Istorija crnogorskog parlamentarizma u posljednje vrijeme obogaćena je sa par incidenata, ispada alfa-poslanika, junaka mrijet naviknutih, spremnih da brane svoj i obraz partije kojoj pripadaju. Prednjače poslanici vladajuće Demokratske partije socijalista: primjetno su nervozni. Uključene kamere i prisustvo novinara podgrijava im elan za zametanje kavge. Dodatni stimulans: mačizmom se dodvoriti šefu.
Posljednji u nizu ponosnih iz redova DPS-a Mila Đukanovića je poslanik i član glavnog odbora te partije Predrag Sekulić. Lojalnost svom obrazu, ali i predsjedniku stranke dokazao je na sjednici Radne grupe za izgradnju povjerenja u izborno zakonodavstvo.
Dok su poslanici vlasti i opozicije raspravljali o registru prebivališta i boravišta, došlo je do incidenta. Sekulić je spočitao poslaniku Demokratskog fronta Goranu Daniloviću zbog toga što je, kako je kazao, otvorio priču o nacionalnim zajednicama, koja nema dodirnih tačaka sa temom koja je bila na dnevnom redu. „Hajde da se opet nacionalno ne prebrojavamo. Nemoj da kažemo da sad, ne znam, Bošnjaci, Albanci, ili neki drugi manjinski narodi treba da dokazuju da imaju boravište.”
Danilović je uzvratio ,,da je to laž”. Onda je u velikom stilu, ustajući sa stolice u potentnom političkom zaletu prema Daniloviću, nastupio Sekulić: ,,Sram te bilo, kome ti kažeš da laže, ‘ajde izađi napolje. ‘Ajde izađi napolje i stani iza svojih riječi, stani iza njih. ‘Ajde! ‘Ajde izađi napolje i dokaži svoje riječi.”
Dok je Sekulić u jeku političke snage i inspiracije stajao, Danilović je sa mjesta, smireno uzvratio: ,,Izaći ću ja poslije, nemoj sad da praviš teatar.” Iako je ratoborno, nepokolebljivo i eksplicitno kazao da će ga sačekati napolju, ništa od tuče koju je Sekulić nagovijestio. Naprotiv: izvinio se, kazavši kako sebi nije smio da dozvoli takvo što, i kako mu ni na kraj pameti nije bilo da se fizički obračunava sa bilo kim. Mora da je želio da pomazi Danilovića. Vole oni to u DPS-u.
Nešto ranije, polovinom maja, Sekulićev kolega poslanik Zoran Vukčević, takođe je demonstrirao koliko su za proteklih dvije i po decenije, koliko vladaju Crnom Gorom, osilili. Vukčević je u holu Skupštine, pred novinarima i drugim poslanicima, provocirajući ga, poslaniku Demokratskog fronta Branku Raduloviću, dobacio: „Đe si Raduloviću, četniče?” Radulović je uzvratio: ,,Kome ti da kažeš četniče, fukaro?” – nakon čega su se poslanici zaletjeli jedan na drugoga. Tuču je spriječilo skupštinsko obezbjeđenje.
Radulović je kasnije kazao: ,,Bio sam šokiran, nisam to očekivao. Meni se to najmanje može reći, čovjeku koji ima porodicu. Ne mogu da istrpim da mi neko dobacije takve stvari.”
Narečeni Vukčević bio je akter još jednog ispada u parlamentu. Ovoga puta tokom zasijedanja skupštinskog odbora za ekonomiju, u februaru. Pošto je poslanik Pozitivne Crne Gore Mladen Bojanić zatražio od njega i kolege mu Zorana Jelića da podnesu ostavke zbog afere Snimak, Vukčević je dobacio: ,,Ako još jednom pomene moje ime ovdje, glavu ću mu otkinuti”. Tom retorikom se i začinjala njegova partija. Samo: otkinute glave tada nijesu bile tek puka figura. Ratovali su Vukčevićevi mentori i kolege – za mir.
Poslanik DF-a Nebojša Medojević zatražio je od Vukčevića da se izvini, ali on to nije učinio. Objasnio je da se nije obraćao Bojaniću, već predsjedavajućem Aleksandru Damjanoviću iz Socijalističke narodne partije. Biće.
Na jednoj od prošlogodišnjih sjednica Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije Obrad Mišo Stanišić, iz DPS-a, pozvao je Branka Radulovića da se izjasni da li je Srbin ili Crnogorac jer je, kako je rekao, čas jedno, čas drugo. Radulović je uzvratio: ,,Što fali da sam Srbin, što fali da sam Crnogorac?! Ti si bolestan.” Stanišić je zaprijetio: ,,Ne, ja sam zdrav. Hoćeš da ti dokažem ?!” Dalji sukob je spriječen.
Nešto ranije incident se dogodio i na sjednici Administrativnog odbora. Poslanik Demokratske partije socijalista Milorad Vuletić tokom polemike sa Kočom Pavlovićem iz Demokratskog fronta (Pokreta za promjene) uzviknuo je: ,,Ćuti seronjo!” Pa dodao: ,,Čekam te ispred Skupštine.” Datu riječ, i u tome po uzoru na svoj DPS, nije ispunio: nije ga čekao.
Ni redovi opozicije nijesu bez nervoze. Posljednji u nizu ispada je onaj poslanika Koče Pavlovića na sjednici Anketnog odbora za ispitivanje okolnosti u vezi sa aferom Snimak, na kojoj je saslušavan ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović.
Stalne čarke između njega i poslanika DPS-a Milutina Simovića kulminirale su nakon što je Simović kazao, u želji da ga isprovocira: ,,Da li ćete vi prestati da dobacujete i da li ćete se izviniti za kršenje procedure. Vi pokušavate da uzurpirate rad ovoga odbora. Ponašate se nekorektno i nekolegijalno ne samo prema ljudima koji su došli na saslušanje, već i prema nama kolegama”.
Uspio je. Pavlović mu je odgovorio: ,,Te seljačke dosjetke ostavite za tamo gdje ste navikli da ih bacate”. Žustra rasprava je nastavljena, pa je na kraju Pavlović, ustajući sa stolice predsjedavajućeg, poručio: ,,Nemoj da si jednu izvezao dok ja pričam”, istovremeno pozivajući ga da ,,izađe u susjednu prostoriju da se dogovore nešto”. Niti je Simović izašao, niti je Pavlović više insistirao.
Onda su iz DPS-a promptno izdali saopštenje u kojem se kaže da je ,,samo zahvaljujući prisebnosti, ozbiljnosti i odgovornosti Milutina Simovića, izbjegnut konflikt koji je mogao baciti sjenku na već dostignuti demokratski nivo u Skupštini Crne Gore”. Brižno. Zapažanje: ništa slično nijesu izjavljivali iz Đukanovićeve partije dok su, što je preovlađujuće, njihovi poslanici (Sekulić, Vukčević, Obradović…) pozivali na sukobe.
Protekle godine, u maju, tokom plenarnog zasijedanja verbalno su se sukobili poslanici Nove i SNP-a Andrija Mandić i Vasilije Lalošević. Povod je bio banalan, sukob samo što nije prerastao u fizički.
Počelo je poslaničkim pitanjem Mandićevog kolege Radojice Živkovića. On je konstatovao da je kandidat za sudiju u Bijelom Polju Mirjana Knežević odbijena jednoglasnom odlukom Sudskog savjeta, jer je srpske nacionalnosti. Reagovao je Laloševićev kolega Neven Gošović kazavši da odluka nije bila jednoglasna. Živković je opet zatražio riječ, ali je nije dobio. Dok je Mandić pravdao zahtjev Živkovića da dobije riječ, Lalošević se uključio u raspravu, nakon čega mu je Mandić uzvratio: ,,Nemoj mi se puno kočiti, smiri se i popij malo vode”.
Nije na tome stao. Naprotiv, Mandić je pozvao Laloševića na fizički sukob van skupštinske sale, riječima: ,,Dođi ovamo, pizdo jedna!” U holu je intervenisalo i skupštinsko obezbjeđenje spriječivši novinare, kako su prenijeli mediji, da dođu do poslaničkih klubova Nove i SNP-a.
I ranijih godina bilo je poslaničkih poziva na ferku. Lider Liberalnog saveza Crne Gore Slavko Perović svojevremeno je na dvoboj pozvao ministra unutrašnjih poslova Nikolu Pejakovića. Tadašnji poslanik Liberala Dragan Purko Ivančević na tuču je izazivao prvog čovjeka radikala u Crnoj Gori Aćima Višnjića. Predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića čikao je narodnjak Predrag Popović, dok je na Popovića nasrtao politički lider Liberala Miodrag Živković. Kao ministar pravde Dragan Šoć pred televizijskim kamerama krenuo je na poslanika SNP-a i kasnijeg urednika Dana Duška Jovanovića. Poslanika SNP-a Predraga Bulatovića izazivao je Rifat Rastoder iz SDP-a, ali i ovaj njega. Bivši poslanik DPS-a, sadašnji gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša zalijetao se na Gorana Danilovića…
Ukrajinci to rade drugačije: prošlog decembra poslanik opozicije Mikola Petruk završio je u bolnici zbog udarca u glavu. Na istom mjestu, u ukrajinskom parlamentu, krajem 2010. godine, nakon opšte tuče, u bolnici je završilo šest poslanika.
Marko MILAČIĆ