Ovog mjeseca je 149 godina od rođenja najpoznatijeg Hercegnovljanina, svetog Leopolda Mandića, čiji grob u franjevačkoj crkvi u Padovi, danas poznatoj kao svetilište svetog Leopolda, posjeti nekoliko miliona hodočasnika godišnje. Na njegovom grobu u Padovi piše: ,,Leopold Bogdan Mandić, svetac iz Herceg Novog koji je osvojio svijet”.
Ali ako neko od tih hodočasnika poželi da posjeti rodnu kuću Bogdana Mandića u Herceg Novom, doživjeće veliko razočaranje. U Herceg Novom ne postoji nikakvo obilježje da se upravo tu rodio jedan od najznačajnijih svetaca katoličke crkve.
„Danas, 10 godina od podnošenja inicijative za podizanje spomen-ploče na rodnu kuću sveca katoličke crkve Leopolda Mandića ne osjećam ništa osim stida. Od tada su prošle razne vlasti u Herceg Novom, mnogi su se deklarativno slagali da se svecu koji se rodio u našem gradu treba podići spomenik, ali kad god je trebalo to realizovati ispriječilo se ‘nešto’ ”, kaže za Monitor, bivši odbornik Liberalne partije (LP) u SO Herceg Novi, konzervator i restaurator hercegnovskog Muzeja i galerije Goran Skrobanović. Skrobanović je podnosilac inicijative da se napravi spomen-ploča na kući Mandića.
Na zasjedanju SO Herceg Novi u oktobru 2013. godine lokalni parlament usvojio je Odluku o spomenicima, kojom se definiše postavljanje spomen-ploče na rodnoj kući svetog Leopolda Mandića, spomenika kralju Tvrtku I Kotromaniću koji je navodno napravio Herceg Novi i popu Savu Nakićenoviću, najznačajnijem hroničaru hercegnovskog kraja. Mnogi su tada postavljali pitanje, zašto jednom svecu samo spomen-ploča, a neki išli i dalje, da je cijela priča oko izglasavanja odluke o postavljanju spomen-obilježja katoličkom svecu morala biti upakovana sa spomenicima ličnostima koje odgovaraju pravoslavnoj populaciji, da bi uopšte mogla proći prethodni saziv hercegnovske skupštine.
Nadležni su to negirali, ali je njih negiralo vrijeme. Spomenik kralju Tvrtku postavljen je za Dan opštine 28. oktobar 2013. godine, dok je spomenik popu Savu Nakićenoviću završen i nalazi se u crkvi u Kutima kod Zelenike u hercegnovskoj opštini, gdje čeka saglasnost porodice i crkvenog odbora da bude postavljen. Ni spomen-ploča, a kamoli nešto više svetom Leopoldu.
Čak je u međuvremenu na Toploj u blizini crkve Sv. Spasa postavljen i spomenik grofu Savu Vladisaviću iako je odluka o njegovom postavljanju povučena sa dnevnog reda zasjedanja hercegnovske skupštine u decembru 2013. godine. Međutim, bez obzira što su u međuvremenu realizovani svi ti projekti, bivši načelnik Sekretarijata za društvene djelatnosti Vladimir Žutković, u čijoj nadležnosti je u prethodnom sazivu i bilo predlaganje odluka o spomen-obilježjima, tvrdi da do postavljanja spomen-ploče svetom Leopoldu nije došlo isključivo zbog administrativnih problema:
,,Obilježje Leopoldu Mandiću nije postavljeno samo zbog toga što je kuća u kojoj se rodio, privatno vlasništvo i mi nismo mogli na privatnu imovinu staviti spomen-ploču”, kaže Žutković i dodaje da je cijelu proceduru onemogućila i činjenica da je rad prošlog saziva lokalnog parlamenta bio blokiran nekoliko mjeseci tokom 2014. godine. ,,Svakako smatram da je jako bitno postaviti to obilježje jer je riječ o nevjerovatnoj prilici za razvoj vjerskog turizma”, kaže Žutković za naš list.
Odluka o postavljanju spomen-obilježja donesena je u oktobru 2013. godine, a problemi u radu lokalnog parlamenta počeli su u drugom kvartalu prošle godine kada je tada vladajuća koalicija na čelu sa SNP-om, zbog nemogućnosti dogovora oko mjesta predsjednika Opštine, doživjela rascjep. Sada u Herceg Novom skupštinsku većinu čine DPS i građanska lista Izbor, koji su obećavali da će završiti sve što prethodna vlast nije i da će gradu vratiti staru svjetlost i renome nekadašnjeg turističkog centra. Upravo u korist turizma je vrlo značajno iskoristi stvari poput činjenice da se u Herceg Novom rodio neko kome se milioni ljudi širom svijeta klanjaju.
,,To je neprocjenjiva mogućnost za razvoj turizma. To su stvari koje su svuda u svijetu prepoznate kao sjajna turistička ponuda. Da ne govorimo o činjenici koliko je to kulturno-istorijski značajna činjenica”, kazao je za Monitor, vlasnik poznate hercegnovske turističke agencije Gorbis Goran Čolović
Predsjednik Opštine Nikola Nikša Gojković (Izbor), nije želio da odgovori na pitanje o postavljanju spomen-ploče Svetom Leopoldu i spomeniku popu Savu Nakićenoviću, iako smo mu pitanje uputili i SMS-om i preko PR službe kabineta. S druge strane, sadašnji potpredsjednik Opštine Dragan Janković, koji je u prethodnom sazivu skupštine bio odbornik DPS-a, kaže da je njegova partija i dalje stava da se spomen- obilježje Svetom Leopoldu mora napraviti.
,,I u prethodnom sazivu smo zastupali takav stav i glasali za tu odluku, pa tako i danas stojim iza toga i siguran sam da će se to uskoro i riješiti. Smatram da je to trebalo mnogo, mnogo ranije uraditi i da se nije smjelo čekati ovoliko”, kaže Janković za Monitor. On dalje navodi da je vjerovatno potrebno opet odraditi uobičajeni postupak skupštinske procedure koja donosi odluku o spomen obilježjima.
Nova vlast u Herceg Novom navodno planira ne samo postavljanje spomen-ploče na rodnoj kući već i izgradnju biste.
Bez obzira, Skrobanović i dalje smatra da je riječ samo o deklarativnim istupima i da ne postoji stvarna politička volja da se spomenik katoličkom svecu izgradi u Herceg Novom
,,Ako malo dublje uđemo u srž problema vidjećemo da u Herceg Novom, osim onoga što nisu mogli srušiti, a to su tvrđave koje su razni osvajači pravili, danas nema traga da su ovdje boravili Turci, Španci, Mlečani, Francuzi, Austrijanci. Sa zidina su poskidani svi kameni grbovi, natpisi, kao da će se istorija zaboraviti ako uklonimo mletački grb. Za sto godina, kada nas ne bude, a na njihovu žalost Sv. Leopolda će biti, neko će reći da je to istorija. Nikada Herceg Novi neće izaći iz tužnih devedesetih. Na moju žalost ni Crna Gora ”, zaključuje Skrobanović.
Podatak iz života Svetog Leopolda govori mnogo. Za vrijeme Prvog svjetskog rata, vlada Italije je naredila da svi državljani Austrougarske, koji žive u pograničnom dijelu Italije prihvate italijansko državljanstvo. Sveti Leopold je odbio da uzme italijansko državljanstvo uz obrazloženje: ,,Kao i moji preci Bokelji, ja ću ostati građanin svijeta”.
Ne ide uz devedesete.
Nebojša MANDIĆ