Povežite se sa nama

INTERVJU

GORAN ĐUROVIĆ, MEDIA CENTAR: Partijski interesi i licemjerstvo

Objavljeno prije

na

Nepoštovanje pravosnažne sudske presude u imenovanju generalnog direktora RTCG je presedan koji doprinosi punom urušavanju vladavine prava u Crnoj Gori, a to se sve dešava uz punu podršku partija na vlasti i njihovih ministara koji bi morali da saopšte stav. Jasno je da se ovdje radi o političkoj trgovini

 

 

MONITOR: Ima li se šta slaviti na ovaj Dan novinara Crne Gore ?

ĐUROVIĆ: Pomaci u kreiranju ambijenta za slobodan rad novinara/ki su skromni. Utisak je da su ipak  reakcije institucija, kada se ugrožava sloboda rada novinara i medija,  donekle brže u odnosu na period od prije tri godine. Novinari nisu aktivni u različitim formama samoregulacije. Nisam primijetio da se neko novinarsko udruženja na Dan novinara posebno osvrnulo na primjenu profesionalnih standarda i ulogu novinara u zaštiti digniteta profesije. Kao da se na Dan novinara ne smije govoriti o kvalitetu rada novinara/ki i anomalijama u primjeni profesionalnih standarda. To navodi na zaključak da primjena profesionalnih standarda novinarima nije na prvom mjestu već su konstantno u fokusu pitanja egzistencije (većih plata) i uslova rada uključujući i bezbjednost u radu. Ta pitanja su nesumnjivo važna ali vjerujem da će javnost imati više sluha za potrebe novinara/ki kada i oni pokažu volju da svojim aktivnostima utiču na veću profesionalizaciju medija.

MONITOR: Još čekamo na rješavanje nekih od najznačajnijih slučajeva napada na novinare i ubistvo Duška Jovanovića.

ĐUROVIĆ: Protok vremena doprinosi da se gubi nada da će mnogi napadi na novinare i imovinu medija biti rasvijetljeni. Morao bi da se rasvijetli je najteži slučaj koji opterećuje našu državu – ubistvo Duška Jovanovića. Bez razrješenja ubistva Duška Jovanovića, uključujući i utvrđivanje činjenica o nalogodavcima, neće biti moguće vratiti povjerenje u institucije države koje bi morale da garantuju bezbjednost novinara. Bez osjećaja bezbjednosti mnogi novinari se neće baviti suštinskim otkrivanjem  društvenih anomalija i postavljaće sebi linije koje ne smiju preći u istraživanju djeovanja pojedinaca iz kriminalnog I političkog miljea.

MONITOR: Čekamo i na zakonodavstvo. Kako tu vidite ponašanje vlasti ?

ĐUROVIĆ: Rad na novim medijskim zakonima i medijskoj stategiji počeo je u oktobru 2021. Medijska strategija je usvojena dok će medijski zakoni biti vjerovatno usvojeni do juna ove godine, skoro tri godine nakon početka njihove pripreme. Ono što je započela vlada Zdravka Krivokapića privela je kraju  vlada Dritana Abazovića ali 43 vlada nije imala podršku u Skupštini i zakoni nisu mogli biti usvojeni.

Prethodni saziv Skupštine nije bio zainteresovan za ubrzanje pristupa EU I nije ih zanimalo usvajanje medijskih zakona. Očekujem da Vlada usvoji predloge medijskih zakona do redovnog zasijedanja Skupštine u martu. Još  ne znamo kako izgledaju konačne verzije ovih propisa i  imam veoma značajnu bojazan u pogledu formulacija ključnih djelova ovih propisa koji se odnose na: obaveznost upisa medija u evidenciju koju će voditi ministarstvo, uključivanje portala u ospeg nadležnosti Agencije za elektronske medije kako bi mogla da sankcioniše neprofesionalno izvještavanje i širenje govora mržnje, utvrđivanje zahtjevnih kriterijuma za članove savjeta i menadžmenta RTCG i Agencije za elektronske medije, momentalnu primjenu ovih propisa neposredno nakon usvajanja i momentalni izbor novih članova savjeta I menadžmenta RTCG i Agencije za elektronske medije. Ukoliko Vlada i nova skupštinska većina izaberu ono što dosadašnjim potezima nagovještavaju, možemo očekivati da će po svaku cijenu poltičke partije nove većine zadržati neprimjereni partijski uticaj nad RTCG i pojačati pritisak na AEM i Agenciju za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost. To bi značilo nastavak prakse od avgusta 2020. godine koji se može okarakterisati kao preuzimanje institucija od  DPS-a ali ne i profesionalizacija i oslobađanje od neprimjerenog partijskog uticaja.

MONITOR: Media centar još čeka odgovor  ministarke kulture I medija Tamare Vujović na pravosnažnu presudu o nezakonitom izboru Borisa Raonića na mjesto direktora RTCG, kao i reakciju povodom imenovanja u Gradskoj TV?

ĐUROVIĆ: Ćutanje ministarki kulture i medija, prethodne i aktuelne, o nezakonitim radnjama u javnim emiterima i želja da se sačuvaju od mogućih kritika da se miješaju u rad javnih emitera je potpuno pogrešna. Ovo ukazuje i da su političke partije imale drugačije pristupe dok su bile u opoziciji. To ukazuje na nedostatak integriteta. To što ćute lideri svih političkih partija koje vrše vlast (PES, Demokrate, NSD, DNP, SNP, CIVIS, AA) ali i onih u opoziciji (URA, Bošnjačka stranka, SD) vratiće im se kad se ponovo nađu u opoziciji. Media centar će biti tu da ih podsjeti na njihovo licemjerstvo.

Nepoštovanje pravosnažne sudske presude u imenovanju generalnog direktora RTCG je presedan koji doprinosi punom urušavanju vladavine prava u Crnoj Gori. To se sve dešava uz punu podršku partija na vlasti i njihovih ministara koji bi morali da saopšte stav. Jasno je da se  radi o političkoj trgovini jer vlast kontroliše generalnog direktora RTCG kojem ne smeta da služi interesima partija i da zarad svog interesa u  informativnim emisijama RTCG ne kritikuje rad bio kojeg državnog organa. To što se na RTCG mogu sada čuti stavovi svih partija (vlasti i opozicije) ne znači da RTCG radi svoj posao profesionalno i ispunjava zakonom utvrđene ciljeve jer naprosto ne doprinosi rješavanju problema u zajednici, ne kritikuje vlast a ni druge aktere u društvu.

Pravilo ćutanja političkih partija u vezi sa RTCG se prenijelo i na slučaj imenovanja v.d. direktora Gradske RTV Podgorica kada je (po istom principu kao i u RTCG) nezakonito imenovan Vladimir Otašević. U slučaju Gradske RTV Podgorica oni koji vrše vlast otišli su u maniru DPS-a u posljednjem momentu pred usvajanje nove Odluke o RTV Podgorica u Skupštini Glavnog grada  ublažili kriterijume kako bi stvorili mogućnost da Otašević bude izabran za direktora Gradske RTV Podgorica.  Čak ni to nije pomoglo da sve prođe kako su zamislili Vasilije Čarapić (PES), Mitar Šušić (ZBCG) i Jelena Borovonić Bojović (ZBCG), pa je Otašević izabran nezakonito zbog sukoba interesa. Ne očekujem odgovore na pitanja o nezakonitostima u radu javnih emitera od onih koji ničim nisu doprinijeli da se RTCG ili Gradska RTV oslobodi partijskog uticaja, i koji svoje prolazne funkcije koriste da ostvare partijske interese. Pogotovo ne očekujem ništa od ljudi koji su hrabro ćutali do avgusta 2020. godine i koji ničim nisu doprinijeli da se Crna Gora oslobodi autoritarnog režima Mila Đukanovića.

MONITOR: Kako vidite izvinjenje Gradske TV predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću ubog izjave advokata Borisa Marinovića koji je u Dnevniku iznio stav da zbog isticanja trobojke Mandić treba krivično da odgovara?

ĐUROVIĆ: Način na koji je Gradska RTV Podgorica uputila izvinjenje predsjedniku Skupštine ukazuje da je ovaj lokalni javni servis na putu da promijeni gazdu. Umjesto DPS-a, šanse da novi gazda postane Nova srpska demokratija i Andrija Mandić su sve veće. Ukoliko je kandidat za direktora Gradske RTV Podgorica Vladimir Otašević osjetio potrebu da zaštiti Andriju Mandića od izjave sagovornika u neprofesionalnom (jednostranom) prilogu emitovanom u Dnevniku ovog javnog emitera, onda je kršenje profesionalnih standarda prethodno morala da utvrdi Komisija za prigovore slušalaca i gledalaca pa da se tek tada eventualno uputi izvinjenje. U ovom slučaju se postavlja i dodatno pitanje: da li će novi menadžment Gradske RTV Podgorica da se izvinjava svima koji su predmet neprofesionalnog rada ovog javnog emitera ili samo političkim mentorima?

U   reakciji novi vršilac dužnosti Otašević se poziva pogrešno na član 34 Zakona o medijima jer se ne radi o stavu urednika ili novinara koji je optužio predsjednika Skupštine da isticanjem nepoznate zastave čini krivično djelo, već o izjavi sagovornika u prilogu. Nesporono je da su se u prilogu morale naći i izjave drugih sagovornika, onih koji ne misle da  se radi o krivičnom djelu predsjednika Skupštine ali i stručnih osoba  i predstavnika nadležnih organa. U ovom slučaju se moglo govoriti o kršenju Pravilnika o poštovanju profesionalnih standarda u elektronskim medijima i Pravilnika o profesionalnim principima i standardima u Gradskoj RTV Podgorica ali ne i članu Zakona o medijima na koji se poziva novi menadžment. Izvinjenje v.d. direktora Gradske RTV Podgorica treba posmatrati u svijetlu činjenice da Otašević želi da bude izabran u punom mandatu na trenutno otvorenom konkursu za direktora Gradske RTV i zato suprotno pravilima demonstrira poniznost. Ovaj slučaj govori kakav lokalni javni servis su spremile PES, NSD i DNP a uz aminovanje Demokrata i URA-e. Gradska RTV Podgorica neće postati profesionalna na način što će se uticaj DPS-a, propagandistički i neprofesionalni način izvještavanja za potrebe DPS-a, zamijeniti uticajem nove većine u Glavnom gradu.

MONITOR: Uprkos apelu civilnog sektora v.d VDT Tatjani Begović da tužilaštvo odustane od gonjenja istoričara Bobana Batrićevića zbog stavova koje je iznio u kolumni, suđenje je počelo. Kako komentarišete taj slučaj?

ĐUROVIĆ: Ovaj slučaj pokazuje potrebu odgovornih pojedinaca u tužilaštvu da autoritet i mentora u liku DPS-a zamijene sa autoritetom Srpske pravoslavne crkve (SPC). Batrićević je u svom tekstu iznio kritike na račun jedne vjerske zajednice i njenih visokih predstavnika bez bilo kakvih poziva na govor mržnje ili diskriminatornih poruka. Vjrujem da će sud okončati brzo ovaj postupak I utvrditi da nema odgovornosti Batrićevića a da će tužilaštvo u drugoj sličnoj situaciji (kojih će sigurno biti) imati drugačiji pristup. Tužilaštvo će morati da se oslobodi potrebe za mentorima I autoritetima. SPC će morati da se navikne na kritike a I moraće da shvati da sve svoje zamisli neće moći da ostvari čak ni uz podršku njihovih političkih predstavnika. I ovu fazu u razvoju demokratije moraju da prođu što prije građani Crne Gore.

MONITOR: Gdje je Crna Gora kada je u pitanju sloboda govora ?

ĐUROVIĆ: Stanje je bolje nego što je bilo bez obzira na povremene incidente kao što je slučaj Batrićević. Situacija će se popraviti kada se tužilaštvo i sudovi oslobode partijskog i kriminalnog uticaja a to zavisi od novih zakonskih propisa i volje onih koji vrše vlast.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Zakon interesa i vlastite čapre

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre

 

 

MONITOR: Kako vidite blokadu parlamenta, ali i situacije u lokalu, poput skorašnjih slika iz Budve?

VUKOVIĆ: Crna Gora je, na žalost, nedovršena država i sve što se sada dešava izraz je te nedovršenosti. Da je bilo sreće, već bi imali institucije neupitnog kredibiliteta i autoriteta, ali sreća nas je razminula. Novoj vlasti nije bilo ni na kraj pameti da odrobljava institucije, nego samo da ih prevede u svoje ropstvo. Kad stvari tako stoje, kad nema čvrste i pouzdane institucionalne i pravne infrastrukture, onda se politika svodi na nadmetanje u stilu kafanskog obaranja ruku.

MONITOR: Da li se u parlamentu vode borbe za ustav i zakone, kako se to predstavlja,  ili za partijske interese?

VUKOVIĆ: Ako pričamo o kršenju Ustava i zakona, toga je bilo toliko u minulim godinama, računajući i ove od avgustovske prelomnice 2020. godine, da bi mogla biti ispisana prilično dugačka povjesnica. Samo se podsjetimo da u Ustavu piše da je Crna Gora ekološka i država socijalne pravde, pa to uporedimo sa stanjem na terenu i vidjećemo koliko je našoj političkoj klasi stalo do konstitucije i zakona. Stalo im je jedino onda kada se to tiče njihovih interesa i njihove vlastite čapre. O interesima građana i građanki i njihovim kožama samo onoliko koliko se to poklapa sa interesima pripadnika političke klase, kako pozicione tako i opozicione.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ANDRIJA RAŠOVIĆ, REDITELJ: U svaki segment predstave utkana je ljubav i iskrenost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Važno mi je bilo da kroz predstavu kako junacima, tako i publici dam za pravo da budu posebni, unikatni, da požele da ne liče na drugu djecu

 

 

Na Velikoj sceni KIC-a Budo Tomović, podgorička publika imala je priliku da uživa u predstavi Magareće godine, novom ostvaraju Dramske scene za djecu Gradskog pozorišta. Inspirisana motivima romana Branka Ćopića, predstava donosi toplu priču o odrastanju i prijateljstvu, u režiji talentovanog Andrije Rašovića i dramaturgiji Vuka Draganića.

Za vizuelni identitet predstave pobrinule su se Smiljka Šeparović, koja potpisuje scenografiju, i Mia Đurović, čiji su kostimi oživjeli duh Ćopićevog svijeta. Na sceni, likove tumače glumci: Luka Stanković, Božidar Zuber, Dejan Đonović, Marija Đurić, Zoran Dragićević, Željko Radunović i Nevena Penava.

Šta se krije iza procesa nastanka ovog komada, kakve poruke nosi i kako je izgledalo prenijeti Ćopićevu magiju na scenu – o svemu ovome razgovaramo s rediteljem Andrijom Rašovićem.

MONITOR: Na koji način je iskustvo iz djetinjstva, kada Vam je majka čitala Ćopićeve romane, oblikovalo Vaš pristup režiranju „Magarećih godina“ i koliko je taj intimni odnos sa Ćopićevim djelom uticao na ton i atmosferu predstave?

RAŠOVIĆ: Kad sam bio mali, bio sam neobičan dječak. Do svoje osme godine bio sam jedino dijete, kada se rodila moja sestra. Moje rano djetinjstvo provodio sam sam. Šetajući prirodom, sa svojim psom, omiljena igračka bila mi je nekakva grana. Iako sam naučio da čitam prije osnovne škole, lektire mi je čitala majka. Prvi zimski raspust, dobijam nekoliko knjiga, prvi put čujem za riječ lektira. Među njima su i Doživljaji mačka Toše. Pamtim samo da sam majki postavljao mnogo pitanja, i da sam odlagao kraj čitanja.

