SUSRETI
GORAN VUKČEVIĆ, NEOBIČNI HERCEGNOVSKI UMJETNIK: Neuklopljen i neukalupljen
Objavljeno prije
1 godinana
Objavio:
Monitor onlineU starom gradskom jezgru, nadomak hercegnovske muzičke škole, od kraja osamdesetih u svom ateljeu keramičara, Goran Vukčević, umjetnik neobičnog stvaralačkog i životnog puta, tiho i predano kreira, slika, modelira, peče, boji… Sve o u tehnici majolike vrstom keramike kojom se, u Crnoj Gori, tek rijetki bave
Jesen je i padaju one obilne kiše nad Herceg Novim. Sive, kamene ulice opustile su. U starom gradskom jezgru, nadomak novske muzičke škole, u ateljeu smo kod umjetnika, keramičara, Gorana Vukčevića. Od kraja osamdesetih on ovdje tiho i predano kreira, slika, modelira, peče, boji… Svijećnjake u obliku ženskog tijela, činije sa kitnjastim ornamentima, lampe sa postoljima uradjenim u keramici i papirnim abažurima jarkih boja. Figure ljudi, dobronamjerne, životne ili smiješne. Sve uradjeno u tehnici majolike vrstom keramike kojom se, u Crnoj Gori, tek rijetki bave.
” Zahtjevna tehnika”, objašnjava naš domaćin, ”koja podrazumijeva modeliranje, pečenje i bojenje predmeta, ali i osjećaj za prirodu materijala i poznavanje tehnološkog procesa, brušenja i pečenja ”. Likovna kritičarka Ljiljana Karadžić ovako opisuje njegove radove: „Nekad su jednostavni, skoro infantilni i otjelovljuju čistotu, nevinost i vedrinu srži života… A nekad opet tako složeni, sa komplikovanim mrežama fantastičnih ornamenata, koji su, po raskoši, nalik baroknoj muzici”
Rođen je u Nikšiću, 1953. godine. Slučajno, naglašava naš sagovornik. Majka je bila u posjeti ”kod svojih” i tu se porodila. U Nikšić će se, iz Podgorice u kojoj je odrastao i u kojoj je završio Srednju tehničku školu odsjek arhitekture, vratiti početkom sedamdesetih. Kao jedan od studenata čuvene Više pedagoške akademije u Nikšiću, profesora i umjetnika Nikole Gvozdenovića .I danas, Goran se sjeća harizmatičnog profesora Gvozda, koji je tokom časa, dok su studenti radili krokije po modelu, slikao. „ A, Gvozdo je slikao pokretima četkice koji su podsjećali na vez”.
Slikarski terpentin mirisao je Goran još u roditeljskom domu . U ateljeu oca Spasoja , profesora srednje tehničke škole, ali i slikara. Nakon studija geodezije, otac je završio i studij Istorije umjetnosti. Uspješan je kao slikar, o čemu svjedoči i njegov autoportret izložen u Nacionalnoj galeriji muzeja na Cetinju. Nije bio oduševljen Goranovom odlukom da studije nastavi na umjetničkoj akademiji u Beogradu.” Ajde, ali ne vjerujem da će te primiti”, sjeća se Goran njegovih riječi.” Malo primaju, odziv je veliki, a iako te prime zaradjivaćeš možda za hljeb. Ako želiš preko i malo putera izaberi neki drugi studij…”
Na Fakultet primijenjenih umjetnosti u Beogradu, odsjek keramika i staklo, u klasi profesorke Mirjane Isaković, primljen je kao jedan od šest kandidata te 1977. Spremao se za studij slikarstva ili skluptorstva, a onda, slučajno, pogled na atelje u kojem se radilo sa keramikom, odredilo je Goranov izbor.” Boje, forme, sklupture, koje sam, prolazeći pored radionice gdje se sa glinom radilo, ugledao, fascinirale su me. Bogami, ja ću na ovo.”, pomislio je. Odabir gline, materijala u kojem se Goran Vukčević izražava, decenijama kasnije, kritika će opisati kao najprikladniji za njega. ”Glina ima svojstva koja su bliska umjetnikovim poetskim intencijama. Meka, podatna, topla, glina omogućava oblikovanje i transponovanje ideja u najrazličitije forme.”
