodnih odnosa, odbrane i bezbjednosti“. „Stručni ekvivalent PhD“ je, po riječima nekolicine sagovornika iz struke, u najblažu ruku, veoma upitna konstatacija. Sve u svemu, od onoga što je Vlahović priložio na konkursu je sve iz domena vojne struke i nema puno dodirnih tačaka sa civilnim vazduhoplovstvom.
Zakon o vazdušnom saobraćaju (član 12, stav 3) predviđa da za izbor direktora ACV važe „uslovi iz člana 9 st. 7 i 8“ – isti koji važe za predsjednika i članove Savjeta pa je prosto nevjerovatno da nakon smjene Vlahovića od prije mjesec, jer ne zadovoljava zakonske kriterije, taj isti Savjet ga sada, na osnovu istih kriterija bira za direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo.
Kolić je naglasio da je odluka Savjeta bila jednoglasna, što je ponovio i MKI u izvještaju Vladi. Po saznanjima Monitora odluka petočlanog Savjeta je bila natpolovična. Na sjednici Savjeta jedna osoba je bila protiv i ukazala da Vlahović ne ispunjava uslove za člana Savjeta, a samim tim ni za direktora jer su ti uslovi identični i pozivala se na inspekcijski postupak kojim su ispitane ranije prijave zviždača. Član Savjeta Prof. Dr Radoje Karadžić je isključen sa glasanja jer se i on ranije prijavio na konkurs. Prije toga je tražen stav Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) i Vlade CG da li je Karadžic u nekom konfliktu interesa ali ni stav ASK ni Vlade nije dobijen. Radi se o univerzitetskom profesoru iz oblasti vazdušnog saobraćaja, predavaču na inostranim univerzitetima, sudskom vještaku, autoru univerzitetskih udžbenika i naučnih radova za koga nije bilo zakonske prepreka da se javi na konkurs. Tako je „jednoglasna odluka“ petočlanog Savjeta donijeta sa 3 glasa.
Vlahović je nakon završetka Škole nacionalne odbrane, bio izaslanik odbrane Srbije i Crne Gore (ujedno vojni ataše za Vazduhoplovstvo, mornaricu i kopnenu vojsku) u Velikoj Britaniji, komandant vazduhoplovne baze Golubovci (ujedno i komandant Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore), vojni savjetnik u Misiji Crne Gore u Briselu i vojni predstavnik CG u Vojnom komitetu NATO i Vojnom komitetu Evropske Unije. Međutim, Vlahović je osim pilota i obavještajac – bivši pripadnik Vojne obaveštajne službe (VOA), te raniji šef 123. obavještajnog centra Vojske Jugoslavije u Podgorici i vojni ataše zvaničnog Beograda na povjerljivim zadacima u Velikoj Britaniji.
Po nekim tvrdnjama Vlahović je i dalje lojalni DPS-ovac bez čega ne bi ni mogao imati tako „impresivnu karijeru“ kako ju je ocijenio Kolić. Vlahovićevo ime je ranije dovođeno u vezu sa aktivnostima ruskih obavještajnih službi i tzv. Crvenog orkestra generala Branka Krge bivšeg šefa vojne obaveštajne službe Vojske SCG i kasnijeg načelnika Generalštaba (2002-2005) koji je izabran uz podršku Đukanovića i njegove desne ruke Milana Roćena. Roćen i Krga su dobri drugari još iz Roćenovih „moskovskih dana“.
Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene je 2010. objavio da 5 visokih vojnih oficira i obavještajaca 3. centra Vojno obavještajne agancije (VOA) i 5. centra Vojno bezbednosne agencije (VBA) za kontraobavještajne aktivnosti nisu prošli bezbjedonosne provjere Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) 2006. godine zbog veza sa ruskim tajnim službama. Među njima se nalazilo i ime Vladislava Vlahovića. On je odbacio optužbe i saopštio da posjeduje bezbjednosne sertifikate, i da bez njih ne bi mogao pokrivati visoke vojne pozicije van zemlje. Tada je Ministrarstvo odbrane tražilo od tužilaštva da ispiti sve navode da bi postupilo shodno tome. Navodi nisu ispitani, ili makar javno objavljeni.
Na posljednjoj sjednici Vlade, MKI se složilo da se Vlahović kao kandidat treba ispitati. Upućen je dopis Ministarstvu prosvjete koje vodi SNP-ov Miomir Vojinović da „protumači da li taj kandidat ispunjava te određene uslove u dijelu tih akademskih kvalifikacija“.
Premijer Dritan Abazović je rekao da sve treba provjeriti. „Radi se o specifičnom mjestu, nemojte da nas bespotrebne brzopletosti dovedu u nezgodnu situaciju“. Nakon toga Vlada treba donijeti konačnu odluku.
Jovo MARTINOVIĆ