Naser Keljmendi je najvjerovatnije uhapšen u prošlonedjeljnoj akciji kosovske policije, ali su ga iste noći preuzeli američki marinci koji su, čim je počela potjera u Bosni, stigli na Kosovo i bili stacionirani u vojnoj bazi Bondstil. Prema Monitorovom dobro obaviještenom izvoru, američke foke su isplanirale i koordinirale akciju Keljmendijevog hapšenja. „Amerikanci su došli po njega i sigurno se bez njega ne bi vratili. Ovo je njihov način rada kada akcija nije završena, kao što nije u ovom slučaju. To je njihov, rukopis. Hapšenje, informacija, demanti”, objašnjava naš izvor.
On kaže da tajne službe nikada ne objavljuju takve vrste informacija, da ne bi ugrozili svoje izvore, kao i zbog drugih povezanih osoba iz kriminalne organizacije koje se potražuju.
„Treba se prisjetiti informacije o hapšenju Darka Šarića u Južnoafričkoj Republici. Tada je takođe južnoafrička policija to demantovala. Čak je bio i istovjetan izgovor – da je uhapšena osoba koja je slična njemu. Već tada se znalo, da je Šarić u rukama Amerikanaca i da izvlače iz njega sve podatke koji su im bili potrebni da bi došli do Nasera Keljmendija i još po nekoga”, kaže ovaj izvor iz crnogorske policije.
U prilog ovakvom razvoju događaja, naš izvor podsjeća i na to da je na istovjetan način na Kosovu uhapšen Bajram Arslani, koga su Amerikanci potraživali zbog planiranja terorističkih napada u Njujorku.
„Došli su marinci, pokupili ga preko noći i odveli u nepoznatom pravcu. Niko to nije znao”, tvrdi naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju i Keljmendi bi već mogao biti u nekoj od NATO baza, u Evropi ili Sjedinjenim Američkim Državama.
„To je čovjek koji obavještajnim službama može da pruži dosta informacija o narko putevima, ljudima uključenim u organizovani kriminal, o političarima povezanim sa kriminalcima, posebno na prostorima eks Jugoslavije, i finansiranju političkih partija od kriminala i prljavog novca”, priča Monitorov policijski izvor.
Logično je, kaže, da će Amerikance prije svega zanimati krak hobotnice Naserovog klana, koji stiže preko okeana do SAD.
„Poznato je da tamo, u Bruklinu, njegov rođak Skender Keljmendi kontroliše trgovinu drogom i oružjem. Amerikanci tog čovjeka još nijesu priveli pravdi u nedostatku dokaza koje sada Naser može da pruži. Ali su zato početkom ove godine uhapsili Hektora Keljmendija, koji je bio glavni čovjek u klanu za trgovinu ljudima i prebacivanje imigranata u SAD”, podsjeća naš izvor.
On smatra da je pokazatelj da su međunarodne policijske organizacije krenule da se obračunaju sa klanom Keljmendi, sve ono što se posljednjih dana dešavalo sa hapšenjem, puštanjem i ponovnim hapšenjem Naserovog sina Elvisa.
Vijest o hapšenju najprije je objavila prištinska televizija Klan Kosova, dok je list Koha ditore naveo da Naserov sin prilikom hapšenja nije pružao nikakav otpor. Zatim je, dva dana kasnije javljeno da je Elvis Keljmendi pušten na slobodu ,,u nedostatku dokaza”, ali da ga je samo nekoliko minuta kasnije uhapsila policija EULEKS-a.
Sumnjajući u objektivnost kosovskog pravosuđa, ali i znajući za moć klana Keljmendi, UMNIK vlasti su odmah poslije Elvisovog hapšenja, preuzele spise predmeta, odnosno od kantonalnog suda u Sarajevu zatražile dostavljanje međunarodne potjernice. Iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH potvrđeno je da je kancelarija Interpol Sarajevo dostavila misiji UMNIK na Kosovu svu dokumentaciju iz istražnog postupka protiv Elvisa Keljmendija, na osnovu koje se njemu može suditi i na teritoriji druge države.
Za Elvisom Keljmendijem je mnogo ranije bila izdata međunarodna potjernica. On je u bjekstvu od kada je osumnjičen za pokušaj ubistva Elvisa Hodžića iz suprotstavljenog sarajevskog klana. U Hodžića je ispaljeno sedam hitaca iz pištolja u Klubu Bad, u naselju Breka, ali je nekim čudom preživio. Kasnije se pričalo kako je Naser pokušao da mu novcem „izbriše” sjećanje, ali je Hodžić, kako pišu Dani, izjavio da „Keljmendi ne može da ga kupi”.
Centar za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva ranije je objelodanio da se Elvis Keljmendi, prema izvještaju Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2008. godine, nalazi na popisu članova međunarodne zločinačke organizacije kojom rukovodi njegov otac Naser Keljmendi.
Opštinski sud u Sarajevu je u junu 2009. godine osudio Elvisa Keljmendija uslovno na godinu zatvora zbog nasilničkog ponašanja. U presudi se navodi da se kazna neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.
Bilo je to upravo u vrijeme kada je crnogorska Uprava policije podnijela krivičnu prijavu protiv Elvisa Keljmendija (34) i njegovog brata Liridona (29). Oni su kasnije i osuđeni na zatvorske kazne od devet, odnosno sedam mjeseci, zbog toga što su na osnovu lažnih rješenja o prijemu u crnogorsko državljanstvo u filijali MUP-a u Kotoru zatražili crnogorska lična dokumenta. Liridon ih nije uspio dobiti, dok su Elvisu izdati lična karta, pasoš i vozačka dozvola.
Liridon je prošle godine uhapšen u Hrvatskoj i izručen je Crnoj Gori, dok je Elvis od tada na Kosovu, o čemu je Monitor pisao. Naš policijski izvor još tada je tvrdio da se Elvis skriva u Peći, da se pridružio jednoj vjerskoj grupaciji i da je promijenio ime.
,,Njegovo novo ime je Hamza. Imao je kosovska dokumenta sa tim identitetom. Više od godinu policiji je moralo biti poznato gdje je bio nastanjen, odnosno da je bez ikakvog skrivanja živio u kući svoje tetke u Peći, i da je svakodnevno izlazio u grad radi vjerskih obreda. Zašto do sada nije uhapšen? Ko zna kakve su političke igre bile u pitanju”, napominje Monitorov izvor.
Elvis Keljmendi je vozio luksuzne automobile na bosanske i crnogorske tablice. Imao je kombi BiH tablica, mercedes crnogorskih tablica, crni hamer bosanskih registarskih oznaka.
,,Naser Keljmendi je, čim je stigao iz Crne Gore u Peć, bio pod nadzorom dvadeset četiri sata. I to sa svih strana. Mogla je da ga prati i srpska obavještajna služba, kao i kosovska. Ali, prije svega njega su nadgledali stranci. Direktno na terenu, ali i satelitski, praćen je svaki njegov korak. On nije mogao nigdje da ode sa Kosova nezapaženo”, objašnjava Monitorov policijski izvor.
On tvrdi i da je maksimalno sužen prostor za ,,manevrisanje” Naserovim najbližim saradnicima na Kosovu.
,,Redžep Keljmendi ne smije nigdje sa Kosova. Valjdet Keljmendi, takođe. Njihovo posljednje utočište može biti Albanija i skrivaće se onoliko koliko imaju novca. Neće ih njihovi ortaci iz Albanije skrivati besplatno. Oni im predstavljaju teret kojega će gledati da se oslobode prvom prilikom”, kaže naš izvor.
Prema njegovom tumačenju, pipci ove hobotnice i dalje nastavljaju da rade. ,,Ostaje mogućnost da neko drugi preuzme organizaciju. Sigurno je samo da će doći do prekomponovanja scene na takozvanoj avganistanskoj heroinskoj transverzali”, tvrdi Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Vrijeme će pokazati šta će se dalje dešavati u klanu Nasera Keljmendija. Mnogo njegovih bliskih ljudi i dalje je van domašaja zakona. Tako je, na primjer, sa braćom Osmani – Burimom, Baškimom i Ćazimom zvanim Feliks. U slučaju da akcija dođe do njih, potresa će biti u susjednoj Hrvatskoj, ali i u Crnoj Gori, gdje oni imaju saradnike i čija podzemlja kontrolišu. Vidjećemo koliko će Crna Gora biti spremna da uđe u ovu bitku protiv organizovanog kriminala.
Tufik SOFTIĆ