Povežite se sa nama

Stav

Ima li spasa za Plantaže

Objavljeno prije

na

Od četiri miliona kilograma izgubljenog roda moglo se dobiti oko tri miliona flaša (0,75 litra) vrhunskog vina. Ovo je “trošak” pogrešnog odlučivanja partijskih kadrova koji nisu dovoljno kompetentni, ali jesu sujetni i  spremni da zbrišu sve pred sobom

 

Od nekada respektabilne i moćne kompanije 13. Jul-Plantaže danas je ostalo samo ime i zapušten privredni sistem koji je preko pola vijeka bio osnova i okosnica crnogorskog vinogradarstva i vinarstva. Plantaže su rijetka firma u Crnoj Gori koja je preživjela golgotu devedesetih prošlog vijeka. Preživjele su tada, pitanje je da li će preživjeti danas, kada su plijen političkih lešinara.

Da ovo napišem podstakle su me neistine o ovogodišnjoj proizvodnji i manipulacije da je berba grožđa 2024. bila dobra i da je rod bio neznatno smanjen, a grožđe odličnog kvaliteta.

Teško je, danas, izmjeriti ko je veći neprijatelj Plantaža: partijski kadrovi koji dilentantski vode kompaniju ili klimatske promjene.

Plantaže su 2022. godine platile danak u proizvodnji zbog grada koji je uzrokovao smanjenje prinosa za oko tri miliona kilograma. Naredne 2023. godine je takođe rod podbacio i iznosio je oko osam miliona kilograma. Ta 2023. godina je, prema zvaničnim podacima OIV-a (Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino), bila najgora za proizvodnju grožđa u svijetu od 1961,  god. zbog loših klimatskih uslova – velikog broja kišnih dana u kontinuitetu. Međutim, 2024. godina, za razliku od prethodnih, po svim parametrima išla je na ruku proizvođačima grožđa i vina, pa je sve ukazivalo da će ovo biti zlatna godina. To, ipak, nije bio slučaj u Plantažama.

Od doskorašnjih kolega iz Plantaža saznajem da je ovogodišnji planirani rod bio oko 15 miliona kilograma grožđa, a da se ubralo oko 11 miliona. Dakle, četiri miliona kilograma manje, odnosno 27 odsto manje od planiranog.

Pad prinosa ove godine prouzrokovala je štetočina pepeljasti grožđani moljac (Lobesia botrana) koja je izuzetno destruktivna i koja u kratkom roku napravi ogromne štete, kada se ne suzbije adekvatnim mjerama zaštite. Zbog nestručnosti i neznanja došlo je do tzv. eksplozije populacije ove štetočine koja je prekursor (prethodnica) truleži grožđa (Botrytis cinerea). U sadejstvu, ova štetočina i bolest dovode do ubrzanog propadanja grožđa.

Epilog svega je ubrzana berba. Grožđe koje se bere je lošeg kvaliteta sa malim procentom šećera i velikom pojavom truleži, što se na kraju odražava na ukupnu količinu i na organoleptičke karakteristike dobijenog vina. Da bi se popravilo vino pribjegava se dodavanju velikih količina šećera i od takve (loše) sirovine mogu se dobiti samo vina nižerazrednog kvaliteta. Veliki infekcioni potencijal truleži i brojna populacija moljaca iz ove sezone prenijeće se u narednu godinu i predstavljati dalju opasnost za još veću štetu.

Ovakve slike u vinogradima Plantaža viđene su zadnji put prije trideset godina, sa istim uzročnicima i velikim gubicima kao ove godine. Ovu štetočinu smo efikasno suzbijali i držali pod kontrolom sve do ove godine i nismo dozvoljavali da se umnoži i da napravi štetu kao što je bilo ove sezone.

Od četiri miliona kilograma izgubljenog roda moglo se dobiti oko tri miliona flaša (0,75 litra) vrhunskog vina. Jasno je da su Plantaže napravile višemilionski gubitak koji nije teško izračunati na osnovu aktuelne cijene jedne flaše vina, a ništa manja šteta je i zbog slabog kvaliteta dobijenog vina. Ovo je “trošak” pogrešnog odlučivanja “partijskih kadrova” koji nisu dovoljno kompetentni, ali jesu sujetni i  spremni da zbrišu sve pred sobom, trud i rad generacija, ali i karijeru i egzistenciju pojedinaca.

Svoj radni vijek počeo sam 1991. godine u Plantažama, kao poljoprivredni inženjer na poslovima zaštite bilja od bolesti i štetočina. Vinogradi iznikli na bezvodnoj zemlji i pustari Ćemovskog polja nosili su sa sobom i potencijal za velike probleme koje sam kao mladi inženjer zajedno sa svojim kolegama vrlo uspješno rješavao, istovremeno magistrirajući i doktorirajući na beogradskom univerzitetu, postajući tako jedan od rijetkih doktora nauka iz prakse u to vrijeme.

Dobar inženjer zaštite bilja se gradi godinama, ne ustručava se da traži savjete od iskusnijih i školovanijih, koje primjenjuje, revidira, a nekad i riskira. Oni koji su Plantaže održali bili su posvećenici i fanatici svog posla, među kojima sam bio i ja. U vinogradima sam rad počinjao u ranim jutarnjim satima, vršio uzorkovanje, slikao, snimao svaki problem na koji sam nailazio, a onda laboratorijski analizirao i rješavao, zajedno sa kolegama, uspješnim mjerama zaštite. Moja naučna istraživanja vezana za bolesti vinove loze i breskve rezultirala su i velikim brojem naučnih radova objavljenih u domaćim i međunarodnim časopisima, što su bile reference na osnovu kojih sam i biran za naučnog saradnika na Univerzitetu Crne Gore 2013. godine.

Na insistiranje kolega, kao apolitična i nepartijska ličnost, prihvatam se mjesta vd izvršnog direktora Plantaža krajem oktobra 2021. godine, vjerujući i s ciljem da se poštenim i domaćinskim pristupom Plantaže mogu izvući iz agonije u kojoj se nalaze. Vrlo brzo se suočavam sa zahtjevima političara kojima nisam mogao, a ni želio da izađem u susret, jer je to bilo u suprotnosti sa mojim ličnim i profesionalnim stavovima. Od stalnih zahtjeva da zaposlimo što više naših, do insistiranja da potpišem, novi, ne samo po mom sudu veoma sumnjiv, kreditni aranžman kojim bi se svi dugovi Plantaža našli u rukama jedne inostrane brokerske kuće. Podnosim ostavku i vraćam se onome u čemu sam suveren, na mjesto Glavnog tehnologa za zaštitu bilja koje sam pokrivao prethodnih decenija.

Međutim, nakon nekoliko mjeseci, bez ikakvog obrazloženja, bivam raspoređen na drugo radno mjesto koje nije imalo nikakve veze sa mojom strukom. Odmah nakon toga dobijam Upozorenje za otkaz ugovora o radu, a ubrzo i sam otkaz. Pri tome, dat mi je rok od 48 sati da iz kancelarije koju sam tokom trideset godina pretvorio u laboratoriju izbacim sve uređaje za dijagnostiku, mikroskope, specijalne kamere za snimanje bolesti i štetočina, obimnu stručnu literaturu nemjerljive vrijednosti. Sva tridesetogodišnja istraživanja na virusima, bakterijama, gljivama, koja su rađena na vinovoj lozi i breskvi, otišla su sa mnom. Odluka rukovodstva Plantaža je bila da stručnjak sa naučnim zvanjem i sa decenijskim iskustvom više nije potreban. Moja neposlušnost i nepristajanje na zahtjeve koji su protivni mojim moralnim vrijednostima koštalo me je radnog mjesta.

U obrazloženju je rečeno da sam dobio otkaz zato što sam prije vremena dolazio na posao, pa onda zato što sam devet dana elektronski evidentirao dolazak, ali ne i odlazak s posla, jednako kao što sam radio i svih 20 godina od kada je uvedena elektronska evidencija, zato što me niko nije vidio na 2.300 ha površine, zato što nisam postavljao klopke i davao naloge za rad, što je konstatacija izvršnog direktora Igora Čađenovića, “stručnjaka” i partijskog profitera koji ne samo da nema elementarna znanja iz poljoprivredne proizvodnje da bi znao u kojem periodu godine treba sprovoditi takve aktivnosti, nego nema ni bilo kakve vještine za rukovodeću poziciju koju pokriva, a i personalni dosije mu je, navodno, u ODT-u, zbog  sumnje da je krivotvorio diplomu. Alternativa o tome piše godinama, a tužilaštvo ćuti.

O svemu navedenom spreman sam da vodim polemiku na bazi struke i nauke, sve u interesu rješavanja problema u Plantažama. Dok se oni još mogu riješiti. Pomenuti otkaz ostavljam sudu, a nadam se i da ćemo uskoro čuti riječ tužilaštva.

Zoran MILADINOVIĆ
(Autor je doktor fitomedicine, naučni saradnik na Univerzitetu Crne Gore)

 

Komentari

Izdvojeno

Bogougodne priče ili argumenti iz djela umjetnosti i nauke

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sadržina priče koja je pratila bogosluženje u podgoričkom Sabornom hramu Hristovg vaskrsenja, imala je otvoreni politički karakter. Ususret skorašnjem popisu stanovništva Crne Gore

 

Još odzvanja svečani glas nedavnih liturgija u podgoričkom Saborom hramu Hristovog vaskrsenja. Služe elitni duhovici Srpske pravoslvne crkve predvođeni patrijarhom Porfirijem i brojnom pratnjom odabranih osoba s desnog krila srbijanske političke scene. Ima dovoljno i domaćh. Za iskrene vjenike bilo je to u punom smislu bogougodnoa svečanost. Ali, neobično je, istina očekivano, da je sadržina priče koja je pratila liturgiju imala otvoreni politički karakter. Ususret skorašnjem popisu stanovništva Crne Gore.

Za normalno uređene države popis stanovništva je periodični, višestruko važan zadatak i pomoć u planiranje nekih elemenata društvenog razvoja. U našem slučaju u popisu se u prvi plan izdvajaju vjersko-nacionani  (nacionalistički) elemenati. Podučitelji iz druge države, uz potporu domaćih, spremni da po svojoj mjeri odmah završe posao. U predavanjima s visoka, koja su pratile molitve, dominirale su konstatacije: da je Crna Gora kolijevka Srba (ne čuh da pomenuše Srpsku Spartu), njen izvorni jezik je srpski, crkva srpska, i sve što uz to ide. (A idu i brojni crnogorski crkveni objekti, i velika imanja, što je sve skupa u dužem periodu crnogorska vlast darivala crkvi druge države). Da li je, slučajno, u pominjanju porijekla Srba izostala realna srpska, istorijaski utemeljena kolijevka Kosovo i Metohiju. Bez obzira na njen današnji status pokrajine, ili države. Kolijevka je kolijevka.

Govor patrijarha Porfirija u toku liturgije imao je formu zapovijedi. Ovdje se, ipak, sučelio se sa argumentima iz djela  Petra II Petrovića Njegoša i filozofa Slobodana Tomovića, najznačajnijeg njegošologa, jedinog pisca studija o sva tri Negoševa najznačajnija djela.

