Predsednički izbori u Francuskoj 2017, doneli su jedan krajnje paradoksalan, ali i krajnje otvoren politički rezultat, u najužem smislu ovih reči.
Najpre o onoj paradoksalnosti. S jedne strane, naime, ovi izbori desetkovali su, pa i doveli u pitanje dalji opstanak stranaka takozvane tradicionalne levice i desnice, Socijalističke partije Francuske i Republikanaca, koje su se na vlasti u ovoj zemlji, do ovih izbora, suvereno smenjivale već nekoliko decenija. U Francuskoj je ovakav rezultat s pravom već nazvan „velikim praskom”, tektonskom promenom, možda čak i krajem Pete republike.
S druge strane, međutim, ovaj isti rezultat, nije doneo ništa suštinski novo, nego je samo, u novom, istina spektakularno novom, makronovskom pakovanju, produžio vladavinu onog istog „ekstremnog centra” (Tarik Ali), koji Francuskom, Zapadom, Evropom i SAD, a preko ovih i čitavim svetom, vlada već najmanje trideset godina. Da će upravo ovako biti, jasno su nagoveštavali i politički bekgraund samog Emanuela Makrona, i politički program njegove tek osnovane pobedničke partije-pokreta En Marche! (Napred, Republika u pokretu). Ipak, ovo je postalo i sasvim belodano, tek nakon prvih konkretnih ekonomskih reformi i promena novog francuskog predsednika, koje su desnije, čak i od najvećeg broja dosadašnjih ekonomskih reformi i promena, većine ako ne i svih dosadašnjih takozvanih desnih centara u novijoj francuskoj istoriji.
Pa ipak, najveći deo francuske, ali i međunarodne javnosti, do danas je ostao slep, za nešto što je već ovoliko i ovako belodano. Kako da se objasni ovoliko i ovakvo slepilo? Dva faktora su ovde najznačajnija. Prvi je očaj sve većeg broja gubitničkih, srednjih i radnih klasa, koje padaju u fatalnu apstinenciju, ili, još gore, u fatalnu fascinaciju, onim istim spektakularnim pakovanjem, koje je, zapravo, uzrok i izvor njihovoj nevolji. Drugi je samo ovo spektakularno pakovanje, uključiv i zavidnu ličnu sposobnost, inteligenciju, obrazovanje, mladost, iskustvo i šarm, samog Emanuela Makrona, koje je ovaj već demonstrirao, pored ostalog, i u onom izvanrednom, indikativnom rukovanju, sa poluludim Donaldom Trampom.
Sada je moguće da se odgovori i na pitanje, u kom smislu je rezultat prošlogodišnjih predsedničkih izbora u Francuskoj, ne samo krajnje paradoksalan, nego i krajnje otvoren. Pri tome, na samom početku, treba naglasiti, da je on još takav, dakle krajnje otvoren i neizvestan, kako za produžavanje i pogoršavanje onog istog, lažnog, „ekstremnog centra”, tako i za promenu nabolje, ka nekoj boljoj kredibilnoj progresivnoj alternativi. Sudeći po svemu, ono prvo je danas mnogo izvesnije, ali ni ovo drugo još nije nemoguće. U slučaju onog prvog, već na nekim od sledećih, ako ne i na prvim sledećim izborima, Francuska će pronaći nekog svog polufašistu Donalda Trampa, verovatno Marin le Pen i njen Nacionalni front, pa će se tada pokazati, da je i ova spektakularna vlast Emanuela Makrona, bila samo poslednja faza inkubacije onog odnosno ovog „zmijskog jajeta”.
Za promenu nabolje, koja se danas, čak ni ne nazire, potrebno je mnogo više. I drugačije, sasvim drugačije. Ukoliko do toga ipak ne dođe, samo će se potvrditi, da je i vlast Emanuela Makrona u Francuskoj, bila samo još jedno opasno odlaganje, postavljanja i rešavanja problema, onog neophodnog rasvetljavanja i demontiranja, našeg fatalnog „ekstremnog centra”.
Kako sada stvari stoje, između SAD Donalda Trampa i Francuske Emanuela Makrona, razlika je samo u fazama razvoja „ekstremnog centra”, suštinski ova razlika je mnogo manja nego što to sugerišu ono rukovanje, retorika i pakovanje. SAD su „naprednije”, iz njihovog „ekstremnog centra”, desni ekstrem se već izlegao, Francusku Emanuela Makrona ova faza tek čeka, ukoliko ne dođe do nekog iznenadnog obrta na bolje.
Milan POPOVIĆ