Odnedavno pokraj podgoričkih rijeka mogu se vidjeti Eko patrole, koje čine volonteri koji su se preko Fejsbuka samoorganizovali da bi spriječili krivolov i nelegalno odlaganje smeća na vodama Podgorice. Dobrovoljci FB grupe, koja broji više od 750 članova, već četiri nedjelje obilaze i štite rijeke.
Sprečavanje krivolova i zaštita riječnih tokova je u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, ali kako ono ne radi svoj posao građani su riješili da se umiješaju u svoje živote.
,,Prije neko veče u donjem dijelu rijeke Morače, gdje dolazi i voda sa Skadarskog jezera, primijetili smo ljude koji love ribu agregatima. Da ne bismo rizikovali, jer su krivolovci možda i naoružani, pozvali smo policiju da nam asistira. Nijesmo uspjeli da ih uhvatimo, jer nemamo čamac, ali poslije toga noćima na toj lokaciji nije bilo krivolova”, kaže za Monitor Nikola Novović, predsjednik NVO Za vode Podgorice.
Podvodne puške, agregati, mreže, dinamit… To je oruđe koje godinama koriste krivolovci na Morači, Zeti, Cijevni, osokoljeni nebrigom nadležnih. Krivolov se zakonom tretira kao krivično djelo, uz prijetnju zatvora od šest mjeseci, ali krivolovci do sada nijesu imali razloga da o tome brinu. Zarada od krivolova nije mala.
Ekipa krivolovaca za noć, uz pomoć agregata ili mreža, može da ulovi od 30 do 50 kilograma ribe. Uglavnom je prodaju restoranima po cijeni i do 10 eura. Kada se nađe u ponudi restorana, ta riba dostiže cijenu i do 30 eura.
Dio sportskih ribolovaca, kojih u Podgorici ima od 1000 do 1500 (precizni podaci ne postoje), se okupio u NVO Za vode Podgorice. Smatraju da je posljednji trenutak da se nešto učini. Dodatno ih je ponukao i Javni oglas za ustupanje ribljeg fonda u ribolovnim vodama na korišćenje. Raspisalo ga je Ministarstvo poljoprivrede i njime nudi upravljanje fondom riba preduzetnicima, klubovima i organizacijama na period od tri godine.
U ovoj NVO smatraju da Ministarstvo namjerava da ovim oglasom, koji ističe početkom aprila, nastavi dosadašnju praksu nedomaćinskog gazdovanja vodama.
,,Aktuelni oglas o ‘ustupanju na korišćenje ribljeg fonda’ je samo još jedan, i to ozbiljan, korak nazad. Suštinski, napisan kako jeste, omogućuje da se loše upravljanje resursom nastavi”, navodi za Monitor Velibor Ivanović, iz NVO Za vode Podgorice.
Ova NVO, čiji su članovi i oformili Eko patrolu, nudi ruku saradnje Ministarstvu u zaštiti rijeka. Za sada bez uspjeha, jer na njihove uporne pozive za sastanak iz Ministarstva poljoprivrede niko ne odgovara.
U Ministarstvu poljoprivrede za Monitor kažu da je prema Zakonu o slatkovodnom ribarstvu korisnik ribljeg fonda dužan da organizuje čuvarsku službu. Kada su u pitanju ribolovne vode Podgorice, za to je nadležan SRK Podgorica. ,,Znači da bi do ustupanja voda potencijalno novom korisniku, u skladu sa oglasom, prodaju dozvola i čuvanje voda trebalo da vrši SRK Podgorica, pod uslovom da je ovaj SRK zaintresovan za navedeno”.
Deniz Frljučkić, iz Sektora za slatkovodno ribarstvo – Ministarstva poljoprivrede, za Monitor kaže: ,,Tokom priprema za Javni oglas, kontaktirali smo predstavnika Saveza Sportsko-ribolovnih organizacija Crne Gore da nam dostavi podatke o ribočuvarskim službama po gradovima. SRK Podgorica je 2013. godine imalo čuvarsku službu koja je brojila četiri plaćena ribočuvara i šest volontera, i izdavala dozvole za ribolov”.
Dozvola za ribolov, koju izdaje Sportski ribolovni klub Podgorica košta 35 eura. Zbog velikog nezadovoljstva ribolovaca, u NVO Za vode Podgorice kažu da ako ih i dalje budu ignorisali, pokrenuće akciju bojkota kupovine ribolovnih dozvola.
U Ministarstvu nemaju podatke o stanju ribočuvarske službe u ovoj godini. ,,Nadzor nad sprovođenjem odredbi Zakona vrše inspektori za slatkovodno ribarstvo. Kako sezona počinje 1. aprila, uz napomenu da lica koja se bave sportskim ribolovom mogu da love samo uz dozvolu, te ako SRK Podgorica više nema čuvarsku službu, onda inspektor treba da sankcioniše krivolov”, kaže Frljučkić.
