Uništenjem Pozorišne kafane izbrisan je jedan blistavi period kulturne povijesti, dokrajčeno je ono što je Sarajevo nekad činilo kulturnim centrom i kozmopolitskom prestonicom…
Nakon izvjesnog vremena opet sam bio u gradu kojem sam dao veliki dio svoje mladosti, visokoškolskog naukovanja, ali i zrelih godišta. Posjetio sam grad svojih teatarskih i književnih strastvovanja. Opet sam prošetao Baščaršijom, Ferhadijom, izvana pogledao (i nemalo se divio) još jednoj arhitektonskoj čaroliji akademika Zlatka Ugljena, sjedištu vrhovništva Islamske zajednice BiH na sarajevskim Kovačima…
Sreo neke stare znance, poput uglednog majstora bakarnih reljefa, hadžije Jabučara.
Nisam mogao zaobići niti Narodno pozorište, gdje sam kao čelnik stolovao skoro jednu deceniju.
Ipak, neka se tuga uvukla mi u dušu kad sam se ponovno susreo sa nakaradom od zgrade koja je nastala na prostoru negdanje Pozorišne kafane. Samo sam jednu ružniju i estetici nimalo blisku stvar vidio u posljednje vrijeme, “spomenik”, tačnije je kazati skulptorski promašaj par ekselans, grdosiju od navodnog spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu. Najjeftiniji kič i socrealizam, ubitačan i nepojaman.
Zgrada koju su sarajevski tajkuni posadili na mjestu kazališne umjetnosti toliko je neukusno zdanje koje se ne da gledati! Mogu misliti šta bi na ovaj najnoviji kliktaj provincijalizacije Sarajeva rekao graditelj smislene arhitekture i urbanosti profesor Najdhart!
A zapravo kultni prostor koji su nekada takvim činili bardovi scenskog stvaralaštva Demirdžić, Jokanović, Smoje, Zrnčić, Bačanović, Šarić novi je dokaz kako trenutna neodgovorna i diletantska vlast u Šeheru gasi i poništava slavnu prošlost.
Ti neodgovorni ljudi predvođeni SDP-ovom gradonačelnicom, koja je imala toliko drskosti da ljudsku gromadu Bogića Bogičevića, kojem je jedinom priličilo da sjedne u gradonačelnički ured “zamjeni“ na toj nimalo lakoj i vrlo zahtjevnoj funkciji, dalje urušavaju gradskost u gradu koji se odlikovao svojom imperijalnom gradskošću i u ratnim nevremenima, koji je prkosio i dugo odolijevao naletima graditeljskog i svekolikog barbarizma. To su zapravo partijski aparatčici bez ikakvog smisla i sposobnosti da obnašaju funkcije kojima nisu dorasli, to su mrtvozornici arhitekture i svake ljepote grada na Miljacki.
Uništenjem Pozorišne kafane izbrisan je jedan blistavi period kulturne povijesti, dokrajčeno je ono malo prosvećenog što je Sarajevo činilo kulturnim centrom i kozmopolitskom prestonicom…
O arhitektonskoj diletantnosti onoga što su tajkuni dobro platili, a neodgovorna vlast aminovala, neka svjedoči stručna arhitektonska prosudba, a svoje mišljenje ispisujem kao očajni Thalijin ljubavnik i kulturološki prosuditelj kome nije baš svejedno šta “krasi” prostor naspram zgrade čuvenog Hern kluba, nekada i danas domicila glumaca, redatelja, scenografa, koreografa…
Oni koji su “zaslužni“ za grubo protjerivanje umjetnice Vanje Popović od Sarajeva, nastavljaju praviti kasabu s dominantnim primitivizmom i svakovrsnom nestručnošću koja ne samo da briše tragove “svjedoka postojanja”, nego u kulturologijsklom smislu zadaju nove smrtne udarce gradu koji sam toliko volio…
Poslije najnovijeg koračenja ulicama Sarajeva tuga je dominirajuća emocija,. Čuvanje kulturnih okomica smatrao sam i smatram dužnošću svakog dosljednog borca za autentičnu sarajevštinu…
Večer je, prolazim pogledom po nekulturi u nastajanju, i duboko u svom srcu skrivam žal…
Ne mogu diletantima i lopovima oprostiti sve nove i nove pucnjeve u kulturnu povijest dragog Sarajeva…
Gradimir GOJER