Od početka sam znao da je predstava o pojedincima, jednim od onih kakav sam ja bio, i kakvi smo svi mi u svom djetinjstvu. Kroz jarke karaktere iz Ćopićevog romana, ali i pojedinca kakav je sam Ćopić, poseban, a opet univerzalan. Važno mi je bilo da kroz predstavu kako junacima, tako i publici dam za pravo da budu posebni, unikatni, da požele da ne liče na drugu djecu.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ZORAN STOJILJKOVIĆ, PROFESOR FPN U PENZIJI, BEOGRAD: Demokratska opozicija u Srbiji mora biti politički kišobran za promjene

Objavljeno prije

na

Objavio:

Važno  je i da postojeći i neki novi eventualni politički akteri ne pristanu da olako-pod neroformisanim uslovima i razjedinjeni, uđu  u polje politike

 

 

MONITOR: Već blizu dva mjeseca studenti u Srbiji protestuju blokadama. Kako ocjenjujete njihovu taktiku, u namjeri da im institucije ispune zahtjeve?

STOJILJKOVIĆ: Ključna stvar koju su studenti u blokadi uradili za povratak u normalnost i život u Srbiji kao pristojnom društvu u kome vlasti ne unižavaju  građanke i građane a oni se ne samoponižavaju strahom i udvorištvom, je što su “stavili na ignor“ Predsednika Vučića – odbili da sa njim kao nenadležnim pregovaraju o svojim zahtevima. Mit o sveprisutnom vođi kao poslednjoj sverešavajućoj instanci se ruši, čime se i otvara mogućnost za demokratski restart Srbije. Nepristajanje na batinjanje od strane “anonimnih prolaznika nezadovoljnih gužvama zbog blokada“ i dokazi da se radi o organizovanim provokacijama stranačkih pristalica i funkcionera vlasti, koji su potom delom i podnosili ostavke-je dalji, važan  udar u koruptivnu, klijentelističku i kriminalizovanu mrežu i unutrašnji prsten režima. Time su protesti galvanizovani a blokada se proširila na sve univerzitete. Frustrirani,  nezadovoljni i već višestruko razočarani građani  lišeni poverenja u civilne i političke aktere logično su onda  u studentima prepoznali one koji su istrajni, nepotkupljivi, kojima kao našoj deci i unucima pripada budućnost i koje treba aktivno podržati jer bude naše uspavane savesti. A onda su krenuli da sa njima propituju adrese poput Tužilaštva,Ustavnog suda, Javnog medijskoig servisa…

MONITOR: Ima li ih i kakve su razlike i sličnosti ove studentske pobune i onih iz 1992., 1996-97., 1999-2000. i „Jedan od pet miliona“. Najviše uspjeha su imale one kojima su se branili izborni rezultati i koje su bile reakcije na građanske demonstracije ili su poprimile opštenarodni karakter. Mogu li studenti danas sve gotovo sami?

STOJILJKOVIĆ: Protesti nakon povratka 2014. godine u autokratski i populistički režim sa dominantnom strankom, ne mogu se porediti sa protestima iz Miloševićevih vremena jer ne uživaju jasnu podršku kolektivnog političkog Zapada koji je sada dominantno orijentisan na svoje procenjene geostrateške interese i lojalne lokalne saveznike.   U poslednjoj deceniji protesti  su motivisani izbornim prevarama, ali još pre suprostavljanjem  prisutnom urbicidu i ekocidu, pri čemu protesti protiv Rio Tinta prodiru i u biračko telo vlasti. Kao i  tragičnim događajima  iza kojih stoji neodgovarajuća reakcija vladajućih. Neke od njih karakterisao je paralelni nastup pobunjenih građana i opozicije ,a neke ,poput aktuelnih, upadljivo distanciranje od podeljene opozicije koja nije uspela da odgovarajućim izbornim nastupom i formulom kapitalizuje prethodne proteste.  Studenti naravno ne mogu sve sami ali ovoga puta čini se da svoje saveznike traže šire unutar civilnog društva – profesionalnih udruženja, sindikata, poljoprivrednika, kampanja poput ProGlasa. Starinskim, socijalističkim vokabularom rečeno, studenti bi da okupe “savez seljaka, radnika i poštene inteligencije”.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo