Povežite se sa nama

INTERVJU

IVANA VOJINOVIĆ, DIREKTORICA CENTRA ZA KLIMATSKE PROMJENE, PRIRODNE RESURSE I ENERGIJU NA UNIVERZITETU DONJA GORICA: Moramo imati sistemski odgovor na ekstremne klimatske uslove

Objavljeno prije

na

Ukupna potreba za finansiranjem adaptacije Crne Gore na klimatske promjene biće mnogo veća od procijenjene. Mjere se moraju sprovoditi bez obzira koja je vladajuća struktura tu.  Jedino u uslovima dosljedne primjene, može se reći da se klimatskim hazardima u Crnoj Gori ne upravlja stihijski, već sistemski

 

 

 

MONITOR: Okončana je javna rasprava o Nacrtu nacionalnog plana adaptacije na klimatske promjene, ali još čekamo na usvajanje tog dokumenta. Odavno upozoravate da je donošenje tog Plana, koji se godinama čeka, od izuzetne važnosti. Zašto?

VOJINOVIĆ:  Iz više razloga. Crna Gora pripada regionu Evrope koji je veoma ranjiv na posljedice klimatskih promjena, pa moramo imati kompletan odgovor na ekstremne vremenske uslove. Za sada uglavnom djelujemo ex post, nakon što se klimatska nepogoda (požar, suša, poplava, toplotni talas) desi, pa je neophodno napraviti pomak od prakse reagovanja na događaj ka praksi prevencije. Drugi razlog važnosti izrade NAP-a jeste taj što od kraja 2019. u Crnoj Gori u ovoj oblasti nijedan dokument nije donijet, očigledno zbog nepostojanja volje nadležnih da se uhvate u koštac sa jednim od najvećih globalnih izazova 21. vijeka.  Usvajanje ovog Plana je i međunarodna obaveza, na šta se Crna Gora obavezala ratifikacijom Pariskog sporazuma.

MONITOR: Kakvo vidite Nacrt koji je izrađen, i  potencijal da mjere koje predviđa zažive?

VOJINOVIĆ: Budući da je riječ o prvom dokumentu ove vrste, u pitanju je solidna osnova za uspostavljanje novog procesa adaptacije koji u Crnoj Gori treba stalno da funkcioniše. Kako će klima u našem regionu postajati ekstremnija, biće ključno jačanje otpornosti i spremnosti društva. Jedan od važnijih djelova NAP-a je predlog 20 mjera „visokog prioriteta“ u četiri sektora: poljoprivreda, voda, turizam i zdravlje. U pitanju su prvenstveno sistemske mjere koje treba da postave temelje, jer u okolnostima u kojima se nalazi naše društvo nije pripremljeno na izmijenjene klimatske matrice, pa cijena njihovog sprovođenja od 20.1 milion eura tokom petogodišnjeg ciklusa nije visoka. Kao osnovne i sistemske, ove mjere su istovremeno i neophodne i dalekosežne, jer njihovo sprovođenje zahtijeva promjene u postojećim načinima obavljanja poljoprivredne prakse, gradnje, turizma i sl, budući da su svi oni prilagođeni uslovima klime iz prošlosti, pa se moraju prilagoditi novoj klimi u kojoj živimo.

Pored ovih mjera, na osnovu mjera iz NAP-a, na državnom i lokalnom nivou sprovodiće se konkretni projekti adaptacije. Dakle, ukupna potreba za finansiranjem adaptacije Crne Gore na klimatske promjene biće mnogo veća. Mjere se moraju sprovoditi bez obzira koja je vladajuća struktura tu. Jedino u uslovima njegove dosljedne primjene, može se reći da se klimatskim hazardima u Crnoj Gori ne upravlja stihijski, već sistemski.

MONITOR: Kakve se klimatske promjene dešavaju, dok čekamo da nadležni preduzmu odgovarajuće mjere ?

VOJINOVIĆ: U zadnjih 30 godina u Crnoj Gori je došlo do rasta prosječne temperature za 1.10C i češće pojave ekstremnih meteoroloških i hidroloških situacija. Tropski talasi već predstavljaju ekstremnu klimatsku opasnost za pojavu toplotnog udara, dehidratacije i kardiovaskularnih bolesti. Intenzitet i karakter padavina značajno se promijenio. Planine imaju manje ledenih dana, smanjen  je broj dana sa sniježnim padavinama i trajanje sniježnog pokrivača. Poplavama, koje nanose materijalne štete i ugrožavaju funkcionisanje infrastrukturnih sistema, najviše su ugroženi Skadarsko jezero i tokovi Morače, Bojane i Lima. Drastični primjeri su poplave 2009. i 2010. godine kada su oboreni poluvjekovni rekordi vodostaja na rijekama i Skadarskom jezeru.

Crnogorske šume su ugrožene požarima koji su, iako ih izaziva čovjek, zbog klimatskih promjena intenzivnijeg uticaja. Dim od požara utiče na kvalitet vazduha i zdravlje, ali i na biljke, ekosisteme i usjeve. Najgora sezona požara bila je 2017. godine sa 124 požara, koji su pogodili 51.661 ha zemljišta. U periodu 2017-2019., uzastopne suše su smanjile vodostaje Morače, Zete i Skadarskog jezera i uticale na sektore poljoprivrede i energetike. Olujne, grmljavinske i gradonosne nepogode, kao i vrtložni fenomeni u obalnom pojasu, poput morske pijavice su, takođe, opasnost za Crnu Goru.

MONITOR: U Nacrtu se navodi, da će nivo Jadranskog mora, prema projekcijama, do kraja vijeka porasti 35 centimetara, što će ugroziti obalna područja, posebno područje Ade Bojane i djelove Bokokotorskog zaliva. Šta se može preduzeti?

VOJINOVIĆ: Procjene rasta nivoa Jadranskog mora do 2100. godine, kreću se od 32 do 65 cm. U NAP-u je navedena projekcija od 35 cm, ali nisu precizirane mjere adaptacije, iako se tu mogu kombinovati inženjerska rješenja, prirodne metode i strateško planiranje. To što je crnogorska obala Jadranskog mora stjenovita i relativno strma, ublažava ranjivost od rasta nivoa mora. Pješčane plaže su ugrožene, posebno Ada Bojana. Kako zbog povećanja nivoa mora talasi prodiru u obalu, povećava se opterećenje na obalnu infrastrukturu, pa urgentna mjera u prostornim planovima treba da bude prilagođavanje uslova gradnje u obalnom području i zabrana gradnje u područjima podložnim poplavama. Tu je i mjera proširenja obalnog odmaka, tj. pojasa gradnje na udaljenosti 100 m od obalne linije. Mjere se tiču i izgradnje zaštitnih struktura (nasipa i barijera) u cilju zaštite od poplava. Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, rekonstrukcija kanalizacione mreže, pumpe i sistemi za odvodnjavanje, mogu smanjiti rizik od poplava. Priroda je najjači saveznik u borbi protiv klimatskih promjena, te sadnja vegetacije na obali pomaže u stabilizaciji tla, sprječava prodor slane vode u kopno i miješanje s izvorima pitke vode, a smanjuje i eroziju. Sve ove mjere su od važnosti, jer značajniji porast nivoa mora može ugroziti funkcionalnost infrastrukture i plaža, smanjiti turistički prihod i privlačnost stanovanja u primorskom regionu.

MONITOR: Osim Plana adaptacije, šta Crna Gora još mora donijeti kada je u pitanju normativa?

VOJINOVIĆ: Kasni se sa donošenjem važnog strateškog dokumenta – Nacionalnog energetsko klimatskog plana, uprkos najavama da će se to desiti u junu 2024. Ovo je i obaveza prema Energetskoj zajednici, jer u njemu Crna Gora treba da definiše doprinose ciljevima iz Klimatsko-energetskog okvira EU, koji se tiču smanjenja emisija gasova s efektom staklene bašte za 55%, povećanja učešća obnovljivih izvora na 50% i poboljšanja energetske efikasnosti, sve do 2030. godine, za šta je preostalo samo pet godina. Kasni se i sa izradom Strategije niskokarbonskog razvoja, koja je trebalo da bude donijeta za period od 30 godina, tj. do 2050. godine.

Takođe, 2019. godine Crna Gora je kao prva država u regionu donijela Zakon o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena. Ovaj zakon je posljednje skoro tri godine u procesu izmjena, kako bi bili prenijeti najnoviji EU propisi, kao što su preostali aspekti EU sistema za trgovinu emisijama (ETS), Uredba o podjeli napora i Uredba o upravljanju. Primjećujem da ne postoji volja za prenošenje Uredbe (EU) 2021/1119, tzv. Zakona o klimi EU, a što bi podrazumijevalo zakonsko definisanje cilja smanjenja emisija za 55% do 2030. godine, odnosno na 0% do 2050. godine.

MONITOR:  Često se čuje da je zatvaranje poglavlja 27, koje se tiče životne sredine i klimatskih promjena, finansijski najzahtjevnije. 

VOJINOVIĆ: Posljednja tri Izvještaja Evropske komisije pokazuju da država u zadnje vrijeme nije ozbiljno radila na ispunjavanju završnih mjerila u najkompleksnijem poglavlju. Među nerealizovanim obavezama nalaze se najskuplje aktivnosti kao što je izgradnja ekološke infrastrukture, sanacija zagađenja i sl. Ne zna se ni koliko će nas ovo Poglavlje koštati. Cifra od oko 1.4 milijarde iz 2015. godine je zastarjela. Resorno ministarstvo je 2021. godine izašlo sa proračunom samo do 2025. godine, što je kratkovid pristup, jer ozbiljna računica mora da obuhvati rok do kojeg smo zatražili od Evropske komisije ispunjavanje najtežih djelova pravne tekovine, a to je 2035. Finansijska sredstva postoje. Plan rasta EU za Zapadni Balkan obezbjeđuje 400 miliona eura za Crnu Goru, s tim da će se sredstva dobijati isključivo ako se budu sprovodile reforme.

Problem ispunjavanja obaveza u Poglavlju 27 je i nedostatak gotovo svih novih Strategija, tj. vizije u strateškom planiranju, što bi moglo rezultirati time da EU ne bude voljna da obezbijedi finansije. Četiri godine nema Državnog plana upravljanja otpadom, pa se gomilaju enormne obaveze i čini se nerealnim dostizanje stopa reciklaže od 50%, izgradnja infrastrukture do postavljenih rokova, itd. U državi koja hronično pati od zagađenja vazduha, već četvrtu godinu se ne usvaja Nacionalna strategija upravljanja kvalitetom vazduha. Nema pomaka ni u oblasti zaštite prirode u mnogim segmentima, nije donesen novi Zakon, Nacionalna strategija nije donijeta nakon 2020., a nakon formalne zaštite Ulcinjske solane 2019. godine, napredak nije napravljen u uspostavljanju održivog upravljanja tim prostorom.

 

Klimatske promjene kao izvor migracija,  nejednakosti i konflikta

MONITOR: Kakve sve posljedice klimatske promjene donose, ne samo na prirodu, već i na ekonomiju i funkcionisanje zemlje te zdravlje ljudi?

VOJINOVIĆ: Pored otopljavanje ledenih pokrivača na Grenlandu i Antarktiku, rasta nivoa mora, zakiseljavanja okeana i izumiranja nekih biljaka i životinja, češće pojave ekstremnih vremenskih prilika utiču na proizvodni kapacitet privrede, odnosno BDP, kroz brojne kanale. Promjene u vremenskim obrascima, poput suša i poplava, mogu smanjiti prinose poljoprivrednih usjeva, povećati cijene (inflacija) hrane i uzrokovati nesigurnost u snabdijevanju hranom. Fenologija ukazuje da su voćne kulture u Crnoj Gori, usljed zagrijavanja zemljišta, počele da cvjetaju mnogo ranije. Poplave i oluje mogu uništiti infrastrukturu (puteve, mostove, zgrade i energetski sistem), što zahtijeva skupa obnavljanja. Nedavno smo i u Crnoj Gori osjetili razorno dejstvo ciklonske oluje kroz višemilionsku materijalnu štetu u Luci Bar. Promjene u klimi dovode i do širenja invazivnih vrsta i bolesti koje prenose insekti, poput malarije i denga groznice. Postoji bojazan da bi Zapadna Evropa do kraja vijeka mogla postati žarište za komarce. Neke od invazivnih vrsta, kao što su plavi rak i riba lav, već su migrirale i u naš dio Jadranskog mora. Rastuće temperature imaju tendenciju da uruše zdravlje i produktivnost radnika, posebno u građevinarstvu i poljoprivredi.   Porast zdravstvenih problema povezanih s klimatskim promjenama povećava i zdravstvene troškove.

Klimatske promjene kroz ekstremne vremenske događaje koji su potencijalni izvor migracija i nejednakosti u bogatstvu, mogu da stvore geopolitičke tenzije. Borba za resurse, poput vode i plodnog zemljišta, može izazvati konflikte.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

DŽEVDET PEPIĆ, PROFESOR ISTORIJE I POLITIČKI ANALITIČAR: Partijski  „predizborni brakovi“  zbog straha od izbornog kraha

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naravno da će  rezultati izbora u Podgorici  biti na svoj način i ” lakmus papir ” stanja na republičkom nivou.  No, očekujem, ovi izbori neće baš u potpunosti razbistriti  podgoričku političku scenu

 

MONITOR: Bliže se podgorički izbori. Kako vidite saveze koji su za tu utrku napravljeni i kampanju koja je u toku?

PEPIĆ: Ovi  vanredni podgorički izbori privukli su najveći broj učesnika do sada . Primijetno je i  da u njima učestvuje najviše predizbornih koalicija. Naravno, one su legalne i legitimne, u nekim situacijama moglo bi se reći i poželjne, ali mislim da su ove i ovakve koalicije ” predizborni brak” većini političkih subjekata koji sačinjavaju, spas od njihovog političkog kraha . Prije da se udružuju zbog straha od birača. Slobodan sam reći, da se ove koalicije  stvaraju najviše iz ličnih razloga. Ako su već, kako nam se prikazuju, toliko  uvjereni  u svoje vizije i misije , dobro bi bilo da samostalno učestvuju, pa da se vidi koliko je onih koji ih podržavaju. Ovako,  kada se postigne neki izborni rezultat, na scenu  stupa njihovo pregovaračko i ucjenjivačko umijeće.
Što se tiče kampanje između učesnika , ona može da djeluje žestoko. Ali, ja sam očekivao još žešću. Poznato je da su ove podgoričke izbore  proizveli ne međupartijska  već unutarstranačka prepucavanja. Oni koji su se do nedavno kleli u ” vječna prijateljstva i saradnju ”  imaju i imali bi što reći jedni o drugima. Ostaje utisak bez obzira na ponekad žešću retoriku i prepucavanje , da i nijesu baš spremni da iznesu sve jedni o drugima. Drago mi je što su , bez obzira na prepucavanja političara , građani  sve imuniji na te pojave . Neka se taj i takav trend i nastavi.

MONITOR: Jesu li izbori u Podgorici „sve samo ne lokalni“, kako je kazao Saša Mujović, ministar energetike koji predvodi kampanju za PES i Demokrate?

PEPIĆ: Pa dobro, zbog broja birača izbori u Podgorici, nemaju samo lokalni  već  širi značaj.   Podsjećam  da su  vanredne izbore u glavnom gradu  proizvela unutarpartijska pucanja u PES- u. Ovi izbori su poseban  test za PES , i tu sam saglasan sa g. Mujovićem. Mislim da je onaj prošlogodišnji uspjeh na junskim republičkim izborima  dobrano uzdrman.  Predviđam  da će PES izgubiti značajan broj birača na ovim podgoričkim izborima. Ne samo zbg nekih pogrešnih političkih poteza, već i zbog primjetno iznevjerenih očekivanja i nejasnoća oko primjene i programa Evropa sad 2.
Naravno da će  rezultati izbora u PG biti na svoj način  lakmus papir stanja na republičkom nivou. No očekujem da ovi izbori neće baš u potpunosti ” razbistriti ” podgoričku političku scenu. Smatram da bi bilo jako dobro da pokret Preokret  postigne dobar rezultat. Iskreno mislim da je Srđan Perić daleko najbolja ponude za ove izbore!

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR RASTKO MOČNIK, SOCIOLOG IZ LJUBLJANE: Završetak rata u Ukrajini je u interesu Njemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Njemačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svjetsko-političke razmjere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD

 

 

MONITOR: Njemački kancelar, Olaf Šolc, smatra da je neophodno brzo sazvati novu međunarodnu mirovnu konferenciju o prestanku rata u Ukrajini, ali na kojoj bi sada učestvovala i Rusija. Mogu li se predvidjeti rezultati tog novog pokušaja, s obzirom na Vaše stanovište da Rusija sada ratuje za novi svjetski poredak a ne – kao na početku, za „novu sigurnosnu arhitekturu u Evropi“?

MOČNIK: Izgleda da su ratni ciljevi Ruske federacije na početku bili da brzim udarom sruši režim u Kijevu, postigne neutralnost Ukrajine, zaustavi širenje NATO pakta i osigura ugodno rešenje za pobunjene oblasti na istoku Ukrajine. Režim nije pao, ali su se Rusi na pregovorima sa njegovim predstavnicima u Istanbulu početkom marta 2022. dogovorili više-manje u tom smislu. U tom trenutku je Zapad (tj. SAD sa saveznicima) hitno intervenisao preko Borisa Džonsona, zabranio ukrajinskoj vladi da se bilo šta dogovara sa Rusima i verovatno obećao izdašnu pomoć Ukrajini da protera rusku vojsku sa svoje teritorije. Evropska unija se smesta – i protiv svojih interesa – svrstala uz SAD i uključila u njihov „posrednički rat“ protiv Rusije. To je gurnulo EU u recesiju, a posebno je pogodilo Nemačku i njenu strategiju uvoza energenata i sirovina iz Rusije i izvoza visokotehnoloških proizvoda u Rusiju i Kinu. Nemačka sada vojnom industrijom pokušava da spase svoju privredu, pa nameće svoje oružje saveznicima, ali to nije dovoljno. Završetak rata u Ukrajini je u interesu Nemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Nemačka. Šolc rešava spoljnopolitički i unutrašnjepolitički debakl svoje vlade. Ali sumnjam da će uspeti. Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svetsko-političke razmere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Sjaši Kurta, da uzjaše Murta

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svakodnevna politička praksa  pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični interes njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države

 

 

MONITOR: Boris Raonić opet je izabran na poziciju generalnog direktora RTCG. Očekivano?

VUKOVIĆ: Da, nažalost, opet ćemo na neodređeno vrijeme imati nezakonito izabranog generalnog direktora nacionalnog javnog medijskoj servisa i, sljedstveno, nezakonite ishode svega što on bude činio, čak i ako to, nekim čudom, na dobro izađe. I ko zna koliko dugo će trajati to neodređeno vrijeme – možda onoliko koliko je Borisu Raoniću trebalo da okonča studije prava na crnogorskom državnom univerzitetu. (Pohvalno je što Raonić nije kupio diplomu, nego je marljivo godinama učio i spremao se za ovako odgovornu funkciju.)

Raonić i njegovi politički mentori skrivaju od javnosti da je ovdje riječ o namjeri da se obori neki Ginisov rekord. Red bi bio da nam makar kažu koji rekord napadaju.

Da li je bilo očekivano? Naravno da je bilo. Organizovanu grupu lovaca na Ginisove rekorde nije mogla omesti javna kritika niti sudske presude. Za njih ne važe pravila ni zakoni. Oni uvode revolucionarne novine u naš pravni sistem i društveno-politički život. Ej, za revolucionare važe samo zakoni koje oni vaspostavljaju.

MONITOR: Kako vidite stanje RTCG nakon avgusta 2020.?

VUKOVIĆ: Sjaši Kurta da uzjaše Murta… To bi, u najkraćem, bila slika medija koji je u javnom vlasništvu i od koga građanke i građani (koliko god da ih ima s pravom da se tako zovu) očekuju da bude nezavisan, u njihovoj službi i radi u njihovom interesu. Od nove vlasti se očekivalo da ne ponavlja loše prakse svojih prethodnika i ona je tako nešto i najavljivala, ali se vrlo brzo viđelo da od suštinskih promjena na bolje neće biti ništa. Kada je u pitanju RTCG, to je odmah bilo vidljivo kroz kadrovsku politiku koja je vonjala na partijske katakombe. Novi, nezakonito izabrani, menadžment je nastojao da zasjeni navodnom otvorenošću, povećavajući u programima politička laprdanja na entu, a zanemarujući suštinske novinarske sadržaje koji bi trebalo da svestrano, produbljeno i kritički izvještavaju o svemu što se tiče života i perspektiva obične crnogorske čeljadi.

Novi menadžment nije, čak, promijenio ni glupi redosljed informacija u meteo prognozi, koji je naslijedio od prethodnika, a po kome ispada da je publici RTCG važnije da prvo čuje kakvo će vrijeme biti u Skandinaviji nego u Crnoj Gori. Time se, valjda, zaklinje da se neće skrenuti s euroatlantskog puta. Sprdnja!

Posebno je indikativno to što Skupština, kao formalni osnivač RTCG, nije našla za shodno da otvori debatu povodom sudski potvrđenog kriminalnog ponašanja menadžmenta nacionalnog javnog emitera. Sve partije, izgleda, od toga imaju neke koristi.

MONITOR: A generalno, rezulatate vlada koje su se izmijenile nakon pada DPS-a? Nedavno je obilježeno četiri godine od tog datuma.

VUKOVIĆ: Jedini rezultat koji je vrijedan pažnje je nova politička dinamika koja, na duži rok, možda izrodi neke pozitivne rezultate. Promućkali smo političku retortu i sada nam preostaje da čekamo i vidimo krajnji rezultat toga procesa.

MONITOR: Vidite li promjene?

VUKOVIĆ: Suštinske ne, a jedino su one važne. Suštinske u smislu da se uspostavi sistem institucija koje će garantovati ostvarivanje strateških ciljeva, zapisanih u Članu. 1 Ustava – „Crna Gora je nezavisna i suverena država, republikanskog oblika vladavine. Crna Gora je građanska, demokratska, ekološka i država socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava“.

MONITOR:  Bliže se podgorički izbori. Kako vam izgledaju svakodnevne međusobne optužbe većine političkih aktera u ovoj skoroj utrci?

VUKOVIĆ: Nedavno sam na svome FB profilu, inspirisan aktuelnim političkim dešavanjima, napisao da su naši političari članovi legalizovanih bandi od kojih društvo, za sada, nema efikasnu zaštitu! Moja FB prijateljica i koleginica je rekla da je to definicija za udžbenike. Možda je ovo pregruba definicija, ali svakodnevna politička praksa – i ne samo kod nas – pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični intres njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta rupa. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države. Tako kontaminirana politička podloga je prirodno tlo za ogovaranja i svađe, a te svađe odličan predložak za svakodnevno palanačko ispiranje usta, koje dodatno podstiču mediji i društvene mreže.

MONITOR: Koliko je često ugroženo funkcionisanje institucija zbog političkih borbi unutar vlasti?

VUKOVIĆ: Mi imamo fasadne institucije i one su takve zahvaljujući malograđanskom shvatanju politike koja zanemaruje javni interes i opštu dobrobit.

MONITOR: Šta  to govori?

VUKOVIĆ:  Da mi tek treba da izgradimo institucije koje će biti armatura na kojoj počiva društveni dogovor o onim ciljevima koji su definisani na početku aktuelnog Ustava.

MONITOR: Popis, odnosno nacionalni identitet i jezik i dalje su teme koje su u fokusu i koje dijele crnogorsko društvo.  Kada ćemo izaći iz tog narativa?

VUKOVIĆ:  Nesporno je da je pitanje identiteta važno. Takođe je nesporno da u Crnoj Gori žive ljudi koji se različito nacionalno samoidentifikuju, pri čemu nacionalna binarnost (dvojediničnost) nije karakteristična samo za ljude koji pripadaju tzv. pravoslavnom korpusu (Crnogorci/Srbi) već je ima i u grupaciji koja se samoidentifikuje preko islama (Bošnjaci/Muslimani). Nesporno je i to da politička klasa ova pitanja posmatra iz malograđanske perspektive koristi i štete, i njima manje ili više vješto manipuliše.

Bojim se da nećemo ni brzo ni lako izađi iz te i takve priče. Preduslov za izlazak je napuštanje neustavnog modela koji podsjeća na takozvanu konsocionalnu demokratiju, karakterističnu za Liban, gdje se političke funkcije popunjavaju na osnovu vjerske pripadnosti. Preduslov je, takođe, bataljivanje priče o potrebi pomirenja, pri čemu se prvenstveno misli na mirenje Crnogoraca i Srba. Pojam pomirenja je manipulativan, samim tim što nikada nije postojao nacionalni sukob između Crnogoraca i Srba, pa se čini da se ovdje četništvo potura crnogorskim Srbima, a partizanstvo vezuje za Crnogorce ili – da odemo dalje u prošlost – bjelaštvo vezuje za Srbe, a zelenaštvo za Crnogorce. Pomirenje bi trebalo da znači traganje za zajedničkim imeniteljem, za kolektivnim MI koje će afirmisati sve, a neće unižavati nikoga. To kolektivno MI treba da bude izraženo i kroz naziv jezika i kroz državne simbole.

MONITOR: I dalje slušamo optimistične najave zvaničnka da bi mogli uskoro ući u EU. Krećemo li se suštinski ka društvu evropskih vrijednosti?

VUKOVIĆ: Jedina vizija koju dijeli naša politička klasa sastavljena od predstavnika svih nacija i konfesija je ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, ali nikada nije jasno objašnjeno ni analizirano u čemu se tačno sastoji korist od toga ulaska i je li ta korist taktička i kratkoročna ili strateška i dugoročna. Sada, recimo, na primjeru odnosa prema Srbiji kada je u pitanju rudarenje vidimo da EU, tačnije jedna od njenih viđenijih članica (Njemačka) gleda na Srbiju iz perspektive kolonizatora. Da li to znači da bi sjutra, kada Crna Gora postane članica EU, naša politička klasa lakše pretvorila planinu Sinjavinu u vojni poligon ili u najveće balkansko pasište za preživare?  Bojim se da bi se prije desilo ovo prvo, ako geopolitički interesi Brisela i NATO-a budu to zahtijevali.

Kada je ova vizija artikulisana, EU je djelovala kao nešto što je vječno i u stalnom napredovanju. Sada je ta iluzija razbijena – EU ne izgleda ni vječno niti je u napredovanju. Prije bi se reklo da je riječ o ozbiljnom nazadovanju. To bi podrazumijevalo strateško preispitivanje odnosa Crne Gore prema EU, ali tako nešto se od ove i ovakve političke klase ne može očekivati.

„Proces pridruživanja EU na kraju može razočarati javnost“, skorašnja je izjava bivšeg euroatlantiste i doskorašnjeg ’sve i svja’ Crne Gore Mila Đukanovića.

Kada govorimo o evropskim vrijednostima, treba vidjeti da li je sadašnja EU na tragu vrijednosti koje mi podrazumijevamo kao evropske. Naša mila Evropa je kao kolonizator pljačkala druge kontinente, dva svjetska rata je zametnula, genocidom je rješavala jevrejsko pitanje, a onda, perući savjest, zajedno sa Amerikancima, otela Palestincima dio teritorije i darovala ga Jevrejima, koje sada podržava u njihovom genocidnom pohodu na Palestince.

Mislim da je Ustav Crne Gore pisan u duhu najviših civilizacijskih, što znači i evropskih vrijednosti. Na nama je da tu ustavnu formu ispunimo sadržajem. Ako mi nijesmo za to sposobni, ne očekujmo da će nam taj sadržaj oktroisati Brisel i njegova plutokratska birokratija.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo