Dok premijer obećava brzo članstvo u EU i prosječnu platu od hiljadu eura, ministarstva finansija i ekonomskog razvoja najavljuju nova državna preduzeća i siromašnima dijele ulje iz državnih rezervi
Iako nekima izgleda kako Vlada, uz to što joj nedostaje podrška parlamentarne većine, nema ni jasnu predstavu o tome gdje i kako želi da povede ovu zemlju, premijer demonstrira nepokolebljivi optimizam.
„Ciljna godina kada bi Crna Gora trebalo da uđe u EU je 2024“, predočio je prije tridesetak dana Krivokapić da bi manirom iskusnog profesora koji motiviše svoje studente, saopštio „to se može desiti samo ako svi zasučemo rukave i shvatimo da nam je to jedini put ”. Bez dodatnih detalja. Osim što se dalo naslutiti kako je „potreban i dovoljan uslov“ da nas tim putem vodi ova vlada.
Potom je stiglo još dobrih vijesti. Poput one da u obećanu EU nećemo otići praznih džepova. Ako ova vlada bude trajala do 2028, znači dva mandata, prosječna plata u Crnoj Gori 2025. biće hiljadu eura, što je duplo više od trenutnog prosjeka, obznanio je premijer neki dan u Bijelom Polju. „Prije nekoliko nedjelja smo računali da će biti tako ako se ostvari samo 50 odsto od onoga što smo zacrtali“, ubjeđivao je Krivokapić prisutne, uz opasku da je svjestan odgovornosti za prvi put izgovorene riječi. I da se to može desiti, čak, i bez njega u premijerskoj fotelji.
Valjalo je provjeriti da li su obećanja predsjednika Vlade zasnovana na nespornim i provjerljivim činjenicama ili je, možda, to samo nastavak priče o paralelnim svijetovima u kojima svako ima pravo da izabere „realnost“. Najbliži saradnici Zdravka Krivokapića, kažu naši sagovornici, zaista djeluju kao da su ubijeđeni u brzi prijem Crne Gore u EU. Iako nijesu u stanju da pruže opipljive dokaze na kojima grade optimizam.
Možda mi ne razmišljamo o istoj EU, pokušava da „uravnoteži“ stvari jedan od naših sagovornika.
Priča o udvostručenju prosječne plate za četiri naredne godine počiva, čini se, na istim osnovama. Premijer kaže kako je njegova tvrdnja proizvod računica njegovog tima. Međutim, u zvaničnim dokumentima Vlade ne postoji ništa što bi moglo opravdati tvrdnju da će prosječna neto zarada u Crnoj Gori rasti za nekih 100 eura godišnje. U naredne četiri godine.
Koliko je to realno pokazuje podatak da je od 2012. do danas prosječna neto plata, o kojoj priča premijer Krivokapić, porasla za nepunih 150 eura. I da danas, prema zvaničnoj statistici, samo dva sektora – snabdijevanje električnom energijom (EPCG i njene ćerke firme) i finansijska djelatnost (banke i osiguravajuće kuće) imaju prosječnu zaradu veću od 900 eura. Platu manju od prosječne primaju zaposleni u poljoprivredi, prerađivačkoj industriji, komunalnim djelatnostima, građevinarstvu, trgovini, turizmu, ugostiteljstvu… To znači da prosječnu platu, uz IT i sektor finansija, „pumpaju“ zaposleni u državnoj administraciji, javnim službama i (pojedinim) državnim preduzećima.
Još je teže zamisliti put koji bi nas, u tako (pre)kratkom roku, doveo do promovisanog cilja. Trebalo bi makar udvostručiti BDP, otvoriti veliki broj novih radnih mjesta kako bi se smanjila enormna nezaposlenost koja koči rast zarada, i značajno povećati produktivnost. Konačno, i možda najteže, smanjiti zahvat države od poslodavaca i zaposlenih u realnom sektoru, kako bi se ta ušteda, potencijalno, prelila na rast zarada.
Dok maštamo o hiljadarci u prosječnom džepu, šta radi naša vlada? Nova vlast je u politici zapošljavanja „naslijedila“ predizborne manire DPS-a. Samo što je partijsku knjižicu zamijenila potvrda o učešću na prošlogodišnjim litijama. Resorna ministarka je, prema mišljenju nadležnog prosvjetnog inspektora, nezakonito smijnjivala direktore škola i vrtića. I u najavi eto novog, nepotrebnog i neplaniranog troška.
Ministar finansija i od svojih najbližih saradnika i MMF-a krije podatke o hedžovanju kineskog kredita za autoput, ali najavljuje formiranje novog državnog preduzeća. Montenegro Works će se baviti praćenjem i analizom finansijskog stanja u državnim preduzećima i stručnom podrškom u sprovođenju reformi radi efikasnijeg upravljanja, saopšteno je iz kabineta Milojka Spajića. Zašto onda plaćamo menadžment, članove upravnog odbora, pravne i finansijske konsultante i dobar dio Vlade koja je već nadležna za rad tih preduzeća, ministar nije objasnio.
Ostaje da se nadamo kako njegov sljedeći potez neće biti formiranje državnih preduzeća koja će se baviti javnim nabavkama, tenderima, uzimanjem i vraćanjem kredita… Znamo kuda vodi taj put. EU i rast životnog standarda su u suprotnom pravcu.
Zoran RADULOVIĆ