Izjava Piusa Fišera, njemačkog ambasadora u Podgorici, da ,,Crna Gora, najvjerovatnije, neće postati punopravna članica EU prije 2020. godine”, proizvela je brojne komentare. Sušali smo kako je Evropa umorna od proširenja. Domaći domoljubi premrli su od straha da nas neko ne pretekne u evropskoj trci (da zlo bude veće, sumnja se na Srbiju kao novog miljenika Brisela). Bilo je, naravno, onih što su spremno uzvratili da nama Evropa ništa ne treba, pošto smo mi – i ovakvi kakvi smo – od nje i bolji i ljepši.
Obavezno je pominjan Island, stizale su pohvale za njegovo odustajanje od EU, uz zaključak da smo i mi kadri ponoviti istorijsko ne. Takvi su smetnuli s uma izvjesne razlike. Island tijesno sarađuje sa EU praktično od njenog osnivanja, te je decenijama član evropskog ekonomskog prostora i Šengen zone. Odluka o prekidu pregovora, nakon što su zatvorili trećinu od 33 pristupna poglavlja, donijeta je na tom ostrvu na osnovu sveobuhvatne analize ekonomskih prednosti i mana ulaska u EU.
Crnogorski zvaničnici, da ne idemo u druga poređenja, duže od 20 godina nijesu u stanju napraviti valjanu analizu o budućnosti Kombinata aluminijuma, nekad najvećeg preduzeća u državi. Baš je ovih dana, čovjek koji personifikuje tu vlast, svu odgovornost za vlastite promašaje delegirao građanima. Tako je najavio kome će uz prošle i sadašnje, natovariti i račune i za sve svoje buduće štetočinske poteze, koje će povući ukoliko ga u tome ne spriječimo.
Predviđanja Piusa Fišera, svidjela nam se ili ne, mogu se staviti u nešto drugačiji kontekst. Onaj u kome mi igramo glavnu ulogu u ovoj evropskoj priči. Pogledajmo – njemački diplomata predviđa kako bi Crna Gora mogla postati članica EU samo sedam godina pošto je njen premijer ocijenio vlastiti aranžman sa Olegom Deripaskom, koji je državne finansije doveo na korak od sloma, kao ,,vjerovatno jedan od najboljih ugovora koji je država (Crna Gora) potpisala sa nekim strateškim partnerom”!?
Ako se pitate a kakvi su tek ostali poduhvati – sjetite se Afere Telekom, suđenja akterima privatizacije Jugopetrola, ili Vladine odluke da tokom izbora privatizacionog partnera u Elektroprivredi proglasi kako je osam veće od 11 (eura za akciju).
Hrvatska je u EU ušla tri godine nakon što je njen nekadašnji premijer Ivo Sanader optužen za zloupotrebe političke moći i primanje mita. Crna Gora bi, po Fišeru, u EU mogla stići samo osam (odnosno sedam) godina nakon što je njena vlast posljednji put pokrala parlamentarne i predsjedničke izbore.
Tada bi se moglo dogoditi da zastavu EU na našim graničnim prelazima podiže carinik osuđivan zbog primanja mita. Isti onaj kojega je iz zatvora izbavio predsjednik na osnovu lažnih dokumenata o imovinskom stanju, a na posao vratila vladajuća partija (u nekoj od predizbornih akcija ,,sve za naše”) kršeći sva pisana i nepisana pravila o javnoj službi.
Nije sve tako crno. Briselskim zvaničnicima koji su izborne pljačke DPS-a protumačili kao mentalitetsku osobenost, naše su vlasti priredile krađu struje. Crna Gora bi mogla postati, tu nemamo konkurencije, prva članica EU koja je krala struju iz sistema evropske interkonekcije.
Šta reći sem – hvala Vladi! Zahvaljujući njoj počelo je i naše suočavanje sa činjenicom da se EU standardi mijenjaju kada iz centra krenu ka periferiji. Nakon pokradenih predsjedničkih izbora, evropski emisari su nezadovoljnima savjetovali da se okane bunta i svoja prava zaštite kroz ,,institucije sistema” – iste one koje su bile direktni akteri krađe. Kada su u Briselu shvatili da crnogorska vlast krade njihovu struju, brzo su postavili ultimatum i zaprijetili prinudnim isključenjem iz sistema. Institucije nijesu pominjali.
Crna Gora bi mogla postati članica EU bez obzira na to što jedina od zemalja učesnica u ratovima nakon raspada SFRJ nema nijednu osuđujuću presudu protiv ljudi koji su u njeno ime činili ratne zločine. I što država umjesto počinilaca progoni one koji su o državnim zločinima progovorili.
Još nešto o evropskom i domaćem načinu mišljenja. ,,Islandski nivo usaglašenosti sa evropskim zakonima je viši nego kod mnogih zemalja članica”, priznao je Štefan File, evropski komesar za proširenje nakon što je ta ostrvska zemlja odlučila da prekine proces pristupanja EU. Neka neko nešto slično kaže u Podgorici pred, recimo, Vesnom Medenicom predsjednicom Vrhovnog suda koja gricka šestu godinu svog doživotnog mandata. Čekajući Evropu.
Zoran RADULOVIĆ