“Mi smo grupa građana koja je odlučila da digne glas protiv devastacije Borove šume u Ulcinju, jer su pluća našeg grada i zaštitni znak najljepšeg dijela jadranske obale. Ne možemo više da gledamo kako svakodnevno nestaju višedecenijski borovi i da ništa ne preduzimamo. Ne smijemo da dozvolimo da današnje generacije uništavaju ono što su stvorile generacije prije nas. Nemamo pravo na to”. Ovo su kazali u proglasu građanima Ulcinja ljubitelji prirode i civilni aktivisti.
Oni su formirali grupu na FB i sredinom mjeseca krenuli u akciju čišćenja i sadnje novih borova. Tom prilikom okupilo se sedamdesetak građana i rezultat je bio vrlo brzo vidljiv. Potpredsjednica Opštine Hadidža Đoni, koja je i sama decenijama bila istaknuta nevladina aktivistkinja, pohvalila je akciju građana. ,,Lokalne institucije vođene pozitivnom energijom građana, uradiće sve kako bi se Borova šuma očuvala i revitalizovala i ostala prepoznatljivi rekreativni centar u našoj opštini”, kazala je ona. Prema njezinim riječima, Borova šuma je za Ulcinj uvijek predstavljala šumsko šetalište u urbanim njedrima.
Osim što je oplemenila čitav prostor od bivšeg hotela Galeb i gotovo dva kilometra dalje prema Velikoj plaži, Borova šuma ima izraženu zdrastveno-rekreativnu i estetsko-dekorativnu funkciju.
Na tom prelijepom području nalazi se znamenita Ženska plaža sa svojim sumpornim izvorima, koji su pravi eliksir za nerotkinje.
Ljekari iz cijele ex-YU su preporučivali djeci koja su imala problema sa astmom da izjutra šetaju Borovom šumom i da grlo ispiraju morskom vodom. Zato je tu, već u osvit zore, tokom ljeta na stotine ljudi.
Ulcinjani posljednjih godina masovno šetaju u Borovoj šumi, a otvoreno je i niz prijatnih lokala i restorana. Boravak u takvom ambijentu jedan je od načina rješavanja nagomilanog stresa. Ali, da je cjelina eko-sistema dovedena u pitanje svjedočilo je sve manje vjeverica koje su se igrale po borovima, dok sa stablima koja se dnevno obrušavaju, nestaju i ptičja gnijezda.
Iz nevladine organizacije Zeleni korak uputili su pismo čelnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom u kojem ih pozivaju da utvrde kakvo je stanje u Borovoj šumi, jer je ona u njihovoj nadležnosti. ,,Stanje u Borovoj šumi je više nego alarmantno, naročito nakon posljednjeg nevremena. Potrebno je hitno preduzeti mjere da se stanje sanira i spriječi dalja devastacija”, upozorili su ulcinjski ekolozi.
No, osim lijepo uređenog parapetnog zida, iz te institucije ništa drugo nije preduzeto da se zaustavi devastacija Borove šume, iako se redovno, već 15 godina, poručuje da će se obaviti masovna sadnja novih borova.
U takvu akciju upustiće se sredinom narednog mjeseca NVO Forum MNE, koja je pozvala sve društveno odgovorne subjekte da doniraju drvo Ulcinju.
“Potrebno je 17,5 stabala po osobi za proizvodnju dovoljno kiseonika za preživljavanje, ali je potrebno 20 stabala po osobi da prečisti CO2 koji svaka osoba stvori”, navode iz te organizacije rezultate istraživanja koje je objavila NASA.
A u Borovoj šumi nalaze se, inače, i Ženska plaža, sa svojim čuvenim izvorima sumporne vode. Slava o njihovoj ljekovitosti odavno je prešla granice države, pa na hiljade žena tu bezbrižno uživaju od maja do oktobra.
Ruski naučnik Ščerbakov je ulcinjske izvore sumporne vode uporedio sa čuvenim Ahenskim izvorima u Njemačkoj. ,,Postojeći kapaciteti obližnjeg hotela Albatros mogli bi se lako adaptirati za ovu namjenu”, kaže dr Milan Rolović i dodaje da bi produktivnije bilo napraviti u Ulcinju centar za vantjelesnu oplodnju nego u nekim drugim opštinama u Crnoj Gori.
Da se ovi izvori trebaju mnogo bolje iskoristiti kako u medicinske tako i u turističke svrhe, uvjeren je i dugogodišnji direktor Doma zdravlja u Ulcinju, prim. dr Gani Karamanaga, koji je napisao nekoliko knjiga o liječenju prirodnim faktorima na ulcinjskoj rivijeri. ,,U konkretizaciju planova o zdravstveno-rekreativnom turizmu u Ulcinju najlakše možemo krenuti kroz realizaciju projekta liječenja ginekoloških bolesti”, tvrdi on.
Istraživanja su pokazala da je udisanje mješovite morske i sumporne vode veoma djelotvorno za dopunsko liječenje bronhijalne astme, hroničnih opstruktivnih bolesti i hroničnih i alergijskih bolesti disajnih organa. Prema dosadašnjim proučavanjima, utvrđeno je da u Crnoj Gori postoji 15 nalazišta mineralnih voda različitih hemijskih osobina. Od tri nalazišta na Crnogorskom primorju, jedno je u Igalu, a dva se nalaze u Ulcinju.
Na teritoriji Ulcinja su sredinom prošlog stoljeća pošumljavani i prostori u neposrednom zaleđu Velike plaže, te Bijela gora. Zato su aktivisti nevladinih organizacija počeli da čiste i pozivaju na revitalizaciju i tih područja, kao i krčenju puteva kroz maslinadu u Valdanosu, koji su zarasli u makiju i žbunje, jer su već 38 godina prepušteni nebrizi države.
,,Plašim se da će i Valdanos i te masline i ti zakrčeni putevi i staze morati da čekaju neko drugo vrijeme i neki drugi odnos da bi mogle da se revitalizuju. Ali, preživjeli su oni i mnogo veće okupatore nego što je sadašnja vlast koja ih drži u žici. To je tragedija, jer nikada žice nije bilo tokom dvije hiljade godina kroz maslinjak, sve dok nije došlo Ministarstvo odbrane. Siguran sam da će ove stare masline i to preživjeti”, kaže potpredsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić apeluje da se vlasnicima maslinjaka u Valdanosu ,,dozvoli plodouživanje na duži rok jer svaka eventualna investicija u toj uvali ne bi bila u Maslinadi nego na obali…Taj institut postoji još od Rimskog prava. Ono što se tada znalo, mi ne možemo da pretvorimo u život u 21. vijeku”, rekao je on dodajući da to nije u interesu samo nekog ko ima skrivene namjere i ko bi želio da neku maslinu raskrči.
,,Upravo odnosom prema maslinama i borovima mi potvrđujemo svoju tradiciju i urbani identitet ovog grada. Od toga zavisi i budućnost Ulcinja”, smatra Dželal Hodžić, dobitnik priznanja ,,ambasador životne sredine”.
Mustafa CANKA