Dok su društvene mreže preplavljene ispovijestima porodilja koje najviše boli nehuman odnos medicinskog osoblja, u bolnicama žalbi skoro da i nema. Monitor je posjetio Kliniku za ginekologiju u KCCG, u kojoj je tokom prošle godine zabilježena samo jedna žalba na neljubaznost zdravstvenog radnika
„Imala sam rizičnu trudnoću i bilo je neophodno da budem prebačena u Klinički centar Crne Gore. Prevoz je bio loš i neuslovan. Vozila sam se starim kolima i potrebno je bilo da ležim i budem mirna u vozilu ali su kola bila stara. Kada sam stigla, porođaj je obavljen dobro, ali tretmanom kasnije nisam bila zadovoljna. Vidjela se razlika u odnosima prema različitim pacijentima”, priča za Monitor svoje iskustvo jedna Bjelopoljka.
Ispovjestima porodilja posljednjih nedjelje preplavljene su društvene mreže. „Oblači se da ti ne napravim treće!“; „Što si stisla noge, hoćeš da ti dođe Bred Pit pa da raširiš?“; „Au, ti kao da si stajala pored puta“; „Što kukaš, nijesi kukala dok si ga pravila“; „Spolja tako lijepa, a iznutra tako kvarna“… neki su od 300 komentara koje su primile administratorice Fejsbuk profila Vala, Ljeposava.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović nedavno je odgovorila na pismo grupe građana koji su na društvenim mrežama podijelili svoja iskustva u oblasti ginekologije: „Iskustva u ginekologiji su užasavajuća, učinićemo sve da građankama obezbijedimo najoptimalnije uslove”, obećala je ministarka.
Na ova iskustva, pored ministarke, reagovala je i direktorka Kliničkog Centra Crne Gore Ljiljana Radulović. Najavili su da će na Klinici za ginekologiju i akušerstvo angažovati kliničkog psihologa i uputiti pacijente da se za neprimjereno postupanje medicinskog osoblja prijave zaštitniku prava pacijenata KCCG.
U petak smo posjetili Kliniku za ginekologiju i akušerstvo. Priatno smo izenađeni onim što smo zatekli – novom opremom, uslovima i higijenom. Direktorica Klinike za ginekologiju i akušerstvo Vesna Čolaković za Monitor je objasnila da je taj dio KCCG renoviran od aprila do avgusta 2020. godine.
Zaštitnica prava pacijenata Alma Mutapšić nije krila iznenađenje iskustvima koja se ovih dana mogu pročitati na internetu. Kaže da ona objašnjava pacijentima da imaju pravo na prigovor. Čak i anonimno, ali primjedbi skoro da nema.
Mutapšić za Monitor objašnjava da na svakoj klinici u sklopu KCCG obavljaju dobrovoljna i anonimna anketiranja koja sadrže pitanja koja se odnose na dužinu čekanja prijema u bolnici, informisanost o zdravstvenom stanju, informisanost o načinu i mogućnostima liječenja, odnosu ljekara i medicinskih sestara. U toku 2020. godine, od 7.851 pacijenta koji je primljen na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, anketirano je 2.582. Žalilo se samo 92 pacijenta a samo jedna od njih se odnosila na neljubaznost zdravstvenih radnika.
U najnovijem izvještaju obrađenom u februaru, u koji je Monitor imao uvid, od 314 ispitanika samo troje su iskazale kritiku: primjedba na neudobnost ležaja, na neukusnu hranu i primjedba na nehigijenske uslove toaleta.
Očigledno je da sistem anketa i žalbi ne funkcioniše jer je evidentno da su pacijenti voljni da svoje negativno iskustvo, prije svega što se tiče osoblja, podijele na društvenim mrežama ali ne i u bolnici.
Koliko greške u ovom sektoru mogu biti kobne govori i slučaj iz novembra 2014. godine kada je Opštoj bolnici u Bijelom Polju izbila novorođenačka infekcija izazvana bakterijama. Tada je jedna od pet inficiranih beba preminula.
Monitor godinama kontinuirano piše o nevoljama u porodilištima. A na njih su ukazivali i UNICEF-ovi izvještaji iz 2011. i 2016. „Nijesu ispoštovane neke od sugestija iz prethodne procjene iz 2011“, komentar je istraživačke misije u Crnoj Gori iz 2016. Oni su dali i listu primarnih oblasti kojima je potrebno unapređivanje: „Neke od soba na odjeljenju porodilišta su uske i pretrpane… U većini bolnica i dalje ne postoje individualne pripremne i porođajne sobe. I dalje ne postoji opcija aktivnog porođaja, sa mogućnošću odabira pozicije i neograničavanja porođaja. Postoji potreba za praćenjem primjerenosti indikacije za carski rez. I dalje su prisutne brojne zastarjele štetne prakse (klistiranje, brijanje pubične zone, nevertikalni položaji za porođaj i Kristeller-ov zahvat). Pratioci prilikom porođaja ili nijesu dozvoljeni, ili se to obeshrabruje. Tečnosti za parenteralnu ishranu za prijevremeno rođene bebe nijesu uvijek dostupne (aminokisjeline i lipidi)… Ne vrši se sprječavanje, procjena i ublažavanje bola tokom njege bolesne novorođenčadi, uključujući i hirurške slučajeve. Hitno je neophodno donijeti nacionalne smjernice za sprječavanje i tretman bola kod beba. U gotovo svakoj oblasti nedostaju nacionalne smjernice i protokoli.”
Misija za evaluaciju rađena je u Kliničkom centru Podgorica, Opštoj bolnici Berane i Nikšić. U KCCG tvrde da su posljednjim renoviranjem ispunili veliki broj uslova koje su navedeni u UNICEF-ovom izvještaju rađenom za potrebe SZO iz 2016, kao što su omogućavanje individualne pripremne i porođajne sobe, ostvarenje mogućnosti pratioca tokom porođaja, smjernice porodiljama u porođajnim sobama.
U ispovijestima koje se mogu pročitati na društvenim mrežama jasno je da od neuslova i loše hrane, porodilje više boli loš odnos medicinskih ranika. „Jedna od sestara koja radi oko porodilja je došla ujutru prije vizite i rekla: „Ajte žene skidajte gaćice, sad će vizita, nije vam valjda neprijatno? Da niste skidale gaćice, ne biste ni bile ovdje, zato se ne folirajte”, cimerke i ja je gledamo u šoku”, jedan je od preko 100 komentara koje je sakupila i objavila na svom instagram profilu Podgoričanka Nevena Pavićević, studentkinja Fakulteta za medije u Ljubljani.
„Ležala sam gola u ledenoj sali dok jedna starija sestra nije ušla i rekla ‘Moje dijete kako su te to ostavili’ i pokrila me sa par čaršava“, jedna je od objavljenih ispovijesti. Druga porodilja je ispričala: „Nakon šest pokušaja i bodenja iglom od 10 cm među pršljenove, izjavljuje da ćemo morati na totalnu. Sve to vrijeme moja doktorka je u sali sa mnom, i kad je ovo čula odgovara – ne nećemo, nego ćemo promjeniti anesteziologa“.
„Žene u Crnoj Gori su naučene da sve tako mora: loša, nezdrava hrana koju porodilja ne bi smjela da jede, osoblje koje je ponekad grubo, oguljeni zidovi porodilišta, vlaga i krvava posteljina. Ako nekad pomislimo da to prosto tako ‘mora’ – ne mora“, kaže Pavićević za Monitor. Kao glavni problemi u porodilištima porodilje su u ispovijestima koje je Pavićević sakupila navele – lošu hranu, neprimjerene uslove i neljubazno i nestručno osoblje.
Administratorke FB stranice Vala, Ljeposava koje su takođe objavile nekoliko stotina ispovijesti i komentara, naglašavaju da je važno da se o ovoj temi javno razgovara. „Tako bi svaka žena znala da njen slučaj nije izolovan već se radi o sistemskom problemu zbog kojeg je nužno da žene budu jedna drugoj podrška“.
Makar koliko se medicinski radnici međusobno podržavaju. Direktorica Čolaković na pitanje Monitora kako je moguće da se uprkos poboljšanim uslovima i, kako tvrde, unaprijeđenim odnosom prema pacijentkinjama, na internetu mogu pročitati razna nezadovoljavajuća iskustva, kaže: „Ja u tim situacijama ne prepoznajem kolege sa kojima radim. Svoj stav potkrepljujem anketom koja je anonimna i dobrovoljna i izvještajima evaluacija te ankete”. U svakom slučaju, ćutanje ne pomaže.
Jovana PETRIČEVIĆ