Po završetki studija i odsluženog vojnog roka, Goran Vukčević se seli u Kanadu. Novac za put zaradio je prodajom, na lokalnoj zemunskoj pijaci, drvenih pločica na kojima je iscrtao cvijeće i pejsaže. Sa 3000 njemačkih maraka, suprugom i ćerkom počeo je novi život. Par godina radi kao pomoćnik art direktora televizijske kuće ‘ Sedam partnera’. Pravi makete po kojima se radi scenografija za televizijske studije.Znanje nacrtne geometrije, stečeno u srednjoj školi, pomoglo je. Potom radi kao dizajner za fabriku koja proizvodi odjeću, kape, majice, trenerke…Po Goranovim crtežima rade se amblemi za odjevne predmete koji se u ovoj fabrici izradjuju.U medjuvremenu razišao se sa suprugom i preselio u kuću kod prijatelja. Ovdje, u garaži napravio je atelje. Peć za keramiku kupuje uz finansijsku pomoć brata koji već duže živi u Kanadi i ubrzo u Torontu kanadskoj publici Goran Vukčević predstavlja se prvom samostalnom izložbom.” Osamdeset pet odsto izložbe je prodato.”, sjeća se Goran danas.
Krajem osamdesetih vraća se u rodnu Crnu Goru, u Herceg Novi ne znajući ” šta se u zemlji dešava”. Rat. Dočekale su ga sirene, naoružani vojnici na putu ka Konavlima, prazni rafovi u prodavnicama, izbjeglice iz Bosne…” Kupovali smo od izbjeglica konzereve na pijaci, koje su oni dobijali kao pomoć od Crvenog krsta i tako se prehranjivali.” Stvara i radi, ali izložbe ga ne zanimaju.” Gdje je, u tim vremenima mjesto lijepim stvarima”, razmišlja. Ipak ne žali što se vratio.” Ovdje je ipak bolji život, a Boka kotorska fascinantna.“
Prijateljuje sa slikarom Vojom Stanićem i njegovom Nadom.Sa ponosom, kaže, da ga je Stanić opisao kao jednog od najboljih crnogorskih umjetnika.” Ali, ne volim da se time hvalim”, skromno dodaje, dok nam pokazuje Vojove slike na zidu svoje kuće. Jednu je kupio, a drugu zamijenio za svoj rad. ” Na izložbi u Novom, Vojo je vidjevši moj rad rekao – fantastično. Poželio je da taj rad stavi u njihov plavi salon u kojem do tada nije bilo radova drugih umjetnika. Dao sam mu moju figuru, a ja sam od njega dobio sliku”
Goranova keramika u tehnici majolike predstavljena je samostalnim izložbama u Beogradu, Herceg Novom i nedavno u Podgorici. Izlagao je i u okviru kolektivnih izložbi Svet keramike na medjunarodnom festivalu Mermer i zvuci’ u Arandjelovcu i u Umjetničkom paviljonu Cvijeta Zuzorić u Beogradu.
Goran Vukčević ne voli publicitet.” Što si više u javnosti, što više izlažeš, to ti uzima privatno vrijeme i mogućnost da radiš ono što voliš”, tvrdi. A ono što voli i u čemu uživa je njegov rad.
” Malo se ljudi u Crnoj Gori bavi keramikom.Nema te tradicije. Čak i kolege koje su sa mnom završile studije, ne bave se keramikom. Uradiš komad pa ti pukne, pa ponovo radiš, to se peče jednom, pa se glazira prvi put, pa nisi zadovoljan, pa drugi, treći put, dok ne dobiješ nešto što je dovoljno dobro.Nije lako, ali ja uživam .Imam dvije peći i mogu da radim kad hoću, koliko hoću i šta hoću. Sreća je moja što ne živim od toga.”
Vino smo popili u Goranovom domu. Prostoru ugodno osvijetljenom unikatnim lampama, ukrašenom kineskim ručno bojenim ovalima iz nekih prošlih vjekova i ručno tkanim ćilimima, slikama i mozaicima dekorisanih zidova… Dom čovjeka i umjetnika za koga kažu da je ” neuklopljen i neukalupljen u aktuelne tokove i gospodstveno distanciran od zvaničnog umjetničkog sistema”.
Lila je kiša i kad smo napustili njegov dom.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Izdvojeno
DŽEKO HODŽIĆ, AKADEMIK, SLIKAR, BIHORAC, SARAJLIJA: Umjetnik ne mijenja svijet, on opominje
Objavljeno prije
3 danana
24 Januara, 2025Džekov rodni kraj je pitomo bihorsko selo Godijevo pored Bijelog Polja. Tamo gdje su rasle one dobre kruške, jabuke i šljive, ali i značajna imena umjetničkog svijeta. ” To je kraj za koji kažu da ima oblik amfiteatra, pa izgleda kao slika obješena u zraku”, opisuje slikar. Potiče iz porodice u kojoj je, već u devetnaestom vijeku, bilo pet fakultetski obrazovanih ljudi. „Sada nas, u porodici ima sedmoro sa likovnom akademijom“, kaže Džeko Hodzić
Među betonskim blokovima sarajevskog naselja Alipašino Polje, na petom spratu jedne od zgrada, nalazi se atelje akademskog slikara Džeka Hodžića. Reski miris slikarskog terpentina, brojne slike obješene ili naslonjene na zidovime, rijetki predmeti… Ovo je prostor gdje nastaju djela jednog od najautentičnijih slikara naše regije.
