Opština Herceg Novi pokrenula je raskid Ugovora sa turskim konzorcijuma Mas Gintaš zaduženim za izgradnju Postrojenja za preradu otpadnih voda (PPOV), saznaje Monitor iz više pouzdanih izvora bliskih lokalnoj upravi i pomenutoj turskoj firmi.
,,Raskid Ugovora još nije zvanično potpisan, čeka se da se nadležni u Opštini vrate sa službenog puta i vidi da li će se prihvatiti ponuđeni aneks”, potvrđeno je za naš list od više izvora.
Kako nezvanično saznajemo, PPOV nekoliko dana i nije radio jer su Turci povukli svoje radnike pa je za to vrijeme neprerađena kanalizacija išla direktno u more. Radnici hercegnovskog Vodovoda su u srijedu, 6. decembra, uspjeli da prespoje neke djelove u postrojenju i obezbijede njegovo minimalno funkcionisanje.
,,Sistem je proradio nakon pet dana zastoja tokom kojih su sve fekalne vode bile puštene u more”, kaže dobro upućeni Monitorov izvor.
Zvanično opravdanje za raskid ugovora je nelikvidnost firme Mas Gintaš, a inicijativa je uslijedila na pritisak njemačko-crnogorske firme Dahlem, koja je na kompletnom Projektu izgradnje kanalizaciono-vodovodne infrastrukture sa fabrikom za preradu otpadnih voda u opštini Herceg Novi postavljena kao nadzorni organ ispred KFW banke, kod koje su se Opština i Vlada kreditno zadužile još na jesen 2012. godine kada su cijeli projekat pompezno najavljivali. ,,Prvu lopatu” kojom su označili početak radova, držali su tada bivši premijer Igor Lukšić i bivši predsjednik Opštine, Dejan Mandić.
,,Dahlem je spremio raskid ugovora sa turskim izvodjačem Mas Gintaš za PPOV, jer ovi nisu obezbijedili 880.000 eura bankovne garancije za nastavak radova. I to je bila nužna mjera. Kakve će to posljedice imati vidjećemo, jer Turci mogu sve da zatvore”, kaže Monitorov dobro upućeni izvor.
Hercegnovski projekat kanalizaciono-vodovodne infrastrukture sa fabrikom za preradu otpadnih voda tako ulazi u novu fazu nedoumica, jer je sada, nakon više od tri godine kašnjenja u njegovoj realizaciji, pitanje kako će se uopšte dalje nastaviti.
Posao oko izgradnje kanalizacione infrastrukture povjeren je firmi Ćeltikćoglu, dok je kompanija Mas Gintaš bila zadužena za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda.
,,Svi građevinski radovi na kanalizacionom kolektoru biće završeni i pušteni u funkciju do kraja godine”, ponovljeno je iz Opštine u oktobru ove godine i niko nije kao upitno pominjao funkcionisanje i završetak radova na Postrojenju.
Sa kompanijom Ćelitćoglu je zbog kašnjenja radova jednom već bio raskinut ugovor, od strane prethodne lokalne vlasti koju su činili DPS i Izbor. No, poslije uključivanja Vlade i Ambasade Turske, saradnja je nastavljena. Problemi su se ponovili i ovoga ljeta kada je izvođač radova uklonio nekoliko postavljenih pumpi zbog navodno neisplaćenih dugovanja od strane Opštine, ali je i taj problem prevaziđen i vraćene sve pumpe.
,,Preostalo je još 13 odsto svih radova na projektu, nakon čega će uslijediti usklađivanje sistema i uočavanje nedostataka. Sve što je obaveza Opštine do sada je plaćeno. Sredstva su uplaćena KFW banci i sa tog računa biće plaćeno izvođaču, kompaniji Ćeltikćoglu”, poručeno je u oktobru iz Opštine Herceg Novi.
U junu ove godine Olivera Doklestić, direktorica hercegnovskog Vodovoda upozorila je u junu ove godine da se taj projekat ne vodi kako treba.
,,Želim da skrenem pažnju da su građevinski inženjeri u Herceg Novome ukazivali aktuelnim vlastima, kako u Opštini, tako i u državi, KFW banci i Vodacomu da se projekat izgradnje kanalizacije ne vodi kako treba. Uz podršku Inžinjerske komore CG organizovana su dva okrugla stola, 2011. i 2013. godine, a koji su skrenuli pažnju na nadolazeće probleme, kako sa kolektorom i objektima na njemu, tako i sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama. Ukazivali smo na nedovoljno razrađene studije, prethodne dokumente, kamuflirane procjene uticaja na životnu sredinu, zbrzane procedure, izabrane tzv. nadzorne organe, koji nisu bili ni vođeni ni dorasli ovakvo kompleksonom projektu”, navela je ona u otvorenom pismu
Novo rukovodstvo Opštine Herceg Novi se obavezalo da će kada se završi Projekat, potegnuti pitanje odgovornosti zašto je došlo do tolikog kašnjenja ,,ne bježeći od odgovornosti bilo kog učesnika u tom projektu”.
Za sada sve propuste plaćaju građani.
Nebojša MANDIĆ