Četiri i po godine nakon potpisivanja ugovora stoljeća o davanju pod zakup crnogorskog elitnog ljetovališta Sveti Stefan-Miločer singapurskoj kompaniji Aman resorts, zakupac traži promjenu uslova pod kojima će u narednom periodu gazdovati hotelima Sveti Stefan, Vila Miločer i Kraljičina plaža, restoranima, kafeima i plažama najvrednijeg turističkog kompleksa u Crnoj Gori. Prema saznanjima Monitora, izvršni direktor kompanije Adriatic properties d.o.o Budva, Theofanis Statis uputio je zahtjev Hotelskoj grupi Budvanska rivijera za umanjenje visine godišnje zakupnine za hotele Sveti Stefan i Vila Miločer za 2011. i 2012. godinu.
Za tekuću godinu traži se smanjenje cijene zakupa za 50 odsto, a za narednu, 2012. godinu nešto manje, 30 odsto od ugovorene cijene od 1,6 miliona eura godišnje koja je utvrđena za vrijeme trajanja rekonstrukcije ovih hotela.
Razlika do ugovorene sume na ime zakupa cijelog kompleksa od 1,9 miliona eura, odnosi se na zakup hotela Kraljičina plaža koju ubira vladino preduzeće HTP Miločer.
Direktor Theofanis traži od Budvanske rivijere i produženje zakupa koji je bio utvrđen na rok od 30 godina, ali nije naznačio na koji vremenski period.
Dakle, nepunih pet godina kasnije za Sveca se traže povoljniji uslovi zakupa od onih koji su bili predviđeni uslovima javnog nadmetanja utvrđenim od Vlade Crne Gore, odnosno Savjeta za privatizaciju, smanjenje cijene godišnje nadoknade i produženje vremenskog trajanja zakupa.
ZAKUPCI: Zanimljiva je geneza zakupa ekskluzivnog crnogorskog ljetovališta. U proteklih pet turističkih sezona od kako je uprava povjerena strancima, na Svecu se smjenjuju zakupci i događaji, padaju bankroti i šire se biznisi. Iznenađenjima nikad kraja.
Osnovni ugovor o zakupu, koji je krajem januara 2007. godine svečano parafiran u vili Gorica u Podgorici, potpisali su u ime zakupca predstavnici dvije kompanije, Aidway Inv.LTD s britanskih Djevičanskih ostrva i Aman resorts Management – BV, registrovane u Holandiji.
U ime Vlade Crne Gore, svoj potpis na ovu privatizaciju stavio je ministar turizma Predrag Nenezić, direktor Budvanske rivijere Vule Tomašević i direktor HTP Miločer Dragan Miković.
Godinu dana nakon potpisivanja ugovora, singapurski Aman je bankrotirao, što se odrazilo i na holandsku filijalu, pa u posao zakupa ulazi grčki brodovlasnik Viktor Restis i njegova Restis grupa nepoznate vlasničke strukture, dok Aman zadržava posao hotelskog operatera.
Za svog zastupnika na Svecu, Viktor Restis angažuje Petrosa Statisa, prvog čovjeka grupacije Restis za poslove u Crnoj Gori. Petros postavlja svog brata Theofanisa Statisa za čelnog čovjeka u ljetovalištu Sveti Stefan i Miločer.
Petros Statis ima razgranatu mrežu poslova u Crnoj Gori. Jedan je od 10 pojedinačno najvećih dioničara Luke Bar i jedan od osnivača grčke firme Balkan energy, vlasnika beranskog Rudnika uglja.
Suvlasnik je i prve grčke banke u Crnoj Gori, First financial bank, zatim zemljišnih parcela u Reževićima, Podgorici i Kolašinu, a od nedavno razvija biznis na elitnim crnogorskim plažama.
Preko firme Mont Voyage, Petros Statis gazduje većim dijelom istočne plaže na Svetom Stefanu, od vlasnika hotela Avala u Budvi preuzeo je zakup plaže Ričardova glava u Budvi. Grupacija oko Statisa kupila je nedavno zaleđe plaže Oblatno u Tivtu od trojice prethodnih vlasnika među kojim je bio i bivši ministar turizma Predrag Nenezić i preuzela zakup ovog popularnog kupališta u Boki.
DUGOVI: Dosadašnje iskustvo sa zakupcima Svetog Stefana pokazuje da kada Grci žele da izbjegnu odgovornost obično posegnu za ucjenama, prijete raskidom ugovora ili neotvaranjem hotela pred turističku sezonu.
Podsjetimo se događaja oko obezbjeđenja garancija za dobijanje kredita od 37 miliona eura od Evropske banke za obnovu i razvoj, kada su obustavili plaćanje kirije ili storije oko bespravno podignutih zgrada u maslinjaku naselja, koje su na kraju legalizovane kao privremeni objekti.
Zahtjev za umanjenje iznosa godišnje zakupnine uslijedio je nakon što je uprava Budvanske rivijere u oštrijoj formi zatražila naplatu dugovanja na ime godišnje rente za hotele Sveti Stefan i Miločer za 2011. godinu i neizmirenog poreza na nepokretnosti, duga u ukupnom iznosu od blizu 800.000 eura.
U dopisu Budvanske rivijere, upućenom Theofanisu Statisu, zatraženo je izmirenje dospjelih dugovanja u roku od osam dana uz upozorenje na moguće posljedice neizvršavanja te obaveze.
„U slučaju nepostupanja po ovoj našoj obavijesti bićemo prinuđeni da svoja prava iz Ugovora o zakupu, koji se odnose na hotele Sveti Stefan i Miločer ostvarujemo kod nadležnog suda.”
Ubrzo je uslijedio odgovor iz Adriatik propertiesa u kome se traži revizija obaveza po osnovu rente i smanjenje duga za oko 50 odsto. Zakupac podsjeća vlasnika hotela da je ugovorom predviđeno da se godišnja zakupnina revidira svake treće godine. Nabrojane su sve nedaće s kojima se zakupac suočio tokom rekonstrukcije hotela, od ometanja završetka radova na bloku 25 u Svetom Stefanu zbog radova mještana na obnovi crkve Aleksandra Nevskog, kašnjenja u pribavljanju građevinskih dozvola za radove na obnovi hotela pa do povećanja troškova izvedenih radova.
Zakupac naglašava kako je probijen inicijalni budžet za obnovu Sveca od 50 miliona eura i da je utrošeno približno 90 miliona za rekonstrukciju i opremanje poznatog hotela.
BETONIRANJE: Grci se u zvaničnom obraćanju upravi Budvanske rivijere žale i na nepostojanje urbanističkih planova za dio Miločera u kome se nalazi hotel Kraljičina plaža, zbog čega ne mogu početi radove na rekonstrukciji i dogradnji ovog hotela koji petu turističku sezonu zjapi prazan i napušten.
Plan betoniranja Miločera itekako postoji. Opština je donijela odluku o izradi urbanističkog projekta Hotelski kompleks Chedi – Kraljičina plaža krajem 2007. godine s rokom izrade od 105 dana. Zašto ni nakon četiri godine plan nije izašao na vidjelo, nije poznato.
Javnost je od samog početka bila zakinuta za informaciju o tajnom dijelu sporazuma o davanju u zakup Svetog Stefana koji se odnosio na davanje saglasnosti za gradnju novih objekata u ekskluzivnom prostoru parkova i maslinjaka Miločera i Svetog Stefana.
Apetiti grupe investitora, okupljene oko većinskog vlasnika Viktora Restisa, narasli su do te mjere, da je u zelenilu Miločera otvorena nova lokacija na kojoj je planirana gradnja niza vila namijenjenih posebnom režimu korišćenja! Kompleks vila, ogromna ružičasta fleka u projektu Chedi-Kraljičina plaža, u koji je novinar Monitora imao uvid, lociran je na dijelu miločerskog parka iznad lokalnog puta, na granici s naseljem Pržno.
Planirana rekonstrukcija i modernizacija hotela Kraljičina plaža na postojećoj lokaciji i u približno istim gabaritima, dobila je planom sasvim druge dimenzije. Uz hotel, koji će nakon obnove i dogradnje imati oko 40 komfornih soba, takozvanih chedi jedinica, veličine oko 60m2, i raznih pratećih sadržaja, investitor planira gradnju novog apartmanskog kompleksa.
Na zelenoj padini pored sadašnjeg hotela predviđena je gradnja oko 60 apartmana veličine od po 120 kvadrata, smještenih u nekoliko blokova, visine i do šest etaža, s brojnim dodatnim sadržajima, lokalima, garažama, bazenima…
Tolika ulaganja prema računici investitora imaju ekonomskog opravdanja samo uz produženi rok zakupa Miločera i Svetog Stefana i smanjenje godišnjih izdataka na ime rente. Koraci u tom pravcu preduzeti su a odgovorni u Budvanskoj rivijeri vrući krompir davanja posebnih povlastica privremenom vlasniku bisera Crnogorskog primorja pebacuju u ruke Vlade, Ministarstva održivog razvoja i turizma i Savjeta za privatizaciju, koji je dao saglasnost na tenderske uslove za iznajmljivanje Sveca 2007. godine.
Branka PLAMENAC