Sin kontroverznog kosovskog biznismena Nasera Keljmendija, Elvis, prema Monitorovom pouzdanom izvoru iz policije, skriva se na Kosovu pred potragom policija Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Elvis Keljmendi je, prema istom izvoru, promijenio ime i došao u posjed kosovskih dokumenata sa novim identitetom. „Sa tim dokumentima kreće se slobodno po Kosovu, ali vani ne ide. Poznata je i adresa na kojoj živi”, kaže naš izvor.
Iako se, kako izvor tvrdi, pridružio jednoj radikalnoj vjerskoj grupaciji, Elvis Keljmendi se nije odrekao luksuza i skupih automobila.
„Koristi crni džip bosanskih registarskih oznaka. Bosanskih oznaka je i hamer, dok na crnogorske tablice, sa oznakama Rožaja, vozi mercedes. Očigledno da mu novca ne fali”, dodaje Monitorov izvor.
Elvis Keljmendi u bjesktvu je od kada je osumnjičen za pokušaj ubistva Elvisa Hodžića iz suprotstavljenog sarajevkog klana. U Hodžića je ispaljeno sedam hitaca iz pištolja u Klubu Bad, u naselju Breka, ali je nekim čudom preživio. Kasnije se pričalo kako je Naser pokušao da mu novcem „izbriše” sjećanje, ali je Hodžić, kako pišu Dani, izjavio da „Keljmendi ne može da ga kupi”.
Najopsežniju novinarsku istragu o porodici Keljmendi sproveo je Centar za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva.
„Elvis Keljmendi se, prema izvještaju Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2008. godine, nalazi na popisu članova međunarodne zločinaške organizacije kojom rukovodi njegov otac Naser Keljmendi, sarajevski biznismen porijeklom sa Kosova”, piše CIN.
Opštinski sud u Sarajevu je u junu 2009. godine osudio Elvisa Keljmendija uslovno na godinu zatvora zbog nasilničkog ponašanja. U presudi se navodi da se kazna neće izvršiti ukoliko Elvis u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.
Bilo je to upravo u vrijeme kada je crnogorska Uprava policije podnijela krivičnu prijavu protiv Elvisa (34) i njegovog brata Liridona (29). Oni su kasnije i osuđeni na zatvorske kazne od devet, odnosno sedam mjeseci, zbog toga što su na osnovu lažnih rješenja o prijemu u crnogorsko državljanstvo u filijali MUP-a u Kotoru zatražili crnogorska lična dokumenta. Liridon ih nije uspio dobiti, dok su Elvisu izdati lična karta, pasoš i vozačka dozvola.
Prema izvoru iz crnogorske policije braća Keljmendi su to pokušali da urade za male pare, svega dvije hiljade eura, ali je prevara otkrivena. Službenici iz Kotora koji su pokušali da im pomognu, takođe su osuđeni na kazne zatvora.
,,Čak se zna i čije matične podatke je Liridon iskoristio. I on je bio u bjekstvu i krajem prošle godine je uhapšen u Hrvatskoj i izručen Crnoj Gori. Završio je u zatvoru u Spužu. Elvis je u bjekstvu i za njim je potjernica crnogorske policije i dalje na snazi”, podsjeća Monitorov izvor.
Incident u Sarajevu sa ranjavanjem Elvisa Hodžića ima predistoriju, jer je Hodžić ranije imao okršaj sa osobama povezanim s porodicom Keljmendi.
,,On je dvije godine ranije sudjelovao u revolveraškom obračunu u klubu Inkognito u sarajevskom naselju Grbavica, kada je teško ranjen Fatmir Muljaj, kojeg Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH naziva članom organizacije Keljmendi i ‘vojnikom albanske mafije’. Iako je za napad na Muljaja bilo osumnjičeno više osoba, Hodžić je svu odgovornost preuzeo na sebe i priznao krivicu, nakon čega je u junu te godine osuđen na 22 mjeseca zatvora”, piše CIN.
Ova novinarska asocijacija objašnjava da su Muljaj i Kelmendijevi u rodbinskim odnosima.
,,Sestra Fatmira Muljaja je supruga mog sina Liridona”, kazao je Naser Keljmendi u izjavi datoj tužilaštvu Kantona Sarajevo 3. septembra 2007. godine.
CIN piše i da je sarajevska policija protiv Keljmendijevih u proteklih pet-šest godina podnijela najmanje 13 prijava, među kojima su i one za ubistvo, pokušaj ubistva, te nasilničko ponašanje. Većina predmeta nije završila na sudu zbog nedostatka dokaza, a u pojedinim slučajevima i promjene iskaza svjedoka optužbe.
Keljmedni je ovih dana pribavio uvjerenje da protiv njega nije potvrđena optužnica ni kod Opštinskog suda u tom gradu, ni kod sarajevskog Kantonalnog suda.
Mediji u regionu objavili su ranije da se Naser Keljmendi nalazi na čelu najjače albanske kriminalne porodice na Balkanu, koja vodi poslove iz Peći i Sarajeva. Centar za istraživačko novinarstvo pisao je krajem 2009. kako Keljmendi i njegov klan upravljaju nizom firmi u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu, te imaju veze sa uticajnim ljudima u regionu.
Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina sa Kosova, koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, a zatim se, preko Rožaja, doprema u Novi Pazar, a odatle u Zapadnu Evropu. Prije godinu dana Politika je objavila da je srpska policija, istražujući slučaj Darka Šarića, dobila saznanja da su ovaj Pljevljak i klan Keljmendija u bliskim odnosima, što Keljmendi sada negira i kaže da ne poznaje ni Safeta Kalića ni Darka Šarića.
,,Ja sam biznismen, a to što o meni pišu neka im je na čast”, izjavio je Keljmendi.
Direktor Uprave policije Crne Gore Veselin Veljović i direktor Federalne policije BiH Dragan Lukač najavili su nedavno da će se obračunati s organizovanim kriminalom i klanom Nasera Keljmendija. Oni su objelodanili da će informacije o Keljmendiju ,,objediniti s podacima susjednih država”.
Dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije nedavno je specijalno za Monitor napravio šemu klana Nasera Keljmendija, u kojoj se navode imena najmanje šezdeset ljudi kao njegovih najbližih saradnika. Ovaj izvor, isto kao i SIPA, tvrdi da se uticaj Keljmednijeve oragnizacije osim BiH, proteže i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, a da jedan krak čak stiže i do Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega je povedena istraga, odnosno akcija ,Besa u koju se uključio i Američki federalni biro (FBI).
Da se akcija Besa vodi, potvrđeno je i iz crnogorske kancelarije Interpola. Na nedavno održanom sastanku Asocijacije šefova policije zemalja jugoistočne Evrope (SEPCA) moglo se čuti da je u okviru zajedničkog projekta, u akciji pod nazivom ,,Besa” sprovedenoj u saradnji sa Interpolom, već uhapšeno četiristo lica i zaplijenjeno više hiljada kiliograma droge.
Gdje je u svemu tome Naser Keljmendi, pokazaće vrijeme. Safet Kalić je, ne tako davno, u sudskim sporovima s novinarima donosio potvrde iz Srbije da se protiv njega ne vodi istraga. Dijelio je novac kapom i šakom, donirao i za crkvu i za džamiju. Nijesu ga bez neke nazivali ,,gazda od Rožaja”. Ostala je sumnja da je finansirao kampanje DPS-a. Tome u prilog govori i podatak da je izlaznost na posljednjim parlamentarnim izborima u tom gradu do kasnih poslijepodnevnih sati bila katastrofalno loša, da bi se odjednom, odnekuda, pojavile velike količine novca, i do zaključenja biračkih mjesta izlaznost je maksimalno porasla. Za to vrijeme u štabu DPS-a u Rožajama sjedio je Safetov brat Mersudin i čekao rezultate.
Da pare sumnjivog porijekla nijesu DPS-u mrzne, potvrdilo se i ovih dana kada je Keljmendi javno rekao da je finansijski pomagao referendumsku kampanju, a iz DPS-a saopšteno da im to služi na čast. Tako se saznalo da Naser Keljmendi ima ličnu kartu u Crnoj Gori, i da čeka crnogorsko državljanstvo. Samo se nije doznalo po kojem osnovu je dobio ličnu kartu, koju izbjeglice koje žive u Crnoj Gori ne mogu dobiti ni poslije dvadeset godina, i po kojem osnovu čeka pasoš. Sindrom ,,šinavatra”, tj. zaslužni investitor?
Da su u stilu velikih bosova Naser Keljmnendi, Safet Kalić i braća Šarić ušli u socijalnu sferu, govori i priča iz Pljevalja gdje se, kao u Rožajama, podigla čaršija da brani svoje dobrotvore. Lider SNP-a Srđan Milić odavno je tvrdio da je Darko Šarić finansirao i kampanju DPS-a na Žabljaku 2008. godine. Tako teška optužba tužilaštvo do danas nije zainteresovala.
Priča o organizovanom kriminalu zatvara se u kružnom toku prljavog novca, kriminalaca i vlasti. Baš kao u udžbeničkoj definiciji koja podrazumijeva spregu organizovanih kriminalnih grupa s predstavnicima vlasti, kao i vezu kriminalnih grupa s finansijskim institucijma, privrednim kompanijama i političkim strankama.
Naser Keljmendi, Safet Kalić, braća Šarić… Dobri momci, gospoda, dok pod pritiskom Zapada ne dođu na red. Tada ih se odriču i kažu da se sa njima nikada nijesu čuli, sjedjeli ili pili kafu.
Tufik SOFTIĆ