Povežite se sa nama

Izdvojeno

HAPŠENJE RADA MILOŠEVIĆA: Fino ih popališe

Objavljeno prije

na

Priča o nestalom kamionu švercovanih cigareta ima dva kolosjeka. Jedan je konkretna odgovornost, a drugi politička priča ove afere. Osim što je jasno da se slučaj koristi u političke svrhe zarad skupljanja poena, potrebno je utvrditi i ko su, ako ih ima, politički pokrovitelji slučaja.  Za to vrijeme, oni koji su decenijama gledali kako cvjeta šverc cigareta pod Đukanovićem, mogli bi, ako ništa i o tome – da tvitnu

 

Rade Milošević, donedavni direktor Uprave prihoda i carina (UPC), uhapšen je u okviru istrage o nestanku kamiona sa milionski vrijednim cigaretama koje su vlasti oduzele i trebale spaliti. Prema objašnjenju Specijalnog tužilaštva, Milošević se sumnjiči da je ,,učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije”.

Nakon što su se pred kamerama jesenas visoki funkcioneri Vlade, iz redova URA-e,  premijer Dritan Abazović, ministar policije Filip Adžić i Milošević kao šef Uprave prihoda,  snimali kako pale konfiskovane cigarete, hvaleći se pred kamerama kako je šverc cigareta klinički mrtav, jedan od dva kamiona cigareta koje je trebalo spaliti – nestao je. Kad i kako, utvrđuje tužilaštvo. Danima nakon paljenja cigareta, niko nije pominjao sporni kamion, sve dok nije pokrenuta istraga tužilaštva, a kamion otkriven  nedaleko od Podgorice. Osim istrage, trebalo bi napraviti i filmski scenario o tome kako su nadležni uspjeli od dva kamiona cigareta da izgube jedan. Malo je Živko Nikolić.

Specijalno tužilaštvo je 5. oktobra ove godine, uhapsilo zbog tog slučaja načelnika Odjeljenja za sprečavanje krijumčarenja u UPC Željka Ivanovića i članove Komisije za uništavanje oduzetih cigareta Radivoja Vujačića, Mihaila Saveljića i Nebojšu Adamovića, tereteći ih za stvaranje kriminalne organizacije i primanje mita. Privođen je i oslobođen  predsjednik Komisije za uništavanje oduzetih cigareta Elvir Adrović. Istraga se vodi  protiv šefa mobilnog tima za suzbijanje krijumčarenja UPC Milutina Pejovića, kao  i vozača ukradenog kamiona  Dalibora Brnovića.

Milošević je tada saslušan u Specijalnom tužilaštvu. Tamo je satima pojašnjavao kako je u Upravi prihoda i carina tekao postupak čuvanja i spaljivanja oduzetih cigareta iz Slobodne zone Luke Bar. Nije imao objašnjenje gdje su i kako nestali paketi vrijedni gotovo milion eura.

Iz SDT-a tvrde da u pećima nije spaljen broj cigareta popisan u dokumentima Uprave prihoda i carina, već da je dio oduzetih paketa završio u krijumčarskom lancu.

Nekoliko dana potom, pod pritiskom javnosti ali i šefa Vlade i partije kojoj pripada, Milošević je podnio ostavku, iz ,,moralnih razloga”, kako je saopštio. Krivicu za učešće u ovom poslu na bilo koji način, negirao je: ,,U potpunosti vjerujem u svoju nevinost, u smislu zakonitog postupanja u vezi sa svim“.

Tužilaštvo očito misli drugačije. Za sada, nema zvaničnih detalja šta se Miloševiću stavlja na teret. Objavljeno je tek da mu pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja pretresaju stan, te da će u četvrtak, nakon što ovaj broj Monitora pođe u štampu, biti saslušan u tužilaštvu.

Nakon hapšenja Miloševića, oglasio se ministar policije, Miloševićev partijski kolega Filip Adžić.

,,Dok ne sazrimo kao društvo i ne izgradimo institucije, očišćene od kriminalnog uticaja i lišene korupcije, svako neselektivno postupanje će se karakterisati kao slabost, a zapravo je snaga i ideal kojem težimo. Gradimo snažnu državu. Zakon jednak za sve i tačka”, napisao je Adžić na Tviteru.  Premijer  Abazović se povodom hapšenja Miloševića nije oglašavao.

Hitro je reagovao Raško Konjević,  bivši ministar odbrane u Abazovićevoj Vladi i bivši koordinator bezbjednosnog sektora, smijenjen upravo u vrijeme ove afere. „Sumnja se da je Rade Milošević formirao kriminalnu organizaciju za šverc cigara. Ne mogu da vjerujem. Nije valjda to Dritanu i Filipu radio iza leđa. Zajedno su palili te cigarete. A sad samo Rade ‘kriv’. Ruka pravde kao bumerang. Ni po babu, ni po stričevima”, napisao je Konjević na Tviteru.

