Povežite se sa nama

Izdvojeno

HAPŠENJE SAŠE ČAĐENOVIĆA: Specijalac u tužilaštvu

Objavljeno prije

na

Nakon hapšenja Čađenovića i optužbi da je kao specijalni tužilac služio kavačkom klanu, pitanje je ne samo kakva će biti sudbina ove istrage, nego i hoće li obuhvatiti i druge „branitelje zakona“ u tuđoj službi, kako najavljuje tužilaštvo

 

Dugogodišnji zamjenik specijalnog tužioca Saša Čađenović, sa liisicama na rukama, u pratnji Specijalnog policijskog tima, izveden je s radnog mjesta krajem prošle sedmice. Nekoliko sati potom nagađalo se zašto je uhapšen i prebiralo po njegovoj kontroverznoj biografiji. Godinama su opozicija i civilni sektor ukazivali na sporna postupanja Čađenovića u slučajevima visoke korupcije. Od predmeta Carine, u čijem je fokusu bio bivši gradonačelnik Miomir Mugoša, preko afere Telekom, gdje je Čađenović propustio da optuži sestru predsjednika države Anu Đukanović, do slučaja državni udar koji se od 2016. vodi protiv članova Demokratskog fronta, a koji je sa mnogih adresa kvalifikovan kao montiran. Tužilaštvo je objelodanilo da ga kolege terete za ono što je činio, odnosno nije činio, nakon 2020. Tada je, tvrdi tužilaštvo, Čađenović postao član kavačkog klana sa ulogom da pomogne tom klanu da izbjegne hapšenja.

„Osumnjičenom se stavlja na teret da je u periodu od sredine 2020. do ove godine, postao pripadnik kriminalne organizacije ‘kavački klan’, sa ulogom i zadacima da kao specijalni tužilac u ovom tužilaštvu, a po uputstvima i naredbama organizatora, ne preduzima krivično gonjenje i ne pokreće krivične postupke protiv organizatora i članova kriminalne organizacije, da onemogućava da budu otkriveni kao izvršioci najtežih krivičnih djela i da, u situaciji kad su za to ispunjeni zakonski uslovi, ne predlaže da se pripadnicima organizacije koji su lišeni slobode odredi pritvor, što je prihvatio i izvršavo u više krivičnih predmeta, odnosno postupaka“, stoji u saopštenju SDT-a koje je potpisao tužilac portparol Vukas Radonjić.

Čađenović se tereti da je u četiri predmeta pomogao članovima i šefovima ovog kriminalnog klana da izbjegnu zatvor. Tužilaštvo je slučaj protiv Čađenovića izgradilo na osnovu „dokaza prikupljenih u izviđaju, a posebno razmatranjem pojedinih krivičnih predmeta na kojima je okrivljeni radio kao specijalni tužilac, ali i na osnovu kripotovane SKY ECC komunikacije između organizatora i pojedinih pripadnika kriminalne organizacije”.

Prema pisanju medija, istraga protiv Čađenovića pokrenuta je u maju ove godine, kada je sadašnji  glavni specijalni tužilac Vladimir Novović naredio da se preispita postupanje Čađenovića u predmetima organizovanog kriminala.

Okidač za istragu, navodno, bio je slučaj protiv visokog funkcionera Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića i policijskog funkcionera Ljuba Milovića, protiv kojih je tužilaštvo ranije podiglo optužnicu, a za koje je Europol utvrdio da su radili za kavački klan. Lazović je u pritvoru i za njegovo puštanje da se brani sa slobode odbrana nudi 6,2 miliona eura. Milović je u bjekstvu. U bjekstvu je i Radoje Zvicer, označen kao vođa kavačkog klana, takođe obuhvaćen istom optužnicom.

Podaci Europola, na osnovu kojih je novo tužilaštvo pokrenulo istragu protiv Lazovića, Milovića i Zvicera, bili su dostupni specijalnom tužilaštvu dok je na njegovom čelu bio Milivoje Katnić, i njegov zamjenik Čađenović, ali su ti predmeti arhivirani. Po dolasku na čelo SDT-a, Novović je tražio da se oni ponovo otvore, što je dovelo i do istrage protiv Čađenovića.

U sopštenju tužilaštva se navodi da Čađenović „svjesno i namjerno nije pokrenuo krivični postupak protiv R.Z, kao organizatora, i protiv P.L, Lj.M, R.Ž, N.S, S.K, M.V, R.M, R.P. i N.P, kao pripadnika kriminalne organizacije čiji je i sam član – za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, pranje novca, produženo krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, teško ubistvo i ubistvo u pokušaju, iako su mu za to lično dostavljeni dokazi od EUROPOL-a, već je predmet arhivirao, a iz spisa uklonio izvještaj EUROPOL-a, kako bi prikrio izvršenje krivičnog djela“.

Podaci Europola ukazuju da je Zvicer imao ogroman uticaj na aktivnosti crnogorske policije, preko Petra Lazovića i njegovog oca Zorana Lazovića, koji je do marta prošle godine bio šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Uprave policije, a do 2015. godine visoki funkcioner ANB, javnosti poznat, između ostalog, kao gost na svadbi označenog narko-bosa Safeta Kalića.

Mnogi izvori i ranije su ukazivali da kavački klan ima bliske veze sa crnogorskim bezbjednosnim službama. Taj klan nastao je nakon cijepanja kotorskog škaljarskog klana.

Uspon škaljarskog klana povezan je sa padom narko-kartela Darka Šarića. Nakon njegovog cijepanja 2014. godine, uslijedio je rat ovih kriminalnih grupa, koji je podijelio podzemlje u regionu i u čijim je sukobima stradalo preko 60 osoba.

„U ratu su strane zauzeli i pojedini pripadnici srpske i crnogorske policije, a veze klanova, pre svega kavačkog, vode i do političara”, navodi beogradski KRIK. Prema istraživanjima ove istraživačke beogradske mreže, kavčani u Beogradu sarađuju sa huliganskim grupama, čiji članovi navodno imaju kontakte i sa porodicom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Samo dva mjeseca nakon pada DPS-a, u oktobru 2020. godine, Dritan Abazović, u to vrijeme potpredsjednik tek formirane Vlade i koordinator bezbjednosnih službi, saopštio je da dobija upozorenja od kriminalnih klanova, ispostavilo se upravo – kavačkog. Abazović je i ovih dana iznio optužbe da Zoran Lazović, otac Petra Lazovića koji se tereti da je kao pripadnik ANB bio član kavačkog klana, navodno želi njegovu likvidaciju.

I prije 2020. godine, kada je Čađenović prema tužilaštvu postao član kavačkog klana, primjećivalo se da taj klan u odnosu na škaljarski ima privilegovanu poziciju kada su u pitanju istrage i hapšenja. Čađenović je u avgustu  2016. godine „zaboravio“ da Kotoraninu Igoru Božoviću odredi pritvor, zbog čega se jedan od šefova „kavačke“ organizacije nakon odslužene kazne domogao slobode uprkos brojnim optužbama SDT-a da je učestvovao u zločinima te kriminalne organizacije. Zbog te greške Čađenović nije odgovarao unutar tužilačke organizacije.

Tužilaštvo je najavilo da istraga u slučaju Čađenovića može biti proširena i na druga osobe. Pa i u one u Državnom tužilastvu i Uprave policije.

Predmet protiv Čađenovića vodi specijalni tužilac Miloš Šoškić. Na njegov zahtjev Čađenoviću je određen a potom i produžen pritvor zbog straha od bjekstva, te uticaja na svedoke. Privremeno je udaljen sa tužilačke funkcije.

Čađenović je negirao optužbe. Njegov branilac, advokat Lazar Aković, tvrdi da nema dovoljno dokaza da je Čađenović izvršio krivična djela koja mu se stavljaju na teret. „Dužan sam da ukažem, vezano za Sky aplikacije – nigdje, nikada niti u jednoj komunikaciji Saša Čađenović se nije pojavio, niti se pojavilo njegovo ime, da ga je neko od označenih pripadnika kriminalne organizacije ili organizator pomenuo. Stavljanje predloga da postoji opasnost da će se dati u bjekstvo ili da će uticati na svjedoke zaista smatram da ne stoji“, saopštio je Aković.

U odbranu Čađenovića javno je stao i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić. On je saopštio da mu bezrezervno vjeruje. Po Katniću riječ je o „nečijoj ujdurmi“, kako bi se Čađenović isključio iz predmeta pokušaja terorizma i drugih predmeta organizovanog kriminala. „Čađenović je kolateralna šteta, a cilj im je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić“.

O zajedničkom radu Katnića i Čađenovića u slučaju državni udar postoje brojne kontroverze. Postoje pokazatelji da se radilo o montiranom slučaju uperenom protiv političkih neistomišljenika tadašnjeg režima Mila Đukanovića (vidi box). U Đukanovićevo vrijeme tužilaštvo je, kao i ostale institucije, sa relevantnih međunarodnih adresa  označeno kao zarobljeno i pod političkom kontrolom.

Pitanje, svakako, jeste hoće li ova istraga stići i do drugih tužioca, pa i nekadašnjeg čelnika Milivoja Katnića. I dati odgovor na pitanje kome su sve služili pojedini tužioci, ali i funkcioneri i pripadnici drugih institucija koje su trebale biti u službi zakona i građana.

Valja se danas prisjetiti ocjene Forin Afersa o Crnoj Gori od prije par godina. Moizes Naim, autor te analize, Crnu Goru je tada svrstao u mafijaške države u kojoj su visoki vladini zvaničnici zapravo integralni igrači, ako ne i lideri kriminalnih preduzeća. U takvim državama nadzemlje je sraslo s podzemljem.

Treba to raspetljati. Novi specijalni tužilac i vrh tužilaštva pokazali su spremnost da se uhvate u koštac sa problemom. Za uspjeh je potrebno  ozdraviti ostatak sistema. Tek onda ćemo možda znati u kakvoj smo zemlji zaista živjeli.

 

Slučaj državni udar

Iako tužilaštvo Čađenovića tereti za ono što je činio nakon 2020. godine, brojne su sumnje na račun zamjenika specijalnog tužioca iznesene i ranije.

U slučaju državni udar, koje je specijalno tužilaštvo, odnosno Čađenović, vodilo od 2016. godine, u vrijeme Milivoja Katnića, pored brojnih javnih optužbi da se radi o montiranom slučaju, pa i da je jedan od ključnih svjedoka tužilaštva Saša Sinđelić lažno svjedočio po nalogu SDT-a, Čađenovićevo izuzeće iz slučaja odbrana optuženih članova Demokratskog fronta tražila je i na osnovu pisane izjave Tobija Kedmana, advokata Josefa Asada, takođe jednog od svjedoka tužilaštva protiv osumnjičenih u slučaju državni udar.

Kedman u toj izjavi, uz priložene dokaze, između ostalog i prepiske sa Čađenovićem, u kojoj se vidi da je zamjenik specijalnog tužioca Asadu slao pitanja i već pripremljene odgovore, tvrdi da je njegov klijent primoravan da lažno svjedoči u slučaju državni udar od strane SDT-a. U dokumentaciji koju je Kedman poslao, detaljno se opisuju svi njegovi kontakti i susreti sa Čađenovićem, Milivojem Katnićem, te bivšim ministrom pravde Zoranom Pažinom povodom slučaja državni udar.

Čađenović je tvrdio da se radi o drugom slučaju koji nema veze sa državnim udarom, iako se iz izjave Asadovog advokata jasno vidi da se radi o pokušaju da se optuže lideri DF-a u vezi sa navodnim događajima 2016. u vrijeme parlamentarnih izbora.

Konačno, aktuelna v.d državna tužiteljica Maja Jovanović odbacila je zahtjev za njegovim izuzećem kao neosnovan..

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

VLADA, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo