Povežite se sa nama

Izdvojeno

I OVE GODINE OGROMNA PROSTRANSTVA ŠUME NESTALA U POŽARIMA: Lekcija koju nijesmo savladali

Objavljeno prije

na

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu za gašenje požara, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi pomogli vatrogascima. Korišćeno je preko 825.500 litara vode. Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume

 

Samo u okolini Herceg Novog, gdje su požari dva mjeseca buktali, ove godine uništeno je na desetine hiljada kvadrata šume. Gorjelo je i u Baru, Nikšiću, Kolašinu… Priča o katastrofalnim posljedicama sezona požara ponavlja se iz godine u godinu, jer država nikako da se opameti i prestane da ih dočekuje – goloruka.

Crna Gora trenutno posjeduje tek tri letjelice koje učestvuju u gašenju požara – jedan vazduhoplov, tipa Air Tractor koji može da nosi oko 3.000 litara vode, a kojim rukovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), kao i dva helikoptera Vojske Crne Gore (VCG).

Koliko je prijeko potrebno da država uloži novac u novu opremu, najbolje pokazuje podatak Ministarstva odbrane – pripadnici VCG su sa dva helikoptera, samo do 8. avgusta obavili 106 letova kako bi sa vatrogascima gasili požare. Korišćeno je preko 825.500 litara vode.

Na pitanje šta je sa ostalim vazduhoplovima, direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a Miodrag Bešović je u Bojama jutra na TV Vijesti kazao da su u fazi popravke. Takav je odgovor nadležnih već godinama.

Na sjeveru države, gdje ima najviše šume, vatrogasci su najgore opremljeni. „Najlošije stanje je na sjeveru, ali i u djelovima zemlje gdje su bolje opremljeni to nije dovoljno. Oprema za jednog vatrogasca košta i po nekoliko hiljada eura, a da ne pominjemo tehničke mogućnosti vozila, starost kamiona”, naveo je Bešović.

Iz Organizacije KOD, u jednoj od svojih nedavnih analiza, navode da je prošle godine u Crnoj Gori izgorjelo oko 143 kilometara kvadratnih šuma, što odgovara površini od blizu 24.000 fudbalskih terena. Prema evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je te godine usljed šumskih požara država pretrpjela gubitak od oko 280 miliona eura. „Uprkos ovim podacima rukovodstvo konstatuje požare i nastavlja se gomilanje problema. Umjesto priče – potrebni su nam kanaderi, efikasan sistem uzbunjivanja, uključivanje cijele zajednice u borbu protiv požara i razumna budžetska davanja”, navode iz KOD-a.

Požari su, mahom, podmetnuti. Službenici hercegnovske policije uhapsili su  devetnaestogodišnjeg L.R. zbog sumnje da je od 24. jula do 8. avgusta podmetnuo čak deset požara na teritoriji te opštine. U kontinuitetu ih je izazivao u naseljima Njivice, Žvinje, Sutorini, Podima, Kamenom, Mokrinama, Sitnici, Zelenici i Kumboru. On je sem toga, kako su naveli iz Uprave policije, uz regionalne puteve palio i nisko i visoko rastinje.

Bilo je i tzv. investicijskih požara. Gorjelo je na području Nacionalnog parka (NP) Skadarsko jezero, baš na mjestu gdje je bila planirana izgradnja luksuznog kompleksa Porto Skadar Lake. Riječ je o projektu koji je stopiran zahvaljujući ekološkim aktivistima i mještanima. Tim povodom, oglasili su se iz Agencije za zaštitu životne sredine (AZŽS), odakle su saopštili da će za svaku procjenu uticaja na životnu sredinu na opožarenim zemljištima biti zahtijevano nulto stanje biodiverziteta. To znači da će proces izdavanja ovakvog tipa dozvola za gradnju trajati najmanje pet do 10 godina. „Gdje se ne obnovi biodiverzitet, nećemo davati saglasnosti na procjene uticaja na životnu sredinu. Suština procjene uticaja je da se na adekvatan način procijene svi mogući uticaji na životnu sredinu, a to nije moguće dok se ne obnovi stanište”, naveli su iz Agencije, a tu su odluku pozdravili aktivisti i pripadnici nevladinog sektora koji se bave ekologijom.

I nedavno zamućenje rijeke Morače, koje je izazvalo pozornost javnosti – tek je jedna od posljedica požara. „Nakon obilnih padavina, na više lokacija došlo je do spiranja zemljišta, pretežno na opožarenim i površinama devastiranim nelegalnom sječom šume. Opustošene površine gube svoj karakter i usljed većih padavina dolazi do odrona, klizišta erozije i spiranja zemljišta”, kaže za Monitor novinar i aktivista Vuk Vujisić koji je, prilikom obilaska terena, zabilježio apokaliptičan prizor – Moraču u nijansama tamnokafene i maslinaste boje.

Kako on ističe, potrebno je da država započne obnovu opustošenih površina – sjemenskim materijalom i sadnicama. „Prirodno će se vrlo otežano obnavljati, jer su ogromne površine ‘mrtve’. Osim toga, Crna Gora bi trebalo da razvije mehanizam uklanjanja spaljenih stabala kako bi na njihovom mjestu zasadila nova, a materijal bi se mogao koristiti za malč ili proizvodnju energenta što je manje ekološka solucija. I mašine za mljevenje drvnog otpada bi smanjile potrebu za paljenjem imanja i time bi se stvorio preduslov za zabranu paljenja na otvorenom, čak i kad su privatna imanja u pitanju”, navodi Vujisić. On najavljuje i jednu od najvećih ekoloških akcija u našoj državi koja će, ako sve bude po planu, biti pokrenuta na jesen. Ideja je da se u nju uključi ekološki sektor, stručnjaci, kompanije, kao i država. Akcija će prvo krenuti od sjevera, a trenutno se prikuplja sjemeni materijal.

Da bismo spasili šume, iz Organizacije KOD napominju da bi država morala da angažuje oko 200 sezonskih radnika od 15. juna do 15. septembra, da zabrani loženje vatre na otvorenom od 1. juna do 1. oktobra, kao i da organizuje lokalne operativne timove za praćenje terena i obezbijedi opremu. „Osim toga, treba i da sredi lokalnu ekonomiju na način da su mještani prvi korisnici šuma – oni će biti i drvoprerađivači i sakupljači šumskih plodova i sezonski radnici. Tako lokalne zajednice zasnivaju svoju ekonomiju na uslugama šuma i čuvaju šume od nepogoda”.

Procjenjuje se da je od 1955. do 1985. godine u Crnoj Gori opožareno oko 155 kilometara kvadratnih šuma. Ispada da je samo prošle godine uništeno nešto malo manje nego tokom 30 godina prošlog vijeka. Taj podatak za ovu godinu još nije poznat.

Kada je godina posebno sušna, onda je šteta i stravičnija. Na primjer, kobne 2017. u požarima je spaljeno skoro oko 360 kilometara šuma i šumskog zemljišta, dakle gotovo duplo više nego za tri decenije. U Francuskoj, iste godine, stradalo je skoro tri puta puta manje šume, iako je ta država površinom preko 45 puta veća od naše.

Prema pomenutom evropskom modelu „ukupne štete” procjenjuje se da je 2017. godine šteta u Crnoj Gori iznosila oko 700 miliona eura ili 20.000 eura po hektaru. Te su godine prihodi i rashodi institucija koje se bave upravljanjem šumama i gašenjem požara bili manji od 20 miliona eura. Toliko otprilike košta jedan kanader, koji država nikako da kupi.

Činjenica je da Crna Gora nije jedina država koja ljeti strahuje od razorne moći vatre. No, jeste među rijetkima koje gotovo ništa ne čine kako bi se zaštitile. Srbija je, na primjer, nedavno dobila helikoptere koji su nosivosti 5.000 litara. Hrvatska je požarnu sezonu dočekala sa čak četiri kanadera i četiri Air Tractor-a.

Istraživanja KOD-a pokazuju da u požarima nestane čak 80 odsto populacije vjeverica, 90 odsto šumskih miševa i 25 odsto divljih svinja. No, oni ne uništavaju samo biljni i životinjski svijet, već i vazduh i vodu. Američka Vlada planira da zasadi više od milijardu stabala narednih godina širom spaljene zapadne strane SAD-a, kako bi spriječila dalje štete prouzrokovane klimatskim promjenama. Šta čine naše vlasti?

 

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

„Prije svega, valja istaći, da se osuđujuća presuda ne temelji samo na prvom iskazu optuženog K. A. Glavni dokazi koji upućuju na optuženog K. A. kao izvršioca predmetnog krivičnog djela, jesu i iskaz svjedoka – oštećene H. J. … Svjedok Z. M. potvrdio je navode oštećene, kazavši da je radio u prodavnici gdje je utrčala oštećena uplakana i tražila od njega da je sakrije kazavši mu ‘da se D. ružno ponašao prema njoj”, misleći na optuženog…a bio je u stanju da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima, što je utvrđeno iz nalaza i mišljenja sudskog vještaka – psihijatra K.G., a svoju upornost i želju da dovrši predmetno djelo ukazao je i svojim ponašanjem nakon napuštanja vodenice i dolaskom u B., ponovo je oštećenu, mimo njene volje uzeo u naručje i nosio prema napuštenoj kući, kada je oštećena pozvala majku telefonom, pa kada je optuženi to shvatio spustio je oštećenu, što je ona iskoristila i trčeći se udaljila od njega, o čemu je takođe uvjerljivo u svom iskazu o svemu tome kazala H. J. i upravo utrčavanjem u prodavnicu kod svjedoka Z. M. Zahtijevanje od njega da je sakrije u stvari je bilo bjekstvo oštećene u cilju sprječavanja optuženog da ne dovrši započeto krivično djelo“, piše u obrazloženju sudija Apelacionog suda koje su potvrdile petogodišnju robiju odbjeglom silovatelju.

Prema nezvaničnim informacijama iz policije odbjegli Bjelopoljac je naoružan i opasan po okolinu. Navodno  posjeduje oružje, što je lično saopštio pripadnicima policije koju su uspjeli da, nakon što je slučaj prijavljen, stupe u kontakt sa njim. To je ujedno i razlog zbog čega mještani bjelopoljskih sela žive u strahu o čemu pišu i po društvenim mrežama.

S druge strane Uprava policije nastavlja da ćuti i ne odgovara šta su preduzeli kako bi odbjegli Bjelopoljac bio uhapšen. Nema odgovora ni da li je tačno da bježi naoružan i da li je opravdan strah građana koji brinu za bezbjednost djece.

Prema javno dostupnom izvještajima Ministarstva unutrašnjih poslova, maloljetnici su tokom 2021,2022. i 2023  bili žrtve u skoro 80 slučajeva seksulanih prestupa, a broj tih krivičih djela se povećava iz godine u godinu.

Prema dostupnom izvještaju za 2021.godinu registrovano je 36 krivičnih djela protiv polne slobode, što već tada je ukazivalo na povećanje u odnosu na uporedni period od 33,3 posto.

„Od čega: 8 kd silovanje što je smanjenje od 11,1% u odnosu na uporednu godinu. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 8 kd obljuba sa djetetom, 16 kd nedozvoljena polna radnja; 4 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 8 krivičnih djela, od kojih je 7 kd rasvijetljeno – za sada je ostalo nerasvijetljeno 1 kd dječja pornografija, što čini procenat rasvijetljenosti 87,5%. Krivična djela prijavljena su nadležnim tužiocima sa 29 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 29 lica, među kojima 11 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela je 35 lica, od kojih 24 maloljetna“, piše u izvještaju

Godinu kasnije broj krivičnih djela se povećao pa je registrovano 40 krivičnih djela protiv polne slobode, dok se broj kričnih djela „silovanje“ povećao za čak 100 posto.

„Ukazuje na povećanje u odnosu na uporedni period od 11%, od čega: 16 kd silovanje, od kojih jedno u produženom trajanju, što je povećanje od 100% u odnosu na uporednu godinu, i 1 kd silovanje u pokušaju. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 1 kd obljuba sa djetetom – u produženom trajanju, 14 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih dva u vezi sa obljubom sa djetetom; 8 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 10 krivičnih djela i sva su rasvijetljena. Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 35 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 39 lica, sve muškog pola, među kojima 12 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 39 lica, od kojih 36 ženskog pola, među kojima 23 maloljetna lica, navodi se u dostupnom izvještaju.

Godinu kasnije, prema izbješaju ua 2023.godinu, opet se bilježi povećanje ovih krivičnih djela.

„Tokom 2023.godine registrovana su 54 krivična djela protiv polne slobode, čime je obim kriminala u ovoj oblasti u odnosu na uporedni period povećan za 35 posto. Evidentirano je 15 kd silovanje, što je smanjenje od 6,2% u odnosu na uporednu godinu, od kojih 3 kd po NN izvršiocu i sva tri su naknadno rasvijetljena. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 7 kd obljuba sa djetetom, 18 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih 1 u produženom trajanju; 1 kd posredovanje u vršenju prostitucije; 11 kd dječja pornografija; 1 kd navođenje maloljetnog lica da prisustvuje vršenju kd protiv polne slobode; 1 kd mamljenje djeteta u cilju vršenja kd protiv polne slobode. Nepoznati izvršioci počinili su 11 krivičnih djela od kojih je 9 rasvijetljeno Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 50 krivičnih prijava, kojima su obuhvaćena 52 lica, sve muškog pola, među kojima 9 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 49 lica, od kojih je 48 ženskog pola, među kojima 25 maloljetnih lica“, navodi se u izvještaju.

Koliko je slučajeva zabilježeno tokom prošle godine nije poznato.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo