Preduzeće SVVVP group, na koje se od 2008. godine vodi hotel Berane, promijenilo je vlasničku strukturu, a novi kupci su već započeli raščišćavanje zgrade i pripreme za njenu potpunu rekonstrukciju. Stara i oronula građevina poslije punog desetljeća zasijaće u novom izdanju koje bi, prema najavama, trebalo da bude ponos ne samo Berana, već čitavog sjevera.
Dosadašnji izvršni direktor SVVVP group Svetislav Lutovac rekao je Monitoru da je prenio upravljačka prava na nove vlasnike, i da će posao biti realizovan preko ove firme.
„Novi vlasnici će raditi preko postojeće firme, jer bi otvaranje nove usporilo poslove, a svima je u interesu da se hotel što prije završi”, kaže Lutovac.
On dodaje da će rekonstrukcija početi brzo i da će se odvijati u nekoliko faza, a da će prioritet biti restoran i terasa hotela. Lutovac tvrdi da se radi o ozbiljnim kupcima, koji imaju najbolje namjere.
„Pripremljen je projekat potpune rekonstrukcije ovog nekada elitnog ugostiteljskog i turističkog objekta na sjeveru države, a investicija će se kretati do nekoliko miliona eura” , kazao je Lutovac.
Valja se prisjetiti nevesele desetogodišnje odiseje koju je ovaj hotel prošao prelazeći iz ruke u ruku, od vlasnika do vlasnika. Koliko god to u ovom trenutku bilo manje važno, ne smije se zaboraviti da je hotel Berane nekada bio najvažniji i najbolji objekat istoimenog hotelsko-ugostiteljskog preduzeća, sve do pljačkaške privatizacije koja je uslijedila 2003. godine.
HTP Berane, nekada solventnu i bogatu kompaniju, bez gubitaka i sa zalihama robe u vrijednosti od makar 80 hiljada eura, privatizovalo je do tada nepoznato preduzeće Euroturist GMBH. Oni su u startu imali 36 odsto akcija, ali im je tadašnji Fond za razvoj ustupio na upravljanje svojih 15 odsto, i time indirektno zaslužio mjesto u MANS-ovoj šemi kao jedan od krivaca za omogućavanje ove privatizacije. Bez podrške Fonda za razvoj ova ko zna kako skupljena družina ne bi na sjednici akcionara toga marta preuzela upravljanje nekada najjačom ugostiteljskom kompanijom na sjeveru.
Euroturist GMBH je vrlo brzo, kupujući ili, kako to manjinski akcionari kažu, „otimajući po ulicama” vaučere i akcije od građana i radnika, postao samostalno vlasnik preko pedeset odsto HTP-a, istina minimalno, svega 0,14 procenata preko potrebnih pedeset, ali im više državni fondovi nijesu bili potrebni.
Za društvo okupljeno oko Euroturista, problemi su, međutim, počeli već krajem 2004. godine. Ponestajalo je obrtnih sredstava, sve manje se radilo, a plate zaposlenima nijesu isplaćivane. Tinjalo je nezadovoljstvo. Šlag na tortu bio je nevraćeni kredit Atlasmont banci, zbog kojeg je HTP-u oduzet hotel Berane.
Ovaj hotel, površine hiljadu kvadrata u osnovi, puta tri sprata, sa 17 hiljada kvadratnih metara zemljišta nad obalom Lima, Atlasmont banka cijenila je 500 hiljada eura, a prodala tek iz trećeg puta za svega 200 hiljada.
Prodaju je u ime banke potpisao direktor Mihailo Banjević, a u ime kupca, preduzeća Monte invest, čiji je vlasnik navodno bio Slovenac Matjaž Trtnik, izvjesna Snežana Perović. Prodaja je obavljena u Podgorici. Kupci se nikada nijesu pojavili u Beranama, ali je Slovenac ovlastio Monte nekretnine Berane da preuzme ključeve.
Sa veb sajta www.monte-invest.com moglo se saznati da je ovo društvo za razvoj i investicije registrovano u Podgorici, na adresi Steva Boljevića 29, za djelatnost konsalting i menadžment poslova, s matičnim i PIB brojem 02445425.
Na istom sajtu stajalo je da su kao kćerke ovog društva, ili samostalna preduzeća, osnovani još Monte nekretnine d.o.o Berane, Afrika invest d.o.o Berane, Monte holidays Igalo i Aqua club d.o.o Berane. Na sajtovima se ne pominju imena, a za informacije dat je jedan mobilni telefon crngorske mreže, i jedan broj s pozivnim znakom za Sloveniju.
Novi vlasnici nijesu hotel Berane stavili u funkciju. I dalje je ostao da kao sablast, u mraku, stoji nad rijekom, s tim što je u međuvremenu nestao sav inventar, uključujući i veliki broj umjetničkih djela.
Među umjetničkim slikama bio je i triptih slikara Uroša Toškovića, koji je mnogo ranije kupljen za nekoliko desetina hiljada maraka. Bilo je i nekoliko slika beogradskog umjetnika Zorana Radovića, veliki broj slika drugih umjetnika, unutrašnjih sklulptura od drveta i bronze. Prateći pljačkašku privatizaciju, Monitor je o nestanku umjetnina pisao u dva navrata.
Kamioni su tovareni noću, pod velom mraka, i odlazili u nepoznatom pravcu. U to vrijema nestala je i čuvena bakarna skulptura Kupačica, rad akademskog vajara Dragana Mitrovića, čiji se drugi odlivak, ili kopija, nalazi na budvanskoj plaži Ričardova glava. Veliki salon hotela ostao je u jednom trenutku da krasi samo oklop starog i skupocjenog klavira petrof, iz kojeg je ukraden mehanizam.
Hotel Berane je, tako, desetak godina išao iz ruke u ruku, odnosno od firme do firme, za koje se vjerovalo da se u stvari iza njih kriju isti ljudi. Potpuno je opljačkan. Predstavljao je ruglo grada, a u tri navrata dešavali su se i požari koji su najvjerovatnije bili potmetani.
Posljednji legalni kupac je preduzeće Berane SVVVP group, s adresom Jasikovačka bb. Hotel je tada, prema podacima u koje je Monitor imao uvid, prodat po cijeni od 232 hiljade eura. Zvanično.
Ono što se nezvanično može saznati je da je unutar ove firme postojalo pet vlasnika, od kojih su tri bili Rusi, dok su dvojica crnogorski državljani. Sada su Rusi prodali tri dijela firme SVVVP group. Ta firma se donedavno vodila na Svetislava Lutovca, a od nedavno je izvršni direktor Nebojša Đeković.
Lutovac tvrdi da je nekoliko godina čekao da nađe dobrog kupca za hotel koji je sve do problematične privatizacije hotelsko turističkog preduzeća u ovom gradu bio solventan i turistički ponos Berana.
„Bilo je prilike i ranije da se ova zgrada proda, ali sam čekao nekoga ko je ozbiljan i ko neće dovesti u pitanje rekonstrukciju. Vjerujte da novi vlasnici imaju namjeru da mu vrate više od nekadašnjeg sjaja. Mogu vam u ovom trenutku reći da sve ide po planu i da će hotel biti veoma visokog kvaliteta” – kaže Lutovac.
Kako god bilo, hotel Berane je zaslužio da mu se vrati značaj koji je imao prije nesrećne privatizacije. Koliko i kako je bila organizovana ta pljačkaška privatizacija, na to pitanje odgovor bi trebalo potražiti u eventualnoj istrazi državnih organa, policije i tužilaštva. Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) je još 2009. godine napravila šemu uvezanih osoba i firmi, u kojoj se sve vrti oko firmi Euroturist GMBH” iz Berana i Slomonturist iz Bijelog Polja.
Kada se Hotel Berane izdigne iz pepela, ne treba zaboraviti na „ekipu” koja ga je dovela do dna. Sjaj zvjezdica ne smije zasjeniti niti izbrisati tragove pljačke.
Tufik SOFTIĆ