O tome da na rijekama nema ni lovočuvara ni inspektora svjedoče članovi Eko patrole.
,,Duže od 20 dana smo danonoćno na terenu u akciji suzbijanja krivolova. Raduje podrška građana, posebno mještana koji žive uz vodotoke rijeka. Vjerujem da će ubrzo biti formirana profesionalna služba ribočuvara, jer smo trenutno izloženi ozbiljnim opasnostima u susretima sa organizovanim bandama krivolovaca koji noću ubijaju plemenitu ribu električnom strujom ili podvodnim puškama”, kaže za Monitor Ivan Rakočević, koordinator Eko patrole za rijeku Moraču.
Njegov kolega Besnik Gjokiq, koordinator Eko patrole za Cijevnu, kaže: ,,Mi, mještani sa područja oko rijeke Cijevne samoorganizovali smo se i počeli da čuvamo svoju rijeku od sveopšteg krivolova, koji se raširio posljednje dvije godine u velikim razmjerama. Vjerujem da će resorno ministarstvo kao i Glavni grad prepoznati u nama odgovorne partnere, i vrlo brzo organizovati i profesionalnu službu ribočuvara, u koju treba da uđu i naši članovi”.
Ni Ministarstvo ni Glavi grad za sada ne uzvraćaju na otvorenu ponudu za saradnju. Ministarstvo brine što do sada niko nije otkupio dokumentacija po Javnom oglasu za ustupanje ribljeg fonda na korišćenje, a ne znaju ni da li će se SRK Podgorica, koji je do sada gazdovao vodama, uopšte prijaviti na oglas.
U NVO Za vode Podgorice smatraju da je zbog toga što već godinama nema važećih ribolovnih osnova za rijeke Podgorice, Javni oglas za ustupanje ribljeg fonda nelegalan.
Frljučkić na to odgovara: ,,Ribolovna osnova sliva rijeke Morače je donešena 2004. Prema zakonu, važi šest godina. To znači da je istekla 2010. godine. Izrada ribolovnih osnova zavisi od dinamike rada naučne ustanove (PMF – Odsjek za biologiju) i dostupnih finansijskih sredstava. Prošle godine završena je Ribolovna osnova nikšićkih akumulacija i rijeke Zete. Ove godine Agrobudžetom je predviđena Ribolovna osnova rijeke Tare u Mojkovcu i Kolašinu, koja nije rađena od 1996. Precizan rok za izradu drugih ribolovnih osnova ne možemo jasno odrediti, jer njihova izrada, prije svega, zavisi od dostupnih finansijskih sredstava”.
Da nije sve u parama, posljednjih nedjelja pokazali su članovi NVO Za vode Podgorice koji volonterski štite rijeke. Oni kažu da imaju konkretna rješenja kojima bi se poboljšala zaštita i očuvanje voda u Podgorici.
,,Problema u sektoru slatkovodnog ribarstva ima jako puno, a više je nego jasno da je institucijama potrebna pomoć. Mi tu pomoć nudimo. Naša Eko patrola je na terenu i praktično dokazala kako je brzo i efikasno moguće da se krivolov spriječi. Plan je da ona nastavi to da radi i pomaže budućoj službi ribočuvara, koju je Ministarstvo dužno da obuči, licencira i organizuje”, kaže Velibor Ivanović.
NVO Za vode Podgorice je sredinom ove nedjelje predala zahtjev Ministarstvu poljoprivrede za hitan sastanak sa ministrom Petrom Ivanovićem. Traže i poništavanje Javnog oglasa i proglašenje zabrane ribolova za godinu dana da bi se riblji fond oporavio.
Ljubitelji prirode i sportski ribolovci i u drugim gradovima imaju iste probleme na svojim vodotocima. Građanska inicijativa u Podgorici može da bude dobar primjer kako se stvari pomjeraju sa mrtve tačke.
Rijetke i endemske vrste ribe
U NVO Za vode Podgorice upozoravaju da u Javnom oglasu nijesu uvrštene dvije najplemenitije i ugrožene riblje vrste: glavatica (Salmo marmoratus) i Zetska mekousna pastrmka (Salmo obtusirostris Zetenzis) – koja je endem. Smatraju da su izostavljene iz oglasa kako bi se budući korisnik voda rasteretio obaveze da ih zaštiti. Iz Ministarstva poljoprivrede na to odgovaraju: ,, Zetska mekousna je Rješenjem Zavoda za zaštitu prirode stavljena pod zaštitu, a glavatica prema nekim podacima ima manje od 1.000 reproduktivno sposobnih jedinki. Smatramo da ih, s obzirom na to da se radi o ugroženim vrstama, svakako ne treba stavljati u oglas i promovisati kao atraktivne za ribolov”.
Predrag NIKOLIĆ