Ništa tako ne može uzburkati atmosferu na dvoru i oko njega kao komešanje u središtu moći. Roje se sumnje, kadrovi se prestrojavaju, savezništva pucaju. Tako je, evo, i nakon nedavne izjave Ranka Krivokapića Televiziji Vijesti u kojoj je nagovijestio mogućnost napuštanja koalicije sa DPS-om i saradnju sa opozicijom.
,,Meni se čini da Krivokapić već pravi neku svoju bistu za buduća vremena. Takve projekcije političara, ako nijesu intelektualnog kapaciteta Čerčila ili De Gola, obično tragikomično završe i meni je žao zbog svega toga”. Ove dvije rečenice su srž besjede Milorada Popovića održane na TV Crne Gore, čije je izvode prenijela Pobjeda, o Ranku Krivokapiću i Socijaldemokratskoj partiji. Izazvane su Krivokapićevom tvrdnjom da bi saradnja različitih bez DPS-a dovela do unutrašnje integracije Crne Gore. Pitajući se šta je ,,razlog i svrha ovakvog preokreta u glavi lidera SDP-a”, Popović se čudi Krivokapiću. ,,Nevjerovatno je da se koalicija razbija u trenutku kada je država na pragu članstva u NATO savezu, kada se konsoliduju finansije, najavljuju investicije i nazire ekonomski oporavak…”
Ima još. ,,Cijeli dosadašnji program SDP-a je na neki način doveden u pitanje… To nema smisla osim ako nema neku svrhu”.
Jasno da ne može biti – konfuznije.
Na pitanje novinara da li će SDP izaći iz Vlade odgovorio je da će Ranko Krivokapić, ukoliko ga u njegovoj partiji ne zaustave, to ,,vjerovatno uraditi”.
On ne vjeruje da su nesuglasice oko Kombinata aluminijuma, privatizacije drugog bloka TE Pljevlja… razlog za eventualno raskidanje 16-godišnje koalicione saradnje sa DPS-om, i zaključuje: ,,Neke druge stvari stoje u pozadini”.
Istovremeno predviđa neveselu budućnost lidera SDP-a – ide stopama Slavka Perovića. ,,Slavko je sa liberalima počinio političko samoubistvo. Da li će to dozvoliti stari članovi SDP-a – Boro Banović, Ivan Brajović, Mićo Orlandić, Jusuf Kalamperović, Novak Adžić, Rifat Rastoder… Kako će da objasne svojim Bihorcima da će sa strankom četničkog vojvode koji baštini tradiciju Pavla Đurišića”.
Tri dana nakon seciranja Krivokapića, Popović je podnio ostavku na članstvo u bordu direktora državnog dnevnika Pobjeda. Iz, kako je saopštio, ličnih razloga. Tamo je bio u ime SDP-a.
Obratili smo se Miloradu Popoviću s molbom da za Monitor objasni da li njegova ostavka ima veze sa uređivačkom politikom Pobjede i navedenom kritikom Ranka Krivokapića. Nije odgovorio.
Iz izvora bliskih vrhu SDP-a saznajemo da je Popovića u upravljačko tijelo Pobjede najvjerovatnije predložio lično Ranko Krivokapić. Mnogi su u toj partiji, tvrdi naš izvor, tek tada saznali da se Popović u bordu direktora Pobjede našao u ime SDP-a.
I savjetnik Ranka Krivokapića Andrej Nikolaidis je ovih dana odigrao zanimljivu ulogu. A i našao se u nesvakidašnjoj poziciji. Bio je jedan od žešćih učesnika na skupu Riječ, slika, neprijatelj. Kao što je poznato, glavna poruka tog okupljanja bila je da Crnom Gorom hara medijska mafija, a kao mete koje treba zbrisati iz medijske sfere označeni su Monitor, Vijesti i Dan.
Njegov šef Ranko Krivokapić potom je na TV Vijesti izjavio da „u Crnoj Gori nema medijske mafije”, i iskazao ozbiljne rezerve prema aktivnostima Bebe Popovića u zavođenju medijskog reda u našoj zemlji.
Tražili smo i od Andreja Nikolaidisa izjavu za Monitor, kako bi bila razjašnjena nedoumica otkud razlika između njega i Krivokapića. Nije se javio na poruku poslatu na njegovu službenu mejl adresu. Pošto je Andrej Nikolaidis i dalje Krivokapićev savjetnik, nejasno je kakav odnos ima prema žestokim kritikama kojima mu je šef izložen od strane svojih veoma bliskih prijatelja i saradnika.
Podsjetimo, u akciju je stupio preko stranica Pobjede i Marko Vešović. ,,Ranko Krivokapić, koji je najavio koaliciju sa svetosavskim mudžahedinom iz Mojkovca Andrijom Mandićem koji ne krije namjeru da Nezavisnoj, ako ga zapane, s apetitom puhne u čorbu. Sa 5 odsto glasača Krivokapić je godinama imao 20 odsto vlasti, pa se možda najeo i pomamio i povjerovao da će na izborima položiti za Mila i nakriviti kapu, u šta ne verujem: u Crnoj Gori nema okle dobiti glasove, a ustav je zabranio uvoz đikanskih glasača iz Srbije. Ili se možda radi o drugom: zna se da pacovi prvi napuštaju brod koji tone, a Ranko je prvi od tih pacova”.
Iako poslije Vešovićevog teksta ispada da je saradnik najvećeg pacova Nikolaidis se nije oglašavao. Ni da stane u odbranu Ranka Krivokapića, ni da podrži njegovo svrstavanje među neprijatelje. Prima platu i ćuti.
Malo neobično: niko iz vrha SDP-a nije komentarisao izjave Milorada Popovića i Marka Vešovića.
Naši upućeni izvori ukazuju da su ovi napadi na Krivokapića, u stvari, Đukanovićeva poruka lideru SDP–a da u eventualnom sukobu sa njim ne može računati na ,,svoje kadrove” među režimu odanim intelektualcima. Neki viđeni Rankovi kadrovi su, po svemu što se vidi, – Milovi.
Opomena iz Austrije
Bivši austrijski vicekancelar Erhard Busek, u autorskom tekstu za bečki dnevnik Prese, nedavno je napisao: ,,Ono malo postojećih štampanih medija kritički nastrojenih prema Vladi, a to su Dan, Vijesti i Monitor podvrgnuto je nezabilježenoj kampanji mržnje od strane provladinih nevladinih organizacija. To je dovelo do toga da je izdavačka kuća Štirija, kao vlasnik jednog od ocrnjenih listova, nedavno uputila protestno pismo crnogorskom premijeru, a organizacija SEEMO je konstatovala da se Crna Gora, što se tiče slobode medija, survala manje-više za deset godina unazad”.
Tačno i precizno.
Busek je, opisujući stanje u Crnoj Gori, dodao da, osim čestih fizičkih napada na kritičke novinare i redakcije, kao i potpirivanja mržnje prema mladim, kritičkim glasovima u parlamentu, problem predstavljaju prije svega mnogobrojne nerasvijetljene korupcionaške afere. Po njemu, stvara se autoritarno obojena društvena klima, koja sasvim sigurno nije preporuka ni za prijem u NATO, a još manje za pristupanje EU.
Sa druge strane, organizatori konferencije Riječ, slika i neprijatelj su zatražili pomoć od predstavnika međunarodnih i nevladinih organizacija u Crnoj Gori da javno osude medije koje ne kontoliše vlast, jer nijesu ćuteći prihvatili da ih Vladimir Popović i ostali organizatori medijske konferencije, proglašavaju – mafijom. Pismo je upućeno delegaciji Evropske unije u Podgorici, misiji OEBS-a u Crnoj Gori, diplomatsko-konzularnim predstavništvima u Crnoj Gori i Evropskoj komisiji u Briselu. Oni od tih organizacija očekuju da zaštite novinare, urednike, medijske stručnjake iz cijelog regiona i više od 50 medijskih kuća sa teritorije Zapadnog Balkana od verbalnog napada i višenedjeljnog, kako su naglasili, ,,medijskog linča od strane Vijesti i Monitora”. Poslije ovoga svakome mora biti jasno koja su sila Monitor i Vijesti.
Oglasio se i šef Biroa za odnose sa javnošću Vlade Crne Gore Srđan Kusovac I, donedavno, odgovorni urednik Pobjede. On je na Tviteru i Fejsbuku predstavnike nevladinog sektora nazvao ,,gadovima, moronima i lopovima”.
,,Ove takozvane NVO danas (sa par izuzetaka) pozicioniraju sebe kao nekada Politbiro KP u furci sopstvene misije. A zapravo moroni, lopovi, gadovi”, zagrmio je Kusovac, zvanično savjetnik za odnose sa javnošću premijera Mila Đukanovića.
Pobjedin novinar i književni kritičar Vlatko Simunović razradio je i obogatio te Kusovčeve uvrede u komentaru na Fejsbuku. Kaže da je ,,umijećem čitanja crta lica i tjelesne građe” izveo ,,niz zanimljivih zaključaka o tom soju”.
,,Najčešće imaju oznake karakteristične za denuncijante, prijetvorne i gramzive osobe. Zanimljivo je i to da većina ljudi iz tog sloja, osim religioznosti, ima i brojne tipične opsesije karakteristične za ljude sa opsesivno-kompulzivnim poremećajima”, kaže Simonović, dodajući da tamo ima i ,,sasvim prostojnog svijeta”.
Ni na ove fašisoidne kvalifikacije niko zvanično nije reagovao.
Veseljko KOPRIVICA