Prihvativši se režije drame Željka Vušurovića Deportacija, koja govori o stradanju bosanskih Bošnjaka,koji su spas od razularene Karadžićeve soldateske pokušali naći u Crnoj Gori, da bi od tadašnjih crnogorskih vlasti bili uhapšeni i vraćeni četničkim dželatima pod kame,nisam niti slutio što ću sve kao stvaralac proživjeti radeći predstavu, kao i nakon novopazarske praizvedbe.
Nakon prve polovine proba Deportacije naprasno su iz podjele,netragom,nestale zeničke glumice Lana Zablocki i Anđela Ilić, a potom je Bosansko narodno pozorište iz Zenice raskinulo i koprodukciju.U Bosni vele:Pametnom je i išaret dosta.
Praizvedba pred novopazarskom publikom pokazala je da smo odličan Vušurovićev tekst interpretirali u duhu njegove humanističke angažiranosti,a gledalište je to znalo nagraditi dugotrajnim pljeskom.
Logično je da se Deportacija igra u državi i duhovnoj sredini iz koje je ponikao autor teksta, ali ni Crnogorsko narodno pozorište iz Podgorice,ni Zetski dom sa Cetinja nisu bili raspoloženi ugostiti predstavu u kojoj participiraju glumci sa Kosova,iz Srbije i BiH?!
Ruka moćnih cenzora bila je snažnija od plemenitih poruka koje emanira Vušurovićeva drama i predstava.Mene osobno ništa od toga nije iznenadilo jer živimo doba totalitarizama i ratova koji se vode drugim sredstvima.
Nisu me iznenadile uprave CNP i Rojal teatra Zetski dom,iznenadila me je količina licemjerstva sa kojom je predstava odbijana. Iznenadio me moj drug Bane Popović, vrsni glumac i čestiti čovjek,iznenadila me je rediteljka Lidija Dedović, jer su argumenti kojima je gostovanje odbijano bili najmanje teatarski. Iz svega je, da se ne lažemo,virila politika:ne dozvoliti da se sa scene progovori o zločinu. Iznenadilo me je što vrstan Vušurovićev tekst nije postavljen u Sarajevu, iako mi je tadašnji direktor Drame Narodnog pozorišta, Ermin Sijamija, govorio o kvalitetima teksta.
Jedna od moralnih okomica današnje Crne Gore, trostruki akademik Šerbo Rastoder,videvši praizvedbu u Srbiji, trudio se da ona doživi crnogorsku premijeru.Osobno sam sa dramaturgom predstave Svetlanom Broz putovao u Bar gdje je akademik Rastoder, kao predsjednik Savjeta za nauku i kulturu Islamskog kulturnog centra u Baru, pokušao organizirati događanje Umjetnošću protiv zločina. Kad smo pomislili da će Deportacija doživjeti crnogorsku premijeru u arkadijskim prostorima ovog centra totalitarizam je pokazao svoje najcrnje lice!!! Naime, da ne bi došlo do premijere Deportacije organizirano je hitno ukidanje Savjetaza nauku i kulturu IKC Bar! S gađenjem razmišljam o sunarodnicima žrtava, i to još vijernicimana visokim funkcijama u Islamskoj zajednici,koji su u stanju kolaborirati s vlašću, a protiv istine!!!
Nakon dugim pljeskom nagrađene bh. premijere u Sarajevu,načelnik Općine Plav je imao savjesti i odvažnosti organizirati crnogorsku premijeru.
Posramljen sam svim postupcima antiumjetničkog i antihumanog karaktera, kao ievidentno neuspjelim političkim igramau cilju sprečavanja izvođenja Deportacije.
I nešto sasvim osobno: kao režiser i teatarski čovjek poražen sam činjenicom da se čini sve da se spriječim, iako sam počasni član Crnogorskog narodnog pozorišta, da pokažem svoju režijsku viziju talentiranog crnogorskog dramatičara Vušurovića upravo u tom teatru?
Gradimir GOJER