Konjević dolazi iz Socijaldemokratske partije, koja je prije nekoliko mjeseci podržala izglasavanje nepovjerenja Abazovićevoj Vladi  nakon što je to inicirala Demokratska partija socijalista zbog potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC-om. U vrijeme afere  međusobno su se optuživali za učešće u švercu. Abazović je,  dok su ga iz SDP-a i DPS-a prozivali zbog nestalog kamiona cigareta,  tvrdio da su Konjević i poslanik DPS-a Predrag Bošković „ljudi koji pružaju političku zaštitu miljeu koji se bavi švercom cigareta“. U vrijeme DPS-a, poznato je, Crna Gora postala je svjetski poznata po švercu cigareta, a nakon što su predsjednik tadašnje Vlade, sada države, te neki njegovi ministri i saradnici, završili na italijanskoj optužnici za šverc cigareta.

Takođe, Abazović je tada,  optužio  političke oponente da koriste Agenciju za nacionalnu bezbjednost radi njegove diskreditacije. On je saopštio  da je čudesni   nestanak kamiona ,,namještaljka” Kako bi se on kriminalizovao. Ubrzo je smijenio svježe postavljenog direktora ANB-a Sava Kenteru, u čiju su zaštitu stali ministri SDP-a.

I Milošević je nakon što je u oktobru podnio ostavku zbog slučaja nestalog kamiona saopštio da ,,je sve ovo hajka da se uništi Abazović i Vlada”.  Optužio je tadašnjeg direktora ANB-a  i pripadnika te agencije Draga Spičanovića da stoje iza pokušaja njegove diskreditacije i diskreditacije Abazovića.

Priča o nestalom kamionu švercovanih cigareta ima dva kolosjeka. Jedan je konkretna istraga, a drugi politička priča ove afere. Osim što je jasno da se slučaj koristi u političke svrhe zarad skupljanja političkih poena, potrebno je utvrditi i ko su, ako ih ima, politički pokrovitelji slučaja.  Šverc cigareta uvijek ima i  političke pokrovitelje i pipke u državi.

Crna Gora ni nakon pada Demokratske partije socijalista, nije stigla do demontiranja trodecenijskog Đukanovićevog sistema. Taj je sistem živ  u djelovima bezbjednosnih službi, ali i drugih institucija, koje su decenijama služile vrhu države, okarakterisane kao ,,mafijaška”. Zato je neophodno ispitati kako danas ti djelovi funkcionišu i vezu sa švercom cigareta koji se očito nastavlja.

Istovremeno, činjenica da je nakon pada DPS-a, urađeno više nego ikad, makar što se tiče brojki zaplijenjenih cigareta, ali ne i hapšenja organizatora šverca, ne može abolirati ni Rada Miloševića, ni bilo koga drugog od konkretne istrage.

Milošević je prije ove afere dospio u fokus javnosti zbog kontakata sa Sofijom Bulatović koja se u nekim bezbjednosnim dokumentima označava članicom kriminalne grupe Leona i Viktora Drešaja, koja se bavi švercom cigareta. Abazović je tada saopštio da je upozorio Miloševića na sporni kontakt. Dok nije u medijima objavljena fotografija Miloševića i Bulatovićeve, ta tema nije bila na dnevnom redu vlasti. Milošević je saopštio da se radi o starom poznanstvu, te da nije znao da se ona vodi kao članica kriminalne grupe, i da je 2018. radila kao pripravnica u MUP-u. To joj u zemlji koja je označena kao duboko kriminalizovana, i nije neki alibi.

U vrijeme dok je bio državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, tadašnji ministar policije Sergej Sekulović, tražio je da se poslovi Miloševića iz domena kontrole Uprave policije, preusmjere na njega. Preciznije uzeo ih je iz Miloševićevih ruku. Zašto, odgovor javnost nije dobila.

Iz Demokratskog fronta svojevremeno su optužili Miloševića da je na nikšićku listu doveo Draga Đurovića, koji je u međuvremenu postao simbol političke korupcije. I razlog zbog kog 2012. tadašnja opozicija nije u Nikšiću uspjela da smijeni DPS.

Iza Miloševića stoje dobri rezultati u vrijeme prelazne Vlade, kada se našao na čelu Zavoda za zapošljavanje. Tada su ga neki mediji optuživali da je imao maloljetnički kriminalni dosije. Milošević je na sudu opovrgnuo te optužbe i dobio nadoknadu zbog klevete.

