U Izvještaju Fredom hausa kažu: „Utvrdili smo da se lideri i političari u tom području više ne kriju iza demokratskih fasada. Njihove maske su pale i oni se više ne prikrivaju iza poštovanja nominalnih vrijednosti i otvoreno napadaju demokratske institucije”. Mi znamo da je stanje još gore
Dok su nas, uz pomoć svojih medijskih trudbenika iz zemlje i inostranstva zastrašivali razmjerama hibridnog rata koji se protiv nas/njih vodi, uglavnom od strane jedne od nekadašnjih supersila, vladajući su od Crne Gore napravili zemlju nemaštine i neslobode. Nalik na ono što su od nje načinili dok su teglili svoj dio tereta i plijena pri razaranju SFRJ-a.
Crna Gora nije demokratska država, stoji u ovogodišnjem izvještaju renomirane nevladine organizacije Fridom haus pod nazivom „Zemlje u tranziciji“. (Riječ je o 29 država bivšeg Sovjetskog Saveza i Istočne Evrope). Ispali smo iz kategorije „djelimično konsolidovanih demokratija“, gdje smo svrstavani od 2003. Sada je naša Vlada smještena u, za stepenicu nižu, kategoriju „hibridnih režima“. Onih koji vlast zasnivaju na autoritarizmu. To je posljedica nepotpune demokratske promjene, zaključuju autori izvještaja. I napominju: „Takva vlast, u jednoj državi, istovremeno može da sprovodi političku represiju i raspisuje izbore“. Znate priču?
Mogli ste ovih dana pročitati mnogo izvoda i detalja iz tog Izvještaja. Baš kao što ste – ne od juče – mogli čutu, vidjeti i osjetiti kako se po nama taloži rđa neslobode o kojoj nas eto, obavještavaju i iz daleke Amerike.
A mogu li oni znati više od nas o atmosferi koja je vladala tokom izbornog dana u novembru 2016?
Policijske sirene i učestali izvještaji o zaplijenjenom oružju pripremljenom za prispjele terorističke grupe, koje čekaju ugovoreni signal pa da pred Skupštinom započnu krvavi pir, obilježili su taj dan. I, po mnogim mišljenjima, odredili ishod parlamentarnih izbora. Potom smo saznali da su najznačajniji djelovi te priče bili lažni, drugi nedokazivi.
Ili onaj lanjski 26/27. decembar kada je u parlamentu, doslovno „silom na sramotu“, vladajuća većina usvojila Zakon o slobodi vjeroispovijesti ostajući gluva na molbe sa svih strana, dok se opozicioni DF svim silama trudio da farsičnu raspravu prevede u stvaran sukob. U Skupštini ili na ulicama.
I jedni i drugi ostali su zatečeni odlukom sveštenstva Mitropolije crnogorsko primorske, da se ne pridruže započetom odmjeravanju (fizičke) snage, već da se za imovinu koju kontroliše i svoje mjesto u crnogorskom društvu bore mirnim protestima/litijama. Tako smo iznenađeni zastrašujućom spoznajom da smo zaglibljeni u zemlji u kojoj, makar na trenutak, i Amfilohije Radović može ličiti na skoro pa prihvatljivu alternativu „evropejcima“ na vlasti. Dok se, recimo, ne obrati „Bokeljima, Brđanima i Crnogorcima“, stavljajući do znanja kako on, baš kao ni patrijarh SPC-a, ne odustaju od negacije postojanja najmnogoljudnijeg naroda u državi. Pokazujući kakva bi bila „njihova“ Crna Gora.
Izvještaj Fredom hausa, koliko god da je precizan, ne može biti dovoljno sveobuhvatan da bi prikazao stvarno stanje. ,,Zaključci do kojih smo došli su krajnje obeshrabrujući“, navode autori. Obrazlažući: „Utvrdili smo da se lideri i političari u tom području više ne kriju iza demokratskih fasada. Njihove maske su pale i oni se više ne prikrivaju iza poštovanja nominalnih vrijednosti i otvoreno napadaju demokratske institucije”.
Baš tako. Izrečeno se, međutim, ne odnosi samo na lidere i političare vlasti. Ako su neki opozicioni lideri i u čemu dorasli vlastima, onda je to spremnost da prekrše zakon, ne poštuju pravila, favorizuju i diskriminišu druge i drugačije.
Iz DPS-a kažu kako su kritike primili k znanju, iako nisu u potpunosti saglasni sa njima. ,,Za nas su, ipak, relevantniji ocjenjivači koji taj posao obavljaju u ime EU, u samom procesu pridruživanja. I oni koji su vršili monitoring u pristupanju Crne Gore NATO-u”, poručili su.
To kako smo se i zašto „provukli“ u NATO ispričana je priča. Ovom prigodom tek nekoliko riječi o „relevantnim ocjenjivačima EU“. Hrvatska je dosadašnji rekorder po dužini pregovora. Članica EU postala je osam godina nakon otvaranja pristupnih pregovora. Postane li jednom članica EU, Crna Gora će postati i novi rekorder, da ne kažemo lider. Mi smo pregovore, zvanično, počeli sredinom 2012. Još nijesmo ni otvorili sva poglavlja.
U DPS-u dobro znaju šta to znači. Samo što ih je sve manje briga za tu evropsku priču. Dok god ima drugih načina da se ostane na vlasti. I to naplati. Rusi, Kinezi, Sinđa, korona… Režim je otvoren za svaki vid saradnje koji mu može produžiti trajanje. Cijena nije bitna. Takva su vremena. Hibridna.
Zoran RADULOVIĆ