Poruke sa SKY aplikacije ogolile su razmjere policijske torture. Trenutno je više takvih predmeta aktivno pred crnogorskim sudijama i tužiocima
Ovih dana u centru pažnje javnosti nalazi se prepiska sa kriptovane SKY aplikacije, u kojoj visoki službenici policije obavještavaju narko-boseve o metodama mučenja koje su sprovodili nad građanima. Bivši agent i službenik policije za borbu protiv organizovanog kriminala Petar Lazović, sin dugogodišnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića, obavještavao je šefove podzemlja Darka Šarića i Radoja Zvicera kako su mučene osobe, bliske suprotstavljenim klanovima
Lazović je u pritvoru i tereti se da je, zajedno sa odbjeglim kolegom Ljubom Milovićem, član kriminalne organizacije Radoja Zvicera, koja je organizovala ubistva i međunarodni šverc narkotika i cigareta. Ponuđena kaucija za njegov izlazak iz zatvora prešla je sedam miliona eura. On se porukama hvalio šefu „kavačkog“ klana Radoju Zviceru kako muči uhapšene, za koje pretpostavlja da su pripadnici škaljarskog klana, i od njih iznuđuje iskaze.
“Kesa malo, šuma malo, reka malo, glogov kolac malo”, šalje Lazović poruku u grupni čat Zviceru i odbjeglom kolegi Ljubu Miloviću.
Tu poruku poslao je preko kriptovane Skaj aplikacije, nakon što su uhapšeni Podgoričanin Goran Brajović (28) i dvojica državljana Kolumbije – Aleksandar Kostan Kaso Hose (46) i Kaisedo Bandoj Huan Davida (32). Na taj način objasnio je šta će preduzeti ako uhapšeni ne budu htjeli da priznaju šta se od njih traži.
Zadaci koje je radio za mafiju mijenjali su se iz dana u dan – otimao je pripadnike škaljarskog klana nakon što ih tužilaštvo pusti, sa kolegama vodio u šumu da ih muči, iznuđivao iskaze, pratio vođe tog klana…
Poruke sa SKY apliakcije ogolile su razmjere policijske torture i trenutno je više takvih predmeta aktivno pred crnogorskim sudijama i tužiocima. Batinaški odred unutar nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije (SPBOK) trenutno je procesuiran u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici i Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju. Njima je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nedavno delegiralo predmete policijske torture i zlostavljanja uhapšenih u periodu od 2020. do početka 2021.
Uz obrađene predmete policijske torture, SDT je nedavno dostavio i klasifikovanu SKY dokumentaciju, koja je preko međunarodno-pravne pomoći stigla od Europola, pa je, kako upućeni tvrde, tužiocima u nižim tužilaštvima ostao lakši dio posla za donošenje odluke i otvaranje istrage. Pod obradom tužilaštva u izviđajnom dijelu postupka nalazi se najmanje 15 službenika nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, koja je radila u sklopu SPBOK-a, kojim je rukovodio tadašnji pomoćnik direktora policije Zoran Lazović, zbog sumnje da su tokom obavljanja posla i policijske obrade “mučili i zlostavljali najmanje petoricu uhapšenih”.
Istraživački portal Libertas prvi je u martu objavio transkripte SKY komunikacije, u kojima se navodi da su pripadnici tog odsjeka pod komandom Mirka Banovića, a čiji su službenici bili Petar Lazović, Predrag Jestrović, Jugoslav Raičević, Slobodan Mićković, Ivan Đoković, Ivan Stamatović, Željko Radunović, Dražen Miranović, Sead Luboder, Vuk Šuković, Momo Mirković, Mirko Đukić, Milorad Mitrović i Neško Jaredić, sudeći prema nalazima Europola, činili, prisustvovali ili znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenima. Na osnovu SKY dokaza, čiji je dio objavio Libertas, Petar Lazović i Jugoslav Jugo Raičević o radnjama Tima za podršku pričali su sa šefovima i pripadnicima kriminalnih grupa i nerijetko im slali fotografije mučenja privedenih.
. Lazović je preko SKY-a obavještavao Zvicera, pljevaljske kriminalce Darka Šarića i Nikolu Spasojevića, ali i srpske kriminalce Veljka Belivuka i Marka Miljkovića…
U četiri formirana predmeta pred podgoričkim tužilaštvom, gdje su redom opisivane patnje i uznemirujuće tvrdnje osoba da su doživjeli policijsko zlostavljanje, ni nakon tri godine nije bilo odluke, ali sudeći prema SKY komunikaciji koja je sada u rukama tužioca, teško da istraga neće uskoro biti otvorena.
Nikola Drecun tvrdi da su mu policajci na glavu stavljali vunenu kapu, polivali benzinom i palili je, kako bi od njega iznudili priznanje da je učestvovao u više teških krivičnih djela. Drecun je još 2020. pismom iz pritvora, koje je poslao Danu, naveo da je progutao žilet kako bi prekinuo višesatno zlostavljanje. On je tada tvrdio da je mučen da optuži Filipa Bešovića, Filipa Kneževića i Gorana Rakočevića da su u maju 2018. pokušali da ubiju Oliveru Lakić.
tadašnju novinarku Vijesti. Stefan Kovač takođe tvrdi da je bio žrtva neviđene, nezakonite i nehumane torture od strane policijskih službenika, a sebe je prepoznao i na fotografiji, koja je objavljena sa SKY dokaza. Kovač je krajem jula 2020. uhapšen na granici sa BiH, a mučen je u nekoj šumi na putu između Podgorice i Nikšića, nakon što su ga preuzeli službenici Odsjeka za operativnu podršku…
Kovačev branilac Damir Lekić za Monitor kaže da je njegov klijent doživio ogroman poraz od strane pravosudnog sistema. On navodi da se iz Kovačeve medicinske dokumentacije moglo utvrditi da su njegove tvrdnje istinite, a objavljene prepiske su to potvrdile. Državnog tužioca, tvrdi, ove činjenice nijesu interesovale. Lekić se, međutim, protivio da se SKY prepiska koristi kao dokaz, već samo kao operativni podatak.
„U međuvremenu je sud pribavio i materijale, koji se mogu koristiti, po mišljenju odbrane, samo u operativne svrhe, ali su i oni bili potvrda da se ono o čemu je Stefan Kovač govorio dogodilo. Ovo je, imajući u vidu postupanje pravosudnog sistema, državnog tužioca (Saše Čađenovića koji je kasnuije uhapšen) i suda, ali i na vrijeme koje je moj branjenik proveo u pritvoru, pirova pobjeda. Samo ukazuje na loše stanje u crnogorskom pravosuđu“, kaže Lekić za Monitor.
Kovač je osuđen u ovom predmetu. Međutim, Apelacioni sud je ukinuo prvostepeno rješenje i postupak je vraćen na ponovni postupak. On je trenutno pušten da se brani sa slobode.
Komitet Savjeta Evrope za prevenciju torture i nečovječnog postupanja (CPT) pozvao je u izvještaju od 22. juna crnogorske vlasti da istraže slučajeve policijske brutalnosti i promijene sadašnju “kulturu nekažnjivosti policije”. U izvještaju Komiteta se pozivaju na brojne navode o ozbiljnom fizičkom maltretiranju pritvorenih lica od strane policijskih službenika.
Tea Gorjanc Prelević direktorica Akcije koja dvije decenije prati kršenja ljudskih prava od strane institucija, posebno slučajeve policijske torture, kaže da je i pored velikog broja pokrenutih postupaka za torturu kažnjen izuzetno mali broj službenika i to minimalnim kaznama. Već 20 godina ne primjenjuju se preporuke domaćih i međunarodnih organizacija o suzbijanju policijskog zlostavljanja.
“Neophodno je da se sva saslušanja u policiji i tužilaštvu snimaju audio vizuelno, kao i intervjui sa svjedocima. To je standard u Evropi, za koji ovdje postoji otpor jer je nekome očigledno u interesu da nastavi sa ‘kulturom’ zlostavljanja u policiji”, kazala je Gorjanc Prelević za Monitor.
Tortura policijskih službenika pominje se i u izvještaju Stejt Departmenta o ljudskim pravima koji se odnosi na prošlu godinu, a koji je objavljen marta 2023. Kao značajna kršenja ljudskih prava izdvojeni su “kredibilni izvještaji o navodnoj torturi za koju su odgovorni vladini agenti”.
Iz Akcije za ljudska prava podsjećaju da je Vlada u odgovorima Komitetu za prevencije torture prikrila devetomjesečno odbijanje ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da suspenduje policijske službenike optužene za torturu u slučaj bombaški napadi.
Ivan ČAĐENOVIĆ