Džeko je srdačan i gostoljubiv. ” U mom kraju uvijek je bilo da se gost smjesti na šiltete, a potom prvo pita da li je gladan. Čak i prije nego se ponudi kafa ili čaj….” A Džekov kraj je pitomo bihorsko selo Godijevo pored Bijelog Polja. Tamo gdje su, rado se on sjeća, rasle one dobre kruške, jabuke i šljive, ali i značajna imena umjetničkog svijeta. ” To je kraj za koji kažu da ima oblik amfiteatra, pa izgleda kao slika obješena u zraku”, opisuje slikar. Rođen je 1950. godine . u porodici u kojoj je, već u devetnaestom vijeku bilo pet fakultetski obrazovanih ljudi.” Govorilo se, kod Hodžića je knjiga”, ponosno priča Džeko.
Razgovor i sjećanja teku. ” Ovdje je rođen pop Cvetko, poznat po tome što je radio ikonostas manastira u Nikoljcu. Prvi slikar sa ovih prstora koji je studirao u Parizu moj je rođak Sabahudin Hodžić. Radio je kao urednik Ošišanog ježa. Iz našeg bratstva je Duda koja je radila epolete na nošnjama i uniformama u Carigradu. Sada nas, u porodici, ima sedmoro sa likovnom akademijom. Ćerke mog brata najuspješnije su. Njihove kreacije nose na dodjeli Oskara i Gremija.”
Predstavljaju ga kao jednog od najznačajnijih crnogorskih slikara koji zivi i radi van Crne Gore duže od pedeset godina. Džeko za sebe jednostavno kaže : ” Ja sam slikar i čovjek. Živim umjetnost. Rođenjem pripadam Crnoj Gori, živim u Bosni i ovdje sam se afirmisao…”
Na pitanje kad je počeo slikati, ili kad je otkrio da ima talenat, nema odgovor. ” Ne znam da li sam ja otkrio umjetnost ili ona mene” , kaže uz blagi osmjeh koji stalno treperi na njegovom licu. Roditelji su, kako je bio dobar đak, vidjeli u njemu budućeg inžinjera, ali mladi Džeko, oduševljen da postoji škola u kojoj će učiti crtati i slikati, odlazi u Peć i upisuje Srednju umjetničku školu. Tek kad je, godinama kasnije, sa njim i njegovim kolegama Milanom Ćeranićem , Muradifom Ćerimagićem Zelom i Mustafom Skopljakom , tada studentima Pedagoške akademije u Sarajevu, Fikret Novalija snimio razgovor u studentskom domu u kojem su živjeli, majka je smekšala. ” Ujutro je pozvala komšinice na kafu i hurmašice da se pohvali. A meni halalila. To je bilo veliko, program koji je emitovan u večernjem terminu na prostoru cijele bivše Jugoslavije”.
Pedagošku akademiju u Sarajevu Džeko Hodžić je upisao 1970. godine. Na Likovnu akademiju u Beogradu nisu ga primili. ” Kako nisam položio ”, pita se slikar i danas. Ubijeđen je da su ” puštali po dvoje talentovanih, a ostale preko veze”. Više uspjeha imao je na sarajevskoj Likovnoj akademiji gdje je odmah po njenom osnivanju 1972. godine prešao sa Pedagoške. Učio je od velikih: Mersada Berbera, Alije Kučukalića, Zdenka Grgića, Nade Pivac, Bora Aleksića…
Učio, naučio i upisao se među najpoznatije bosanskohercegovačke umjetnike. Izlagao je 102 puta na samostalnim i 601 put na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.Izlagao je u svim zemljama bivše Jugoslavije ali i u Bugarskoj, Rumuniji, Turskoj, Grčkoj, Cipru, Egiptu, Italiji, Austriji, Slovačkoj, Poljskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Luxemburgu, Nizozemskoj, Norveškoj, Švedskoj, Kanadi, Sad- u, Švajcarskoj. Njegov umjetnički rad četrnaest puta je nagradjivan. Izuzetan likovni opus ovog slikara čine na hiljade slika različitih tehnika, crteža, akvarela, pastela, akrila, ulja, kolaža i asamblaža. Posebno se ističe njegov ciklus Oteta zemlja kojim izražava protest protiv nepravdi nad autohtonim narodima poput Palestinaca, Aboridžana i Indijanaca.