Na tužilaštvu je da istragu dovede do kraja. Na pravosuđu je da utvrdi odgovornost svih, pa i političkih pokrovitelja ove priče. Oni koji su decenijama gledali kako cvjeta organizovani kriminal pod Đukanovićem, mogli bi, ako ništa i o tome – da tvitnu.

Milena PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

„Prije svega, valja istaći, da se osuđujuća presuda ne temelji samo na prvom iskazu optuženog K. A. Glavni dokazi koji upućuju na optuženog K. A. kao izvršioca predmetnog krivičnog djela, jesu i iskaz svjedoka – oštećene H. J. … Svjedok Z. M. potvrdio je navode oštećene, kazavši da je radio u prodavnici gdje je utrčala oštećena uplakana i tražila od njega da je sakrije kazavši mu ‘da se D. ružno ponašao prema njoj”, misleći na optuženog…a bio je u stanju da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima, što je utvrđeno iz nalaza i mišljenja sudskog vještaka – psihijatra K.G., a svoju upornost i želju da dovrši predmetno djelo ukazao je i svojim ponašanjem nakon napuštanja vodenice i dolaskom u B., ponovo je oštećenu, mimo njene volje uzeo u naručje i nosio prema napuštenoj kući, kada je oštećena pozvala majku telefonom, pa kada je optuženi to shvatio spustio je oštećenu, što je ona iskoristila i trčeći se udaljila od njega, o čemu je takođe uvjerljivo u svom iskazu o svemu tome kazala H. J. i upravo utrčavanjem u prodavnicu kod svjedoka Z. M. Zahtijevanje od njega da je sakrije u stvari je bilo bjekstvo oštećene u cilju sprječavanja optuženog da ne dovrši započeto krivično djelo“, piše u obrazloženju sudija Apelacionog suda koje su potvrdile petogodišnju robiju odbjeglom silovatelju.

Prema nezvaničnim informacijama iz policije odbjegli Bjelopoljac je naoružan i opasan po okolinu. Navodno  posjeduje oružje, što je lično saopštio pripadnicima policije koju su uspjeli da, nakon što je slučaj prijavljen, stupe u kontakt sa njim. To je ujedno i razlog zbog čega mještani bjelopoljskih sela žive u strahu o čemu pišu i po društvenim mrežama.

S druge strane Uprava policije nastavlja da ćuti i ne odgovara šta su preduzeli kako bi odbjegli Bjelopoljac bio uhapšen. Nema odgovora ni da li je tačno da bježi naoružan i da li je opravdan strah građana koji brinu za bezbjednost djece.

Prema javno dostupnom izvještajima Ministarstva unutrašnjih poslova, maloljetnici su tokom 2021,2022. i 2023  bili žrtve u skoro 80 slučajeva seksulanih prestupa, a broj tih krivičih djela se povećava iz godine u godinu.

Prema dostupnom izvještaju za 2021.godinu registrovano je 36 krivičnih djela protiv polne slobode, što već tada je ukazivalo na povećanje u odnosu na uporedni period od 33,3 posto.

„Od čega: 8 kd silovanje što je smanjenje od 11,1% u odnosu na uporednu godinu. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 8 kd obljuba sa djetetom, 16 kd nedozvoljena polna radnja; 4 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 8 krivičnih djela, od kojih je 7 kd rasvijetljeno – za sada je ostalo nerasvijetljeno 1 kd dječja pornografija, što čini procenat rasvijetljenosti 87,5%. Krivična djela prijavljena su nadležnim tužiocima sa 29 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 29 lica, među kojima 11 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela je 35 lica, od kojih 24 maloljetna“, piše u izvještaju

Godinu kasnije broj krivičnih djela se povećao pa je registrovano 40 krivičnih djela protiv polne slobode, dok se broj kričnih djela „silovanje“ povećao za čak 100 posto.

„Ukazuje na povećanje u odnosu na uporedni period od 11%, od čega: 16 kd silovanje, od kojih jedno u produženom trajanju, što je povećanje od 100% u odnosu na uporednu godinu, i 1 kd silovanje u pokušaju. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 1 kd obljuba sa djetetom – u produženom trajanju, 14 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih dva u vezi sa obljubom sa djetetom; 8 kd dječja pornografija. Nepoznati izvršioci počinili su 10 krivičnih djela i sva su rasvijetljena. Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 35 krivičnih prijava, kojima je obuhvaćeno 39 lica, sve muškog pola, među kojima 12 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 39 lica, od kojih 36 ženskog pola, među kojima 23 maloljetna lica, navodi se u dostupnom izvještaju.

Godinu kasnije, prema izbješaju ua 2023.godinu, opet se bilježi povećanje ovih krivičnih djela.

„Tokom 2023.godine registrovana su 54 krivična djela protiv polne slobode, čime je obim kriminala u ovoj oblasti u odnosu na uporedni period povećan za 35 posto. Evidentirano je 15 kd silovanje, što je smanjenje od 6,2% u odnosu na uporednu godinu, od kojih 3 kd po NN izvršiocu i sva tri su naknadno rasvijetljena. Među ostalim seksualnim deliktima evidentirano je i: 7 kd obljuba sa djetetom, 18 kd nedozvoljena polna radnja, od kojih 1 u produženom trajanju; 1 kd posredovanje u vršenju prostitucije; 11 kd dječja pornografija; 1 kd navođenje maloljetnog lica da prisustvuje vršenju kd protiv polne slobode; 1 kd mamljenje djeteta u cilju vršenja kd protiv polne slobode. Nepoznati izvršioci počinili su 11 krivičnih djela od kojih je 9 rasvijetljeno Krivična djela protiv polne slobode procesuirana su nadležnim tužiocima sa 50 krivičnih prijava, kojima su obuhvaćena 52 lica, sve muškog pola, među kojima 9 lica koja su i ranije procesuirana zbog vršenja krivičnih djela. Žrtve vršenja ovih krivičnih djela su 49 lica, od kojih je 48 ženskog pola, među kojima 25 maloljetnih lica“, navodi se u izvještaju.

Koliko je slučajeva zabilježeno tokom prošle godine nije poznato.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KONGRES, REFORMA DPS-A  I DRUGE BAJKE: Višestruki povratnik

Objavljeno prije

na

Objavio:

Đukanovićev izbor za počasnog predsjednika DPS potvrđuje ono što  znamo. DPS se nije reformisao, niti će uskoro. Ovo društvo ostaje rascijepljeno između vlasti koja je nastavila da masovno primjenjuje Đukanovićeve prakse, a njen dio da  slavi susjednog autokratu, i opozicije u  sve čvršćem Đukanovićevom zagrljaju. Koliko Đukanović bude rastao rašće i Vučićeva Crna Gora. To nije koalicija, već mnogo više. Hemija. Skoro  sudbina

 

 

„Učinili ste mi veliku čast”, počeo je obraćanje bivši višedecenijski vođa DPS-a i Crne Gore, Milo Đukanović, na desetom Kongresu te stranke, održanom u nedjelju 16. februara, nakon što je izabran za počasnog predsjednika te partije. Nije bilo iznenađenih što je Đukanović dobio partijsku titulu, jer  je novo rukovostvo DPS –a  dvije sedmice uoči  Kongresa saopštilo da će vođa biti predložen za tu poziciju.  Ko je pažljivo pratio, bilo je i drugih znakova pored puta.

“To ne razumijem kao poštovanje samo prema meni. To razumijem i kao poštovanje prema učincima političke generacije sa kojom sam sarađivao i kojoj pripadam, generacije sa kojom sam nastojao, a vjerujem u značajnoj mjeri i uspio da doprinesem vrijednim ostvarenjima naše partije i savremene Crne Gore”, nastavio je Đukanović, nabrajajući  svoje uspjehe (ulazak Crne Gore u NATO , otvaranje pregovora sa EU, 11 miliona investicija..) u gotovo identičnom redosledu kao njegov nasljednik, aktuelni lider DPS  Danijel Živković dok je na Kongresu obrazlagao izbor Đukanovića za počasnog predsjednika.  Živković je u svom govoru u nedjelju bio kritičan prema Zapadu, baš kao i Đukanović u nedavnom intervjuu za Al Džaziru, pa ponovo i na Kongresu. Živkovićev i Đukanovićev govor, potom okačeni na internet stranicu partije, svakako su zanimljivo štivo za stručnjake i vještake. Laički posmatrano, čini se da su napisani iz jedne glave.

Ni Đukanović ni Živković nijesu u svojim osvrtanjima na “istorijska dostignuća” prethodne političke generacije vidjeli nijednu grešku, osim, kako je to istakao Živković,  zanemarivanja standarda građana. Nijesu primijetili da je dobar dio Đukanovićeve političke generacije i onih koji su rukovodili institucijama Đukanovićevog sistema, završio u ZIKS-u i pred sudovima: bivša predsjednica Vrhovnog suda  Vesna Medenica, bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić, njegov zamjenik Saša Čađenović, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić,  vioski funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović,  policijski inspektori, junaci skaj prepiski – Ljubo Milović, Petar Lazović, Ivan Stamatović, Ilija Vasović.  Pa ministri Đukanovićevih vlada, Petar Ivanović, Milutin Simović, Predrag Bošković. Đukanovićev ekonomski guru Veselin Vukotić i menadžment iz Plantaža, Aleksandar Mijajlović, jedan od vlasnika Bemaxa….Podugačak je spisak. Da su mogli da prisustvuju Kongresu, rukovodstvo stranke moralo bi iznajmiti stadion.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo