Hotel Berane je poslije dugogodišnje agonije podignut iz pepela u novom sjaju koji je daleko prevazišao onaj u kakvom se ovo zdanje pamti iz najboljih vremena sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka. Od skepse s početka priče o rekonstrukciji, ove sedmice stiglo se do presijecanja crvene vrpce, čime je ozvaničeno otvaranje ovog visokorangiranog ugostiteljskog objekta.
Za ovu je priliku u jednoj od dvorana priređen koktel na kome je putem video bima prikazana interesantna i nostalgična sudbina hotela Berane, od izgradnje 1964, preko nesrećne priče iz doba tranzicije kada je potpuno uništen i tri puta zapaljen, do sadašnjeg podizanja iz pepela u najmodernije ugoistiteljsko zdanje.
Da opština Berane od sada postaje atraktivnija turistička destinacija ističe gradonačelnik Dragoslav Šćekić i dodaje da ovaj hotel predstavlja prekretnicu u tirističkom razvoju grada i veliku pomoć u razvoju drugih djelatnosti, preko sportske ponude, kongresnog turizma, susreta privrednika.
„Investitori su ne samo renovirali hotel već i promijenili izgled grada, koji će, nadamo se, otvaranjem ovog objekta dospjeti na listu renomiranih turističkih destinacija. Ovaj hotel je otvorio četrdeset novih radnih mjesta, što je takođe važno za razvoj grada. Ovo će biti podstrek i drugim investitorima da u saradnji s državom i Opštinom krenu u nove projekte”, kazao je Šćekić.
Ivršni direktor Beton Grupe Popović Aleksandar Popović, ističe da je ovo preduzeće osnovano prije tri decenije i da je iz zanatske radnje izraslo u modernu i uspješnu kompaniju.
„Kao proizvođač betonskih elemenata nesporni smo lider na sjeveru Crne Gore. Naši proizvodi se ugrađuju u najznačajniji projekat za Crnu Goru, autoput. Od renomiranog restorana u centru Berana, prepoznati smo i u ugostiteljstvu. Upravo to iskustvo nam je dalo ideju da uđemo u projekat kupovine i adaptacije hotela Berane”, kaže Popović.
On obećava da kompanija na čijem je čelu neće na tome stati i najavljuje neke nove projekte u oblasti energetike i poljoprivrede.
Rekonstrukcija hotela Berane trajala je osamnaest mjeseci. Objekat obuhvata površinu od sedam hiljada kvadrata. Nakon rekonstrukcije i proširenja soba raspolaže sa 80 ležajeva i svim pratećim sadržajima. Ambijentalno je prilagođen prostoru za koji su Beranci posebno vezani.
Objekat, između ostalog, ima terasu, baštu i kongresnu salu s preko 500 mjesta. U narednoj fazi, kako je najavljeno, imaće spa centar sa bazenom, saunom i turskim kupatilom i auto kampom po kome je hotel nekada bio prepoznatljiv.
Najavljeno je da će se u saradnji s lokalnom upravom razvijati sportski turizam i iskazano uvjerenje da će otvaranje hotela omogućiti dinamičniji razvoj grada i sjevera u cjelini, odnosno da će pružiti dodatni impuls razvoju ove regije.
Dok znatiželjno dolaze da obiđu hotel u novom ruhu, građani Berana sa sjetom govore o vremenu kada je građen i kada je grad na Limu imao desetak hiljada radnika u privredi.
„Vjerovatno, mlađe generacije danas ne znaju da je ovaj hotel građen uporedo s izgradnjom fabrike celuloze i papira i da je, zapravo, trebalo da bude samački dom za stručnjake sa strane koji su radili u tom industrijskom gigantu na sjeveru države” – prisjeća se jedan stariji gospodin.
Dok se smjenjuju fotografije iz minulih vremena na velikom video bimu na svečanosti otvaranja, on priča kako je izgradnja hotela, kapaciteta 112 kreveta, počela 1962. godine, a da je hotel otvoren u decembru 1964.
,,U početku je zamišljen kao samačka stambena zgrada s internim restoranom za potrebe fabrike celuloze i papira. Međutim, kada je njegov konstruktivni sistem već bio završen, objekat je prilagođen hotelskoj namjeni”, kaže ovaj gospodin.
Prizemlje hotela još tada je krasio predivni salon, restoran i kafana sa kuhinjom. Na međuspratu se nalazio salon za dnevni boravak i prostorija za upravu.
,,Na tri identična sprata bilo je 67 soba, odnosno 112 kreveta. U podrumu se nalazila kotlarnica, skladišta hrane i inventara, čak i manja klanica, hotelske radionice, praonica i svi ostali prateći pogoni”, prisjeća se ovaj čovjek.
Hotel Berane bio je oduvijek prepoznatljiv po velikoj terasi za 350 posjetilaca. Ispod terase je u kasnijem periodu dograđena sala za još oko 300 posjetilaca. Uređenje obale i plaže, koje je prvobitnim projektom bilo predviđeno, izvedeno je tek u ovoj rekonstrukciji.
U okviru hotelskog kompleksa postojao je i auto kamp koji u najboljim turističkim vremenima nikada nije bio prazan.
Onda je uslijedila tranzicija, propast i privrede i ugostiteljstva i lagano umiranje grada na Limu koje do danas nije zaustavljeno. Hotel je privatizovan, zatvoren, opljačkan, prepušten propadanju i tri puta zapaljen.
,,Ja mislim da propast hotela Berane predstavlja sliku i priliku sveopšte propasti. Sve je u ovom gradu počelo da ide unazad geometrijskom progresijom onog trenutka kada je nakon antibirokratske revolucije zatvorena fabrika celuloze i papira i veliki lanac povezanih firmi. Grad je, kad je riječ o industriji, vraćen čitav vijek unazad”, smatra onaj stariji čovjek.
Nakon prelaska hotela Berane u vlasništvo Betongroup početkom 2015. godine, okončana je desetogodišnja agonija ovog nekada najsolventnijeg turističkog objekta na sjeveru države.
Koliko god to u ovom trenutku više nije važno, ipak se ne smije zaboraviti da je hotel Berane nekada bio najvažniji i najbolji objekat istoimenog hotelsko-ugostiteljskog preduzeća. Sve do pljačkaške privatizacije koja je uslijedila 2003. godine.
Taj dio priče je manje-više poznat i ispričan više puta. HTP Berane, nekada solventnu i bogatu kompaniju, bez gubitaka i sa zalihama robe u vrijednosti od makar 80 hiljada eura, tada je privatizovalo nepoznato preduzeće Euroturist GMBH.
Oni su u startu imali 36 odsto akcija, ali im je Fond za razvoj ustupio na upravljanje svojih 15 odsto i time indirektno zaslužio mjesto u MANS-ovoj šemi kao jedan od krivaca za omogućavanje ove privatizacije. Bez podrške Fonda za razvoj ova ko zna kako skupljena družina ne bi na sjednici akcionara toga marta preuzela upravljanje na sjeveru nekada najjačom ugostiteljskom kompanijom.
Tako je počela propast, nakon koje je ostalo ogorčenje i velika skepsa da jednoga dana hotel može opet otvoriti vrata za goste. Sada se to dešava skoro nestvarno. Hotel je zablistao nad obalom Lima ljepši nego što je ikada bio, s nadom da će predstavljati podsticaj za razvoj Berana i valorizaciju potencijala sjevera.
Tufik SOFTIĆ