” Ja znam samo ovo da radim. Moja umjetnost je moj svijet i u njemu plivam, letim, lebdim, levitiram… Neću da idem saditi šljive ili kopati krompir jer to ne znam. Slikam i ne prilagođavam se nikom. Ako se to nekom sviđa, u redu, ako ne sviđa, opet u redu…Od svakog ciklusa koji radim ostavljam po par radova koji su mjerilo, ona stepenica koju moj sledeći rad mora da nadvisi. Kompozicijski, koloristički ili tematski. Mi umjetnici ne možemo da mijenjamo svijet, mi možemo samo da opomenemo. Moj zadatak je da opominjem…” priča slikar.
Cijeli njegov ciklus ilustracija je ovih riječi. Svjestan zla, stradanja i patnje čovjeka, Džekova umjetnost, tvrdi dekanesa Likovne akademije u Sarajevu Dubravka Pozderac Lejlić , ” nijemi je vapaj jednog svjedoka sumraka čovjekova uma i djela, a njegovo vlastito djelo svjedočanstvom je toga civizacijskog sunovrata…”.
Tokom rata u Sarajevu boravio je u Sloveniji i Njemačkoj. Pošao je tamo, sjeća se, ” sa svojim koferom i sa njim se i vratio.” Nije dopustio da čak ni najveći među njemačkim umjetnicima utiču na njegov rad. Ostao je svoj i nastavio na svoj autentični način da stvara.
Ne razgovaramo o strahotama rata. Stradanje, destrukciju, palež, smrt, mučenja, potpuno pomućenje uma pretočio je u djelo. „U likovni jezik duboko ekspresivnog i snažnog emocionalnog utiska”, piše Dubravka Pozderac Lejlić. Poput onih na, crtežima Grafičke mape ratnog Sarajeva 1992.do 1994., koji nisu samo zabilješka događaja nego prije svega unutrašnja likovna ekspresija vremena, smrti i užasa. Tih 150 crteža punih bola likovno su svjedočanstvo teškog vremena.
Kaže: ” I kao čovjek i kao umjetnik ja sam protivnik rata. Žao mi je svakog poginulog ljudskog bića bez obzira sa koje strane bio i na kojem dijelu svijeta živilo. Na strani sam mira i ljubavi jer, ko ubije nevinog čovjeka kao da je ubio cio svijet…”
Džeko Hodžić ponovo živi i stvara u Sarajevu. Iz Njemačke u kojoj je uspješno izlagao i gdje je ostala njegova supruga, sin, ćerka i unuci, vratio se. ” Možda bih tamo imao više novca, ali bio bih prazan. Ovo ovdje je moj narod, moj svijet, ovdje u ovom otvorenim i tolerantnom gradu, mogu stvarati.”
Na štafelaju je golemo platno, a na njemu simetrično pričvrćena četiri manja. Na sredinu platna obješena slikarska paleta, ispod nje četka za slikanje, ispod nje humus iz kojeg nastavlja korijen drveta. Sve na slici je simbolično. I čovjek sa pogledom uprtim u zemlju koji predstavlja umjetnika koji ulazi u atelje baš kao što vjernik ulazi u bogomolju, zemlja iz koje se crpi hrana, plodovi drveta koji simboliziraju Džekovo stvaralaštvo…
Slika je jedna u nizu onih koje će predstavljati seriju umjetnikovih autoportreta smještenih u vrijeme nastajanja svjetova. Džeko priprema i knjigu koja će objediniti stihove i tekstove u kojima je pisano o njemu.A inspirisao je petnaestak pjesnika.
Nakon ovog kratkog druženja sa slikarom Džekom Hodžićem odgovor na pitanje, čime ih je inspirisao, potpuno je jasan. Džeko nije samo slikar, on je i pripovjedač, čarobnjak boja i čuvar emocija koje oblikuju svijet.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
SUSRETI
SA LJILJANOM TOMANOVIĆ PONOMAREV U OČEVOM ATELJEU: Kroz generacije
Objavljeno prije
2 mjesecana
15 Novembra, 2024„Krečili smo atelje”, kaže ćerka Luke Tomanovića dok me provodi kroz prostor u kome su nastajala neka od najvažnijih djela vajarstva u Crnoj Gori. Svuda se osjeća prisustvo stvaraoca koji je čitav život, drvo, kamen ili bronzu pretvarao u djela koja imaju dušu i emociju. Ljiljanine oči zaiskre mješavinom tuge i ponosa: ” Njegov atelje je bio više od radnog prostora, mjesto okupljanja umjetnika, prijatelja i učenika.Ovdje su vođeni beskonačni razgovori o umjetnosti, životu, budućnosti…”
U ateljeu vajara Luke Tomanovića dočekala me njegova ćerka Liljana Tomanović Ponomarev. Po brojnim sklupturama izrađenim u drvetu, bronzi ili kamenu prebačene su bijele plahte.” Krečili smo atelje”, kaže Ljiljana dok me provodi kroz prostor u kome su nastajala neka od najvažnijih djela vajarstva u Crnoj Gori.
Zastajemo pored nekoliko manjih modela koje je Tomanović pravio kao skice za veće radove.Energija, strast i majstorska ruka vajara očigledna je. Tu je i minijaturni model, jedne od njegovih najpoznatijih djela, skulptura „ bezmetkića”. Statue, visoke preko dva metra, savršeno uklopljene u zelenilo i kamen hercegnovskog okruženja. Na zidu je i portret njenih roditelja, rad slikarke Milene Šotre, na polici komplet sabranih djela Ive Andrića, u kožnom povezu i sa posvetom autora Luki Tomanoviću. ” Ne bih Andrića nazvala tatinim prijateljem, ali imali su uzajamno poštovanje. Družili su se i šetali zajedno…” govori Ljiljana.
Svuda se osjeća prisustvo stvaraoca koji je čitav život, drvo, kamen ili bronzu pretvarao u djela koja imaju dušu i emociju.Ljiljanine oči, na tren, zaiskre nekom mješavinom tuge i ponosa dok se sjeća: ” Njegov atelje je oduvijek bio više od radnog prostora, mjesto okupljanja umjetnika, prijatelja i učenika.Ovdje su se vodili beskonačni razgovori o umjetnosti, životu, budućnosti.. Dolazili su i mladi stvaraoci da se posavjetuju ili čuju kritiku na svoje radove, ili tek da prisustvuju živim razgovorima i intelektualnim susretima.“
Kada je počela da shvata da su očevi prijatelji važni ljudi i da je odrastanje u tom i takvom okruženju, privilegija? ” Nikad”, spremno odgovara.” Vjerujte nikad nisam imala osjećaj privilegovanosti. Naravno, uživala sam u posjetama Branka Ćopića ili Dušana Kostića, pisaca čije su knjige bile tada glavna školska lektira…Ili u razgovorima, kojima sam kad sam odrasla mogla prisustvovati”.
Ljiljana je često odlazila u kuću Iva Andića u Novom.Spremala se da upiše kostimografiju, a Andrićeva supruga, Milica Babić, kostimograf Narodnog pozorišta u Beogradu, rado joj pomagala da spremi prijemni ispit. Pamti i danas riječi kojima je Milica prokomentarisala njen maturski rad, ljubavnu poeziju Jovana Dučića. ” Kad si mlad voliš Dučića, a kad sazriješ kao žena, Milana Rakića”.
Blagi smiješak je na Ljiljaninom licu dok oživljava uspomene: ” Milica je bila vrlo pametna, stabilna žena.Odlazila sam često kod nje, gledala je moje crteže, davala sugestije, a onda bi nam se, sa sprata, pridružio Andrić. ‘ Dobar dan Ljiljana, šta radiš, kako si ?’, pitao je tihim glasom. Milica bi se okrenula prema meni i pitala: ‘ Je li lijep čika Ivo danas?’ Ponosna jer ga je uspjela nagovoriti da omiljeno odijelo u kojem bi najradije proveo dan, zamijeni plavim farmerkama, crvenom polo majicom i teget espadrilama koje je obuo na bosu nogu. ‘To me Milica tjera da se ovako obučem’, govorio je. ”
Ljiljana Tomanović je rođena 1948. u Titogradu. Ovdje je njen otac, Bokelj, službovao, ovdje upoznao Ljiljaninu majku Ljubicu Vukičević, ovdje se i oženio. U Herceg Novi porodica Tomanović se preselila 1953. Luka Tomanović imenovan je za direktora Umjetničke škole u Herceg Novom, pa je Ljiljana do završetka gimnazije ovdje živjela. Potom seli u Beograd.
Kostimografiju nije upisala.Studirala je i diplomirala francuski jezik i književnost na Filološkom fakutetu, a potom nastavila usavršavanje u Francuskoj na fakultetu u Grenoblu. Pohađala je i postdiplomske studije sociologije kulture na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
” Katedra francuskog bila je u duhu ovog jezika.Slobodna, otvorena, liberalna.Sa profesorima smo se družili, odlazili na izlete, putovali do Novog Sada, na Frušku Goru, usput jeli riblju čorbu iz kazana na obalama Dunava…”
Predavali su joj profesori poput Slobodana Vitanovića, velikog poznavaoca francuskog baroka i klasicizma, koji je po pozivu, predavao nekoliko semestara na univerzitetima u Bordou i pariškoj Sorboni. Slušala je i predavanja profesora Ratka Božovića .Intelektualca čije riječi su se, onih devedesetih, pamtile i ponavljale: ”Znanje podrazumijeva moral, savjest, gradjansku slobodu i hrabrost da se ona brani, dobrotu i aktivizam za bolje društvo i sve one viteške vrline koje čine dostojanstvo i integritet čovjeka”.
Diplomu postdiplomskih studija na Fakulteta političkih nauka nije stekla.Položila je sve ispite i kako kaže ” ostvarila cilj da proširi znanje iz društvenih nauka.”
Radno mjesto profesorice u Desetoj beogradskoj gimnaziji, zamijenila je poslom prevoditeljice. U tom svojstvu nekoliko godina boravila je u Maroku i Džibutiju. Ali, devedesetih SRJ je pod sankcijama, zatvara se inostrana firma za koju Ljiljana radi . Dane prinudnog odmora koristi da sortira papire na kojima je godinama bilježila doživljaje i razmišljanja. Zemlja se raspada, ratuje se, a ona se pita i preispituje. ” Niste u ratu, a pogodjeni ste. Sve je izmijenjeno, a vi se pitate ko ste i kojim jezikom govorite.”
Razgovor sa Ljiljanom liči na susret dugogodišnjih prijateljica. Otvorena je i iskrena.
Sjetila se susreta sa očevim kolegom: ” Predstavio me kao ćerku Luke Tomanovića. Zapitala sam se tada da li ja imam svoje ime, identitet. Osjećala sam da imam talenat i da i sama mogu nesto ostvariti…”
Počela je da piše. ” Mićo ovo ti je odlično”, rekao je profesor Božović kome je pokazala rukopis svog prvog romana . Pohvala profesora, koji je tokom karijere razvio reputaciju jednog od vodećih intelektualaca na Balkanu, bila je Ljiljani velika podrška i ohrabrenje. Kvalitet njenog rada prepoznao je i Radomir Uljarević i kao izdavač Oktoiha objavio njen prvi roman, Moja sestra Erika 2001. Za ovaj roman dobila je nagradu Petar Kočić. Nastavlja. Objavljuje roman Igre i ogledala , porodični psihološki roman koji autorku potvrdjuje kao značajno ime u savremenoj srpskoj književnosti. Njen roman Učenica profesora Džojsa, objavljen 2012. ulazi u najuži izbor za NIN- ovu nagradu. Roman Umjetnik i muza, iz 2019., inspirisan je likovima njenih roditelja i njihovih porodica.” Ovo je moja posveta njima”, kaže.
U porodičnoj tradiciji, bogatoj i dugoj, nalazi likove i teme za svoju literaturu.” Oslanjam se na tradiciju kako ne bih krenula od nule, nego nadograđujem nešto novo, pomjeram granice u granicama svojim mogućnosti” , objašnjava Ljiljana.
U toj tradiciji su i kontinentalna Crna Gora i Primorje. Majka Ljubica rodjena je Podgoričanka, otac rodjen u Lepetanima.” U našoj kući spojili su se i partizani i kraljevski oficiri.” Stric Ljiljaninog oca dr Lazar Tomanović istorijska je ličnost, čovjek od povjerenja kralja Nikole. Tokom kraljevine bio je predsjednik Vlade, Suda , Ministar inostranih poslova, urednik lista Glas Crnogoraca. Lazar je doveo Sima Matavulja u Novi.
Ljiljana sa mužem, potomkom ruskih emigranata, živi na relaciji Beograd, Petrovac na Mlavi, Herceg Novi. Udata ćerka već je napustila roditeljski dom.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Izdvojeno
HALID BEŠLIĆ, PJEVAČ, LEGENDA: Halide, od danas si zvijezda
Objavljeno prije
4 mjesecana
20 Septembra, 2024,,Bio sam u beogradskom Interkontinentalu. Društvo za stolom u auli hotela uz flašu viskija pjeva moju pjesmu Neću, neću dijamante. Pogledam i prepoznam Čolu i Maksa Ćatovića. Halide, od danas si zvijezda, rekao sam samom sebi. Pjesma je napravila veliki bum….“ Ostalo je istorija
Mirno nikšićko jutro. Na kafi sa Halidom Bešlićem nakon njegovog sinoćnjeg nastupa u ovom gradu. Prija društvo čovjeka čije ime je sinonim za dobrog pjevača, dobrog čovjeka i dobrog prijatelja. Muzičara kojeg vole, bez razlike na godište, pol i zanimanje. I kafanske meraklije, i akademici. Njegov rad vole i poštuju kako kolege tako i vjerna publika. Halid- pjevač, legenda.
Razgovaramo o njegovoj muzici, dugogodišnjoj karijeri, porodici i prijateljima. O rodnoj Romaniji, dragoj Miljacki i našem Sarajevu… Stolu na terasi, za kojim sjedimo, prilazi dječak sa majkom. ” Naravno”, predusretljivo odgovara Halid na molbu za fotografisanje, uz šarmantni osmjeh tako karakterističnim za njega. Za novine rijetko govori. Kaže da je o njemu sve već rečeno i napisano.” Ponovićemo gradivo” našalim se…Odaje utisak skromnog i toplog čovjeka.
Rođen je u mjestu Knežine na Romaniji 1953. Nastarije je dijete majke Behare i oca Muje. Četiri sestre, sa kojima je rastao, nisu ga razmazile. Živjelo se skromno i lijepo. Očeva plata poslovodje u lokalnom šumskom gazdinstvu i mala bašta pored kuće, prehranjivala je porodicu Bešlić. Medenjak ili kocka čokolade bile su rijetke poslatice, ali djetinstvo uz rijeku i polja Romanije zauvijek su ostala u Halidovom sjećanju. Rado je pjevao, lijepo pjevao, ali tome niko nije davao značaj .” Na Romaniji su znali za gusle i šargije…” sjeća se Halid. Pjevao je ponekad na priredbama u lokalnom Domu kulture. A, gotovo stalno, lupkajući prstima po stolu davao sebi takt i pjevušio.” I onda neko kaže, ajde prestani malo. Valjda sam im bio dosadan”.
Sa četrnaest godina preselio se u Sarajevo i upisao srednju školu. Grad koji će zavoljeti i koji će njega zavoljeti i za koji će reći: ” Sve će proći, Sarajeva će biti” . Smijeh prati njegove riječi : ” Moje rodno selo bilo je daleko u to vrijeme četiri sata od Sarajeva. Makadam, a svaka kuća stanica. Danas se do grada stigne za 45 minuta”. Staru kuću u rodnom kraju obnovio je. Danas uglavnom živi u Semizovcu pokraj Sarajeva. Uz kuću, na imanju Bešlića, nalazi se i benzinska pumpa i hotel. Prostori koje daje u najam, ali gdje voli popiti jutarnju kafu i prelistati novine.
Početkom sedamdesetih oblači uniformu, tada obavezne, Jugoslovenske narodne armije. Dvadesetogodišnji Halid služi narodu u Obrenovcu. Po talenatu, mlade vojnike razvrstavaju u razne sekcije. Muzičke, sportske, gimanstičke… Halid pjeva Natoči vino djevojko lijepa…, pjesmu Nikole Karovića. Kapetan Vlahović, Crnogorac, zadužen za selekciju mladića, oduševljen je.” Taj Vlahović je bio sudbinski čovjek u mom životu”, kaže Halid. Rasporedjen je u vojni orkestar. Halidovi vojnički dani protekli su uz pjesmu i nastupe. Klesao je i isklesao i glas i nastup, naučio da prati orkestar i da stoji pred publikom. ” I svaki put bih, kad je kapetan bio prisutan, otpjevao bih Karovićevu pjesmu. Sjećam se crvenio je od oduševljenja…”
Iz vojske opet u Sarajevo. Pet godina pjeva po kafanama. ” Raja me voljela. Pjevao sam u svim djelovima grada, na Ilidži, u Nedjarićima, Pionirskoj dolini na Koševu“ . Pjeva šlagere, romanse, starogradske, sevdalinke…“Tu sam se baš izbirikao. Pročulo se da sam dobar i počeli su da me pozivaju.” Gostovanje u zeničkom zatvoru sa Zaimom Imamovićem i harmonikašem Jovicom Petkovićem prvi je je Halidov nastup sa zvijezdama.
Onda je krenulo. Gazda restorana u kojem je Halid pjevao, David Mandić, inžinjer po struci, napisao je riječi za pjesmu Ne budi mi nadu, muziku Nedžad Esadović, a sarajevski Diskoton, te 1979. snimio Halidovu prvu singlicu. Dvije godine kasnije Halid snima i prvi album, ali prepoznatljivot na području cijele bivše Jugoslavije počeće objavom albuma Dijamanti.
” Bio sam u beogradskom Interkontinentalu. Društvo za stolom u auli hotela uz flašu viskija pjeva moju pjesmu Neću, neću dijamante. Pogledam i prepoznam Čolu ( Zdravka Čolića prim.op.) i Maksa Ćatovića .Halide, od danas si zvijezda, rekao sam samom sebi. Pjesma je napravila veliki bum…Sledeće godine snimio sam još bolji album Zlatne strune…”, priča Halid Bešlić.
Ostalo je istorija. Malo kome nepoznata na ovim prostorima. Dvadeset albuma, osam singlova, sedamnaest kompilacija… Halid Bešlić puni sale po gradovima bivših jugoslovenskih republika. Rekord održanih koncerata u Zagrebu, najprodavaniji koncert u Ljubljani, ulaznice za nastup u Sarajevu 2013. na stadionu rasprodate par sati nakon puštanja u prodaju, nastup pred 15.000 gledalaca u Sloveniji, u Beogradu, Skoplju…Rado vidjen gost i u Kanadi, Americi, u evropskim prijestonicama…Njegovi hitovi Malo je malo dana, Miljacka, Prvi poljubac…znani su i onima koji ovu vrstu muzike ne slušaju… A kad se spoje stolovi i tambure zatrepere, Halidove pjesme neizostavne su.
On sam sve rjedje je u kafani. Nekad se znalo popiti i zapjevati sa rajom. Ali, prijatelji odlaze. Ostaju sjećanja na drage – Kemu, Davorina, Mirzu Delibašića, Nijaza Durakovića… I obilje anegdota.” Nikad nisam vidio čovjeka koji je postojao pametniji što je pijaniji kao Sidran. Misli mu dublje, čudo jedno.“
Jednom, tako, u sobi u Salzburgu, sjede Sidran, Tifa i Halid. „ Volio sam da sjedim sa pametnim ljudima. Sidran nešto priča, a Tifa, nestrpljiv, upada i svo vrijeme ponavlja čika Avdo, čika Avdo…On mu veli, gledaj kako Halid umije da sluša. A, umio sam da slušam ”, priča Halid. Sve je manje onih sa kojima se družio i koje je rado slušao. I sve su rjedje sjedeljke. Odlazi raja. Zauvijek.
Par mjeseci prije početka rata u njegovoj dragoj Bosni, Halid je na radu u Njemačkoj. O tome nikad ne govori, ali Sarajlije i Bosanci nisu zaboravili, brojne koncerte na kojima je u to vrijeme pjevao, ili ih organizovao u dobrotvorne svrhe. Onda 1994.godine, još uvijek ratne, vratio se Halid u grad. ” U Sarajevu su mi sva raja, a ja ovamo…”, razmišljao je. Prijatelji, Miro Lazović, Davorin Popović i Mirko Pejanović preko UNPROFOR-a omogućili su mu da udje u opkoljeno Sarajevo.
” Mislio sam, idem makar poginuo. I danas kažem, svi se mi moramo poklopiti ušima kad je Sarajevo u pitanju. Taj užas. Sjećam se, kad sam ušao u grad te 1994., pomislio sam, pa ovo je Hirošima.Ali, izdražalo je Sarajevo. Fala Bogu, to je iza nas i valjda se nikad ponoviti neće. Mora se živjeti…”
U grad je ” ušao” sa 100.000 njemačkih maraka.Novac koji su familija i prijatelji poslali svojima. I dijelio je Halid u sarajevskom FIS’u. Uz lične karte da sve prodje bez mrlje.
” Volio bih da me pamte kao dobrog čovjeka, radije nego kao dobrog pjevača” način je na koji živi. Sa Suprugom Sejdom je od 1979.godine kad je zaprosio.
” Bio sam jaran sa njenom sestrom, danas mojom svastikom.Pozvala me na ručak kod svojih.Čim sam je vidio pomislio sam, evo meni žene za kuću. Jel’ dobra ova…”, smije se glasno Halid.
Djed je postao 2014. To mu je bio, kaže, jedan od najsrećnijih dana u životu. Sin Dino i snaha Mahira, dobili su blizance Lamiju i Belmin Kana.
” Pjevaću dok živim…” kaže na rastanku. A mi njega pratimo njegovim riječima: ”Taze pozdrav Sarajevu”.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Kolumne
-
DANAS, SJUTRA / prije 3 dana
Ovi i oni
Zoran Radulović
-
DUHANKESA / prije 3 dana
Cilj anti-estetske hirurgije jezika
Ferid Muhić
-
DANAS, SJUTRA / prije 1 sedmica
Voz
Milena Perović
-
DANAS, SJUTRA / prije 2 sedmice
Popločano neodgovornošću i beznađem
Milena Perović
-
DUHANKESA / prije 2 sedmice
Dijalektika ljudskog života
Ferid Muhić
Novi broj
BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?
DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje
PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata
Izdvajamo
-
DANAS, SJUTRA2 sedmice
Popločano neodgovornošću i beznađem
-
INTERVJU4 sedmice
PROF. DR HRVOJE JURIĆ, FILOZOF, FILOZOFSKI FAKULTET UNIVERZITETA U ZAGREBU: Tramp jeste „ekološka katastrofa“ ali nije bila dobra ni Bajdenova ni Obamina Amerika
-
DRUŠTVO2 sedmice
GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste
-
OKO NAS2 sedmice
ULCINJ – NAJPOTCJENJENIJA TURISTIČKA DESTINACIJA EVROPE: Iz Londona se bolje vidi
-
DRUŠTVO2 sedmice
BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu
-
DRUŠTVO2 sedmice
SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom
-
Izdvojeno3 dana
PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata
-
OKO NAS4 sedmice
PRIMORCI SLOŽNO TRAŽE DECENTRALIZACIJU: Nadležnost, briga o resursima i novac da ostanu opštinama