Povežite se sa nama

Izdvojeno

IZ MPNKS-A PO HITNOM I PROTIVZAKONITOM POSTUPKU POKUŠAVAJU DA IMENUJU DIREKTORE: Obrazovni sistem ponovo u v.d. stanju

Objavljeno prije

na

Ovih su dana u mnoge škole i predškolske ustanove stigli dopisi da se, po spornim izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, nastavnička vijeća i upravni odbori izjasne o novim kandidatima, iako su i svi zakonski rokovi za izbore po ranijim konkursima istekli

 

Užurbano je ovih dana u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS). Prema saznanjima Monitora, danima iz tog Vladinog resora pokušavaju da imenuju direktore škola i predškolskih ustanova, po poznatom scenariju. Protivzakonito.

Novi konkursi, više od njih 100, objavljeni sredinom novembra prošle godine i bili su otvoreni oko 15 dana, kada bi, po spornim izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju iz maja 2021. godine, nastavnička vijeća bila obavezna da što prije, na zahtjev ministra, dostave pisana izjašnjenja o predloženom kandidatu. Na problematičnost tih izmjena i dopuna zakona ukazano je ranije iz Agencije za sprečavanje korupcije, iz koje su pozvali MPNKS da „razmotri primjenu tog člana, imajući u vidu da primjena navedene norme za posljedicu ima lišavanje funkcije nosilaca javnih ovlašćenja bez prethodnog dovođenja u pitanje njihovih sposobnosti…“.

Nije bilo razmatranja. Ovih dana u mnoge škole i predškolske ustanove stigli su dopisi da se nastavnička vijeća i upravni odbori ponovo hitno izjasne o kandidatima, iako su i svi zakonski rokovi za izbore po ranijim konkursima istekli.

Po tom je zakonu prošle godine razriješeno preko 500 direktora i pomoćnika direktora, iako su prethodno neka nastavnička vijeća izglasala podršku dotadašnjim direktorima. Postavljeni su vršioci dužnosti, u skladu sa dogovorom sa političkim partijama na vlasti koje su „podijelile plijen”.

Prema pomenutom zakonu, vršilac dužnosti imenuje se najduže na period do šest mjeseci. Pri tom je školski, odnosno upravni odbor, obavezan da raspiše konkurs za izbor direktora dva mjeseca prije isteka mandata.

Iz MPNKS-a konkurse nijesu rješavali u zakonskom roku, već su mnoge od postojećih direktora sada ponovo imenovali za vršioce dužnosti.

,,Imenovanja i razrješenja direktora koja sprovodi ministar jedan je od bitnih krivaca za urušavanje obrazovnog sistema. Najmanje se tu razmišljalo i radilo na unapređenju kvaliteta obrazovanja, a fokus je bio i ostao na instalaciji podobnih kadrova i sankcionisanju neistomišljenika”, ističe za Monitor viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje (CGO) Snežana Kaluđerović.

Prema njenim riječima, dobro je da kolektiv da svoj predlog, ali to mišljenje ne utiče presudno na izabor direktora/ke. ,,Međutim, zakonska je obaveza školskih odbora da raspišu konkurse na koje će se prijaviti kandidati. Među kandidatima mogu biti i osobe koje dolaze iz drugih ustanova sa boljim referencama, znanjem, sposobnostima i pedagoškim iskustvom, a može se prijaviti i kandidat koji nije dobio većinu nastavničkog vijeća, a smatra da ima bolje reference od kandidata koji je većina predložila. Ovdje je suštinsko pitanje da li će dosadašnji model imenovanja po partijskoj liniji biti jači od objektivnih kriterijuma i zakonskih procedura, ili će to sve biti zloupotrebljeno i izigrano“, kaže Snežana Kaluđerović.

Procedura predviđa da prilikom izbora organa rukovođenja, kada kandidati za popunu radnog mjesta ostvare iste rezultate tokom provjere uslova, kompetencije, znanja i sposobnosti, slijedi ocjena tročlane komisije Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta. Komisija sa kandidatima koji ispunjavaju propisane uslove obavlja usmeni intervju i razmatra priložene programe razvoja ustanove koju su oni dostavili, pa o tome podnosi izvještaj ministru.

Na pojedinim nastavničkim vijećima, saznaje Monitor, osim onog koji je predložila ministarka, niko nije ni spominjao ostale kandidate.

,,Žrijeb bi bio, možda jedan od poštenijih načina, kada su kandidati izjednačeni. Ovako se gubi smisao konkursa, mišljenja Nastavničkog vijeća i Komisije, ali i svih drugih mehanizama u izboru. Praksa je obesmišljavala ovu proceduru, i ona će biti obesmišljena dok god postoji diskreciono pravo ministra da bira. Znamo da se oni rukovode subjektivnim razlozima i do čega je taj pristup doveo naš obrazovni sistem“, upozorava Kaluđerović.

Građani će, ako bivši direktori koji su tužili državu zbog nezakonitih smjena dobiju slučajeve, platiti račun. Upućeni sagovornici Monitora kažu da će direktori koji sada budu imenovani, po inspekcijskom nadzoru, biti smijenjeni u najkraćem roku. To je očekivano, jer odmah na početku nije bilo razloga za postavljanje v.d. direktora.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta za Monitor kažu da sprovode redovnu proceduru izbora direktora po konkursima koji su raspisani krajem 2021. godine i da postupak vrše u skladu sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju. ,,Nijesmo upoznati da zakon prepoznaje užurbane izbore, pa samim tim, isto ne možemo ni da primijenimo. Razgovori po konkursima se obavljaju od novembra prošle godine, tako je bilo i prije, a i poslije 17. januara“, kazali su.

Monitor je pitao koliko je direktora škola i predškolskih ustanova od 17. januara, kada je u skupštinsku proceduru podnijeta inicijativa za izglasavanje nepovjerenja Vladi, imenovano na te funkcije, i o kojim se obrazovnim ustanovama radi. Taj odgovor nijesmo dobili. Odluke po konkursima nakon obavljenih intervjua sa kandidatima koji su sprovedeni nakon 17. januara,  objasnili  su iz MNPKS-a, se obrađuju.

Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) su, nakon što su otkrili brojne nepravilnosti u jednom od inspekcijskih nadzora, donijeli u oktobru prošle godine i rješenje kojim se ministarki prosvjete Vesni Bratić naređuje da u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama objavi sva rješenja o razrješenju direktora obrazovnih ustanova. U suprotnom, protiv nje će biti pokrenut prekršajni postupak.

Iz AZLP su inicirali sprovođenje inspekcijskog nadzora tog Vladinog resora. Po završetku, konstatovan je niz kršenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama – od nedostatka ažuriranog vodiča za pristup informacijama do neobjavljivanja javnih registara i evidencija.

Samo dvadesetak dana od tog rješenja AZLP-e, ne mareći što se brojnim propustima u njenom resoru bave razne institucije i organizacije, pa i što je, u procesu pristupanja EU njen rad ocijenjen kao najgori među svim ministrima, ministarka Bratić je, po ko zna koji put, izbjegla je da dođe na sjednicu Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, na kojoj se analiziraju aktivnosti i problemi u sektorima kojima rukovodi.

Od samog početka kadrovanje u resoru ministarke Bratić pratile su problematične odluke i kontroverze. Rada Višnjić koja je imenovana za v.d. direktoricu škole Jugoslavija u Baru, poznata je po odi na Fejsbuku Ratku Mladiću, osuđenom ratnom zločincu i po zloupotrebljavanju djece u političke svrhe. Razriješen je   direktor škole u Nikšićkoj Župi Miloš Mrvaljević sa mjesta direktora OŠ Jagoš Kontić – u kojoj nikad nije ni radio. Za  direktora Doma učenika u Beranama imenovan je Goran Kiković, otvoreni podržavaoc četničkog pokreta. Monitor je o  svemu tome pisao.

Obrazovni sistem se odavno urušava. Sadašnje rukovodstvo MPNKS-a još predanije je nastavilo praksu prethodnika.

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo