Crnogorska vlast, možda jedina na svijetu, može da se pohvali da joj je odana cijela jedna akademija nauka. Kao što je mnogo toga u Crnoj Gori podaleko od zdrave logike, tako u njoj ne važi ni ono nepisano pravilo da su intelektualci kritičari vlasti. Tome nesebičan doprinos daje i Dukljanska akademija nauka i umjetnosti od osnivanja 14. jula 1999. godine.
Neslavni kontinuitet potvrdila je prije nekoliko dana grupa njenih akademika, uplašena da bi vladajuća Demokratska partija socijalista mogla izgubiti vlast u Podgorici i poslije skoro četvrt vijeka biti prekomandovana u opoziciju.
,,Političke koalicije koje se promovišu u ime takozvanog nacionalnog pomirenja vraćaju Crnu Goru na početak devedesetih godina prošlog vijeka i vode je u pogibeljnu avanturu”, alarmiraju akademici Branko Radojičić, Sreten Perović, Mladen Lompar, Vukić Pulević, Radmila Vojvodić, Dimitrije Popović, Rajko Todorović, Radoje Pajović, Mihailo Kuliš, Blagota Mitrić i Zuvdija Hodžić.
„Upozoravamo crnogorsku javnost i političke prvake državotvornog usmjerenja – političke koalicije koje se promovišu u ime takozvanog nacionalnog pomirenja sa sljedbenicima ideologije koja negira crnogorsku nacionalnost i državnost, vraćaju državu na početak devedesetih godina prošlog vijeka i vode u pogibeljnu avanturu kakvih je u istoriji Crne Gore bilo i previše”, opominju mudraci.
Prevedeno – oni su se okomili na Socijaldemokratsku partiju koja pregovara sa Demokratskim frontom i SNP-om o formiranju manjinske vlade u glavnom gradu Crne Gore.
Akademici su oštro udarili po političko-profiterskom mentalitetu koji, primijetili su, kulminira nakon lokalnih izbora, ne samo u Podgorici. Upozoravaju: ,,Trgovanje plemenitom idejom navodnog nacionalnog pomirenja u ime kratkoročnih političko–partijskih ciljeva, protivno strateškim interesima države i dovodi u pitanje njenu održivost u neposrednoj budućnosti”.
Sve u svemu, DANU ne može da svari još jedan pokušaj prevazilaženja podjela u Crnoj Gori koji vodi smjenjivosti vlasti u Crnoj Gori i u krajnjem Gospodara ostavlja bez trona.
Oglašavanje pomenute grupe akademika povod je da podsjetimo na nekoliko detalja iz prošlosti te NVO.
Prvo, da li oni mogu da se predstavljaju kao akademici DANU?
Krajem februara 2012. Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti, kojim je ukinuta Dukljanska akademija, s tim da njeni članovi po određenoj proceduri mogu postati članovi CANU. Skupština je zakon usvojila glasovima vladajuće koalicije DPS-SDP. Zakon je podržalo 45 poslanika vladajuće koalicije, dok je opozicija bila protiv.
No, predstavnici dvije akademije nijesu uspjeli da nađu zajednički jezik i premoste politički i ideološki sukob. Nakon usvajanja prijedloga zakona, iz Crnogorske akademije uslijedile su oštre negativne reakcije, dok su iz DANU saopštili da pristaju na objedinjavanje naučnog potencijala pod okriljem CANU, ali samo pod ravnopravnim uslovima.
CANU je do sada primila pet članova Dukljanske akademije. Status vanrednog člana nacionalne akademije dobili su književnik Sreten Asanović, biolog Vukić Pulević i istoričar Šerbo Rastoder. Od šest dopisnih članova DANU, status inostranog člana u CANU stekli su književnik Mirko Kovač i slikar Dimitrije Popović.
Još odavno DANU je ostala bez dvojice akademika – Miodraga Perovića i Milana Popovića. Napustili su je, jer nisu mogli da izdrže izgaranje njenih akademika za režimom Mila Đukanovića.
Pomenutim zakonom predviđeno je da akademici ubuduće zajedno rade na naučno-istraživačkim projektima, prije svega na izradi crnogorske enciklopedije. No, i dalje mnogi naučno-istraživački projekti čekaju bolje dane, zgrada CANU u Podgorici još je u izgradnji, nije riješeno stabilno finansiranje CANU…
Ustavni sud je prije dvije godine odbacio Inicijativu Ministarstva nauke i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti o pokretanju postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Pravilnika o postupku verifikacije redovnih, vanrednih i dopisnih članova DANU-u u članstvo CANU. Ustavnom sudu obratila se i državna akademija koja je uputila inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o CANU.
,,Odluka Ustavnog suda o odbijanju inicijative Ministarstva nauke i DANU je mangupsko rješenje”, presudio je generalni sekretar DANU Blagota Mitrić.
CANU se nije pretrgla da bude zaštitnik nacionalnih i drugih interesa crnogorskog društva. DANU se nikad nije usudila da bilo šta zamjeri aktuelnoj vlasti koja dvije i po decenije razara crnogorsko društvo.
Kad se akademici DANU već upuštaju u komentarisanje političkih događanja i davanje uputstava kako da se Crna Gora spasi od zločeste opozicije, zanimljivo je konstatovati da nikada nisu reagovali na izborne krađe u režiji vladajuće kolacije ili bujanje organizovanog kriminala i korupcije, na pljačkašku privatizaciju, siromaštvo u kojem preživljava bar polovina crnogorskih građana… Odćutali su i afere na Univerzitetu Crne Gore, neviđene hajke državne Pobjede na nezavisne novinare i kritičare režima iz NVO sektora, povodom sudskih procesa novinarima i medijima koje ne kontroliše režim…
Nikad otuda nije dopro glas protesta za zlodjela režima u partijsko-privatnoj državi Crnoj Gori, u kojoj je ta ista akademija doživjela da je taj režim ugasi.
No, akademici DANU redovno su, kao velike patriote, bili na braniku otadžbine kad je trebalo da je, na primjer, spasavaju od srpstva. Demonstrirali su to i prošle godine kada su najavili da će vratiti Trinaestojulske nagrade u znak protesta što je to najviše nacionalno priznanje dodijeljeno ,,dvojici dоkazanih upornih рrоtivnika nеzavisnе državе Crne Gore i jednom posve anоnimnоm zagrеbačkоm politikologu”.
DANU je tada imala 22 nosioca Trinaestojulske nagrade.
Prozvanim je nagrada uručena, a nijedan akademik nije vratio trinaestojulsko priznanje. Patriotizam je patriotizam, ali i nacionalna penzija nije za baciti.
Aktuelna enigma ko će ubuduće vladati Podgoricom digla je na noge i Maticu crnogorsku. Matica je u srijedu izrazila ,,duboku zabrinutost zbog činjenice da nekoliko mjeseci poslije izbora nije konstituisana vlast u Podgorici i u nekoliko većih opština u Crnoj Gori. Vladajuća koalicija ne uspijeva da se dogovori, šaljući u javnost uglavnom konfuzne ocjene i kontradiktorne nagovještaje, a opozicija se u takvoj situaciji ponaša politički profiterski”.
U saopštenju, koje je potpisao predsjednik Matice Dragan Radulović, strahuje se da radi vlastitih partijskih računica vladajuće partije – dakle DPS i SDP, svojim činjenjem stvaraju društvenu okolnost ,,u kojoj nam se tragedija iz 1918. može vratiti kao farsa”.
Da li će socijaldemokrate poslije ovog dramatičnog upozorenja i opasnosti da se vratimo čak u 1918. ostaviti DPS na cjedilu? A pogotovo poslije ovih tirada.
,,Ako nam se to dogodi biće nebitno ko je odgovorniji, jer u tom slučaju ni jedna od ove dvije partije neće biti ozbiljan politički činilac”, prognoziraju u Matici. I da se eventualno ne bi raspala vladajuća koalicija DPSDP Matica crnogorska upozorava lidere partija i koalicije ,,da je došlo vrijeme odbacivanja shvatanja politike kao isključivo partitokratske taktike, kojoj je sve dopušteno žrtvovati. Iznad te i takve politike, u svakom trenutku, mora biti interes građana i države”.
Zar ovako požrtvovanje akademika i matičara ne zaslužuje izdašne sinekure iz državne kase?
Veseljko KOPRIVICA