Nijesam se uključio u sami početak direktnog prenosa liturgije. Dočekaše me odmah kadrovi raskoši enterijera Hrama, galerije, freske  (i po svodovima), ikone, veliki kristalni lusteri. Pomislio sam, na trenutak, da se radi o objekau neke prebogate države, kao, recimo, što je Vatikan i njegova Sikstinska kapela. (Neučtivo bi bilo upoređivati umjetničku razinu likovnih djela, ni bogohliti imenom Leonarda i drugih velikih fresko i ikono pisaca). Ali, je li raskoš, jeste. Novci se nijesu žalili. (U trenutku, sjetih se da su upravo u istom vremenu u najavi bili međunarodni dani gladnih. Godine siromašnih i gladnih u nas se mogu obilježavati decenijama i u koninuitetu, jer svako malo pa narod skuplja humanitarnu pomoć (sadaku) za liječenje teško oboljele djece ili za obične ljude koje je nužno liječiti u inostranim klinikama. Sve na sramotu i države i crkve). Kad bi neko mogao makar u crkvi, ako nema ko u državi, da podvikne na služben i privatnu raskoš hramova i život duhovnih velikodostojnika, kako to čini katoličkoj crkvi papa Franjo, jedna od najprogresivnijih visoko pozicioniranih ličnosti današnjice. Nažalost, karavani prolaze. U raskoši, velikodostojnici svih vjera, više ili manje, ne vide kako im veliki broj vjernika gladuje. Poznata duhovna sintagma o pastiru i stadu prihatljiva je, nažalost, za većinu vjernika i kad se pastir s visine umisli da u stadu preovladavaju bravi. Nema protiv toga pobune vjernika, sa svijetlim primjerima koje istorija pamti.

U svemu grotesktno djeluje kada se u molitvi i besjedi svako malo pomene ime Isusa Hrista, ovom prilikom još i u hrami njegovog imena. Hrist, primjerno skromnog života, za mnoge putokaz u učenja o čovjekovom moralu i pravdi. Vjerovatno mu se uz ovakve besjede duh u grobu okreće.

Zapamtio sam skromnost i sveštenstva i crkvenih objekata, koje su, uvećini, izgradili siromašni Crnogorci i u kojima se narod iskreno molio, mirio i zbližavao. Danas se iz modernih hramova često čuju glasovi prebrojavanja i svrstavanja jednih protiv drugih.

A sada, uz etnički sadržaj priče, drugačiji odgovor argumenata iz djela umjetnika i znanstvenika na pitanje – ima li Crne Gore i Crnogoraca

Nijesam ni istoričar, ni sociolog. Novinar sam koji, po prirodi stvari, u više od četiri decenije prati društvenu zbilju. Prvo u Jugoslaviji, pa u Crnoj Gori. Ipak, za aktuelnu sadržaj o srpstvu i crnogostvu, vratio sam se knjizi najvećeg njegošologa, Slobodana Tomovovića, koji je u knjizi Komenrari (preko 500 srana), jedini od njegošologa napsao studije o sva tri najvažnija Njegoševa djela, Luča Mikrokozma, Gorski vijenac i Šćepan Mali. (Vjerujem da je patrijarhu Porfiriju i pratnji poznato ime Slobodana Tomovića, izuzerno značajne ličnosti za književnost i kulturu Crne Gore. Ali, ipak, da podsjetim: Tomović je bio po zvanju i znanju profesor univerziteta, filozof, književni istoričar i estetičar, urednik encikopedije Njegoš i jedan od urednika Enciklopedije Jugoslavije. U jednom mandatu i ministar vjera Vlade Crne Gore. Tihi čovjek. Rođen u Mateševu. Vjersko-nacionalno se pisao pravoslavnim Srbinom. Za ovu priliku nije nevažan podatak).

Šta o predmetnoj temi kažu činjenice koje Tomović navodi, uzimajući stihove iz Gorskog vijenca i Šćepana malog.

„Iz stihova preuzetih iz Gorskog vijenca, odnosno Šćepana malog evidentno je da se Njegoš služi terminima: Crnogorci i Crnogorac u svim slučajevima kad se njegovi literarni junaci neposredno obraćaju skupu ili svojim savremenicima, za razliku od upotrebe pojma Srbin kojim pjesnik nostalgično doziva slike daleke prošlosti. Uporediti: „I čujete me dobro Crnogorci… Znaj Vladiko i svi Crnogorci… Šta je ovo braćo Crnogorci… Evo sreće za sve Crnogorce… Dobro došli braćo Crnogorci… U pamet se dobro, Crnogorci…, itd. Pored ovoga, postoje i vezani stihovi kojima se u okviru jedne logičke cjeline sasvim konfesionalno precizira pojam Srbin, a etnički pojam Crnogorac. …Ovakve leksičke forme diskvalifikuju i čine besmislenim, štaviše bespredmetnim svako uvjerenje koje polazi od toga da je Njegoš u Crnoj Gori vidio srpsku pokrajinu, a Crnogore smaatrao etnički neutemeljinim stanovništvom te pokrajine…

U postanak crnogorskog naroda treba uključiti i periode velikih bojeva za slobodu, od Careva Laza 1712. do pobjede nad Mahmutom Bušatijom 1796. g. koja je bila posebno značajna za integraciju brđanskih plemena u crnogorski državni korpus…“

Slobodan Tomović apostrofira i doprinos duhovnog nasljeđa za utemeljenje crnogorskog identiteta:

„Štampariju Crnojevića osnovanu 1493. godine i njen visoki duhovni upliv, pa od Ljetopisa popa Dukljanina , Miroslavljevog jevanđelja, do Poslanica Petra I…

…U Njegoševom pjesnićkom jeziku, kao i u njegovoj praktično-političkoj djelatnosti srpstvo je idejna, vjerska i kulturno-istorijska datost, interpolovna svijest u jednoj etapi razvoja crnogorskog naroda u složenim srednjevjekovnim prilikama…“.

Ima, naravno dosta stihova koji govore o Tomovićevom tumačenju i crnogorstva i srsptva u Crnoj Gori.

U svojoj knjizi „Komentari“, Tomović dovodi u jedinstvo i jezik sa naciom Crnogoraca.

***

Zašto zavađati, a ne zbližavati ljude koji žive na jednom prostoru, u istoj državi. Miješali su se vemenom po logici zajedničkog življenja. Mudri su to činili namjerno, da ojačaju porodični gen. Normalni, politikaom nezatrovani lljudu u Grnoj Gori komuniciraju neopterećeno. Govore svojim jezikom, ali, pomalo i pod uticajem jezika starije Crne Gore. Makar u intonaciji. I Crnoorci u svom govoru imaju dosta riječi i izraza usvojenih iz govora ostalih nacija u Crnoj Gori.

Mnogi Srbi u Crnoj Gori često pokazuju ponos zbog učešće njihovih predaka u bitkama za slobodu Crne Gore. To bi Cnogorcima trebalo da je dobrodošlo. Dobro bi donosio i stav građana da uvažavaju državu u kojoj žive. Možda su rjeđi oni koji peko plota gledaju da im „matica“ riješi proleme. Umjesto da ih, primarno, rješavaju u svojoj sredini. Jasno je da čovjeku niti treba, niti može bilo ko da uskrati život u njegovoj vjeri i emociju prema naciji i matici. Ali, treba li se u ovakvim pričama uvijek podsjećati primjera Nikole Tesle kojemu nije pala kruna sa glave kada je rekao kako je Srbin, ali njegova domovina je Hrvatska. Istina, ne treba se uzbuđivati, valja uvažiti i one sa pogledima preko. Teško da će zbog njih propasti Crna Gora. Prije će zbog svojih.

***.

Ovom prilikom, samo u naznaci o aktuelnom srpskom pitanju u Crnoj Gori. Tema je i složena i preosjetljiva, te zahtjeva posbenu, naučno utemeljenu raspavu i demokratskiji od dosadašnjeg višedecenijskog pristupa sa srana vlasti iz Podgorice i Beograda. Manipulacijom Srbima iz njihovih nacionalnih partija u Crnoj Gori, stvaraali su od pojedinaca ekstremne nacionaaliste. Na nevolju Ccrne Gore i bez koristi za Beograd.

***

Najzad, evo, gospodine Porfirije i pratioc: i istoričari pjesništva, i pjesnici, i mnogi učeni ljudi kažu, ipak ima i Crne Gore, i Crnogoraca i njihovog jezika. Bez šteta za druge koji sa njima žive. Ali, nije Crnij Gori potrebno da je izvana tome podučavaju. Ima ona previše problema i sa svojim vjeroučiteljima i političkim učiteljima. A u popisu, bilo kad da se desi, može se i sačuvati i prodati Čovjekov obraz. Unatoč svim pritiscima sa bilo koje strane.

Pero RADOVIĆ TV autor i publicista

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo