Povežite se sa nama

Izdvojeno

GRAFITI MRŽNJE PONOVO U BERANAMA: Ko igra opasnu igru?

Objavljeno prije

na

Pod okriljem mraka ispisane šovinističke poruke sa zidova, prošlonedjeljne  kao ni one iz avgusta, nijesu izazvale veću uznemirenost kod običnih građana Berana. Političari, zato, prebacuju krivicu s jedne na drugu stranu. A nadležni ćute

 

Ne možete vi da krečite koliko mi možemo da švrljamo. A može i obrnuto. Ne možete vi pisati, koliko mi možemo da krečimo. Tako nekako izgleda odavno započeta utakmica između N.N. autora šovinističkih grafita na napuštenoj zgradi aerokluba u Beranama i radnika opštinskih službi koji uredno idu za njima i kreče fasadu.

Ta zgrada je u vlasništvu države, a onako izdvojena i usamljena na aerodromu, u mraku, najpodesnija je za ispisivanje uvredljivih i prijetećih grafita. Po pravilu, uvijek pred neke važne događaje. Ovog puta, dan pred kongres DPS-a, na zgradi aerokluba osvanuli su grafiti na kojima piše: Kolji Šiptare, Živiš Arkane, Srebrenica, Oj, Pazaru, novi Vukovaru.

Poruke mržnje brzo su se proširile društevnim mrežama gdje se, uskoro, moglo  pročitati čak i to da grafiti uopšte nisu novi, već da se samo sprala boja kojom su ranije prekrečeni… Ko će, normalan, znati šta se sve dešava u toj ružnoj i opasnoj igri koja traje godinama?

Da osudi pisanje grafita, oglasila se Bošnjaška stranka. Oni smatrajući da tim porukama neko želi da zastraši Muslimane koji žive u Beranama. ,,Zastrašujuće poruke, od kojih se ledi krv u žilama, nažalost, ponovo su osvanule u Beranama. U 2021. godini mi i dalje svjedočimo monstruoznim radnjama, da neko priziva Srebrenicu, najveći genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Građanski koncept Crne Gore, koliko god bio poljuljan danas, ne smije dozvoliti da ovakve sramne radnje prođu bez adekvatne reakcije nadležnih organa”, naveli su oni u saopštenju.

Iz BS su pozvali lokalnu vlast u Beranama i Vladu Crne Gore da se aktivno uključe u cijeli slučaj, jasno ga osude i riješe, a počinioce sudski procesuiraju. ,,Moramo konstatovati da je ispisivanje grafita Srebrenica, kao i drugih grafita koji asociraju na ubijanje Bošnjaka i Albanaca dokaz da kao društvo još uvijek nismo spremni da se suočimo s prošlošću i da ima pojedinaca u čijim glavama još uvijek dominiraju bolesni porivi”, stoji u njihovom saopštenju. Ipak, iz BS poručuju da ih ni najnovije prijetnje neće uplašiti i da poruke mržnje ne smiju poremetiti prijateljske odnose koje oni gaje sa svojim komšijama drugih vjera i nacija.

Zauzeti kongresom, iz DPS-a se nisu oglašavali, ali su zato Socijaldemokrate poručile da ih zabrinjava relativizacija takvih pojava od strane rukovodstva Berana i pokušaji da se krivica za nepočinstvo prebaci na račun izmišljenog neprijatelja, ,,umjesto da se pogledaju u ogledalo”.

Po ko zna koji put svjedočimo svakovrsnim izazivanjima nacionalne i vjerske mržnje i netrpeljivosti na području Berana, saopštili su iz  Opštinskog odbora SD-a dodajući kako je to još jedan  atak na građansku, međunacionalnu i međukonfesionalnu harmoniju na tom prostoru. Na sceni su, tvrde, ,,istrajni pokušaji revitalizacije nacional-šovinističkih tendencija u Beranama, čija učestalost posljednjih mjeseci, izaziva veliku uznemirenost svakog dobronamjernog građanina”.

Od lokalnih vlasti slušamo potpuno drugačiju priču. Berane nije takvo kakvim ga žele predstaviti partije koje su iz vlasti otišle u opoziciju, smatra gradonačelnik Berana Dragoslav Šćekić (SNP) objašnjavajući da se radi o poznatom rukopisu još nepromijenjenih lokalnih struktura i saradnika ANB-a. On je, bez oklijevanja, osudio ispisivanje grafita mržnje u mjesnoj zajednici Dolac, ko god da je njihov autor.

,,Sa najdubljim prezirom i neodobravanjem doživljavamo širenje naručenih poruka mržnje koje dolaze iz dobro poznatih kuhinja DPS-a pred današnji kongres ove partije”, kazao je Šćekić. Prema njegovim riječima, ponovljen je isti scenario od 30. avgusta 2020. godine, pred parlamentarne izbore, kada su tokom noći ispisani uvredljivi grafiti u beranskim naseljima gdje pretežno žive sugrađani, komšije i prijatelji Bošnjaci i Muslimani.

,,I ovoga puta se radi o još jednom njihovom uzaludnom pokušaju izazivanja međunacionalnih tenzija, po već oprobanom scenariju iz 90-ih godina, ali im to Berane, kao što nije ni tada, neće ni sada dozvoliti. Ovakav potez je dokaz da su strukture tajnih službi i dalje pod kontrolom bivšeg režima”, navodi Šćekić, insistirajući da u Beranama nema mjesta za ekstremizam. ,,Ovaj sramni čin, usmjeren protiv dostojanstva svakog građanina, ni na koji način ne može ugroziti naše zajedništvo u Beranama, niti međunacionalno i vjersko poštovanje”.

Predsjednik Opštine Berane je pozvao nadležne organe da nalogodavci i počinioci ovog sramnog djela budu što prije pronađeni i procesuirani. ,,Budućnost je otvorena za ljude koji su za mir, stabilnost, napredak, razumijevanje i saradnju. Takvi su građani Berana“.

Da grafiti ispisani rukom (ne)poznatog autora u Beranama nisu slučajno osvanuli baš uoči kongresa DPS-a, vjeruju i zvaničnici Nove srpske demokratije iz tog  grada. Prema njihovom saopštenju, obnoć ispisani grafiti predstavljaju pokušaj pronalaska slamke spasa ,,te retrogradne organizacije koja pokušava da novim podjelama zadrži i homogenizuje pripadnike manjina u svojim redovima zbog nekakve opasnosti od velikosrpskog nacionalizma”. Iz Nove poručuju: ,,Srbi ovo sigurno nisu pisali jer smo mi narod koji najbolje zna šta znači diskriminacija, jer smo to na svojoj koži osjetili i ne želimo da se takve stvari u Crnoj Gori nikad više ponove bilo kom narodu ili pojedincu. Zato pozivamo policiju da radi svoj posao, otkrije počinioce i nalogodavce ovog nedjela, kao i sličnih aktivnosti ranije u Beranama, Pljevljima i drugim gradovima”.

U ime Demokrata CG, kao trećeg člana koalicije koja je na vlasti u Beranama, oglasio se predsjednik SO u tom gradu Novica Obradović. I on je osudio grafite sa neprimjerenim sadržajem. ,,Slično su pokušali i prije avgustovskih izbora,  šovinističkim grafitima na kojima smo prepoznali dobro poznat potpis tajnih službi da izazovu nemir i podjele, ali nije im uspjelo. Beranci su ih prozreli”, navodi Obradović.

,,Nemaju oni toliko ni farbe, ni sprejeva, koliko ljudi različitih nacija i vjera znaju da su u Crnoj Gori upućeni jedni na druge i da će uvijek biti”, smatra Obradović. I on je zahtijevao da policija preduzme hitne mjere na otkrivanju počinilaca, koji, kako kaže, pokušavaju da po nečijem nalogu naruše multietnički sklad. ,,Oni se moraju sankcionisati jer se ne smije dozvoliti nikome da, makar na trenutak, posumnja u održivost građanskog i multikulturalnog koncepta naše države”.

Za razliku od političkih predstavnika vlasti i opozicije, zvaničnici policije i tužilaštva nijesu se oglašavali. Zato nije poznato šta su, eventualno, preduzeli i da li su na tragu beranskim škrabačima mržnje.

U Beranama podsjećaju kako su se aktivisti lokalnih vlasti, nakon ljetošnjeg ispisivanja grafita mržnje u naseljima Hareme i Talum većinski nastanjenim stanovnicima islamske vjere, potrudili da dođu do snimaka sa mnogih kamera video nadzora u tim naseljima i proslijedili ih policiji. Prepoznali su i neke automobile i lica koja su, navodno, pravila šablone za grafite sa likovima četničkih vojvoda i komandanata. Odgovora institucija, do danas, nije bilo.

Ono što je čini se najbitnije, jeste to da grafiti, ni ovi skorašnji, kao ni oni u avgustu, nisu izazvali veću uznemirenost kod običnih građana Berana. Najčešći komentar koji se i tada i sada mogao čuti je da se radi o potuno anahronim postupcima, iz bilo kojih motiva da su grafiti mržnje pisani i iscrtavani.

          Tufik SOFTIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo