Do devedesetih godina prošloga stoljeća ili, tačnije je kazati, do početka ratova i agresija na Balkanu, poznavao sam, relativno dobro, odnosno imao sam dosta dobar uvid u umjetničku radionicu slikara Ismara Mujezinovića. Taj svojedobni pedagog i na Akademiji likovnih umjetnosti, sarajevskoj, bio je i medijski snažno eksponirana personalnost ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u Sloveniji gdje je provodio dio svoga životnog i, logično, stvaralačkoga vijeka.
Nakon rata, sve intenzivnije, gotovo gerilski Ismar se Mujezinović ubacuje u prostore koji graniče sa likovnošću i likovnim izričajem, ali on je sve češće stvaralac koji filmskim jezikom ne samo dokumentarno bilježi njemu interesantna događanja, već se iskazuje kao autentični filmski stvaralac, birajući kutove nevjerojatno angažiranoga pristupa fenomenima umjetnosti u vremenima itekako nenaklonjenim umjetničkom stvaralaštvu.
Neposredno pred obilježavanje stotinu i desete godišnjice rođenja njegovoga oca, velikog jugoslavenskog slikara i revolucionara Ismeta Mujezinovića, Ismar je snimio dokumentarni film o njegovom stvaralaštvu. Tragom moćne crtačke magije Ismeta Mujezinovića odvija se filmska storija o velikom slikaru, ali i borcu u Drugom svjetskom ratu, antifašisti i pripadniku čuvenog predratnog revolucionarnog udruženja Collegium artisticum, po kojem je nazvana poznata sarajevska galerija u sklopu Kulturno-sportskoga centra Skenderija.
Jedan Mujezinovićev crtež velikog formata, tačnije je kazati skica za grandioznu kompoziciju Pano slike (14,5×2,5 m.!), koja je bila uključena u aktivnosti propagandnog karaktera kad je u pitanju podsticanje poljoprivredne proizvodnje, bila je okosnicom umjetničkog događanja kojim je Mujezinović mlađi napravio uvod u ozbiljne artističke događaje, kojima bi i Sarajevo i Tuzla, ali i druga bosansko – hercegovačka kulturna središta trebala obilježiti značajnu obljetnicu Ismeta Mujezinovića, prisutnog prije Drugog svjetskog rata u kulturnim procesima Beča, Zagreba, Beograda i, naravno, matične mu bosanskohercegovačke sredine.
Ismet Mujezinović, koji je studirao i povijest umjetnosti na pariškoj Sorboni, tako je zahvaljujući multitalentiranosti svoga istinskog nasljednika u umjetnosti, sina Ismara, ponovo došao u fokus umjetničkih događanja u Bosni i Hercegovini, u agilnoj sarajevskoj caffe galeriji Zvono, čije sadržaje moderira Aleksandar Saša Bukvić, konceptualni umjetnik rafinirane selektivnosti i jednog pregnantnog kulturologijskoga angažmana.
Ismar Mujezinović, koji se posljednjih godišta ogleda i u književnoj meštriji iskazuje, sve više i sve snažnije, jednu renesansnu energiju polimedijskom stalnom aktivnošću, gotovo, sad, podjednako u likovnoj umjetnost i u prostorima filmskoga izričaja.
Ta renesansnost Ismara Mujezinovića, nažalost, nema odgovarajuću kritičko-valorizatorsku recepciju, a da i ne govorimo o adekvatnoj široj društvenoj potpori. I na primjeru angažiranosti Ismara Mujezinovića zorno se zrcali društvena nebriga vlasti bosanskohercegovačkih za suvremeno umjetničko stvaralaštvo, ali i za kulturnopovijesnu baštinu.
Ipak, sarajevska kulturna pozornica i djelom Ismara Mujezinovića biva konektirana vrlo snažno na europski polimedijski kulturni prostor!
Gradimir GOJER